Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 18 stycznia 2018
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CLXXII

Konkursy

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Krąg śmierci

Esensja.pl
Esensja.pl
„Shi ki” to nowa mroczna opowieść grozy w ofercie wydawnictwa Waneko. Podczas upalnego lata w małej wiosce położonej gdzieś w górach zaczynają umierać ludzie. Czy w Sotobie rozpoczyna się jakaś epidemia? A może wyjaśnienie zagadki jest znacznie bardziej złowieszcze?

Ryu Fujisaki, Fuyumi Ono
‹Shi Ki #1›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułShi Ki #1
Scenariusz
Data wydaniawrzesień 2017
RysunkiRyu Fujisaki
Wydawca Waneko
CyklShi Ki
ISBN978-83-8096-263-7
Gatunekgroza / horror, manga
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Mała, senna wioska, ukryta gdzieś w górach staje się miejscem dziwnych zdarzeń. W czasie kilku upalnych, sierpniowych dni w tajemniczych okolicznościach umierają kolejni mieszkańcy Sotoby. Początkowo niewiele osób przywiązuje do tego wagę, w końcu być może jest to wina upałów, trudnych do zniesienia dla starszych ludzi. Jednak z czasem sprawy przybierają coraz dziwniejszy obrót. Umierają nie tylko osoby starsze, ale także młodzi. Co więcej, trudno jest ustalić jednoznaczną przyczynę śmierci. W tym samym czasie do wybudowanego niedawno wielkiego domu – a właściwie ogromnej kamiennej posiadłości przypominającej zamek rodem z opowieści grozy – wprowadza się tajemnicza rodzina. Czy pojawienie się nowych mieszkańców ma jakiś związek z kolejnymi zgonami?
Przy okazji zagłębiania się w opowieść poznajemy mieszkańców wioski. Autorzy wprowadzają mnóstwo postaci, ale tylko kilka z nich wysuwa się jak na razie na pierwszy plan. Jako pierwszą spotykamy nienawidzącą życia na wsi i marzącą o karierze w wielkim świecie Megumi Shimizu. Dziewczyna podkochuje się w koledze z liceum – Natsuno Yuukim, który tak jak i ona chciałby wyrwać się z Sotoby. Jednak chłopak, mieszkający we wsi zaledwie od roku, nie odwzajemnia uczuć koleżanki ze szkoły. Jest także Seishin Muroi – mnich ze świątyni Dana, oraz jego kolega z dzieciństwa Toshio Ozaki, obecnie dyrektor miejscowej kliniki. Poza nimi na planszach mangi pojawiają się dziesiątki innych mieszkańców, których trudno spamiętać. Na szczęście na końcu komiksu znajduje się wykaz wszystkich postaci wraz informacjami na ich temat oraz – ewentualnie – dokładną datą zgonu.
Atmosfera grozy i tajemniczości narasta stopniowo, wraz z ujawnianiem kolejnych zagadkowych przypadków śmierci. Coraz bardziej oczywiste staje się, że przyczyn dziwnych zjawisk nie da się wyjaśnić w racjonalny sposób. Warto także zwrócić uwagę na symbolikę związaną ze śmiercią zawartą w komiksie. Dla przykładu – wioska, w której rozgrywa się akcja, zawdzięcza swoją nazwę uprawom jodły wykorzystywanej do produkcji specjalnych słupków pogrzebowych - Sotoba to nazwa tego przedmiotu, a zarazem wioski. Jeśli zatem w mandze jest mowa o tym, że wokół osady zacieśnia się krąg śmierci, to odnosi się to zarówno do śmierci jej mieszkańców, jak i do porośniętych jodłami wzgórz otaczających Sotobę z trzech stron.
Z tą atmosferą grozy doskonale współgrają niezwykle ekspresyjne rysunki. Ultrarealistyczne tła, będące często graficznym przetworzeniem fotografii, dobrze komponują się z utrzymanymi w gotyckiej stylistyce wizerunkami postaci. W przypadku takiej historii sprawdza się również zdecydowana, ostra kreska oraz stosowanie dużego kontrastu. W celu nadania odpowiednio mrocznego nastroju Ryu Fujisaki nie oszczędza także tuszu, dzięki czemu na planszach dominuje czerń. Pewne zastrzeżenia można mieć jedynie do czytelności niektórych paneli. Rysownik lubuje się bowiem w skomplikowanych kompozycjach i wyrafinowanych choreograficznie pozach, co czasami sprawia pewne trudności w wyławianiu wszystkich szczegółów ukrytych w kadrach.
Manga będąca adaptacją powieści grozy autorstwa Fuyumi Ono zapowiada się interesująco. Akcja rozgrywająca się w małej, odciętej od świata wiosce daje wiele ciekawych możliwości narracyjnych. Elementy grozy z w połączeniu z cechami klasycznego kryminału sprawiają, że komiks czyta się bardzo dobrze. Pierwszy tom jest zaledwie wprowadzeniem do tej historii i przystępując do lektury nie należy się spodziewać, że jakaś zagadka zostanie tu rozwiązana. Na razie autorzy koncentrują się na zbudowaniu mrocznej i dusznej atmosfery narastającego zagrożenia oraz starają się wciągnąć do niej czytelnika.
koniec
20 listopada 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Przejąć władzę nad wszechświatem
Paweł Ciołkiewicz

17 I 2018

Szósty tom zbiorczego wydania „Storma” zawiera kontynuację „Kronik Pandarwiańskich”. Współpraca Lawrence’a z Lodewijkiem układa się coraz lepiej, a Pandarwia staje się coraz bardziej intrygującym miejscem, w którym nie brakuje żądnych władzy szaleńców. Po Marduku poznajemy bowiem dwóch braci walczących ze sobą o władzę nad Aromaterą.

więcej »

Esensja czyta dymki: Styczeń 2018
Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

15 I 2018

W styczniowych króciakach komiksowych najnowszy „Usagi” i kilka starszych pozycji.

więcej »

Nowa nadzieja w Kolekcji
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

13 I 2018

Całkiem nieoczekiwanie wydawnictwo DeAgostini wprowadziło na rynek nową kolekcjonerską serię. Portfele fanów „Gwiezdnych Wojen” nie będą miały lekko, albowiem Kolekcja Komiksów Star Wars zapowiada się nad wyraz interesująco.

więcej »

Polecamy

Koniec nieskończoności

Marvel:

Koniec nieskończoności
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nieskończoność megalomanii
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ostatnie łowy doktora Octopusa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Przeczytać Panterę i zapomnieć
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pokręcony komiks
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Warlock raz jeszcze
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Człowiek pociągający za sznurki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pogromca – moja miłość
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Mroczna strona Marvela
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

I ty możesz zostać arachnoidem
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Tegoż autora

Przejąć władzę nad wszechświatem
— Paweł Ciołkiewicz

Demony przeszłości
— Paweł Ciołkiewicz

Wszystko dla pieniędzy
— Paweł Ciołkiewicz

Iść, ciągle iść…
— Paweł Ciołkiewicz

Ciężkie jest życie bankiera
— Paweł Ciołkiewicz

Hell’s Kitchen to ja!
— Paweł Ciołkiewicz

Prawdziwy wojownik nie potrzebuje miecza
— Paweł Ciołkiewicz

Napięcie rośnie
— Paweł Ciołkiewicz

Cierpienia młodego Dylana
— Paweł Ciołkiewicz

Zmarnowane życie
— Paweł Ciołkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.