dzisiaj: 20 października 2017
w Esensji w Google

Komentarze

Magazyn CLXX

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

książkowe (wybrane)

więcej »

komiksowe (wybrane)

więcej »

growe

więcej »

Zapowiedzi

książkowe

więcej »

growe

więcej »

Komentarze


Komentarze do: Wszystkie Obiektów Tekstów
z działu: Wszystkie Twórczość Książki Film Komiksy Gry Varia Muzyka
[1] 2 3 141 »

"dość mocno eksperymentuje się z wizerunkiem postaci - Hamlet zdążył już być kobietą i dresem na przykład" --> Mogę się mylić, bo nie widziałem, ale wydaje mi się, że w takich przypadkach inscenizacja opiera się na totalnej zmianie konwencji w stosunku do oryginału, na przerobieniu źródła i przepuszczeniu go przez pryzmat współczesności (czy czegokolwiek, co sobie inscenizator wymyśli). A "Przeklęte dziecko" to z tego co mi wiadomo najzwyklejsza, kanoniczna kontynuacja Harrego Pottera. Tak, wiem, że kontynuacja książek, a nie filmów, ale mimo wszystko oburzenie fanów czarnoskórą Hermioną wcale mnie nie dziwi, bo wizerunek Emmy Watson jako Hermiony za mocno już się wpisał w ich świadomość. Inna sprawa, że JKR sama przyklasnęła tej "zmianie".

Beatrycze, 18-10-2017 11:53:
Ja myślę, że tu chodzi o to, że podczas inscenizacji teatralnych - zwłaszcza w ostatnich dziesięcioleciach, dość mocno eksperymentuje się z wizerunkiem postaci - Hamlet zdążył już być kobietą i dresem na przykład.
"poza słynną dramą internetową wokół faktu, że dorosłą Hermionę gra czarnoskóra aktorka (najwyraźniej zdziwieni w życiu nie byli w teatrze, a nawet na szkolnych jasełkach)" -->
Jaki związek ma bywanie w teatrze z nie akceptowaniem dość drastycznej, w porównaniu do filmu, zmiany wyglądu bohaterki?


freynir, 11-10-2017 08:24:
Ciekawe, jak napisałby autor książkę po wydarzeniach z 1-X, czyli oficjalnym ogłoszeniu niepodległości przez Katalonię.


cranberry, 07-10-2017 17:55:
O, ciekawe, ciekawe! Choć to raczej dość odległa inspiracja.
AN

Piechur, 06-10-2017 18:34:
"Gigantyczny konik polny" to Spring-heeled Jack.

"Okresach czasu" ???


freynir, 03-10-2017 18:48:
Niby nie, bo obowiązują tam inne reguły.
Ale, dokładnie zresztą, jak przedstawiono w książce- obowiązują. I nie ma do próbować zrywać z nimi, ponieważ ze start-upu jeszcze łatwiej wylecieć niż z korpo.
A cały ten "luz" przesłania strach przed tym co będzie, jak się nie uda albo nie sprzedadzą komuś pomysłu.

pszemeq, 03-10-2017 14:54:
Z całym szacunkiem ale startup to raczej nie korporacja :)

O jakości powieści w sposób dość jednoznaczny mówi choćby ocena, ale całość recenzji także. To co w zdaje się nie dość jasny dla Szanownego Czytelnika sposób przekazałem było nie pretensją, a ślepymi zaułkami powieści - w tym wypadku mówią więcej niż jakiekolwiek oceny w stylu ładny/brzydki język, fajna/niefajna fabuła (bo tutaj to wybitnie kwestie indywidualnego odbioru).
Ja natomiast zamiast pretensji proponuję merytoryczne argumenty i uwagi.


Beatrycze, 07-09-2017 12:09:
No proszę, a chwilami miałam wrażenie, że tych nowych wydań w większym formacie zalegało całkiem sporo...

Krzysztof, 06-09-2017 22:00:
Szkoda że nie można jej już nigdzie dostać. A o dodruku nic nie słychać.


Agnieszka, 05-09-2017 14:24:
"historia alternatywnej Europy, podawana nam dość zdawkowo w różnych częściach książki, przedstawia się nad wyraz zachęcająco"
Jak dla mnie to jedna z większych porażek tej książki - historia alternatywna jest nieprzemyślana, prostacka, bohaterowie historyczni nie mają nic wspólnego ze swoimi "oryginałami" i równie dobrze mogliby być fikcyjni. Historia alternatywna powinna naprawdę grać z prawdziwą, żeby mieć sens - inaczej można sobie akcję umieścić w generic fantasylandzie. Tu gra jest co najwyżej na poziomie wydarzeń (zwycięstwo Napoleona pod Lipskiem jako punkt zwrotny, okej, niech będzie, do utrzymania przy posiadaniu superbroni, której nie mają koalicjanci), ale już nie czegokolwiek więcej. No i postacie historyczne są tak naprawdę tylko ozdobnikami - pozbawieni osobowości, tylko przywołane nazwiska.


Michał, 02-09-2017 17:57:
"Geniusze fantastyki" ponoć byli bardziej projektem "zewnętrznym" niż w ramach wydawnictwa.


Beatrycze, 01-09-2017 16:58:
Ja dodam jeszcze, że moja koleżanka z pracy, która w odróżnieniu od redakcyjnej koleżanki najbardziej lubi czytać hard SF, też przeczytała książkę Ibaneza i wrażenia miała podobne, zwłaszcza jeśli chodzi o nrzekanie na zakończenie. Podobno psuje ono dość mocno wrażenia z książki.


freynir, 01-09-2017 10:17:
Recenzja recenzją. Teraz mijając się ze ŚMIERCIĄ możemy dodatkowo odczuć ciężkie, oceniające spojrzenie na plecach. Będzie to oznaczało, że Babcia Weatherfax towarzyszy mu na spacerze- może to jej zawdzięczamy te kilka dodatkowych ziaren piasku w klepsydrze.
Wspaniała recenzja.


Beatrycze, 30-08-2017 16:24:
Jeśli chodzi o naturę Zielonego Kraju to tylko wtedy, jeśli ktoś nie przeczytał najpierw okładkowej notki. Przy okazji - nie do końca wiem, skąd wzięło się w niej, że to miałaby być Grenlandia, a nie przypadkowa zbieżność nazw.

BartMan, 30-08-2017 12:51:
Recenzja dobrze oddająca tekst - ale powinna być raczej oflagowana jako zawierająca spoilery. Czytelnikowi "Extensy" trochę zajmuje zrozumienie czym jest Zielony Kraj - tu jest to wyłożone wprost.


Pawel.M., 27-08-2017 22:38:
Nic mi ta recenzja nie mówi o jakości powieści, poza tym, że recenzent chciałby, żeby to było hard SF, a pisarz odwołał się do konwencji superbohaterskiej znanej z komiksów made in USA... Cóż, proponuję kolejne pretensje - dlaczego Władca Pierścieni to fantasy, a nie SF? Dlaczego Solaris to SF, a nie urban fantasy? Dlaczego Trylogia Millenium to kryminał, a nie horror?

[1] 2 3 141 »

Polecamy

Ludzie bez duszy, replikanci bez ciała

Dobry i Niebrzydki:

Ludzie bez duszy, replikanci bez ciała
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Kobieta na rozdrożu
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Brokeback Mountain z punktu widzenia owiec
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Małpowanie uczłowiecza
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Klaun – Frajerzy, do przerwy 0:1
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Homonarodowiec czyta Konstytucję
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Szekspir na Pacyfiku
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Ferris Bueller kontra Władysław Frasyniuk
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Cezar - szympans, który został Mojżeszem
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Ucieczka do zwycięstwa
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Copyright © 2000-2017 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.