Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 października 2017
w Esensji w Esensjopedii

Wampiry, demony i ludzie

Esensja.pl
Esensja.pl
„Serafin dni ostatnich” to kolejna mangowa seria ukazująca zmagania ludzi z mrocznymi siłami dążącymi do opanowania ziemi. Tym razem zdziesiątkowana tajemniczym wirusem ludzkość próbuje przeciwstawić się armii wampirów.

Kagami Takaya, Yamamoto Yamato
‹Serafin Dni Ostatnich #1›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułSerafin Dni Ostatnich #1
Scenariusz
Data wydania20 sierpnia 2016
RysunkiYamamoto Yamato
Wydawca Waneko
CyklSerafin Dni Ostatnich
Gatunekgroza / horror, manga
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
W pierwszym tomie znalazły się trzy odcinki serii: „Krwawy świat”, „Ludzkość po upadku” praz „Demony w sercu”, w których poznajemy ogólne zarysy kontekstu oraz dowiadujemy się co nieco na temat głównych postaci. Akcja komiksu rozgrywa się w świecie po katastrofie, która doprowadziła do śmierci około 90% ludzkiej populacji. Po tym, jak tajemniczy wirus zdziesiątkował ludzkość, świat opanowały wampiry, które żywią się… oczywiście ludzką krwią. W podziemnym mieście żyje garstka dzieci, które przetrwały kataklizm. Niestety wampiry traktują je jako źródło świeżej krwi, która zapewnia im przetrwanie. W tej grupie znajduje się główny bohater serii – Yuuichirou Hyakuya – gniewny młodzieniec, który myśli tylko o tym, by walczyć z wampirami. Po okupionej ogromnymi ofiarami ucieczce z niewoli, staje on przed okazją, by spełnić swoje marzenie – zostaje bowiem wcielony do Japońskiej Cesarskiej Armii Demonów. Jednak droga do tego, by stać się pełnoprawnym żołnierzem, jest długa i wyboista. Największą zaś przeszkodę stanowi porywczy charakter chłopaka, który ma trudności z zawieraniem przyjaźni. Zanim zacznie walczyć z wampirami, musi zatem dowieść, że jest w stanie współpracować z innymi żołnierzami. Niestety wiele wskazuje na to, że jest to dla niego znacznie trudniejsze niż stawienie czoła wampirom.
W mandze do scenariusza Takai Kagamiego znajdziemy wiele motywów, które doskonale znamy już z innych serii. Świat przedstawiony w „Serafinie…” przypomina nieco chociażby postapokaliptyczną rzeczywistość z „Ataku Tytanów” – tu też zdziesiątkowana ludzkość walczy z potworami. Mamy również elitarną jednostkę wojskową, która stanowi ostatnią nadzieję ludzkości. Bronią w walce z wampirami stają się demony, które zaklęte są w różne przedmioty i służą ludziom. Kształt broni Shinoi Iiragi – dziewczyny, która już służy w oddziale, do którego chce się dostać Yuuichirou – przywołuje natomiast pewne skojarzenia z serią „Soul Eater”. Takie nawiązania nie są oczywiście niczym złym, przecież mamy tu do czynienia z określonym gatunkiem, w którym nie sposób nie wykorzystywać pewnych sprawdzonych już elementów. Kluczowe pytanie odnosi się jednak nie do tego, czy takie nawiązania się pojawią, ale tego, czy zostaną one wykorzystane w nowy, interesujący sposób. Pod tym względem seria „Serafin dni ostatnich” wydaje się – na podstawie pierwszego tomu – obiecująca.
Również bardzo atrakcyjnie wygląda graficzna strona komiksu, za którą odpowiada Yamoto Yamamoto. Niezwykle dynamiczne rysunki zostały stworzone w stylu czystej linii. Autor praktycznie nie stosuje kreskowania, rezerwując je jedynie do ukazania efektów specjalnych, a różne odcienie szarości uzyskuje za pomocą rastrów. Rysunki oparte są na dużym kontraście i dzięki temu prezentują w bardzo czytelny, przejrzysty i elegancki sposób. Wizerunki ludzi oraz wampirów przedstawione są w typowo mangowej stylistyce. Atrakcyjności postaciom przydaje także ewidentna słabość autorów do uniformów, w których pojawiają się bohaterowie. Trzeba przyznać, że zarówno stroje wampirów, jak i mundury żołnierzy zostały zaprojektowane z dbałością o szczegóły.
„Serafin dni ostatnich” na pewno zainteresuje młodych miłośników dynamicznych opowieści, w których stojąca na skraju zagłady ludzkość musi przeciwstawić się mrocznym siłom. W tym przypadku ucieleśnieniem tych sił są – zawsze popularne i modne – wampiry, zaś ostatnią nadzieję ludzkość stanowi elitarna jednostka Japońskiej Cesarskiej Armii Demonów. Ważną rolę odegra w niej na pewno główny bohater, który jak do tej pory demonstruje tylko wielką zaciekłość i trudny charakter, ale z pewnością niedługo dowiedzie swoich umiejętności. Pierwszy tom nowej serii Waneko doskonale spełnia swoją rolę – intryguje i wzbudza ciekawość co do dalszego losu ludzkości próbującej wykorzystać demony do walki z wampirami.
koniec
9 września 2016
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Esensja czyta dymki: Październik 2017
Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

23 X 2017

Wśród październikowych komiksowych króciaków jedna nowość oraz kilka pozycji nieco starszych.

więcej »

Marvel: Warlock raz jeszcze
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

21 X 2017

Wybłagany u wydawcy pierwszy tom serii Jima Starlina „Warlock” szczęśliwie ukazał się na łamach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela. Szybko, bo już dwa numery później przygotowano jego kontynuację.

więcej »

Stare ale jare
Marcin Osuch

20 X 2017

Wydawnictwo Taurus zachęcone sukcesem „Valeriana” sięgnęło po kolejną klasyczną serię komiksu frankobelgijskiego. „Luc Orient” ma już swoje lata, ale czyta się go całkiem sprawnie.

więcej »

Polecamy

Warlock raz jeszcze

Marvel:

Warlock raz jeszcze
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Człowiek pociągający za sznurki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pogromca – moja miłość
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Mroczna strona Marvela
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

I ty możesz zostać arachnoidem
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Oto wizja wpadki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Głos suwerena wysłuchany
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ogniu krocz za mną
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Film jednak lepszy
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Dwie twarze X-Men
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Tegoż twórcy

Bliskie spotkanie
— Paweł Ciołkiewicz

Misja w oblężonym mieście
— Paweł Ciołkiewicz

Nowa rodzina
— Paweł Ciołkiewicz

Tegoż autora

Superbohaterska nostalgia
— Paweł Ciołkiewicz

Anonimowi bohaterowie
— Paweł Ciołkiewicz

Zakazany owoc
— Paweł Ciołkiewicz

Liczy się tylko wysiłek
— Paweł Ciołkiewicz

Między młotem a kowadłem
— Paweł Ciołkiewicz

Pieniądz rządzi światem
— Paweł Ciołkiewicz

O czterech takich…
— Paweł Ciołkiewicz

Kultura i natura
— Paweł Ciołkiewicz

Wszyscy jesteśmy zabójcami
— Paweł Ciołkiewicz

Miłość w czasach internetu
— Paweł Ciołkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.