Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 15 grudnia 2017
w Esensji w Esensjopedii

Dobra robota, robocie

Esensja.pl
Esensja.pl
Jak pamiętamy, „Przebudzenie Mocy” otwiera scena, w której obiwanopodobny starzec przekazuje pilotowi Ruchu Oporu pendrive z namiarami na kryjówkę Luke’a. Z komiksu pod bezpretensjonalnym tytułem „Poe Dameron. Eskadra Czarnych” dowiemy się, jak długa i skomplikowana była droga do odnalezienia siwowłosego informatora.

‹Star Wars Komiks #01/2017: Poe Dameron: Eskadra Czarnych›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułStar Wars Komiks #01/2017: Poe Dameron: Eskadra Czarnych
Data wydanialuty 2017
Wydawca Egmont
CyklStar Wars
Format148s. 170x260 mm
Cena19,99
GatunekSF
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Zawartość Damerona w Epizodzie VII była niskoprocentowa, ale wyraźnie pokazano, że osobnik ten jest: 1) znakomitym pilotem, oraz 2) kozakiem, który odszczekuje się rozmaitym mrocznym lordom nawet w izbie tortur. Również w komiksie te cechy zostały najbardziej wyeksponowane, z dodatkową porcją szlachetności (ryzykuje życiem swoim i eskadry, by bronić… personelu więzienia) oraz podkreśleniem więzi łączącej go z BB-8. Kulisty robot jest dla Damerona tym, czym R2D2 dla Luke’a: hakerem, skrytką, rzutnikiem, nawigatorem, wsparciem moralnym, agentem dywersji, aż dziw, że przy tym wszystkim nie parzy jeszcze kawy. W filmie droid był głównie elementem komicznym, tutaj zaś od jego przedsiębiorczości i odwagi zależy w pewnym momencie powodzenie całej misji.
Mocną stroną komiksu jest też główny antagonista: imperialny agent Terex. Charles Soule (scenarzysta) dobrze wie, że do wciągającej fabuły potrzebny jest odpowiednio groźny przeciwnik, i wykreował postać, której naprawdę można się bać. Wymuskany, ironicznie uprzejmy, a zarazem bezwzględny Terex kojarzy mi się z wysokim rangą esesmanem albo może hiszpańskim faszystą z czasów wojny domowej. Fanom znającym starwarsowe książki Timothy’ego Zahna może on przypominać admirała Thrawna – szczególnie, że podobnie jak on, zawsze o krok wyprzedza działania bohaterów pozytywnych. Z tym, że w przypadku admirała wynikało to z jego (nieco przesadzonego przez autora) geniuszu, natomiast Terex po prostu ma szpiega w szeregach Ruchu Oporu. W kolejnym tomie Poe będzie musiał zmierzyć się z problemem, że ktoś z jego zaufanych przyjaciół może być zdrajcą…
Rysunek jest klarowny i realistyczny, z akurat taką ilością szczegółów, jak potrzeba. Kadrowanie również jest czytelne, a Phil Noto stara się urozmaicać ujęcia, często wprowadzając widok z góry. W dodatku postaci mają prawidłowe proporcje i ruchy, co wbrew pozorom wcale nie jest tak częste w komiksach przygodowych. Bardzo interesująco została zastosowana kolorystyka, która wyraźnie różnicuje sceny dziejące się w poszczególnych miejscach (na przykład scena rozmowy Terexa z Phasmą utrzymana jest w tonacji błękitno-różowej, planeta-więzienie ma przewagę ochry, zaś walka nad skalistymi kanionami jest szara) – co przy dość dynamicznym „montażu” znacznie ułatwia przeskakiwanie między lokacjami. Sposób kładzenia barw udaje kolorowanie farbami, za co ma u mnie – jak zwykle – wielki plus.
koniec
18 września 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Zmarnowane życie
Paweł Ciołkiewicz

15 XII 2017

Stworzony przez Jeana van Hamme’a oraz Williama Vance’a bohater opłakiwał Marthę jeszcze zanim to stało się modne. Już w pierwszym tomie świetnej serii „XIII", cierpiący wówczas na amnezję mężczyzna, złożył w strugach deszczu płomienny pocałunek na ustach umierającej Marthy Shoebridge.

więcej »

Historia w obrazkach: Bohater każdych czasów
Sebastian Chosiński

14 XII 2017

W październiku minęła dwusetna rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki – jednego z najbardziej zmitologizowanych bohaterów narodowego panteonu. O którym podczas szkolnych apelów często mówi się z nabożną czcią, rzadko przy tym eksponując jego unikalny światopogląd. Nie unika tych tematów natomiast Szczepan Atroszko, autor interesującego komiksu „Pół-Jankes, czyli Tadeusz Kościuszko w Ameryce”.

więcej »

Nie ufaj nikomu
Paweł Ciołkiewicz

13 XII 2017

„Lot kruka” to kameralna, nieco poetycka opowieść rozgrywająca się we Francji pod koniec drugiej wojny światowej. Ucieczka dwójki młodych ludzi z aresztu staje się nie tylko początkiem intrygującej znajomości i źródłem wielu kłopotów, ale również okazją do nieco innego spojrzenia na swoje życie.

więcej »

Polecamy

Nieskończoność megalomanii

Marvel:

Nieskończoność megalomanii
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ostatnie łowy doktora Octopusa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Przeczytać Panterę i zapomnieć
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pokręcony komiks
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Warlock raz jeszcze
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Człowiek pociągający za sznurki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pogromca – moja miłość
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Mroczna strona Marvela
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

I ty możesz zostać arachnoidem
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Oto wizja wpadki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Tegoż autora

Tu potrzebne są rozwiązania systemowe
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Asgard to nie miejsce…
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Kobieta kobiecie półwilkiem
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Pejzaż z polem pszenicy i śledztwem
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Muzyka stop!
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Gazeciary
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Z pewnego punktu widzenia
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Niech drozd spoczywa w spokoju
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Kosmiczne jaja
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Plaża Omaha, czyli żegnaj, baśni
— Adam Kordaś, Magdalena Kubasiewicz, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.