Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 18 stycznia 2018
w Esensji w Esensjopedii

Do księgarni marsz: Listopad 2012

Esensja.pl
Esensja.pl
[1] 2 »
Jak zwykle w listopadzie oferta księgarska jest bardzo bogata, więc było w czym wybierać. Oto 39 książek, które zwróciły naszą uwagę.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

Zapraszamy też do zapoznania się z listopadowymi zapowiedziami w Kulturowskazie.

Nowości
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Kolejna odsłona cenionego cyklu prezentującego światowe trendy w fantastyce. Nie znamy jeszcze pełnej zawartości tegorocznej antologii, ale wiemy już że znajdą się w niej mmiędzy innymi teksty Roberta Shearmana (jednego ze scenarzystów serialu „Doctor Who”), Bradley’a Dentona (nominowanego do Nebuli i Hugo) czy Ursuli Le Guin (cykl „Ekumena”).
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Pierwszy tom cyklu fantastycznego dla młodzieży. Ale – uwaga – nie jest to romans paranormalny numer już-sami-nie-umiemy-zliczyć. Stany Zjednoczone, lata dwudzieste – I wojna światowa już się zakończyła, Wielki Kryzys jeszcze nie nadszedł, a największą uciążliwością dla wielu obywateli jest prohibicja. Bohaterka, Evie O’Neill, po kolejnym wyskoku zostaje za karę wysłana z małego miasteczka w Ohio do wuja w Nowym Jorku. Jak łatwo zgadnąć ta kara nie jest dla niej specjalnie uciążliwa… dopóki nie zostaje wplątana w śledztwo w sprawie tajemniczych, najwyraźniej rytualnych, morderstw. Recenzje chwalą autorkę za udany portret głównej bohaterki dającej się lubić mimo swoich wad a także realistycznie i nienachalnie poprowadzony wątek romanso uczuciowy.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Niespodzianka! W serii kryminałów wydawnictwa Czarnego z cyklu „Ze strachem”, po długiej liście propozycji skandynawskich, tym razem dzieło polskiego autora! Temat: szukanie tytułowego podpalacza. Sceneria: współczesna Warszawa. Czy poziomem dorówna innym propozycjom z tego cyklu?
WASZ EKSTRAKT:
70,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
Jak głosi notka wydawcy jest to mieszanka klimatu serialu „Synowie anarchii” i bohaterów z „Piotrusia Pana”, którzy dorośli – co najmniej fizycznie – i stworzyli gang motocyklowy pod przywództwem niejakiej Dzwoneczek… Wiemy też, że „Chłopcy” to zbiór opowiadań o tytułowym gangu czyli powrót do formuły znanej z pierwszych tomów o niejakim Kłamcy vel Lokim. Czy powtórzą jego sukces? Przekonamy sie już niedługo.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Autor „Cosmopolis” i „Białego szumu” tym razem pochyla się nad problemami języka i cywilizacji, tłem swoich rozważań czyniąc obszar Bliskiego Wschodu. Zapowiada się frapująca lektura obracająca się nie tylko wokół „nazw”, czyli funkcji języka, ale też fanatyzmu oraz geopolityki. Warto dodać, że debiutująca w 1982 roku powieść dopiero dziś doczekała się polskiego wydania. Duża gratka nie tylko dla wielbicieli współczesnej prozy amerykańskiej, której DeLillo jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Obiecujący pierwszy tom trylogii „Stulecie” każe nam przypuszczać, że drugi będzie niemniej interesujący. Losy bohaterów tak jak w pierwszym tomie są osnute na tle wydarzeń historycznych. Tutaj spotykamy się z nimi ponownie: jak potoczy się ich dalsze życie w niespokojnych latach miedzywojennych w Niemczech i po wybuchu II wojny światowej?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Powieść nominowana do Nagrody Hugo. Na pozór jeszcze jedna książka o epidemii / inwazji zombie, jednak z recenzji wynika że równie ważnymi – jeśli nie ważniejszymi – tematami są dziennikarstwo i polityka. Warto spróbować.
WASZ EKSTRAKT:
70,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
Czwarta i finalna część jednego z najpopularniejszych cykli fantastycznych w Polsce, którego tom pierwszy nagrodzony został Zajdlem, Śląkfą, Nautiliusem i Sfinksem. Jak zakończy się wędrówka Vuko, Ziemianina posłanego z misją ratunkową na obcą planetę? Po trzech latach oczekiwania fani wreszcie poznają odpowiedź na to pytanie.
WASZ EKSTRAKT:
70,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
Trzecie spotkanie z komisarzem Robertem Nemhauserem, czyli nietypowym policjantem powieściowym. Trzeba przyznać że miło jest czasem poczytać o stróżu prawa, który nie ma problemów z alkoholem, za to stara się pogodzić obowiązki służbowe z opieką nad bliźniakami i dorabianiem do policyjnej pensji jako… kucharz w niewielkiej restauracji. Oczywiście w „Dniu Zwycięstwa” nie zabraknie też wątku kryminalnego. Dodajmy jeszcze że obie wcześniejsze książki Wiktora Hagena były nominowane do Nagrody Wielkiego Kalibru.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
O kwestii przypadku można pisać na wiele sposobów – Heller oferuje szeroką perspektywę wszechświata i rozmyślania nad tym, jaką rolę odgrywa we wszystkim (m.in. w ewolucji) przypadek. Czy udzieli w książce jednoznacznych odpowiedzi na ten temat? Sądząc z dotychczasowych recenzji jego książek, warto sprawdzić.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Marek S. Huberath już od dobrych dwóch dekad z hakiem należy do pisarzy, których polecać nie trzeba, bo każda nowa książka (a Huberath nie produkuje ich zbyt często) jest wydarzeniem. O „Portalu zdobionym posągami” na razie trudno wiele powiedzieć, poza tym, że książka jak zwykle u Hubaretha będzie pogodna i wesoła (taki żart) a streszczenie nasuwa skojarzenia z „Miastami pod skałą”. Tak czy inaczej, szykujemy się na intelektualne i estetyczne wyzwanie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Zwykle w naszym cyklu polecamy jakiś kryminał, choć przeważnie skandynawski… W listopadzie jednak zrywamy z tradycja i zwracamy uwagę na kryminał brytyjski, jedną z dwóch zapowiadanych na ten miesiąc powieści P. D James, twórczyni głośnych „Ludzkich dzieci”. Jak zapowiada wydawca – nad spokojnym przylądkiem Larksoken w hrabstiwe Norfolk gromadzą się ciemne chmury. Atmosfera niepokoju wzrasta, gdy w okolicy pojawia się seryjny morderca – dusiciel, który pozbawia życia kobiety i w charakterystyczny sposób oznacza ich martwe ciała.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Kamil Janicki (autor wydanej w tym roku „Pijanej wojny” podejmuje tym razem popularny temat dwudziestolecia międzywojennego i pierwszych dam tamtego okresu. Biorąc pod uwagę, że doczekaliśmy się wówczas tylko trzech prezydentów, może nie być o czym pisać, ale jesteśmy dobrej myśli.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Niedawno do naszych rąk trafiło wznowienie słynnej powieści „W drodze” Jacka Kerouaca, w kinach wyświetlano jej filmową adaptację, w wakacje ukazał się również przekład „Maggie Cassidy”. Teraz natomiast do księgarń trafia zbiór listów, jakie pisarz wymieniał ze swym przyjacielem Allenem Ginsbergiem przez ponad dwadzieścia lat znajomości. Znajdziemy tu barwną, poruszającą historię kształtowania się poglądów artystów, którzy w największym stopniu wpłynęli na kształt pokolenia zwanego „beat generation”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Zbiór opowiadań ze świata „Czarnego horyzontu”. Znajdziemy w nim zarówno teksty znane już wcześniej – w tym nominowane do Nagrody Zajdla opowiadanie „Piękna i graf” – jak i nowe opowieści. Liczymy na to, że te ostatnie będą dobrym rozwinięciem zaprezentowanych wcześniej pomysłów.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Nieoficjalna kontynuacja wydanej kilka lat temu książki „Rumunia. Podróże w poszukiwaniu Diabła”. W „Czarnomorzu” Kruszona rusza w podróż o wiele dalej niż do Rumunii, na mniej znane rejony wybrzeży Morza Czarnego. Opowieść o wyprawie w głąb czasu i przestrzeni godna polecenia nie tylko miłośnikom książek podróżniczych.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Z opisu wydawcy wydaje się że ktoś przebił kontrowersyjnością nasze rankingi. Wydaje się to niemożliwe, a jednak… Nawet my nie byliśmy na tyle odważni żeby umieścić „Dajcie mi głowę Alfredo Garcii” wśród 50 najlepszych filmów o miłości, a co dopiero ogłosić go najlepszym takim filmem. Wygląda na to że jeszcze musimy się trochę podszkolić, a „13 po 13” niewątpliwie nam w tym pomoże.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Podróż koleją transsyberyjską w towarzystwie rosyjskiego detektywa to niewątpliwie intrygujący pomysł na powieść. Jest tajemnica, jest charakterystyczny główny bohater, jest ciekawa sceneria – czego chcieć więcej?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Po dwóch tomach biograficznych zapisków Wojciecha Manna, jednego z najpopularniejszych polskich dziennikarzy, prezenterów i satyryków, przyszła kolej na prezentację jego dorobku humorystycznego. W „Kronikach wariata…” znajdziemy miedzy innymi znane z anteny radiowej Trójki przygody żelaznego karła imieniem Wasyl, intymne porady Gandalfa, pamiętniki doktora Wyciora i spostrzeżenia pana Henia czyli kopalnię abstrakcyjnego humoru, który do dziś stanowi inspirację dla wielu artystów, jak twierdzi Robert Górski z Kabaretu Moralnego Niepokoju.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
To jedna z tych historii, która musiała wydarzyć się naprawdę, żeby mogła zostać opisana w książce. Bo czy ktokolwiek uznałby historię wywiezienia z Iranu ukrywających się amerykańskich dyplomatów pod pozorem kręcenia filmu SF za coś więcej niż zwariowany pomysł rozbuchanej wyobraźni autora? Powieść wychodzi u nas równolegle z filmem Bena Afflecka, nakręconym na jej podstawie (i zbierającym bardzo dobre recenzje).
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wydawnictwo Czarne po raz kolejny przybliża nam oblicze współczesnej i nieco dawniejszej Rosji. Po świetnych „Dziennikach kołymskich” i „Czarnobylskiej modlitwie”, a także wydanej w październiku „Oczami radzieckiej zabawki”, przyszedł czas na kolejną podróż przez największy kraj świata, tym razem pociągiem. Wierzymy, że będzie to kolejna fascynująca wyprawa.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Polskie wydanie nagradzanej w Niemczech powieści Melindy Nadj Abonji, pisarki o korzeniach szwajcarsko-węgiersko-serbskich. Po raz kolejny przyjdzie nam się zmierzyć z pokręconą bałkańską historią, jednocześnie śmieszną i straszną, jak również problemami tożsamości emigrantów z kraju wyniszczonego wojną.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Joanne K. Rowling powraca! Oczywiście tym razem już nie z Harrym Potterem, ale czy czytelnicy będą gotowi na tak wielką odmianę? „Trafny wybór” to bowiem książka dla dorosłych i podobno naprawdę dla dorosłych. Tematem książki będą konflikty w małym, z pozoru spokojnym angielskim miasteczku. Dla wielu czytelników ta właśnie powieść będzie sprawdzianem klasy pisarskiej Rowling i dowodem na to, czy życie poza Potterem jest możliwe.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Drugi tom cyklu „WWW. Trylogia”, najnowszego dzieła uznanego kanadyjskiego pisarza SF, Roberta J. Sawyera. O pierwszym pisaliśmy: „www.Wzrok” (…) nie obfituje w nagłe zwroty akcji, sceny trzymające w napięciu czy fascynujących bohaterów obdarzonych skomplikowaną osobowością. Mimo to od tej lektury trudno się oderwać… (…) Autorowi w każdym razie udało się wzbudzić moją ciekawość. Pozostaje więc czekać na kolejne tomy i liczyć, że będą równie dobre.”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Zwieńczenie „trylogii krakowskiej”. Tym razem bohaterem jest wielki nieobecny z pierwszego tomu – Bartłomiej Chochoł. Wraca do rodzinnej kamienicy, ale zastaję ją opuszczoną przez mieszkańców. Próbuje opowiedzieć swoje losy, ale za każdym razem przedstawia inną ich wersję… Według wydawcy „Fuga” to pełna ciepła i humoru opowieść o przegranym życiu – z pozoru takie połączenie wydaje się niemożliwe, jednak wierzymy że Witowi Szostakowi taka sztuka mogła się udać.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Tytuł tej biografii mówi właściwie wszystko. Możemy tylko dodać, że jej autorka jest literaturoznawcą zajmującą się współczesną literaturą dziecięcą (głównie szwedzką, choć nie tylko), a zanim zajęła się badaniem życia Tove Janson napisała doktorat z Muminków. To brzmi tak pięknie że aż powtórzymy: doktorat z Muminków. Czekamy teraz na polski doktorat z Tapatików, a oczekiwanie możemy umilić sobie lektura książki Boel Westin.
[1] 2 »
dodajdo

Komentarze

02 XI 2012   21:16:42

A wiecie, że Fabryka już jakiś czas temu przesunęła "Wybrańców..." na przyszły rok? ;)

02 XI 2012   22:16:47

Dlaczego "Atlas chmur" i Steinbeck są w sekcji nowości, a nie wznowienia?

04 XI 2012   14:45:33

O nowym Twardochu zapomnieli? Doprawdy!

26 I 2013   03:40:58

Uwaga do końcówki tekstu o książkach Mo Yana: Yan to nie nazwisko. Nazwiskiem w tym mianie jest Mo (nawiasem mówiąc, jest to pseudonim literacki - naprawdę autor nazywa się Guan Moye).

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Pożegnania 2017 (1)
Jarosław Loretz

12 I 2018

Przypomnijmy sobie, kto odszedł w roku 2017. Dziś miesiące styczeń-marzec.

więcej »

Książki Roku 2017 – nominacje
Esensja

10 I 2018

To już dziesiąta – jubileuszowa! – edycja naszego plebiscytu na ksiażkę roku. Oto opisy 30 pozycji wybranych spośród propozycji nadesłanych przez Was i kandydatur redakcji.

więcej »

Do księgarni marsz: Styczeń 2018
Esensja

9 I 2018

Od lektury gwiazdkowych prezentów oderwało nas uczucie, że o czymś zapomnieliśmy… No tak. Oto spóżniony przegląd styczniowej oferty wydawniczej.

więcej »

Polecamy

Bohaterowie

Po trzy:

Bohaterowie
— Beatrycze Nowicka

Ludzie w książkach żyją
— Beatrycze Nowicka

Niedocenione
— Beatrycze Nowicka

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Inne recenzje

Do księgarni marsz: Styczeń 2018
— Esensja

Kajtek i jego magiczny miecz
— Beatrycze Nowicka

Fantastyczne antologie: Przechadzka
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Luty 2016
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Kwiecień 2015
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Prezenty świąteczne 2014: Książki. Mnóstwo książek.
— Esensja

Kanon ze smoczej jaskini: Moja własna lista. Część II
— Beatrycze Nowicka

Prezenty książkowe – polecają wydawcy (I)
— Esensja

Thriller o tematyce społecznej
— Joanna Kapica-Curzytek

Sympozjum ostateczne
— Konrad Wągrowski

Z tego cyklu

Styczeń 2018
— Esensja

Grudzień 2017
— Esensja

Listopad 2017
— Esensja

Październik 2017
— Esensja

Wrzesień 2017
— Esensja

Sierpień 2017
— Esensja

Lipiec 2017
— Esensja

Czerwiec 2017
— Esensja

Maj 2017
— Esensja

Kwiecień 2017
— Esensja

Tegoż twórcy

Kajtek i jego magiczny miecz
— Beatrycze Nowicka

Tak, ale po co to wszystko?
— Joanna Kapica-Curzytek

Harry Potter i przeklęta chała
— Anna Nieznaj

Fantastycznie po raz drugi
— Dominika Cirocka

Esensja czyta: Sierpień 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Z biblioteki Hogwartu
— Dominika Cirocka

Witaj w ciemnym mieście Grimm
— Magdalena Kubasiewicz

W stronę komedii
— Joanna Kapica-Curzytek

Znak firmowy
— Dawid Kantor

Kopiuj-wklej, nielegalna kaszanka i antypolskie spiski
— Beatrycze Nowicka

Tegoż autora

Książki Roku 2017 – nominacje
— Esensja

Wybieramy książkę roku 2017!
— Esensja

Prezenty świąteczne 2017: Książki
— Esensja

10 najlepszych książek 2016 r.
— Esensja

Książki Roku 2016 – nominacje
— Esensja

Wybieramy książkę roku 2016!
— Esensja

Prezenty świąteczne 2016: Książki
— Esensja

Czwarty Wielki Konkurs na Recenzję Książkową
— Esensja

Najlepsze książki 2015 roku
— Esensja

Ostatni dzień głosowania na książki roku 2015!
— Esensja

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.