Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 listopada 2017
w Esensji w Esensjopedii

Wsiąść do pociągu…

Esensja.pl
Esensja.pl
Każdy, kto jeździ pociągami, wie, że podróż koleją zawsze jest przeżyciem niezapomnianym. W wagonach dzieją rzeczy niezwykłe. Jednak nawet najbardziej irytująca podróż w towarzystwie kogoś, kto właśnie opowiada o całym swoim życiu przez telefon komórkowy tak, że na pewno słychać go w kabinie maszynisty, nie może się równać z tym, co przeżyli bohaterowie komiksu „Odwiedziny”.

Paweł Garwol, Paweł Rzodkiewicz
‹Odwiedziny›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułOdwiedziny
Scenariusz
Data wydania20 maja 2017
RysunkiPaweł Garwol
Wydawca Wydawnictwo Komiksowe
ISBN9788364638800
Format120s. 210x295 mm
Cena59,00
Gatunekhumor / satyra
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl: 52,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Cięty, Dziku i Bury wyruszają w podróż pociągiem, by odwiedzić kolegę w więzieniu. Stefan odsiaduje jeszcze wyrok, a nasi bohaterowie już pół roku cieszą się wolnością. Choć w zasadzie można byłoby powiedzieć, że jest to wolność dość ograniczona, a to, co przytrafiło się im w pociągu, stanowi zapewne tylko namiastkę tego, z czym stykają się każdego dnia. Oto bowiem na jednej ze stacji dosiada się do ich przedziału gruba - ledwo mieszcząca się w drzwiach - krowa. I to nie jest żaden obraźliwy epitet skierowany do pasażerki. Po prostu do przedziału wchodzi antropomorficzna krowa i od samego początku zaczyna irytować rozpaczliwie próbujących trzymać fason byłych więźniów stereotypowymi oskarżeniami i insynuacjami. Sytuację łagodzi chwilowo to, że niedługo potem dosiada się do nich króliczka (skojarzenia z króliczkiem Playboya są chyba w pełni uzasadnione). Niestety tym miłym towarzystwem nie jest im dane cieszyć się zbyt długo. Krowa bowiem dość skutecznie dba o to, by zamienić podróż w koszmar.
W niezwykłym pociągu wiozącym Ciętego, Dzika i Burego do zapewne wyczekującego ich z utęsknieniem Stefana pełno jest niezwykłych ludzi i zwierząt. Wszyscy gdzieś jadą, wioząc ze sobą bagaż doświadczeń. Niektórzy z nich dzielą się z innymi swoim życiem snując mniej lub bardziej zajmujące opowieści, inni podróżują w ciszy, choć ich zachowania są co najmniej niepokojące (warto zwrócić uwagę na tajemniczego jegomościa w różowych okularach). Jedni zatruwają życie współpasażerom, inni czynią podróż całkiem znośną. Galeria niezwykłych osobowości sprawia, że pociąg staje się niezwykle interesującym, choć nie zawsze bezpiecznym, światem na czas trwania podróży, a jego mieszkańcy jawią się jako bardzo specyficzne typy osobowościowe. Surrealistyczna opowieść angażuje czytelnika, raz upodabniając się do kryminału, raz do dramatu obyczajowego. Oniryczna konwencja, w jakiej utrzymana jest ta historia, sprawia, że te przejścia gatunkowe są bardzo płynne i czynią całość bardzo intrygującą. Zresztą równie płynna jest tożsamość pojawiających się tu postaci, którzy raz są przedstawieni jako ludzie, raz jako zwierzęta.
Tym, co decyduje o wyjątkowości tego komiksu, są jednak przede wszystkim rysunki. Paweł Gawrol prezentuje nam wnętrze pociągu z niezwykłej i zaskakującej perspektywy. Rysownik często zmienia stylistykę dopasowując ją do aktualnych zdarzeń. Opowieści o życiu niektórych podróżników i retrospekcje wyraźnie odróżniają się od głównej narracji. Sceny rozgrywające się w przedziałach ukazane zostały w oniryczno-surrealistycznej konwencji wzmacnianej krzywoliniową perspektywą. Ten efekt autor uzyskuje zarówno dzięki specyficznemu kadrowaniu (często oglądamy różne sceny z perspektywy owadów podróżujących tym pociągiem) i zdecydowanej kresce balansującej między realizmem a karykaturą.
Wreszcie doczekaliśmy się komiksu w serii Nowy Komiks Polski, który nie jest opowieścią autobiograficzną. „Odwiedziny” to bez wątpienia niezwykle udany eksperyment komiksowy. Scenariusz doskonale współgra tu warstwą wizualną, która nie tylko ilustruje określone zdarzenia, ale przede wszystkim tworzy odpowiednią atmosferę i wprowadza element nieprzewidywalności. Autorzy, bawiąc się formą komiksu, grają także stereotypami pokutującymi w społeczeństwie. Trzech byłych więźniów nie jest w stanie uwolnić się od etykiety, która sprawia, że podróż staje się prawdziwym koszmarem. Co ciekawe, to właśnie oni zachowują się tu najbardziej ludzko i przyzwoicie, ale to nie ma żadnego znaczenia. Dla innych są bowiem potencjalnie najniebezpieczniejszymi pasażerami. Czy Stefan doczeka się tych odwiedzin? Czy Cięty, Dziku i Bury utrzymają fason do końca?
koniec
21 sierpnia 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Deficyt Asteriksa w Asteriksie
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

25 XI 2017

Nie myślałem, że dane mi będzie napisać kiedyś recenzję, w której będę porównywał „Asteriksa” do „Kajka i Kokosza” i bez żadnych wątpliwości stwierdzę, że twórcy przygód Gala inspirowali się Januszem Christą. Takie w każdym razie miałem odczucia czytając „Asteriksa w Italii”.

więcej »

Tintin nienarysowany
Marcin Osuch

24 XI 2017

„Tintin i Alph-Art”, ostatni album z przygodami młodego reportera, nie jest klasycznym komiksem. To znaczy miał być takim, niestety twórcy zabrakło już czasu.

więcej »

Krzyżowcy, heretycy i obcy
Paweł Ciołkiewicz

22 XI 2017

„Jezioro ognia” to ciekawa mieszanka komiksu historycznego z elementami s-f. Oto w roku 1220 w samym środku kolejnej krucjaty skierowanej przeciwko heretykom gdzieś w Pirenejach rozbija się statek kosmiczny, z którego wypełzają na świat obcy. Jak na widok tych potworów zareagują duchowni i rycerstwo od lat tępiące wyimaginowanego diabła?

więcej »

Polecamy

Przeczytać Panterę i zapomnieć

Marvel:

Przeczytać Panterę i zapomnieć
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pokręcony komiks
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Warlock raz jeszcze
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Człowiek pociągający za sznurki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pogromca – moja miłość
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Mroczna strona Marvela
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

I ty możesz zostać arachnoidem
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Oto wizja wpadki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Głos suwerena wysłuchany
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ogniu krocz za mną
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Tegoż twórcy

W poszukiwaniu dobrej pointy
— Konrad Wągrowski

Mamy polskiego Thomasa Otta!
— Konrad Wągrowski

Tegoż autora

Krzyżowcy, heretycy i obcy
— Paweł Ciołkiewicz

Krąg śmierci
— Paweł Ciołkiewicz

Japoński Wertham kontratakuje
— Paweł Ciołkiewicz

Dzień zmartwychwstania
— Paweł Ciołkiewicz

Modlitwa
— Paweł Ciołkiewicz

Ciemność widzę
— Paweł Ciołkiewicz

Gra pozorów
— Paweł Ciołkiewicz

Superbohaterska nostalgia
— Paweł Ciołkiewicz

Anonimowi bohaterowie
— Paweł Ciołkiewicz

Zakazany owoc
— Paweł Ciołkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.