Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 16 grudnia 2017
w Esensji w Esensjopedii

Za dużo kalkulacji

Esensja.pl
Esensja.pl
Pełnometrażowy debiut fabularny Marcina Koszałki – dotąd znanego przede wszystkim z filmów dokumentalnych – na pewno zasługuje na uwagę. Czy jednak jest w stanie rozgrzać umysły wielbicieli psychologicznych thrillerów o seryjnych zabójcach – wątpliwe. Mimo że w „Czerwonym pająku” pojawiają się aż dwaj legendarni (jeden w dosłownym znaczeniu) zwyrodnialcy: Karol Kot i Lucjan Staniak.

Marcin Koszałka
‹Czerwony pająk›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułCzerwony pająk
Dystrybutor Kino Świat
Data premiery21 kwietnia 2016
ReżyseriaMarcin Koszałka
ZdjęciaMarcin Koszałka
Scenariusz
ObsadaFilip Pławiak, Adam Woronowicz, Julia Kijowska, Wojciech Zieliński, Małgorzata Foremniak, Marek Kalita, Przemysław Bluszcz, Piotr Głowacki
MuzykaPetr Ostrouchov
Rok produkcji2015
Kraj produkcjiCzechy, Polska, Słowacja
Dźwięk (format)angielski, polski
Napisyangielskie, polskie
ParametryDolby Digital 5.1
Gatunekthriller
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Gdy ponad dwie dekady temu ukazała się debiutancka płyta krakowskich Świetlików „Ogród koncentracyjny (dwa dni później)”, mało kto już o nim pamiętał. Z niebytu wyciągnął go właśnie wiersz Marcina Świetlickiego, w którym czytamy między innymi: „Śnieg w kościołach / Śnieg w bramach / Śnieg pod Kopcem Kościuszki / Mam cień / widziałem / obejrzałem się / mam cień siny na śniegu / mam płaszcz za duży / ciemniejszy od spodni / mam w płaszczu narzędzie (…) Trener sekcji strzeleckiej stwierdził / że nie mogę reprezentować / wziąłem duży rozmach / i ściąłem jednocześnie / chłopca / śnieg / powietrze / swój kręgosłup / łodygę”. Zarówno jego tytuł – „Karol Kot” – jak i treść mogły wydawać się dość abstrakcyjne. Ale były do bólu realistyczne. Opisana przez poetę postać istniała bowiem naprawdę. Cała Polska poznała go w połowie lat 60. ubiegłego wieku jako „Wampira z Krakowa”, mordercę siedemdziesięciosiedmioletniej kobiety (którą zadźgał nożem w kościele) i jedenastoletniego chłopca (który wyszedł na dwór, aby pojeździć na sankach). Próbował zabić kolejne osoby, ale na szczęście mu się nie udało. Aresztowany, przyznał się do wszystkiego. Skazano go na karę śmierci; wyrok wykonano – przez powieszenie – w maju 1968 roku.
Prawie pół wieku po śmierci Karola Kota do kin trafił film inspirowany jego historią. Ale tylko „inspirowany”, „Czerwony pająk” nie opowiada bowiem ani o popełnianych przez niego morderstwach, ani o śledztwie, które ostatecznie doprowadziło dwudziestodwulatka na szubienicę. To raczej opowieść o tym, co mogło skłonić młodego chłopca z inteligenckiej rodziny (kiedy popełnił pierwszą zbrodnię, miał niespełna osiemnaście lat) do przeobrażenia się w bestię. Też zresztą jest ona daleka od rzeczywistości. Co może dziwić o tyle, że odpowiada za nią ceniony dokumentalista. Marcin Koszałka (rocznik 1970) dał się poznać zwłaszcza dzięki dwóm filmom: powstałemu z okazji rozgrywanych na boiskach Polski i Ukrainy piłkarskich Mistrzostw Europy „Będziesz legendą, człowieku” (2012) oraz „Zabójca z lubieżności” (2012). Drugi z wymienionych nawiązywał do sprawy innego polskiego seryjnego mordercy – nazywanego „Wampirem z Bytomia” bądź „Frankensteinem” – Joachima Knychały, którego na przełomie lat 70. i 80. porównywano nawet ze Zdzisławem Marchwickim.
Uporawszy się z dokumentem o Knychale, Koszałka zabrał się za fabułę o Karolu Kocie. Zdjęcia ruszyły w 2012 roku, a do powstania filmu dorzucili się także producenci z Czech i Słowacji. Akcja „Czerwonego pająka” zaczyna się wiosną 1967, a kończy latem 1969 roku. Głównym bohaterem jest Karol Kremer (w tej roli Filip Pławiak, znany z „Pokłosia”, „Kamieni na szaniec” i „Wołynia”), który pewnego dnia, podczas wizyty w wesołym miasteczku, staje się nieomal świadkiem zabójstwa. Znajduje zwłoki dziecka i widzi oddalającego się z miejsca zdarzenia mężczyznę (którego gra Adam Woronowicz, bohater „Generała Nila”, „Drogówki” i „Fotografa”). Nie podnosi jednak rabanu, nie wzywa milicji, nie próbuje łapać zbrodniarza na własną rękę, ale… zaczyna go śledzić. Z biegiem czasu staje się nim coraz bardziej zafascynowany, zwłaszcza gdy przekonuje się, że jest on człowiekiem lubianym i szanowanym, w niczym tak naprawdę nie różniącym się od jego ojca, lekarza, ba! od niego samego. A skoro tak, to co stoi na przeszkodzie, aby i on spróbował przekroczyć granicę.
Konstruując scenariusz – do spółki z Łukaszem Maciejewskim (i w oparciu o tekst Marty Szreder) – Koszałka wykorzystał jeszcze jeden wątek, którym posłużył się zresztą w tytule filmu. To legenda miejska o „komunistycznym Kubie Rozpruwaczu”, który miał działać w latach 60. i zabijać w dni ważnych państwowych świąt. Nazywał się Lucjan Staniak i zapracował sobie na pseudonim „Czerwony Pająk”. Tyle że… nigdy nie istniał. Nie ma też żadnych dowodów na to, by postać ta miała w jakiś sposób zainspirować prawdziwego Karola Kota. Ale w filmie fabularnym, który nie aspiruje do zgodności z faktami, podobne spotkanie i fascynacja są realne. Co na pewno Koszałce się udało, to odzwierciedlenie ponurej rzeczywistości drugiej połowy lat 60. Ulice Krakowa są, jak w wierszach Świetlickiego z tego samego okresu co „Karol Kot”, szare i odpychające, z kamienic sypie się tynk, a uliczne latarnie więcej skrywają, niż oświetlają. W budowaniu nastroju reżyser poszedł jednak o krok za daleko. Nie zauważył granicy, po przekroczeniu której film zaczyna zwyczajnie nużyć. I nie ratuje go nawet niezłe aktorstwo – ani Małgorzaty Foremniak (w roli matki Karola), ani Wojciecha Zielińskiego (jako porucznika Florka badającego sprawę zabójstwa fotoreporterki Danki). Za mało jest w nim napięcia, za dużo kalkulacji i stylizacji.
koniec
19 kwietnia 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Wielka stopa i wtopa
Jarosław Loretz

13 XII 2017

„Potwór” to jeden z tych przypadków, gdy ekipa zaczyna kręcić horror, ale kończy melodramat.

więcej »

Esensja ogląda: Grudzień 2017 (2)
Sebastian Chosiński

11 XII 2017

Koniec roku to czas nadrabiania zaległości z ostatnich miesięcy na małym ekranie. Zobaczcie, co obejrzał i jak ocenił Sebastian Chosiński.

więcej »

Wężogator voodoo
Jarosław Loretz

5 XII 2017

Voodoo skrzyżowane z „Zaczarowanym ołówkiem”? Już wiadomo, że „Bestia” to nic dobrego…

więcej »

Polecamy

Chwała na wysokości?

Dobry i Niebrzydki:

Chwała na wysokości?
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Podręczne z Kairu
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Atak paniki
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Coco jest spoko, ale czy to kolejne arcydzieło?
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Czeska babcia w roli Kaja
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Męska wrażliwość nie ma racji bytu
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

To nie Ragnarok, tylko Ragnaroczek
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Grimm Girl, czyli diabeł tkwi w szczegółach
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

#MeToo według Kinga
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Ludzie bez duszy, replikanci bez ciała
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Zobacz też

Tegoż twórcy

Esensja ogląda: Listopad 2013 (1)
— Sebastian Chosiński, Jarosław Loretz, Daniel Markiewicz, Konrad Wągrowski

Skończysz jak Lato?
— Karolina Ćwiek-Rogalska

Tegoż autora

Gdzie diabeł nie może, tam Durango pośle…
— Sebastian Chosiński

Przekorna apokalipsa
— Sebastian Chosiński

Radzę ci dobrze: Nie wkurzaj Kurdy’ego!
— Sebastian Chosiński

Dziennikarskie śledztwo Maigreta
— Sebastian Chosiński

Przeznaczenie, którego należy uniknąć
— Sebastian Chosiński

Człowiek-Nietoperz w stylu Jamesa Bonda
— Sebastian Chosiński

Płaszcz i szpada, Londyn i Karaiby
— Sebastian Chosiński

Coraz więcej fantasy
— Sebastian Chosiński

Kuszenie Damiana Wayne’a
— Sebastian Chosiński

A imię jego to Czerwony…
— Sebastian Chosiński

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.