Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 września 2017
w Esensji w Esensjopedii

Wsiąść do pociągu…

Esensja.pl
Esensja.pl
Każdy, kto jeździ pociągami, wie, że podróż koleją zawsze jest przeżyciem niezapomnianym. W wagonach dzieją rzeczy niezwykłe. Jednak nawet najbardziej irytująca podróż w towarzystwie kogoś, kto właśnie opowiada o całym swoim życiu przez telefon komórkowy tak, że na pewno słychać go w kabinie maszynisty, nie może się równać z tym, co przeżyli bohaterowie komiksu „Odwiedziny”.

Paweł Garwol, Paweł Rzodkiewicz
‹Odwiedziny›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułOdwiedziny
Scenariusz
Data wydania20 maja 2017
RysunkiPaweł Garwol
Wydawca Wydawnictwo Komiksowe
ISBN9788364638800
Format120s. 210x295 mm
Cena59,00
Gatunekhumor / satyra
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl: 52,47 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Cięty, Dziku i Bury wyruszają w podróż pociągiem, by odwiedzić kolegę w więzieniu. Stefan odsiaduje jeszcze wyrok, a nasi bohaterowie już pół roku cieszą się wolnością. Choć w zasadzie można byłoby powiedzieć, że jest to wolność dość ograniczona, a to, co przytrafiło się im w pociągu, stanowi zapewne tylko namiastkę tego, z czym stykają się każdego dnia. Oto bowiem na jednej ze stacji dosiada się do ich przedziału gruba - ledwo mieszcząca się w drzwiach - krowa. I to nie jest żaden obraźliwy epitet skierowany do pasażerki. Po prostu do przedziału wchodzi antropomorficzna krowa i od samego początku zaczyna irytować rozpaczliwie próbujących trzymać fason byłych więźniów stereotypowymi oskarżeniami i insynuacjami. Sytuację łagodzi chwilowo to, że niedługo potem dosiada się do nich króliczka (skojarzenia z króliczkiem Playboya są chyba w pełni uzasadnione). Niestety tym miłym towarzystwem nie jest im dane cieszyć się zbyt długo. Krowa bowiem dość skutecznie dba o to, by zamienić podróż w koszmar.
W niezwykłym pociągu wiozącym Ciętego, Dzika i Burego do zapewne wyczekującego ich z utęsknieniem Stefana pełno jest niezwykłych ludzi i zwierząt. Wszyscy gdzieś jadą, wioząc ze sobą bagaż doświadczeń. Niektórzy z nich dzielą się z innymi swoim życiem snując mniej lub bardziej zajmujące opowieści, inni podróżują w ciszy, choć ich zachowania są co najmniej niepokojące (warto zwrócić uwagę na tajemniczego jegomościa w różowych okularach). Jedni zatruwają życie współpasażerom, inni czynią podróż całkiem znośną. Galeria niezwykłych osobowości sprawia, że pociąg staje się niezwykle interesującym, choć nie zawsze bezpiecznym, światem na czas trwania podróży, a jego mieszkańcy jawią się jako bardzo specyficzne typy osobowościowe. Surrealistyczna opowieść angażuje czytelnika, raz upodabniając się do kryminału, raz do dramatu obyczajowego. Oniryczna konwencja, w jakiej utrzymana jest ta historia, sprawia, że te przejścia gatunkowe są bardzo płynne i czynią całość bardzo intrygującą. Zresztą równie płynna jest tożsamość pojawiających się tu postaci, którzy raz są przedstawieni jako ludzie, raz jako zwierzęta.
Tym, co decyduje o wyjątkowości tego komiksu, są jednak przede wszystkim rysunki. Paweł Gawrol prezentuje nam wnętrze pociągu z niezwykłej i zaskakującej perspektywy. Rysownik często zmienia stylistykę dopasowując ją do aktualnych zdarzeń. Opowieści o życiu niektórych podróżników i retrospekcje wyraźnie odróżniają się od głównej narracji. Sceny rozgrywające się w przedziałach ukazane zostały w oniryczno-surrealistycznej konwencji wzmacnianej krzywoliniową perspektywą. Ten efekt autor uzyskuje zarówno dzięki specyficznemu kadrowaniu (często oglądamy różne sceny z perspektywy owadów podróżujących tym pociągiem) i zdecydowanej kresce balansującej między realizmem a karykaturą.
Wreszcie doczekaliśmy się komiksu w serii Nowy Komiks Polski, który nie jest opowieścią autobiograficzną. „Odwiedziny” to bez wątpienia niezwykle udany eksperyment komiksowy. Scenariusz doskonale współgra tu warstwą wizualną, która nie tylko ilustruje określone zdarzenia, ale przede wszystkim tworzy odpowiednią atmosferę i wprowadza element nieprzewidywalności. Autorzy, bawiąc się formą komiksu, grają także stereotypami pokutującymi w społeczeństwie. Trzech byłych więźniów nie jest w stanie uwolnić się od etykiety, która sprawia, że podróż staje się prawdziwym koszmarem. Co ciekawe, to właśnie oni zachowują się tu najbardziej ludzko i przyzwoicie, ale to nie ma żadnego znaczenia. Dla innych są bowiem potencjalnie najniebezpieczniejszymi pasażerami. Czy Stefan doczeka się tych odwiedzin? Czy Cięty, Dziku i Bury utrzymają fason do końca?
koniec
21 sierpnia 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Mała Esensja: Krowa może być czasem lekko zakręcona
Marcin Mroziuk

25 IX 2017

Młodzi wielbiciele przygód niezwykłej krowy na pewno z przyjemnością sięgną po „Mamę Mu na wycieczce i inne komiksy”, aby po raz kolejny spotkać swoją ulubioną bohaterkę i jej skrzydlatego przyjaciela. Dzieci w trakcie lektury będą świetnie bawić i nie powinno im też specjalnie przeszkadzać to, że zamieszone w tym tomie cztery komiksowe historyjki pod względem fabularnym w znacznym stopniu stanowią powielenie opowieści znanych z wcześniejszych książek Jujji Wieslander.

więcej »

Adaptacja komiksowa, która igra z ogniem
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

23 IX 2017

Komiksowe adaptacje powieści są zawsze bardzo ryzykownym przedsięwzięciem, raczej skazanym na porażkę, niż spektakularny sukces. Szczęśliwie historia zna chlubne wyjątki. Można do nich śmiało dołączyć wydaną przez Egmont wersję obrazkową środkowej części trylogii (choć to już nieaktualne określenie) „Millennium” Stiega Larssona „Dziewczyna, która igrała z ogniem”.

więcej »

Miłość w czasach internetu
Paweł Ciołkiewicz

22 IX 2017

Życie młodego singla w Nowym Yorku nie jest łatwe. Zawód miłosny sprawia, że K pogrąża się w nałogu… randkowania. Za namową kumpla zakłada konto na portalu Lovebug i rzuca się w wir „miłosnych” przygód, które niestety czynią go coraz bardziej nieszczęśliwym.

więcej »

Polecamy

Zaproszenie do jamy

Kadr, który…:

Zaproszenie do jamy
— Wojciech Gołąbowski

Samotni
— Wojciech Gołąbowski

Vahanara!
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Wymarsz o świcie
— Wojciech Gołąbowski

Wróg czy przyjaciel?
— Marcin Osuch

O zmierzchu na Wieprzu
— Wojciech Gołąbowski

Scena łóżkowa
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Pożoga
— Wojciech Gołąbowski

Pędzą konie
— Wojciech Gołąbowski

Rozstrzelany pociąg
— Wojciech Gołąbowski

Zobacz też

Tegoż twórcy

W poszukiwaniu dobrej pointy
— Konrad Wągrowski

Mamy polskiego Thomasa Otta!
— Konrad Wągrowski

Tegoż autora

Miłość w czasach internetu
— Paweł Ciołkiewicz

Paryskie perypetie
— Paweł Ciołkiewicz

Swobodna ekipa kontratakuje
— Paweł Ciołkiewicz

Ten obcy
— Paweł Ciołkiewicz

Bliskie spotkanie
— Paweł Ciołkiewicz

Jak za starych, dobrych czasów
— Paweł Ciołkiewicz

Wyrwać się z niewoli
— Paweł Ciołkiewicz

Człowiek jest jak mały robak
— Paweł Ciołkiewicz

„Opłakiwać kogoś i przetrwać to”
— Paweł Ciołkiewicz

Mafia, morderstwo i terroryzm
— Paweł Ciołkiewicz

Wkrótce

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.