Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 października 2017
w Esensji w Esensjopedii

Złota przyszłość

Esensja.pl
Esensja.pl
Moritaka Mashiro i Akito Takagi rozpoczynają kolejny etap w swojej drodze na mangowy Olimp. Tym razem zaciekle walczą o serializację swojego nowego dzieła – komiksu detektywistycznego. Czy czeka ich złota przyszłość w przemyśle mangowym?

Takeshi Obata, Tsugumi Ohba
‹Bakuman #4›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułBakuman #4
Scenariusz
Data wydanialistopad 2016
RysunkiTakeshi Obata
PrzekładKarolina Dwornik
Wydawca Waneko
CyklBakuman
Cena19,99
Gatunekmanga, obyczajowy
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Jak pamiętamy dwaj młodzi i obsesyjnie ambitni mangacy mają już na swoim koncie „porażkę”, jaką było dla nich zajęcie trzeciego miejsca w ankietowym konkursie magazynu „Akamaru Jump”. To właśnie wyniki tej rywalizacji sprawiły, że Mashiro i Takagi stracili szanse na serializację swojej mangi „Światem rządzi wiedza i pieniądz” i podjęli decyzję o rezygnacji z tworzenia niszowych opowieści na rzecz mainstreamowych „bitewniaków”. Pan Akira Hattori – redaktor prowadzący dwóch pasjonatów – choć nie był entuzjastycznie nastawiony do tego pomysłu, postanowił dać im szansę. Niestety Takagiemu przytrafiła się blokada twórcza i obaj autorzy musieli poczynić pewne ustalenia dotyczące przyszłej współpracy. Młody scenarzysta zobowiązał się, że będzie pracował nad historią przez całe wakacje a Mashiro przyjął propozycję pracy w charakterze asystenta Eijiego Niizumy – nieco szalonego chłopaka, który zwyciężył w konkursie magazynu „Akamaru Jump” i teraz pracuje nad własną serią.
Czwarty tom rozpoczyna się od dramatycznej decyzji. Z uwagi na to, że – wbrew obietnicom – Takagi nie przygotował scenorysów do mangi, Mashiro zrywa z nim współpracę. Od tego momentu obaj mangacy zaczynają pracować na własny rachunek. Ambitny rysownik, który za wszelką cenę chce odnieść sukces – w końcu od tego zależy jego wspólna przyszłość z dziewczyną, w której się zakochał – postanawia napisać scenariusz samodzielnie. Stwierdza jednak, że zamiast mainstreamowego bitewniaka stworzy opowieść detektywistyczną. Natomiast Takagi, który mimo wszystko nie ma zamiaru zrezygnować z komiksowej kariery, również intensywnie pracuje nad własną historią. Co ciekawe, on też wpada na pomysł stworzenia historii z detektywem w roli głównej. Najwyraźniej obaj mangacy mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać.
W tej sytuacji powrót do współpracy wydaje się nieuchronny. Mashito i Takgi z jeszcze większym entuzjazmem biorą się do pracy i postanawiają wystartować w konkursie Gold Future Cup organizowanym przez magazyn „Shounen Jump”. Na zwycięzcę czeka możliwość tworzenia własnej serii. Kolorytu tej rywalizacji dodaje fakt, że starują w niej również wakacyjni współpracownicy Mashiro – żywiołowy Fukuda i nieśmiały pan Nakai (który tworzy mangę do scenariusza niejakiej Kou Aoki). Walka o głosy czytelników magazynu i gwarancję serializacji zapowiada się zatem bardzo ciekawie. Tym bardziej, że ku zaskoczeniu wszystkich startuje w niej także gwiazda muzyki, która rzekomo odkryła w sobie mangowe fascynacje. Czy młodym twórcom uda się pokonać sławnego piosenkarza, który mobilizuje do głosowania swoich fanów?
O ile poprzedni tom koncentrował się na opisie specyfiki pracy asystentów rysownika, o tyle czwarta odsłona serii ukazuje kulisy funkcjonowania magazynu mangowego. Tym razem uzyskujemy wgląd w proces kreowania nowych talentów za pomocą serializacji. Przy okazji obserwowania poczynań bohaterów, śledzimy kolejne etapy konkursu oraz emocjonujący proces redakcyjnej selekcji. Dyskusje redaktorów pokazują jak skomplikowana i wyczerpująca jest praca nad stworzeniem atrakcyjnego magazynu. Autorzy nie zaniedbują także wątku dotyczącego relacji pomiędzy Mashiro i Azuki. Dziewczyna również realizuje swoje marzenia o karierze aktorki głosowej, ale napotyka poważne kłopoty. Zresztą dramatyczne zakończenie tego tomu sygnalizuje niemałe emocje z tym związane. Warstwa graficzna w zasadzie pozostaje bez zmian. Zdecydowana a zarazem delikatna kreska Takeshi Obaty sprawia, że rysunki są precyzyjne i dynamiczne. Stałym elementem mangi są scenorysy Tsugumi Ohby, szkice Takeshi Obaty oraz ostateczne wersje wybranych plansz umieszczane na końcu każdego rozdziału.
„Bakuman” nadal udowadnia, że tworzenie komiksów jest nie tylko fascynującym zajęciem, ale także wdzięcznym materiałem na dobrą opowieść. Autorzy umiejętnie prowadzą narrację, poświęcając każdy tom innym aspektom funkcjonowania przemysłu mangowego. Dzięki temu podczas lektury nie sposób się nudzić. Czwarty tom serii czyta się jak dobrą historię sensacyjno-przygodową. Wyścig o zwycięstwo w konkursie przedstawiony został bowiem w bardzo interesujący, wypełniony dramatycznymi zwrotami akcji oraz intrygami sposób. Takagi z Mashiro, pan Nakai z Aoki i nieco osamotniony w pracy twórczej Fukuda ostro ze sobą rywalizują, ale też, gdy wymaga tego sytuacja, potrafią wzajemnie sobie pomagać, by stawić czoła wspólnemu przeciwnikowi. Nadal też daje tu o sobie znać niemal chorobliwa ambicja młodych twórców. Szczególny przypadek na pewno stanowi tu Mashiro, który jest już niemal całkowicie wyczerpany pracą i nauką (pamiętajmy, że bohaterowie serii są licealistami). Mimo wszystko nie ustaje on w realizacji swoich marzeń. Powstaje jednak pytanie, czy te działania rzeczywiście przybliżają go do upragnionego celu, jakim jest wspólne życie z Azuki. Jedno jest pewne – dalsze losy grupki pasjonatów mangi zapowiadają się wyjątkowo ciekawie.
koniec
6 stycznia 2017
dodajdo

Komentarze

07 I 2017   12:26:10

Nie wiem czy to błąd recenzenta czy w samej mandze ale Souichi Aida był edytorem z Jumpa. Scenarzystka z którą pracował Nakai nazywała się Aoki Ko

08 I 2017   13:27:00

Dziękuję za sygnał. To oczywiście był błąd recenzenta, ale już został poprawiony :-)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Marvel: Warlock raz jeszcze
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

21 X 2017

Wybłagany u wydawcy pierwszy tom serii Jima Starlina „Warlock” szczęśliwie ukazał się na łamach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela. Szybko, bo już dwa numery później przygotowano jego kontynuację.

więcej »

Stare ale jare
Marcin Osuch

20 X 2017

Wydawnictwo Taurus zachęcone sukcesem „Valeriana” sięgnęło po kolejną klasyczną serię komiksu frankobelgijskiego. „Luc Orient” ma już swoje lata, ale czyta się go całkiem sprawnie.

więcej »

Gazeciary
Agnieszka ‘Achika’ Szady

19 X 2017

Komiks Briana K. Vaughana i Chrisa Chianga „Paper Girls” nie bez kozery porównywany jest do serialu „Stranger Things”. Grupka dzieciaków na rowerach i nadprzyrodzone tajemnice, a wszystko to w scenerii lat 80., czyli w czasach, kiedy przeciętny redaktor Esensji sam był w wieku głównych bohaterek.

więcej »

Polecamy

Warlock raz jeszcze

Marvel:

Warlock raz jeszcze
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Człowiek pociągający za sznurki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pogromca – moja miłość
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Mroczna strona Marvela
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

I ty możesz zostać arachnoidem
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Oto wizja wpadki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Głos suwerena wysłuchany
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ogniu krocz za mną
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Film jednak lepszy
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Dwie twarze X-Men
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Inne recenzje

Rywalizacja i szacunek
— Paweł Ciołkiewicz

Tegoż twórcy

Między młotem a kowadłem
— Paweł Ciołkiewicz

Manga jest najważniejsza
— Paweł Ciołkiewicz

Dać z siebie wszystko
— Paweł Ciołkiewicz

Rywalizacja i szacunek
— Paweł Ciołkiewicz

Niepewność i nadzieja
— Paweł Ciołkiewicz

Marzenia i rzeczywistość
— Paweł Ciołkiewicz

Tegoż autora

Superbohaterska nostalgia
— Paweł Ciołkiewicz

Anonimowi bohaterowie
— Paweł Ciołkiewicz

Zakazany owoc
— Paweł Ciołkiewicz

Liczy się tylko wysiłek
— Paweł Ciołkiewicz

Między młotem a kowadłem
— Paweł Ciołkiewicz

Pieniądz rządzi światem
— Paweł Ciołkiewicz

O czterech takich…
— Paweł Ciołkiewicz

Kultura i natura
— Paweł Ciołkiewicz

Wszyscy jesteśmy zabójcami
— Paweł Ciołkiewicz

Miłość w czasach internetu
— Paweł Ciołkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.