Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 listopada 2017
w Esensji w Esensjopedii

Mała Esensja: Przedszkolaki budują zamki

Esensja.pl
Esensja.pl
Wiadomo nie od dziś, że dzieci po prostu uwielbiają wznosić budowle z drewnianych klocków. Taką frajdę niewątpliwie zapewni im „Mądry Zamek”, ale na maluchów czekają też w tej grze logicznej prawdziwe wyzwania intelektualne.

‹Mądry zamek›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułMądry zamek
Data produkcji2007
Wydawca Granna
Dystrybutor Granna
EAN5900221001082
InfoLiczba graczy: 1 osoba; Wiek: od 3 lat
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
W „Mądrym Zamku” jako materiały budowlane otrzymujemy 4 drewniane prostopadłościany (w tyluż kolorach), w których w innych miejscach rozmieszczono otwory, oraz 3 wieże o różnej długości, które będą umieszczane w otworach prostopadłościanów (bloków). W książeczce znajdziemy zaś zestaw 48 zadań podzielonych na 4 stopnie trudności. Z najprostszymi (Starter) ma spore szanse dać sobie radę nawet 3-latek, ponieważ na rysunkach widoczne są nadruki widniejące na blokach (a są różne na ich przodzie i tyle), a w każdym z zadań jeden z nich jest nieużywany. W dodatku na tym poziomie układ klocków nie jest zbyt skomplikowany, więc cała trudność polega na odpowiednim włożeniu 3 wież. W najgorszym wypadku można więc znaleźć rozwiązanie metodą prób i błędów, a osiągnięty sukces niewątpliwie pomaga dziecku uwierzyć we własne możliwości i zachęca do wysiłku przy trudniejszych zadaniach.
W kolejnej kategorii (Junior) poziom komplikacji rośnie, ponieważ używane są już wszystkie klocki. W związku z tym kształt zamku staje się znacznie bardziej wymyślny, a najważniejsze zazwyczaj jest właściwe ułożenie najmniejszego, czerwonego bloku, gdyż ma on taki sam nadruk z przodu i z tyłu, przy czym ustawienie nadruku względem otworu jest inne. Dzieci muszą więc już trochę pogłówkować, ale bystry przedszkolak poradzi sobie z tym bez większych problemów.
Z kolei przy zadaniach z kategorii Expert istotną rolę oprócz umiejętności logicznego myślenia odgrywają zdolności manualne. Mamy tutaj więc zamki, w których końce wież zwisają z dołu bloków albo w których są one postawione z wierzchołkiem na dole, albo bloki i wieże są nachylone pod kątem 45 stopni. Skonstruowanie takiego zamku wymaga często skomplikowanego operowania elementami w powietrzu, a jedynie zgodne z rozwiązaniem konstrukcje są stabilne zarówno w trakcie budowania, jak i po jego ukończeniu. Nie da się ukryć, że jeżeli z takim zadaniem miałby uporać się 5-latek (jak przewiduje to instrukcja), to musiałby on mieć również spore doświadczenie we wznoszeniu budowli z drewnianych klocków. W końcu nikt przecież nie lubi, kiedy wali się jego zamek…
W ostatniej kategorii (Master) kształty zamków są równie wymyślne jak w poprzedniej (chociaż zazwyczaj jednak trochę stabilniejsze), ale dodatkowym utrudnieniem jest, że widoczny jest jedynie zarys zamku (nie ma na rysunkach ani konturów, ani nadruków bloków). Tutaj znalezienie rozwiązania może kosztować trochę wysiłku nawet dorosłych, a dla dzieci będzie nie lada wyzwaniem – ale to przecież dobrze, bo inaczej gra szybko by się im znudziła.
Niewątpliwie „Mądry Zamek” to jedna z prostszych łamigłówek z serii Smart Games, a dzięki połączeniu wysiłku intelektualnego z przyjemnością płynącą z budowania znakomicie nadaje się do zachęcenia przedszkolaków do gier logicznych. Istotne jest również, że elementy zostały wykonane naprawdę solidnie i estetycznie, a znaczne zróżnicowanie poziomu trudności zadań sprawia, że możemy zapewnić dziecku rozwijającą rozrywkę na wiele godzin. W dodatku dla bloków i wież z tej łamigłówki można znaleźć jeszcze dodatkowe zastosowanie – mogą być one prawdziwą ozdobą każdego zamku zbudowanego z tradycyjnych drewnianych klocków. W tym przypadku wydane pieniądze będą więc znakomitą inwestycją.
koniec
5 grudnia 2012
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Podróż na północ
Agata Hanak

25 X 2017

Właśnie ukazała się kolejna samodzielna gra z popularnej serii „Wsiąść do pociągu: Kraje Północy” – przeznaczona wyłącznie dla 2-3 osób. Tym razem przyjdzie nam przemierzać mroźną Skandynawię, jak zwykle mozolnie budując połączenia kolejowe.

więcej »

Cnota umiaru
Jakub Małecki

16 X 2017

Światowe trendy wydawnicze są takie, by przyciągnąć nabywców krzykliwością komponentów. Wszystko ma być kolorowe, z niepowtarzalnymi ilustracjami, szczegółowymi figurkami i fantazyjnie przyciętymi żetonami. Na szczęście zdarzają się jeszcze pozycje adresowane do osób, dla których liczy się ukryte piękno – tych powinna zainteresować gra „W roku smoka”.

więcej »

Coś dla koneserów
Jakub Małecki

7 X 2017

Bywają gry, które z niejasnych przyczyn długo nie zostają wydane w wersji polskiej, choć z pewnością na to zasługują. Na szczęście problem ten nie dotyczy już jednej z – nie bójmy się tego powiedzieć – legend. Mowa o „Zamkach Burgundii”.

więcej »

Polecamy

Owernia latem w szczegółach

Online:

Owernia latem w szczegółach
— Wojciech Gołąbowski

W zgodzie ze schematami
— Miłosz Cybowski

Strzelając do zombie
— Miłosz Cybowski

Latający baloniasty kot
— Miłosz Cybowski

W podróż przez cały rok
— Wojciech Gołąbowski

Jeszcze raz to samo, ale lepiej
— Miłosz Cybowski

W kółko to samo
— Miłosz Cybowski

Ubodzy komandosi
— Miłosz Cybowski

Złe korporacje i nielegalny handel
— Miłosz Cybowski

Liniowa skradanka
— Miłosz Cybowski

Zobacz też

Z tego cyklu

Więcej czarów
— Marcin Mroziuk

W oczekiwaniu na bohatera
— Marcin Mroziuk

Detektywi z Karaibów
— Konrad Wągrowski

Wakacje marzeń z komplikacjami
— Marcin Mroziuk

Nie tylko haute couture
— Marcin Mroziuk

Krowa może być czasem lekko zakręcona
— Marcin Mroziuk

Łamigłówki i sekrety
— Marcin Mroziuk

Sztuka patrzenia
— Marcin Mroziuk

Rymowane reguły
— Marcin Mroziuk

Czary to nie wszystko
— Marcin Mroziuk

Tegoż autora

Esensja czyta dymki: Listopad 2017 (3)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Rozmowy z morderczynią
— Marcin Mroziuk

Esensja czyta dymki: Listopad 2017 (1)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Esensja ogląda: Listopad 2017 (2)
— Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Z Twardowskim na Wawelu
— Marcin Mroziuk

Kiedy miłość była zbrodnią
— Marcin Mroziuk

Esensja czyta dymki: Październik 2017
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Październik 2017 (2)
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Ojco- i synobójstwa
— Marcin Mroziuk

Esensja ogląda: Październik 2017 (1)
— Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.