Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 października 2017
w Esensji w Esensjopedii

Pratchettowa zawierucha

Esensja.pl
Esensja.pl
Satyra, cięty, brytyjski humor połączony z fantastycznym i bogatym światem. Do tego silne i łatwo zapadające w pamięć postaci. To cechy charakterystyczne dzieł Sir Terry’ego Pratchetta. Natomiast doskonała mechanika, często świetnie powiązana z tematem to coś, co wyróżnia tytuły Martina Wallace’a. Jak w takim razie wypada „Świat Dysku: Ankh-Morpork”?

Dziękujemy wydawnictwu Phalanx Games za udostępnienie egzemplarza gry na potrzeby recenzji.

Martin Wallace
‹Świat Dysku: Ankh-Morpork›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułŚwiat Dysku: Ankh-Morpork
Tytuł oryginalnyDiscworld: Ankh-Morpork
Data produkcjiwrzesień 2011
Autor
Producent Kosmos
Wydawca Phalanx Games
Dystrybutor Rebel.pl
CyklŚwiat Dysku
EAN5900741508023
Info2-4 graczy, od 12 lat
Cena149,99
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Martin Wallace to jeden z moich ulubionych projektantów, zaskoczył mnie niejednokrotnie świetną mechaniką związaną z tematem gry. Tym razem jego talent mają okazję poznać miłośnicy literatury Pratchetta. Oto przebogaty i pełen chaosu Ankh Morpork, w którym powietrze nosi znamiona tysiącletniej eksploatacji, a magia jest wielce nieprzewidywalna.
Na grzbiecie żółwia
W Ankh Morpork wcielamy się w jedną z siedmiu postaci walczących o wpływy w mieście, może to być sam Lord Vetinari próbujący roztoczyć siatkę szpiegowską, Komendant Vimes starający się zachować obecny status, Smok Herbowy Królewski próbujący wywołać zamęt, Chryzopras gromadzący majątek oraz trzech Lordów dążących do przejęcia władzy w poszczególnych dzielnicach.
Areną walki jest plansza, na której mamy dwanaście dzielnic z numeracją, nazwami i kwotami, za jakie można wznosić w nich budynki. Każdy z graczy otrzymuje zestaw dwunastu agentów oraz sześć budynków. Ponadto otrzymują oni po 10 $ i pięć kart. Mechanika gry jest niezwykle prosta – polega na wystawianiu kart na zmianę (czasami pozwala to na położenie kolejnej) i wykonywania związanych z nimi akcji. Gra toczy się do momentu, aż któryś z graczy wypełni swoje zadanie albo skończą się karty. Pośród akcji, które możemy wykonać, pojawia się: wystawianie agentów, pobieranie złota, usuwanie znaczników niepokoju (przez straż Ankh Morpork), zabójstwo agenta (jeśli w dzielnicy panuje niepokój), budowa budynku i wiele innych opisanych na kartach. Gracze starają się wystawiać stosowne karty tak, by przeszkadzać innym w osiągnięciu ich celu i samemu dążyć do zwycięstwa. Czasami lepiej udawać zupełnie inną postać niż tą, którą wylosowaliśmy, i dzięki temu doprowadzić do niespodziewanego – dla pozostałych graczy – zrealizowania naszego planu. Podczas gry będziemy wystawiać agentów w dzielnicach. Jeśli na danym terenie był już wcześniej jakiś pionek, w tym rewirze wybucha niepokój. Jest to sposobność do eksterminowania wrogich agentów, jak i pierwszy krok do zwycięstwa dla Smoka Herbowego Królewskiego. Czasami warto będzie jednak zadbać o harmonię, by móc wystawić budynek. Dzięki temu otrzymamy możliwość wykonywania dodatkowych akcji co rundę. Należy wspomnieć, że karty akcji zawierają często po kilka symboli, możemy wykonać wszystkie lub tylko część działań, na które pozwalają. Ponadto gdy zagramy karty magów, miasto nawiedzi niespodziewane wydarzenie, wręcz kataklizm – wszak nie warto igrać z magią.
Jak widać podczas tłumaczenia zasad wystarczy się ograniczyć do sformułowania reguł dotyczących zagrywania kart. Reszta wypisana jest na kartach pomocy graczy, które są bardzo dobrze przygotowane. Po krótkim wstępie można zatem zacząć czerpać przyjemność z rozgrywki i smaczków. Niektórzy mogą powiedzieć, że klimat jest dość wymuszony i nie powiązany z mechaniką. Jednak to nie do końca prawda, gdyż czyny bohaterów odpowiadają ich charakterowi, a mamy tu cały kalejdoskop postaci ze Świata Dysku od Rincevinda i magów z Niewidocznego Uniwersytetu, poprzez Bibliotekarza i Bagaż, kończąc na Śmierci.
Z największym nieprawdopodobieństwem
„Świat Dysku: Ankh Morpork” jest kwintesencją pełnego chaosu miasta. Karty wprowadzają cały czas zmiany na planszy i nie mamy czasu, by się nudzić. Dodatkowo wojna pozycyjna też nie jest tu raczej możliwa, trzeba się przygotować na mnóstwo interakcji między graczami i wchodzenia w otwarte konflikty. Prostota zasad pozwala przysiąść do gry po szybkiej lekturze instrukcji, a czytelne wykonanie figurek i mapy nie zmusza do zbytniego wytężania wzroku. Co prawda na polach zamiast numerów mogłyby pojawić się symbole bardziej widoczne, ale po kilku rzutach kością wiemy już, co i jak. Bardzo fajnym elementem jest to, że bawimy się w ukochanym świecie, z postaciami znanymi z książek, dodatkowo walcząc o wpływy w największym galimatiasie Świata Dysku. Staramy się przy tym wydedukować, kto jest kim i jakie ma cele. To naprawdę fajna zabawa, wręcz genialna dla miłośników Pratchetta, którzy wezmą poprawkę, że zanurzają się w świat nieprawdopodobieństw, a nie ciężką mózgożerną grę Wallace’a.
To oczywiście nie znaczy, że gra jest kiepska, przeciwnie – widać w niej dobrą mechanikę, w której blef i szczęście się przydają i można się wyśmienicie przy niej bawić. To gra dla fanów Pratchetta i graczy, którzy szukają mniej wymagających tytułów. Testowałem ją również w gronie, gdzie ani Pratchett, ani tytuły Wallace’a nie były znane, i gracze dzięki temu na pewno przyjęli grę cieplej niż starzy wyjadacze. Bawili się świetnie i wołali o jeszcze. Sam zaś miałem bardzo dobry ubaw i wiem, że szanse 1:100000 zdarzają się tu w dziewięciu na dziesięć przypadków.
koniec
12 października 2011
dodajdo

Komentarze

12 X 2011   18:04:13

Fajna recka, jak zwykle jednak brak mi w opisach gier kilku dodatkowych fotek z zawartością itp. W końcu nie sama okładką żyje człowiek.

I małe sporostowanie: Niewidoczny a nie Niewidzialny uniwersytet...

13 X 2011   23:28:54

Tutaj można znaleźć "parę" fotek z zawartością:
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/91312/discworld-ankh-morpork

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Cnota umiaru
Jakub Małecki

16 X 2017

Światowe trendy wydawnicze są takie, by przyciągnąć nabywców krzykliwością komponentów. Wszystko ma być kolorowe, z niepowtarzalnymi ilustracjami, szczegółowymi figurkami i fantazyjnie przyciętymi żetonami. Na szczęście zdarzają się jeszcze pozycje adresowane do osób, dla których liczy się ukryte piękno – tych powinna zainteresować gra „W roku smoka”.

więcej »

Coś dla koneserów
Jakub Małecki

7 X 2017

Bywają gry, które z niejasnych przyczyn długo nie zostają wydane w wersji polskiej, choć z pewnością na to zasługują. Na szczęście problem ten nie dotyczy już jednej z – nie bójmy się tego powiedzieć – legend. Mowa o „Zamkach Burgundii”.

więcej »

Pierwszy milion trzeba ukraść
Konrad Wągrowski

27 IX 2017

„Złodzieje” to nieskomplikowana i przyjemna karcianka o prostych zasadach, które może szybko przyswoić również dziecko. W efekcie zapewnia wiele chwil dobrej zabawy.

więcej »

Polecamy

Owernia latem w szczegółach

Online:

Owernia latem w szczegółach
— Wojciech Gołąbowski

W zgodzie ze schematami
— Miłosz Cybowski

Strzelając do zombie
— Miłosz Cybowski

Latający baloniasty kot
— Miłosz Cybowski

W podróż przez cały rok
— Wojciech Gołąbowski

Jeszcze raz to samo, ale lepiej
— Miłosz Cybowski

W kółko to samo
— Miłosz Cybowski

Ubodzy komandosi
— Miłosz Cybowski

Złe korporacje i nielegalny handel
— Miłosz Cybowski

Liniowa skradanka
— Miłosz Cybowski

Zobacz też

Tegoż twórcy

Podnieś i dostarcz
— Jakub Małecki

Śmiertelne starcie
— Agata Hanak

Promocja: Siedziby i imiona Bestii

07 znowu nadaje
— Jakub Małecki

Jak trwoga to do… wiedźmy
— Jakub Małecki

Angielska Ziemia Obiecana
— Piotr Stelmach

Locomotive breath, czyli kolejowe Eldorado
— Piotr Stelmach

Praktyczne zajęcia z historii Polski
— Kamil Sambor

Tegoż autora

W trzy lata do potęgi
— Kamil Sambor

Innowacyjny rozwój gry karcianej
— Kamil Sambor

Wojna z prawdziwym rozmachem
— Kamil Sambor

Zbuduj, zasiedl, wymrzyj
— Kamil Sambor

Fantastyczna menażeria
— Kamil Sambor

Noc w muzeum
— Kamil Sambor

Groooaaarrr… nom… nom…
— Kamil Sambor

Samotność poza planszą
— Kamil Sambor

Sese Seko Mobutu vs Moise Czombe
— Kamil Sambor

Uduchowiona logika
— Kamil Sambor

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.