Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 16 stycznia 2018
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CLXXII

Konkursy

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Toksyczni rodzice

Esensja.pl
Esensja.pl
Samotne dziecko przeżywające niesamowite przygody wspólnie ze swoim wyimaginowanym przyjacielem to zawsze wdzięczny temat na opowieść. Z takiego założenia wyszedł również Felipe Nunesi stworzył komiks o sześcioletniej dziewczynce, która musi jakoś radzić sobie z rozstaniem swoich rodziców. Z pomocą przychodzi tajemniczy przyjaciel.

Felipe Nunes
‹Dodo›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułDodo
Scenariusz
Data wydanialistopad 2017
RysunkiFelipe Nunes
Wydawca Timof i cisi wspólnicy
ISBN9788365527486
Format80s. 165x235 mm
Cena49,00
Gatunekobyczajowy
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl: 40,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Lailę wychowuje samotna, zabiegana mama. Kobieta robi co może, żeby zapewnić swojej córce odpowiednie warunki, ale nieustannie brakuje jej na wszystko czasu. Poza tym, niezbyt dobrze znosi ona rozstanie ze swoim partnerem, ojcem Laili. Sytuację dziewczynki pogarsza fakt, że z jakiegoś powodu nie chodzi do szkoły (w komiksie nie jest wyjaśniona przyczyna tego stanu rzeczy) i właściwie nie ma żadnych przyjaciół, z którymi mogłaby się spotkać i pobawić. Pewnego razu obserwując przez lornetkę z okna swego pokoju okoliczny park, dziewczynka zauważyła dziwnego ptaka wyjadającego śmieci z kosza. Gdy ten zorientował się, że jest obserwowany, od razu skierował się do domu Laili. Czyżby miał to być jej wymarzony przyjaciel? Nieco wystraszona całą sytuacją dziewczynka wpuszcza go do domu i tak zaczynają się ich wspólne przygody. A raczej kłopoty. Bardzo szybko okazuje się bowiem, że tajemniczy ptak – nazwany przez nią Rafa – nie jest takim przyjacielem, jakiego spodziewała się znaleźć.
Historia tej „przyjaźni” służy autorowi przede wszystkim do przedstawienia trudnej sytuacji dziewczynki. W tle cały czas widzimy rozchwianą emocjonalnie matkę, słyszymy jej prowadzone przez telefon rozmowy z ojcem Laili i jesteśmy świadkami narastania jakiegoś dziwnego napięcia w ich relacjach. Widać, że kobieta nie radzi sobie z tą sytuacją, odreagowując nie tylko w kłótniach z byłym partnerem, ale także w rozmowach z córką. Zdezorientowana Laila niejednokrotnie musi słuchać niezrozumiałych opowieści o trudnym rozstaniu i jego konsekwencjach, kończących się płaczem. Przyjaźń z Rafą jest jej sposobem na ucieczkę od tych ciągłych kłótni, wzajemnych pretensji i narastającej frustracji zatruwającej atmosferę w domu. Niestety okazuje się, że problemy świata rzeczywistego przytłaczają dziewczynkę na tyle, że także relacja z jej wyimaginowanym przyjacielem pozostaje – mówiąc oględnie – daleka od ideału.
Problemy poruszane przez autora są niezwykle ważne, ale sama historia niestety nie jest zbyt przekonująca. Podczas lektury trudno pozbyć się wrażenia, że jedynie ślizgamy się po powierzchni zdarzeń. Nie do końca można zorientować się w sytuacji głównej bohaterki, niejasna jest jej relacja z matką oraz związek łączący jej rodziców. Nie poznajemy przyczyn rozstania, nie wiemy jak doszło do całej sytuacji i w konsekwencji trudno utożsamiać się postaciami. Czy wina leży po stronie sfrustrowanej i nieustannie rozpamiętującej przeszłość matki, czy zawinił nieobecny ojciec? Wygląda na to, że autor postanowił skoncentrować się nie tyle na przyczynach, co na konsekwencjach tego rozstania, szczególną uwagę poświęcając reakcjom małej Laili. Te konsekwencje również są jednak przedstawione w dość niejednoznaczny sposób. Interesująco natomiast prezentuje się graficzna warstwa komiksu. Nunes posługuje się grubą, surową kreską, za pomocą której kreuje dość surrealistyczną rzeczywistość. Szczególnie sekwencje rozgrywające się w snach bohaterki, bądź też na granicy pomiędzy jawą a snem, sprawiają przejmujące wrażenie. Całości dopełniają krzykliwe kolory, nadające komiksowi cartoonowy charakter i sprawiające, że – przynajmniej w warstwie wizualnej – może być atrakcyjny dla młodego czytelnika. Pytanie tylko, czy równie interesująca okaże się dla takiego odbiorcy treść tej opowieści.
„Dodo” to komiks o samotności, pragnieniu przyjaźni oraz utraconej miłości. Wszystkie zdarzenia śledzimy z perspektywy sześcioletniej dziewczynki i podobnie jak ona, niewiele rozumiemy z całej skomplikowanej sytuacji. Nie wiemy dlaczego jej ojciec opuścił ją i jej matkę, nie rozumiemy dlaczego Laila nie chodzi do szkoły, irytujemy się słuchając kolejnych opowieści o przeszłości powtarzanych w nieskończoność przez sfrustrowaną kobietę. Ten nieco irytujący sposób narracji jest prawdopodobnie celowym zabiegiem, który ma pozwolić czytelnikowi wczuć się w sytuację samotnej dziewczynki, rozpaczliwie szukającej przyjaciela. O ile ten cel udało się autorowi osiągnąć, to całość jednak pozostawia po lekturze pewien niedosyt.
koniec
8 grudnia 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Esensja czyta dymki: Styczeń 2018
Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

15 I 2018

W styczniowych króciakach komiksowych najnowszy „Usagi” i kilka starszych pozycji.

więcej »

Nowa nadzieja w Kolekcji
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

13 I 2018

Całkiem nieoczekiwanie wydawnictwo DeAgostini wprowadziło na rynek nową kolekcjonerską serię. Portfele fanów „Gwiezdnych Wojen” nie będą miały lekko, albowiem Kolekcja Komiksów Star Wars zapowiada się nad wyraz interesująco.

więcej »

Demony przeszłości
Paweł Ciołkiewicz

12 I 2018

Bohaterowie serii „Szósty Rewolwer” nie narzekają na nudę. Drake Sinclair i Betty Montcrief, eskortujący wspólnie z kapłanami Miecza Abrahama trumnę z ciałem genrała Hume’a, muszą stawić czoła atakowi nieumarłych, a Gord Cantrell mierzy się demonami przeszłości w swoich rodzinnych stronach.

więcej »

Polecamy

Koniec nieskończoności

Marvel:

Koniec nieskończoności
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nieskończoność megalomanii
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ostatnie łowy doktora Octopusa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Przeczytać Panterę i zapomnieć
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pokręcony komiks
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Warlock raz jeszcze
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Człowiek pociągający za sznurki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pogromca – moja miłość
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Mroczna strona Marvela
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

I ty możesz zostać arachnoidem
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Tegoż autora

Demony przeszłości
— Paweł Ciołkiewicz

Wszystko dla pieniędzy
— Paweł Ciołkiewicz

Iść, ciągle iść…
— Paweł Ciołkiewicz

Ciężkie jest życie bankiera
— Paweł Ciołkiewicz

Hell’s Kitchen to ja!
— Paweł Ciołkiewicz

Prawdziwy wojownik nie potrzebuje miecza
— Paweł Ciołkiewicz

Napięcie rośnie
— Paweł Ciołkiewicz

Cierpienia młodego Dylana
— Paweł Ciołkiewicz

Zmarnowane życie
— Paweł Ciołkiewicz

Nie ufaj nikomu
— Paweł Ciołkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.