Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 15 grudnia 2017
w Esensji w Esensjopedii

Wszyscy jesteśmy zabójcami

Esensja.pl
Esensja.pl
„Akame ga kill!” to nowy, interesujący tytuł w ofercie wydawniczej Waneko. Historia naiwnego chłopaka szukającego w wielkim i pełnym zepsucia mieście ratunku dla swojej wioski już od pierwszych stron zaskakuje i szokuje.

Takahiro, Tetsuya Tashiro
‹Akame Ga Kill! #1›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułAkame Ga Kill! #1
Scenariusz
Data wydaniasierpień 2017
RysunkiTetsuya Tashiro
Wydawca Waneko
CyklAkame Ga Kill!
Cena19,99
Gatunekmanga
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Bohaterem opowieści jest młody chłopak, który wraz z dwójką towarzyszy opuszcza swoją rodzinną wioskę i wyrusza do stolicy. Tatsumi, Yeasu i Sayo chcą zaciągnąć się do wojska. Są przekonani, że dzięki swoim umiejętnościom we władaniu bronią zdobędą pieniądze potrzebne do tego, by ocalić ich pobratymców przed widmem śmierci głodowej. Trójka idealistów już pierwszej nocy wpada jednak w tarapaty i zostaje rozdzielona. Każdy musi teraz walczyć samodzielnie o przetrwanie. Narracja została tak skonstruowana, że czytelnik towarzyszy właśnie Tatsumiemu, który – choć z przygodami – trafia wreszcie do imperialnej stolicy.
Na miejscu nasz bohater dowiaduje się, że jest to miejsce niezwykle niebezpieczne. Imperator sprawujący władzę okazuje się dzieckiem manipulowanym przez bezwzględnego premiera stanowiącego źródło zgnilizny toczącej kraj. Terror obecny jest w każdym zakątku miasta. Nadużycia władzy, wszechobecna przestępczość oraz powszechny upadek norm moralnych sprawiają, że stolica jawi się jako miejsce, w którym trudno przeżyć. Jakby tego było mało, miasto nęka grupa bezwzględnych zabójców znana jako Night Raid. Ofiarami ich krwawych ataków padają przedstawiciele władz oraz elity finansowej. Potwierdzeniem złej reputacji miasta jest pierwsza przygoda Tatsumiego, który już na dzień dobry zostaje – za sprawą swej bezgranicznej naiwności – okradziony ze wszystkich pieniędzy. Na szczęście śpiącego na ulicy chłopaka znajduje dziewczyna, stanowiąca zaprzeczenie całego zła przenikającego stolicę. Aria przyprowadza go do swojego domu i otacza opieką. Okazuje się, że rodzina dziewczyny jest niezwykle bogata i… równie życzliwa. Tatsumi dostaje dach nad głową, a w zamian godzi się pełnić funkcję ochroniarza Arii. Pech jednak naszego bohatera nie opuszcza i już pierwszej nocy rezydencja rodziny, która tak serdecznie go ugościła, zostaje napadnięta przez Night Raid. Rozpętuje się istne piekło, a rezultat krwawej walki jest szokiem zarówno dla Tatsumiego, jak i dla czytelników.
Trzeba przyznać, że „Akame ga kill!” zaczyna się naprawdę efektownie i zaskakująco. Jednak zaraz po wstrząsie czekającym na odbiorcę już w pierwszym rozdziale, opowieść wkracza na bardziej standardowe tory. Poznajemy zatem bohaterów oraz pełen okrucieństwa świat, w którym rozgrywa się akcja. Autorzy nie unikają scen przemocy, które jednak są zazwyczaj kontrapunktowane sytuacjami zabawnymi. Można to uznać albo za brak konsekwencji, albo celową dezorientację czytelnika, który podczas lektury może mieć pewne kłopoty z jednoznacznym zakwalifikowaniem tego tytułu. Mnie ta różnorodność i częsta zmiana tempa oraz konwencji przypadła do gustu. Jest to coś, dzięki czemu „Akame ga kill!” wyróżnia się na tle podobnych tytułów. Warto również odnotować, że przemoc zawarta w mandze, która sprawia, że jest to tytuł adresowany do czytelnika powyżej szesnastego roku życia, na pewno jest uzasadniona i pełni ważną funkcję. Trudno sobie bowiem wyobrazić, jak inaczej można byłoby pokazać skalę zepsucia jakie dotknęło świat będący areną zmagań bohaterów tej opowieści
Graficznie komiks prezentuje się świetnie. Rysunki Tetsuyi Tashiro są niezwykle dynamiczne i precyzyjne. Artysta stosuje zróżnicowany zestaw technik, za pomocą których kreuje okrutną rzeczywistość. Znajdziemy tu zdecydowaną kreskę, precyzyjne, gęste szrafowanie, różnorodne rastry oraz mroczne sekwencje oparte na wysokim kontraście. Wszystko to idealnie ze sobą współgra i tworzy interesujący efekt. Projekty postaci są bardzo zróżnicowane. Szczególne wrażenie robi pierwsze, niezwykle efektowne pojawienie się Night Raid w pełnej okazałości. Mimika oraz anatomia bohaterów są przekonujące. Sceny walk są zarówno niezwykle dynamiczne i ekspresyjne, jak i czytelne oraz przejrzyste (co nie zawsze idzie w parze w takich mangowych bitewniakach). Krótko mówiąc wszystko jest tu na swoim miejscu.
„Akame ga kill!” pojawia się w Polsce już po tym, jak seria została – po piętnastu tomach – zakończona. Manga była dobrze przyjęta w Japonii i zapewne równie popularna okaże się na naszym rodzimym rynku wydawniczym. Pierwszy tom zapowiada interesującą opowieść o walce ze skorumpowanym i pełnym zła systemem. Co ciekawe, ci którzy z nim walczą również nie są nieskazitelni. Daleko im do wyidealizowanych bohaterów stroniących od przemocy i zabijania. Zło i dobro to pojęcia, które są w tym świecie wyjątkowo względne, a granica pomiędzy nimi zazwyczaj bywa zatarta. Warto przekonać się jak te wątki zostaną rozwinięte w dalszym ciągu tej serii.
koniec
27 września 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Zmarnowane życie
Paweł Ciołkiewicz

15 XII 2017

Stworzony przez Jeana van Hamme’a oraz Williama Vance’a bohater opłakiwał Marthę jeszcze zanim to stało się modne. Już w pierwszym tomie świetnej serii „XIII", cierpiący wówczas na amnezję mężczyzna, złożył w strugach deszczu płomienny pocałunek na ustach umierającej Marthy Shoebridge.

więcej »

Historia w obrazkach: Bohater każdych czasów
Sebastian Chosiński

14 XII 2017

W październiku minęła dwusetna rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki – jednego z najbardziej zmitologizowanych bohaterów narodowego panteonu. O którym podczas szkolnych apelów często mówi się z nabożną czcią, rzadko przy tym eksponując jego unikalny światopogląd. Nie unika tych tematów natomiast Szczepan Atroszko, autor interesującego komiksu „Pół-Jankes, czyli Tadeusz Kościuszko w Ameryce”.

więcej »

Nie ufaj nikomu
Paweł Ciołkiewicz

13 XII 2017

„Lot kruka” to kameralna, nieco poetycka opowieść rozgrywająca się we Francji pod koniec drugiej wojny światowej. Ucieczka dwójki młodych ludzi z aresztu staje się nie tylko początkiem intrygującej znajomości i źródłem wielu kłopotów, ale również okazją do nieco innego spojrzenia na swoje życie.

więcej »

Polecamy

Nieskończoność megalomanii

Marvel:

Nieskończoność megalomanii
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ostatnie łowy doktora Octopusa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Przeczytać Panterę i zapomnieć
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pokręcony komiks
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Warlock raz jeszcze
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Człowiek pociągający za sznurki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pogromca – moja miłość
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Mroczna strona Marvela
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

I ty możesz zostać arachnoidem
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Oto wizja wpadki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Tegoż autora

Zmarnowane życie
— Paweł Ciołkiewicz

Nie ufaj nikomu
— Paweł Ciołkiewicz

Toksyczni rodzice
— Paweł Ciołkiewicz

Mroczny świat
— Paweł Ciołkiewicz

Niech żyje bal
— Paweł Ciołkiewicz

Bohema ostro bawi się
— Paweł Ciołkiewicz

Krzyżowcy, heretycy i obcy
— Paweł Ciołkiewicz

Krąg śmierci
— Paweł Ciołkiewicz

Japoński Wertham kontratakuje
— Paweł Ciołkiewicz

Dzień zmartwychwstania
— Paweł Ciołkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.