Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 listopada 2017
w Esensji w Esensjopedii

Zaprojektuj swoje miasto

Esensja.pl
Esensja.pl
„Suburbia” to gra w planowanie miasta, która symuluje mechanizmy rządzące jego rozwojem. Fabryki generują przychód, ale odstraszają potencjalnych mieszkańców okolic. Za to parki przyciągają ludzi, ale są kosztowne. Gra otrzymała nagrodę Mensa Select, co sugeruje, że jest intelektualnym wyzwaniem. Czy tak jest w istocie?

Ted Alspach
‹Suburbia›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułSuburbia
Data produkcjipaździernik 2012
Autor
Wydawca Bézier Games
Info1-4 graczy, od 8 lat
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Już sam wygląd „Suburbii” sugeruje, że nie będzie to lekka, łatwa i przyjemna gra rodzinna. Do wydania nie można mieć zastrzeżeń – wszystko wykonane jest z grubej tektury, a ilustracje są czytelne. Sęk w tym, że liczba ikon na żetonach i oszczędna grafika sugerują, że mamy do czynienia z grą, która wymaga solidnego ruszenia szarych komórek. Przyjrzyjmy się, jak to wygląda od strony mechaniki.
W grze każdy buduje własne miasto w oparciu o dostępne elementy (żetony), takie jak przykładowo: fabryki, parki, szkoły, restauracje czy lotniska. Każdy postawiony teren czy budynek wpływa pozytywnie lub negatywnie na otoczenie. Niektóre budowle oddziałują też z elementami miast współgraczy.
Rozgrywka dzieli się na trzy etapy: A, B i C, a każdy z nich posiada swoje unikalne żetony rozwoju. Im dalej jesteśmy w grze, tym są one zazwyczaj droższe, ale też dają potencjalnie więcej bonusów. Zasady są bardzo proste – każdy z graczy zaczyna z identycznie wyglądającym miastem, które posiada przedmieścia, park i fabrykę oraz pewną ilością gotówki. Gracze po kolei będą mogli kupować na rynku różnorodne budowle czy tereny. Chociaż każdy żeton ma swój koszt, który należy ponieść, aby stał się naszą własnością, musimy zapłacić dodatkowe pieniądze za sam fakt zabrania go z rynku. Żetony rynku ułożone są liniowo i każda pozycja ma informację, ile kosztuje zabranie danego elementu. Im bliżej końca planszy się on znajduje, tym taniej możemy go nabyć. Każdy zakupiony żeton powoduje zmianę pozycji pozostałych, czyli sprawia, że maleje ich koszt. Często trzeba podjąć decyzję, czy kupić coś szybciej płacąc sporo pieniędzy, czy poczekać na lepszą ofertę. Oczywiście czekanie może sprawić, że obiekt pożądania przestanie być dostępny.
Kafelek do kafelka, czyli zbuduj swój Kaczogród
Kafelek do kafelka, czyli zbuduj swój Kaczogród
W grze chodzi o taki rozwój, aby tworzone miasto przyciągało jak najwięcej nowych mieszkańców. Jego populacja to jednocześnie liczba punktów zwycięstwa w grze. Ze względu na wzajemne oddziaływanie żetonów na siebie ważne jest nie tylko to, co kupujemy, ale też gdzie umieścimy dany obiekt. Jest to kluczowe dla zwycięstwa, a im dalej w las tym więcej zależności i naprawdę sporo kombinowania i liczenia. Część elementów wpływa na nasz przychód, a część na zaludnienie. Pieniądze są ważne, bo bez nich nie możemy dalej inwestować, ale nie możemy zaniedbywać przyrostu populacji, bo to jest droga do zwycięstwa. Kupując żeton rozwoju rzadko otrzymujemy jednorazowy bonus w postaci gotówki lub zwiększenia liczby ludności. Zazwyczaj wpływają one na posiadany przez nas tor przychodu i reputacji. Jak to działa? W każdej naszej kolejce otrzymujemy tyle pieniędzy i tyle punktów zwycięstwa, ile wskazuje nasz tor. Mogą to być wartości dodatnie, ale też ujemne – wtedy musimy oddawać wskazaną kwotę do banku i tracimy mieszkańców. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zarządzanie naszym torem. Pozytywna reputacja powoduje zwiększenie naszej populacji, co odzwierciedla specjalny tor populacji, wspólny dla wszystkich graczy. Przyrost mieszkańców nie pozostaje bez wpływu na budowane przez nas miasto – na torze widnieją progi, których przekroczenie powoduje spadek wartości przychodu i reputacji. Szybki przyrost ludności może spowodować zatem poważne zachwianie stanem naszego majątku i stopniowy odpływ mieszkańców w dalszej perspektywie. Gra wymaga dobrego planowania i przyjęcia odpowiedniej strategii inwestycji. Posiadane możliwości zakupu, jak i wzajemne wpływy negatywnie odbijają się na czasie trwania tury graczy. Im bliżej końca gry tym więcej czasu potrzeba na analizę wszystkich opcji. Łatwo też o pomyłkę w liczeniu, gdy na stole leży już wiele żetonów.
Jak wspomniałam, grę wygrywa ten, kto na końcu będzie miał największą populację. Na punktację wpływają też cele, które można w grze osiągnąć. Część jest jawna i gracze na bieżąco mogą śledzić, kto i ile punktów ma szansę otrzymać. Każdy z graczy ma też własny ukryty cel, którego realizacja przynosi dodatkowe bonusy. „Suburbia” mimo stosunkowo prostych zasad jest grą wymagającą, bo dużo tu kombinowania i liczenia. Trudno też w niej szukać klimatu, niespecjalnie odczuwa się frajdę z budowania, każdy raczej nastawiony jest na liczenie i kombinowanie. Trzeba za to przyznać, że całkiem dobrze się skaluje. Przewidziano nawet wariant solo i to w dwóch wersjach. Pierwszy polega na takim konstruowaniu swojej aglomeracji, aby na końcu mieć jak najwięcej ludności, a drugi to potyczka z „robotem”, który buduje własne miasto na określonych w instrukcji zasadach.
Przyznaję, że mnie się ta gra podoba i chętnie siadają do niej wszyscy moi znajomi. Zasady są proste, jest sporo kombinowania i trzymania kciuków, aby upatrzony żeton uchował się na rynku do naszej kolejki. Pewna sterylność wykonania i brak klimatu nie przeszkadzają w czerpaniu frajdy z rozgrywki, chociaż powodują, że na pewno nie będzie to pozycja dla każdego. Jeśli szukacie czegoś, co rozrusza odrobinę Wasze szare komórki, to polecam spróbować.
koniec
1 maja 2014
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Podróż na północ
Agata Hanak

25 X 2017

Właśnie ukazała się kolejna samodzielna gra z popularnej serii „Wsiąść do pociągu: Kraje Północy” – przeznaczona wyłącznie dla 2-3 osób. Tym razem przyjdzie nam przemierzać mroźną Skandynawię, jak zwykle mozolnie budując połączenia kolejowe.

więcej »

Cnota umiaru
Jakub Małecki

16 X 2017

Światowe trendy wydawnicze są takie, by przyciągnąć nabywców krzykliwością komponentów. Wszystko ma być kolorowe, z niepowtarzalnymi ilustracjami, szczegółowymi figurkami i fantazyjnie przyciętymi żetonami. Na szczęście zdarzają się jeszcze pozycje adresowane do osób, dla których liczy się ukryte piękno – tych powinna zainteresować gra „W roku smoka”.

więcej »

Coś dla koneserów
Jakub Małecki

7 X 2017

Bywają gry, które z niejasnych przyczyn długo nie zostają wydane w wersji polskiej, choć z pewnością na to zasługują. Na szczęście problem ten nie dotyczy już jednej z – nie bójmy się tego powiedzieć – legend. Mowa o „Zamkach Burgundii”.

więcej »

Polecamy

Owernia latem w szczegółach

Online:

Owernia latem w szczegółach
— Wojciech Gołąbowski

W zgodzie ze schematami
— Miłosz Cybowski

Strzelając do zombie
— Miłosz Cybowski

Latający baloniasty kot
— Miłosz Cybowski

W podróż przez cały rok
— Wojciech Gołąbowski

Jeszcze raz to samo, ale lepiej
— Miłosz Cybowski

W kółko to samo
— Miłosz Cybowski

Ubodzy komandosi
— Miłosz Cybowski

Złe korporacje i nielegalny handel
— Miłosz Cybowski

Liniowa skradanka
— Miłosz Cybowski

Zobacz też

Tegoż autora

Podróż na północ
— Agata Hanak

Bąbelkowe wojny
— Agata Hanak

Japońskie pejzaże
— Agata Hanak

Pikantne skojarzenia
— Agata Hanak

Żeglując po japońskich wodach
— Agata Hanak

Średniowieczne potyczki
— Agata Hanak

Kradzież popłaca
— Agata Hanak

Hotel idealny
— Agata Hanak

Pojedynek na pędzle
— Agata Hanak

Strategia nad Loarą
— Agata Hanak

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.