Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
dzisiaj: 25 czerwca 2017
w Esensjopedii w Esensji w Google

East Side Story: Romeo z przestrzeni kosmicznej

Esensja.pl
Esensja.pl
To jeden z najdroższych rosyjskich filmów ostatnich lat. Gros rubli przeznaczono na efekty specjalne, które rzeczywiście prezentują się świetnie. Nie najgorzej jest też z fabułą, choć gdyby twórcy przyjęli już na początku założenie, że kręcą film dla dorosłego widza, zamiast nastolatka, efekt mógłby być jeszcze ciekawszy. W każdym razie najważniejsze, że „Przyciąganie” Fiodora Bondarczuka to mimo wszystko science fiction przyzwoitych lotów.

Fiodor Bondarczuk
‹Przyciąganie›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułPrzyciąganie
Tytuł oryginalnyПритяжение
ReżyseriaFiodor Bondarczuk
ZdjęciaMichaił Chasaja
Scenariusz
ObsadaIrina Starszenbaum, Aleksandr Pietrow, Rinal Muchamietow, Oleg Mienszykow, Siergiej Garmasz, Ludmiła Maksakowa, Jewgienij Michiejew, Nikita Kukuszkin, Jewgienij Sangadżijew, Aleksiej Masłodudow, Daria Rudienok, Anton Szpinkow, Jewgienij Koriakowski, Nikita Tarasow
MuzykaIwan Burliajew
Rok produkcji2017
Kraj produkcjiRosja
Czas trwania132 miny
GatunekSF
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Fiodor Bondarczuk (rocznik 1967) skłonności do kina wysokobudżetowego, realizowanego z ogromnym rozmachem, odziedziczył w genach. Jego ojcem był przecież legendarny radziecki reżyser i aktor Siergiej Bondarczuk, twórca między innymi takich dzieł, jak „Wojna i pokój” (1965-1967), „Waterloo” (1970), „Oni walczyli za Ojczyznę” (1975) czy „Borys Godunow” (1986), w którym zresztą przed kamerą filmową zadebiutował nastoletni Fiedia. Bondarczuk junior nieczęsto decyduje się na reżyserowanie, ale kiedy już podejmuje taką decyzję, możemy być pewni, że spod jego ręki nie wyjdzie żaden kameralny dramat, ale film, którego budżet nakryłby czapką możliwości całej polskiej kinematografii. Kariera reżyserska Fiodora Siergiejewicza zaczęła się od wojennej „9 kompanii” (2005), później była dwuczęściowa ekranizacja fantastycznonaukowej powieści Braci Strugackich „Przenicowany świat” (2008-2009), wreszcie „Stalingrad” (2013), który oznaczał powrót do kina wojennego, tym razem jednak z czasów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Jak więc widać, „Przyciąganie” jest dopiero jego piątym (a jeśli opowieść o Maksymie Kammererze potraktujemy jako jedno, to czwartym) pełnometrażowym obrazem.
Na dodatek pierwotnie Bondarczuk wcale nie myślał o reżyserowaniu „Przyciągania”, miał być jedynie producentem, ale w trakcie prac tak bardzo wciągnął się w temat, że przejął pełną kontrolę nad dziełem. Zdjęcia powstawały w Moskwie – głównie w Północnym Czertanowie – do połowy grudnia 2015 roku. Z kolei nad efektami specjalnymi pracowano przez osiemnaście miesięcy; zatrudniono do tego celu ponad dwieście pięćdziesiąt osób, które reprezentowały firmy rosyjskie, litewskie, indyjskie i… polskie. Na potrzeby filmu swoje tereny oddało do dyspozycji ekipie realizatorskiej nawet Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. Ba! minister Siergiej Szojgu zgodził się na wykorzystanie na planie supernowoczesnego uzbrojenia. W trakcie kręcenia zdjęć wszyscy aktorzy zobowiązani byli do zachowania absolutnej tajemnicy, podpisywali nawet specjalną klauzulę, która zabraniała im rejestrowania czegokolwiek za pomocą telefonów komórkowych. Budżet „Przyciągania” wyniósł podobno 380 milionów rubli; do tego kolejnych 140 milionów przeznaczono na promocję dzieła, które już ponoć zwróciło się z samych tylko biletów. Ale też dystrybutor zadbał o to, aby weszło ono do kin tego samego dnia – 26 stycznia 2017 roku – w aż pięciu krajach: Rosji, Armenii, Białorusi, Kazachstanie i Chinach. Potem doszły jeszcze Estonia, Łotwa i Tajwan.
Ciekawa jest geneza scenariusza „Przyciągania”. Jego autorzy – Oleg Małowiczko („Dzieciom do lat 16…”, „Dom na uboczu”, „Wasilisa”) oraz Andriej Zołotariow („Lodołamacz”) – inspirowali się ponoć pogromami na imigrantach z Kaukazu, do jakich doszło w Moskwie (a konkretnie w dzielnicy Biriulowo Zachodnie) w październiku 2013 roku. Jak to przełożyli na język science fiction? Cóż, więcej tu mimo wszystko odniesień do powstających za Oceanem dzieł fantastycznonaukowych, które podejmują temat pierwszego kontaktu z obcą cywilizacją – jak na przykład „Dzień Niepodległości” (1996) Rolanda Emmericha, „Dzień, w którym zatrzymał się Ziemia” (2008) Scotta Derricksona, „Dystrykt 9” (2009) Neilla Blomkapma, „Atak na dzielnicę” (2011) Joego Cornisha czy „Nowy początek” Dennisa Villeneuve’a – aniżeli do problemów społecznych trawiących współczesną Rosję. Choć oczywiście, przy odrobinie dobrej woli, możemy doszukać się pewnych podobieństw do rzeczywistych zdarzeń w relacjach pomiędzy motłochem z dzielnicy a przybyszami z kosmosu. Skoro Małowiczko i Zołotariow tak bardzo tego chcą…
Julia Lebiediewa jest zwyczajną rosyjską nastolatką; mieszka na obrzeżach Moskwy i wciąż jeszcze chodzi do szkoły. Jej najbliższą przyjaciółką jest Swieta. W dziewczynie podkochuje się kolega z klasy, zwany… Google, ale ona nie zwraca uwagi na nieco zakompleksiałego, zamkniętego w sobie i uchodzącego za prymusa chłopaka. Popołudniami spotyka się bowiem ze starszym od siebie o kilka lat Artiomem. Ten imponuje jej sportowym samochodem, pewnością siebie i faktem, że wraz ze swoimi kumplami – Rusłanem, Żenią i Pitonem – rządzą w dzielnicy. Znajomość ta nie podoba się ojcu Julii, zawodowemu żołnierzowi, pułkownikowi Walentinowi Lebiediewowi, który jednak większość czasu spędza w pracy. A że jest wdowcem, córka tak naprawdę wychowuje się sama. Matkę zastępuje jej, pomagająca w prowadzeniu domu, „ciocia” Luba. Ale i ona nie jest wtajemniczana przez Julię w sercowe rozterki dziewczyny. W każdym razie nastolatka, mimo nalegań ze strony ojca, nie zrywa znajomości z Artiomem; gdy Lebiediewa nie ma w domu, spotyka się z nim, korzystając od czasu do czasu z mieszkania Swiety, jeśli akurat chce się obściskiwać z chłopakiem.
Tak samo jest w dniu, w którym mieszkańcy Moskwy gremialnie wychodzą na ulice bądź gromadzą się na dachach domów i bloków, aby obserwować zapowiadany przez naukowców deszcz meteorytów. To samo robią Swieta, Julia i Artiom, choć po jakimś czasie parka zakochanych dochodzi do wniosku, że piękniejsze widoki trafią im się, jeśli zamkną się sami w pokoju szkolnej przyjaciółki Lebiediewej. Tym sposobem, w przeciwieństwie do Swiety, udaje im się przeżyć kataklizm. Deszcz meteorytów sprawia bowiem, że lecący w pobliżu Ziemi statek kosmiczny zostaje wytrącony ze stabilnego lotu i wpada w atmosferę ziemską. Tam atakują go supernowoczesne rosyjskie myśliwce. Trafiony przez nie, obiekt rozbija się właśnie w Moskwie. Ścinając najwyższe piętra wysokościowców, zrywa dach z bloku Swiety. Odpada też ściana, pociągając za sobą Julię, którą w ostatniej chwili chwyta za rękę Artiom. Lebiediewa trafia do szpitala. W tym samym czasie jej ojciec na rozkaz najwyższych władz kraju ma zająć się wyjaśnieniem sytuacji. Wojsko otacza więc rejon, w którym rozbili się goście z kosmosu. Na spotkanie z przybyszami zostaje też wysłany, w asyście żołnierzy (i samego pułkownika Lebiediewa), przedstawiciel Dumy Państwowej Michaił Polieskin.
Sytuacja jest napięta, wszyscy podenerwowani, wygląd Obcego, który wychodzi na spotkanie, jedynie podgrzewa atmosferę. Mimo to przybysze, dysponujący, jak widać, dużo wyżej rozwiniętą techniką, nie są nastawieni złowrogo. Telepatycznie przekazują tę informację Lebiediewowi, ale gdy z kolei on składa raport Radzie Obrony, politycy wcale nie przyjmują tego zapewnienia za dobrą monetę. Wielu z nich chętnie wysłałoby przeciwko kosmitom wojsko. W tym samym czasie Julia dochodzi do siebie w szpitalu, skąd następnie zabiera ją ojciec. Dziewczyna dowiaduje się także o śmierci Swiety, jest tym tak wstrząśnięta, że postanawia zemścić się na Obcych. W tym celu z domowego sejfu kradnie pistolet ojca, a następnie prosi Artioma, by pomógł jej przedostać się do zakazanej strefy. W czasie przeglądania zniszczonego mieszkania przyjaciółki pojawia się kosmita; Julia jest tak przerażona, że niewiele brakuje, by spadła z wysokości – ratuje ją przybysz, który jednak chwilę później zostaje zaatakowany przez Artioma i jego koleżków.
Walkę z krewkimi Ziemianami Obcy przypłaca upadkiem z kilkunastu pięter. Gdy odnajdują jego ślady w gruzowisku, widzą jedynie egzoszkielet, który zresztą zabierają ze sobą. Nie zauważają natomiast zakurzonego ciała. To znaczy nie zauważają go mężczyźni, bo Julia dostrzega kosmitę, tyle że nikomu o tym nie mówi. Dlaczego? Bo wie, że przybysz tak naprawdę uratował jej życie, że nie ma złych zamiarów, że najchętniej opuściłby Ziemię jak najszybciej, ale nie jest w stanie, ponieważ w czasie katastrofy statek uległ awarii, a istotny element napędu znalazł się w rękach wojska rosyjskiego (czytaj: ludzi pułkownika Lebiediewa). Z drugiej strony dziewczyna zdaje sobie sprawę, że nie wytłumaczy tego zacietrzewionemu Artiomowi, który pała nienawiścią do Obcego. Dlatego postanawia wrócić po niego sama – i ta decyzja zmienia jej życie. Przybysz z innego świata – jak się później okazuje, na imię ma Hekon – zaskarbia sobie coraz większą sympatię młodej moskwianki, a z czasem nawet rodzi się między nimi głębsze uczucie. Nawiązując do inspiracji scenarzystów, o jakich była mowa wcześniej, można stwierdzić, że to symbol przełamywania uprzedzeń wobec ludzi pochodzących z odległych od nas kręgów kulturowych, wyznających inną wiarę, mówiących innym językiem.
„Przyciąganie” od strony technicznej zrobione jest świetnie. Katastrofa statku kosmicznego zapiera dech w piersiach. Ale też praca nad tą sceną trwała najdłużej i pociągnęła za sobą największe koszty. Dalej jednak wcale jednak nie jest gorzej. Zamknięty przez wojsko, niedostępny dla zwykłych moskwian teren wokół statku przypomina trochę postapokaliptyczne obrazy z „Listów martwego człowieka” (1986) Konstantina Łopuszanskiego, choć sama idea kojarzy się bardziej ze Strefą ze „Stalkera” (1979) Andrieja Tarkowskiego. Z tą różnicą, że u Bondarczuka jest to centrum wielomilionowego miasta. Głęboko humanistyczne, podobnie jak w przypadku wymienionych powyżej twórców, jest również przesłanie filmu Fiodora Siergiejewicza, choć zamiast – jak oni – nasycać swoje dzieło wątkami religijnymi i psychologicznymi, posłużył się on kostiumem młodzieżowego melodramatu, nie stroniąc od nawiązań do… „Romea i Julii”. Być może właśnie z tego powodu takie właśnie imię otrzymała główna bohaterka „Przyciągania”. Fakt, że bohaterami są ludzie młodzi rzutuje także na sposób narracji, która dostosowana jest do widzów w wieku do – przyjmijmy – dwudziestu, dwudziestu pięciu lat. Nic w tym złego, choć trzeba liczyć się z tym, że starszych pewne rozwiązania fabularne mogą drażnić, wydawać im się zbyt uproszczone i nierealistyczne.
W nastoletnią Julię wcieliła się dwudziestotrzyletnia w trakcie realizacji zdjęć Irina Starszenbaum – aktorka po kursach uniwersyteckich, która do tego momentu grała jedynie w serialach. W jej ukochanego, Artioma, wcielił się Aleksandr Pietrow („Sierpień. Ósmego”), w jego kumpla z dzielnicy Rusłana – Nikita Kukuszkin („Wokół futbolu”, „Klasa specjalna”, „Ochrona”, „Pojedynek”), a w Hekona, przybysza z innej galaktyki – Rinat Muchamietow („Przebaczenie”, „Trzej muszkieterowie”). Największymi gwiazdami na planie filmowym byli natomiast Oleg Mienszykow („Spaleni słońcem 2”, „Legenda z numerem 17”), który zagrał ojca Julii, pułkownika Walentina Lebiediewa, oraz Siergiej Garmasz („Bikiniarze”, „Dom”, „Koniec pięknej epoki”), który użyczył swej twarzy… wicepremierowi Rosji. Za zdjęcia odpowiadał wciąż jeszcze będący na dorobku, ale zdecydowanie wyróżniający się na plus wśród kolegów z branży, operator Michaił Chasaja („Chłodny front”), natomiast ścieżka dźwiękowa, nie licząc piosenek, wyszła spod rąk doświadczonego kompozytora Iwana Burliajewa („Jesteśmy z przyszłości”, „W grze”, „Mecz”). Sukces „Przyciągania” sprawił, że zaczęto myśleć o jego ewentualnej kontynuacji. Scenariusz podobno jest już gotowy. Kto wie, może już w tym roku ruszą zdjęcia do części drugiej.
koniec
5 marca 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

East Side Story: (Nie) chcieć, (nie) żyć, (nie) kochać
Sebastian Chosiński

25 VI 2017

Andriej Zwiagincew dostąpił zaszczytu należnego największym twórcom kina. Gdy na ekrany trafia jego nowy film, widzowie mówią, że wybierają się na „nowego Zwiagincewa”. Tak samo, jak niegdyś chodziło się na „nowego Tarkowskiego”, „nowego Bergmana” czy wciąż jeszcze chodzi się na „nowego Konczałowskiego” (Michałkow wypadł już z tej zaszczytnej listy). Jeśli więc tylko będziecie mieli taką okazję, idźcie na „Niemiłość”, bo to dzieło wybitne.

więcej »

Wunderwaffe z nader skromnym wunder
Jarosław Loretz

21 VI 2017

W „Wonder Woman” próżno szukać cudowności. Na tle poprzednich porażek DC film ogląda się nieźle, ale to trochę za mało, żeby obwołać renesans uniwersum.

więcej »

Esensja ogląda: Czerwiec 2017 (3)
Kamil Witek

19 VI 2017

W trzecim czerwcowym zbiorze krótkich recenzji filmowych oceniamy gorące wakacyjne blockbustery: "Król Ritchie Artur. Legenda miecza", "Mumia" z Tomem Cruisem i "Baywatch. Słoneczny patrol".

więcej »

Polecamy

Życie zaczyna się po sześćdziesiątce

Dobry i Niebrzydki:

Życie zaczyna się po sześćdziesiątce
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Superheroina nie z „Playboya”
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Oliver Twist i wybuchające siusiaki
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Jessica Chastain lobbuje u króla ciepłokluchowego kina
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Denzel jak wino
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Ksenomorfy pod prysznicem
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

W Galaktyce jak w Opolu
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Uciec, ale dokąd?
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Co ludzie powiedzą?
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

One woman show
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Zobacz też

Z tego cyklu

(Nie) chcieć, (nie) żyć, (nie) kochać
— Sebastian Chosiński

Przejście przez ogień
— Sebastian Chosiński

Seks z syreną? Tylko nad Bałtykiem
— Sebastian Chosiński

Zanim zaczęła się wojna… zimna wojna
— Sebastian Chosiński

Nadzieja powraca ostatnia
— Sebastian Chosiński

Miasto w obliczu zarazy
— Sebastian Chosiński

„Nordic noir” rodem z Jakucji
— Sebastian Chosiński

Wszystko zdarza się dwa razy
— Sebastian Chosiński

A Anna Karenina żyła długo i szczęśliwie…
— Sebastian Chosiński

„Woschod 2” jak „Apollo 13”
— Sebastian Chosiński

Tegoż twórcy

Co nam w kinie gra: Stalingrad
— Sebastian Chosiński

Tegoż autora

Kapitan Żbik: Nadzorca z trzeciego planu
— Sebastian Chosiński

Non omnis moriar: Wspiąć się na najwyższy szczyt
— Sebastian Chosiński

Zbrodniarz i panna
— Sebastian Chosiński

Tu miejsce na labirynt…: Noise rock vs. free jazz
— Sebastian Chosiński

Okazja czyni tchórza
— Sebastian Chosiński

Tu miejsce na labirynt…: Zbyt leniwi, by poddać się panice
— Sebastian Chosiński

Historia w obrazkach: Ręka w rękę z „czerwonymi”
— Sebastian Chosiński

Kapitan Żbik: Syn i córka leśnika
— Sebastian Chosiński

Non omnis moriar: Romantyk jazzowej gitary
— Sebastian Chosiński

Tu miejsce na labirynt…: Raz na kilka lat
— Sebastian Chosiński

Wkrótce

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.