Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 18 stycznia 2018
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CLXXII

Konkursy

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Rozrywka ociekająca krwią

Esensja.pl
Esensja.pl
Zastanawialiście się kiedyś, jak mogłyby wyglądać przygody Hellboya w klimacie heroic fantasy? Ja też nie, ale pierwszy tom serii „Head Lopper” z podtytułem „Wyspa albo plaga Bestii”, który właśnie wydał Nonstop Comics może na to pytanie odpowiedzieć.

Andrew MacLean
‹Head Lopper & Wyspa albo Plaga Bestii›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułHead Lopper & Wyspa albo Plaga Bestii
Scenariusz
Data wydanialistopad 2017
RysunkiAndrew MacLean
Wydawca Non Stop Comics
ISBN9788381101837
Format80s. 170x260 mm
Cena55,00
Gatunekgroza / horror, humor / satyra
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl: 62,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Oczywiście z „Hellboyem” komiks ten nie ma nic wspólnego, niemniej da się między nimi zauważyć kilka podobnych motywów i rozwiązań fabularnych. Twórca „Head Lopper”, Andrew MacLean jest, podobnie jak Mike Mignola, scenarzystą i rysownikiem, który sprawuje całkowitą pieczę nad swoim projektem. Początkowo miał on być serią ze wszech miar niezależną, wydawaną własnym sumptem. Po dwóch odcinkach zainteresował się nią jednak Image Comics i pod jego skrzydłami ukazuje się ona do dziś. Wolność artystyczna jednak pozostała. W efekcie czego otrzymaliśmy dzieło spójne, ale też dość mało komercyjne. Co nie znaczy, że trudne w odbiorze. Wręcz przeciwnie.
Jego głównym bohaterem jest niejaki Norgal (nie, to nie literówka), zwany też Dekapitatorem. Ponieważ nie dowiadujemy się za wiele o tym co robią Dekapitatorzy, z przebiegu akcji należy uznać, że są to tacy prymitywni wiedźmini, parający się usuwaniem wszelkiej maści monstrów zagrażających życiu ludzi. Norgal wygląda jak skrzyżowanie wikinga z Conanem Barbarzyńcą, a jego ulubioną metodą działania, jest obcinanie łbów przy pomocy swojego miecza. Zasadniczo należy uznać, że działa solo, aczkolwiek tym, co mu przeszkadza (i tylko czasem pomaga) w pracy jest wyjątkowo gadatliwy łeb pozbawiony korpusu Agathy Błękitnej Wiedźmy, który to wszędzie ze sobą nosi.
Przemierzając świat Norgal (i Agatha) lądują na wyspie Barra, gdzie zostaje wynajęty przez nieletniego króla (a de facto jego matkę – Abigail), by zabił okrutnego sługę ciemnych mocy – Czarownika z Czarnego Bagniska. Choć zadanie wydaje się z pozoru wyglądać jak wiele innych, tym razem nasz bohater wplątuje się w misternie przygotowaną intrygę, która może zakończyć się jedynie rozlanym morzem krwi.
I owa krew się rozlewa. MacLean bez skrupułów przedstawia kolejne dekapitacje dokonywane przez Dekapitatora. Droga do Czarnego Bagniska jest długa i niebezpieczna, o czym można przekonać się śledząc mapki, na których dokładnie zaznaczono trasę przemarszu Norgala. Rozczaruje się jednak ten, kto poszukiwałby tu mrocznej opowieści naznaczonej pesymizmem Sapkowskiego. Nic z tych rzeczy. Wszystko zostało podane w wyjątkowo beztroski i umowny sposób. Makabra miesza się z humorem, a intrygi z głupkowatymi żartami (jak choćby dialog Agathy z pewną ponurą czaszką).
I tu wracamy do porównań z Hellboyem, który także zestawia żart przeciwko nieopisanej grozie, a większość problemów rozwiązuje przy pomocy prawej ręki zniszczenia. Norgal takowej nie posiada, ale wystarczy mu miecz. Mignola tworząc swoje opowieści niejednokrotnie sięga do folkloru i dawnych wierzeń. MacLean robi podobnie, tylko u niego punktem wyjścia nie jest proza Lovecrafta, a Roberta E. Howarda.
Należy także odnotować, że obu artystów cechuje podobna kreska. Twórca „Hellboya” może jest bardziej ponury, a jego kadrowanie bardziej kanciaste. MacLean natomiast woli wprowadzić do swoich prac więcej oddechu i autoironii. Pomaga mu w tym również wyjątkowo radosna kolorystyka, za którą odpowiada Mike Spicer. Osobiście nie gustuję w tego typu rysunkach, niemniej po jakimś czasie można się do nich przyzwyczaić.
Na tym podobieństwa się kończą. Twórczość Mignoli wydaje się jednak być bardziej szlachetna, niż twórcy „Head Lopper”. Temu drugiemu bardziej chodzi o zabawę konwencją. Stąd pomimo rysunków ociekających krwią i intrygi, która zdradza bardziej ambitne zapędy autora, przede wszystkim komiks ten należy traktować jako czystą rozrywkę. I w tej kategorii sprawdza się idealnie.
koniec
16 grudnia 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Przejąć władzę nad wszechświatem
Paweł Ciołkiewicz

17 I 2018

Szósty tom zbiorczego wydania „Storma” zawiera kontynuację „Kronik Pandarwiańskich”. Współpraca Lawrence’a z Lodewijkiem układa się coraz lepiej, a Pandarwia staje się coraz bardziej intrygującym miejscem, w którym nie brakuje żądnych władzy szaleńców. Po Marduku poznajemy bowiem dwóch braci walczących ze sobą o władzę nad Aromaterą.

więcej »

Esensja czyta dymki: Styczeń 2018
Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

15 I 2018

W styczniowych króciakach komiksowych najnowszy „Usagi” i kilka starszych pozycji.

więcej »

Nowa nadzieja w Kolekcji
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

13 I 2018

Całkiem nieoczekiwanie wydawnictwo DeAgostini wprowadziło na rynek nową kolekcjonerską serię. Portfele fanów „Gwiezdnych Wojen” nie będą miały lekko, albowiem Kolekcja Komiksów Star Wars zapowiada się nad wyraz interesująco.

więcej »

Polecamy

Koniec nieskończoności

Marvel:

Koniec nieskończoności
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nieskończoność megalomanii
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ostatnie łowy doktora Octopusa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Przeczytać Panterę i zapomnieć
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pokręcony komiks
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Warlock raz jeszcze
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Człowiek pociągający za sznurki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pogromca – moja miłość
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Mroczna strona Marvela
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

I ty możesz zostać arachnoidem
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Tegoż autora

Nowa nadzieja w Kolekcji
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Deficyt Asteriksa w Asteriksie
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Mokre sny apetycznej świnki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Złap bakcyla na Gaudiego
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

15 najlepszych filmów George'a Romero i Tobe Hoopera
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Smutny komiks o kontestacji
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Adaptacja komiksowa, która igra z ogniem
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nie taki wampir straszny jak o nim mówią
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Grzech nie przeczytać
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zainteresować zainteresowanych
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.