Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
dzisiaj: 21 sierpnia 2017
w Esensjopedii w Esensji w Google

Mała Esensja: Przedszkolaki budują zamki

Esensja.pl
Esensja.pl
Wiadomo nie od dziś, że dzieci po prostu uwielbiają wznosić budowle z drewnianych klocków. Taką frajdę niewątpliwie zapewni im „Mądry Zamek”, ale na maluchów czekają też w tej grze logicznej prawdziwe wyzwania intelektualne.

‹Mądry zamek›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułMądry zamek
Data produkcji2007
Wydawca Granna
Dystrybutor Granna
EAN5900221001082
InfoLiczba graczy: 1 osoba; Wiek: od 3 lat
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
W „Mądrym Zamku” jako materiały budowlane otrzymujemy 4 drewniane prostopadłościany (w tyluż kolorach), w których w innych miejscach rozmieszczono otwory, oraz 3 wieże o różnej długości, które będą umieszczane w otworach prostopadłościanów (bloków). W książeczce znajdziemy zaś zestaw 48 zadań podzielonych na 4 stopnie trudności. Z najprostszymi (Starter) ma spore szanse dać sobie radę nawet 3-latek, ponieważ na rysunkach widoczne są nadruki widniejące na blokach (a są różne na ich przodzie i tyle), a w każdym z zadań jeden z nich jest nieużywany. W dodatku na tym poziomie układ klocków nie jest zbyt skomplikowany, więc cała trudność polega na odpowiednim włożeniu 3 wież. W najgorszym wypadku można więc znaleźć rozwiązanie metodą prób i błędów, a osiągnięty sukces niewątpliwie pomaga dziecku uwierzyć we własne możliwości i zachęca do wysiłku przy trudniejszych zadaniach.
W kolejnej kategorii (Junior) poziom komplikacji rośnie, ponieważ używane są już wszystkie klocki. W związku z tym kształt zamku staje się znacznie bardziej wymyślny, a najważniejsze zazwyczaj jest właściwe ułożenie najmniejszego, czerwonego bloku, gdyż ma on taki sam nadruk z przodu i z tyłu, przy czym ustawienie nadruku względem otworu jest inne. Dzieci muszą więc już trochę pogłówkować, ale bystry przedszkolak poradzi sobie z tym bez większych problemów.
Z kolei przy zadaniach z kategorii Expert istotną rolę oprócz umiejętności logicznego myślenia odgrywają zdolności manualne. Mamy tutaj więc zamki, w których końce wież zwisają z dołu bloków albo w których są one postawione z wierzchołkiem na dole, albo bloki i wieże są nachylone pod kątem 45 stopni. Skonstruowanie takiego zamku wymaga często skomplikowanego operowania elementami w powietrzu, a jedynie zgodne z rozwiązaniem konstrukcje są stabilne zarówno w trakcie budowania, jak i po jego ukończeniu. Nie da się ukryć, że jeżeli z takim zadaniem miałby uporać się 5-latek (jak przewiduje to instrukcja), to musiałby on mieć również spore doświadczenie we wznoszeniu budowli z drewnianych klocków. W końcu nikt przecież nie lubi, kiedy wali się jego zamek…
W ostatniej kategorii (Master) kształty zamków są równie wymyślne jak w poprzedniej (chociaż zazwyczaj jednak trochę stabilniejsze), ale dodatkowym utrudnieniem jest, że widoczny jest jedynie zarys zamku (nie ma na rysunkach ani konturów, ani nadruków bloków). Tutaj znalezienie rozwiązania może kosztować trochę wysiłku nawet dorosłych, a dla dzieci będzie nie lada wyzwaniem – ale to przecież dobrze, bo inaczej gra szybko by się im znudziła.
Niewątpliwie „Mądry Zamek” to jedna z prostszych łamigłówek z serii Smart Games, a dzięki połączeniu wysiłku intelektualnego z przyjemnością płynącą z budowania znakomicie nadaje się do zachęcenia przedszkolaków do gier logicznych. Istotne jest również, że elementy zostały wykonane naprawdę solidnie i estetycznie, a znaczne zróżnicowanie poziomu trudności zadań sprawia, że możemy zapewnić dziecku rozwijającą rozrywkę na wiele godzin. W dodatku dla bloków i wież z tej łamigłówki można znaleźć jeszcze dodatkowe zastosowanie – mogą być one prawdziwą ozdobą każdego zamku zbudowanego z tradycyjnych drewnianych klocków. W tym przypadku wydane pieniądze będą więc znakomitą inwestycją.
koniec
5 grudnia 2012
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Escape room domowej roboty
Jakub Małecki

26 V 2017

Na świecie od pewnego czasu trwa boom na pokoje zagadek. Szał ten postanowił wykorzystać twórca gry „Unlock: Wielka ucieczka”, serwując nam możliwość przeżycia podobnych emocji bez wychodzenia z domu.

więcej »

Pędź i walcz
Marcin Mroziuk

19 V 2017

Wprawdzie „Wyścig tytanów” nie dostarcza może tak wielu atrakcji, jak zdaje się obiecywać, ale i tak rozgrywka w gronie osób dążących do bezpośredniego starcia z rywalami bywa naprawdę emocjonująca.

więcej »

Żeglując po japońskich wodach
Agata Hanak

28 IV 2017

W ostatnich czasach na polskim ryku gier planszowych ukazało się sporo tytułów, których autorem lub współautorem jest Bruno Cathala – uznany w świecie twórca. Dziś recenzja „Yamatai”, niezwykle kolorowej planszówki z łódkami w tle.

więcej »

Polecamy

Owernia latem w szczegółach

Online:

Owernia latem w szczegółach
— Wojciech Gołąbowski

W zgodzie ze schematami
— Miłosz Cybowski

Strzelając do zombie
— Miłosz Cybowski

Latający baloniasty kot
— Miłosz Cybowski

W podróż przez cały rok
— Wojciech Gołąbowski

Jeszcze raz to samo, ale lepiej
— Miłosz Cybowski

W kółko to samo
— Miłosz Cybowski

Ubodzy komandosi
— Miłosz Cybowski

Złe korporacje i nielegalny handel
— Miłosz Cybowski

Liniowa skradanka
— Miłosz Cybowski

Zobacz też

Z tego cyklu

Rymowane reguły
— Marcin Mroziuk

Czary to nie wszystko
— Marcin Mroziuk

Jak zniechęcać do komiksów
— Wojciech Gołąbowski

Taka nauka to czysta przyjemność
— Marcin Mroziuk

Siódma porcja przyjemności
— Marcin Mroziuk

Czasem trudno dojść do słowa
— Marcin Mroziuk

Skok na bank
— Marcin Mroziuk

Nieudany występ mistrza
— Marcin Mroziuk

Coś, co możesz znaleźć na Rebel.pl
— Wojciech Gołąbowski

Z miłości do książek?
— Marcin Mroziuk

Tegoż autora

Bezsenność w Wiedniu
— Marcin Mroziuk

Zbrodnia w cieniu elektrowni atomowej
— Marcin Mroziuk

Metafizyczna fantastyka ze Śląska
— Marcin Mroziuk

Esensja czyta: Czerwiec 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Esensja czyta dymki: Czerwiec 2017
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Czerwiec 2017 (4)
— Marcin Mroziuk, Kamil Witek

To nie jest (k)raj dla kobiet
— Marcin Mroziuk

Esensja ogląda: Czerwiec 2017 (2)
— Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Kamil Witek

Być albo nie być
— Marcin Mroziuk

W zgodzie z naturą
— Marcin Mroziuk

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.