Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 października 2017
w Esensji w Esensjopedii

Prezenty świąteczne 2014: Książki. Mnóstwo książek.

Esensja.pl
Esensja.pl
[1] 2 3 »
Sami nie wiemy ile właściwie polecamy książek, bo jak na przykład policzyć komplet „Mikołajka”…? Na pewno nie jest ich mało, i mamy nadzieję że każdy znajdzie wśród nich ksiązki, którymi sprawi radość obdarowanym.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Książka, którą powinni przeczytać nie tylko studenci filologii polskiej, ale wszyscy, dla których język ojczysty to coś więcej, niż to, co słychać, kiedy otwierają buzię. Zapomniane słowa – jest ich przeciez niezliczona ilość, kolejne znikają nieomal na naszych oczach, nie należy zatem traktować niniejszej książki jak słownika. To zapis osobistych refleksji nad słowem i językiem pisarzy, artystów, naukowców – m.in. Michała Ogórka, Jacka Dukaja czy prof. Michała Głowińskiego.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Tytuł mówi właściwie wszystko. „Pulp Fiction” jest filmem kultowym (z tym chyba nikt nie polemizuje), książka ma ambicję się powiedzieć o dziele Quentina Tarantino jak najwięcej – a może nawet wręcz wszystko. Znajdziemy w niej historię powstawania filmu, wersje scenariusza, ciekawostki, obrazy, plakaty i grafiki. „Pulp Fiction. Wszystko o kultowym filmie Quentina Tarantino” to połączenie ładnego albumu i całkiem interesującego tekstu. Dla każdego fana – a przecież nie jest ich mało – pozycja obowiązkowa.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
W konwencji thrillera, za pomocą filmowo prowadzonej narracji, autorka opowiada historię prostszą, a jednocześnie konsekwentniej zbudowaną niż w chaotycznym „Zoo City”. Tym razem Lauren Beukes zdaje się w pełni panować nad światem przedstawionym, nie przerzuca nas zbędnymi wątkami, odpowiednio rozkłada akcenty. Wynikiem tego jest powieść przemyślana, wciągająca, z celnie sportretowanymi postaciami – pisarka uwypukliła wszelkie zalety poprzedniej powieści, zarazem pozbywając się jej wad. Rezultat godny pochwał. W co chwila skaczącej między różnymi czasami akcji nie zauważa się żadnych dziur, elementy są spójne, a tło odpowiednio bogate. Dodatkowo niepokojące zakończenie pozwala wyobrażać sobie, że czasem koniec bywa dopiero początkiem.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Jeżeli książka nosi tytuł „Cash. Autobiografia”, a jej autorem jest Johnny Cash, to chyba wiadomo już wszystko. Barwna biografia słynnego piosenkarza pełna jest legend i mitów, fani piosenkarza z pewnością poczują się usatysfakcjonowani takim prezentem.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
To może być prezent, który zrobi duże wrażenie na obdarowanym zarówno swą objętością, jak i poziomem literackim. Ta monumentalna, niemal tysiącstronicowa powieść, obsypana wieloma pochwałami, pobiła też kilka rekordów: po pierwsze jest najdłuższą książką, która zdobyła prestiżową nagrodę Bookera, a Eleanor Catton z kolei jest najmłodszą jej laureatką. „Wszystko, co lśni” przenosi nas do połowy XIX wieku, do Nowej Zelandii, gdzie właśnie wybucha gorączka złota. Do miasta Hokitika ciągną zastępy ludzi pragnących łatwego bogactwa. W okolicy dochodzi jednak do niepokojących zdarzeń… Mieszanka powstała z połączenia wątków historycznych i sensacyjnych, wykorzystania mnóstwa postaci i wielu przygód oraz kryminalnej zagadki – to może być po prostu prawdziwa literacka uczta.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
To świetny zbiór wierszy kochanej przez dzieci poetki, w którym hasają rozmaite konie – tyle że żaden z nich nie jest bynajmniej taki całkiem zwyczajny. Znajdziemy tutaj wiele nowych utworów, napisanych specjalnie do tego tomu, które w niczym jednak nie ustępują tym starszym, znanym od lat. Na fantastycznych rysunkach Moniki i Adama Świerżewskich możemy zaś podziwiać bajecznie kolorowe konie, również znacznie różniące się od tych, które można spotkać w zwykłej stajni. Wszystko to sprawia, że książka Wandy Chotomskiej idealnie nadaje się na lekturę na dobranoc, gdyż może być źródłem przepięknych kolorowych snów.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
To kolejne w ostatnim czasie wznowienie najsłynniejszego dzieła Miguela de Cervantesa, które Hiszpan zaczął tworzyć w więzieniu ku uciesze osadzonych z nim w celi znajomków. Wydawnictwo Rebis zaproponowało zupełnie nowy przekład Wojciecha Charchalisa, mogący wzbudzać pewne kontrowersje. Słynny pomocnik błędnego rycerza z La Manczy nie jest tu Sanczo Pansą, a wierny koń Rosynant otrzymał spolszczone miano. Poza tym specjalizujący się w literaturze hiszpańskojęzycznej tłumacz obiecał przystosowanie języka i stylu do współczesności, tak aby czytelnik, zamiast głowić się nad archaizmami, mógł po prostu rozkoszować się znakomitą lekturą. Warto dodać, że książka ozdobiona została ilustracjami Wojciecha Siudmaka. Być może dzięki temu właśnie wydaniu historia mężnego obrońcy niewiast siłującego się z wiatrakami zostanie odczarowana i potraktowana jako książka do czytania, a nie tylko jako obowiązkowa pozycja na półce domowej biblioteczki – choć musimy przyznać że prezentuje się na niej niezwykle elegancko.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
To pierwszy z planowanych pięciu tomów zbierających wszystkie opublikowane teksty mistrza fantastyki Philipa K. Dicka. Bodaj najważniejszym, najczęściej pojawiającym się motywem tych najstarszych tekstów pisarza jest wojna opisywana pod różnymi kątami. Dick wieszczył, że konflikt, i to w wersji totalnej, jest nieuchronnym punktem w rozwoju cywilizacji. Opisywane przez niego społeczeństwa albo mają wojnę już za sobą, albo w tej chwili ją toczą, albo właśnie szykują się do jej rozpoczęcia. Pod wieloma względami te pochodzące z połowy zeszłego stulecia teksty pozostają aktualne, a wszelkie ich wady bledną przy zderzeniu z niesamowitą, absolutnie wyjątkową wyobraźnią Dicka, którą potrafi w dodatku zarażać niczym groźnym wirusem. Wytykanie mu błędów nie ma już zresztą dziś wielkiego sensu, pozostaje rozkoszować się pomysłami, których niniejszy zbiór stanowi kopalnię. Moc umysłu pisarza jest tak ogromna, że nawet nieco słabsze teksty czyta się znakomicie.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Książka utrzymuje się naprawdę długo na listach bestsellerów w Niemczech i Wielkiej Brytanii. najwyższy czas więc się przekonać, czy jest to zasłużone wyróżnienie? Polecamy dla czytelników o mocnych nerwach – thriller i kryminał w jednym, a także analiza życia małżeńskiego. Kto i co kryje się za zniknięciem żony tuż przed piątą rocznicą ślubu?
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Albumowa książka Roberta Innocentiego i Aarona Frischa stanowi przykład dzieła doskonale wyważonego i zawieszonego idealnie między zainteresowaniami dziecka a potrzebami czytelnika dorosłego. Niewielka ilość tekstu zmusza do skoncentrowania się na przebogatych ilustracjach, niby realistycznych w tonie, a jednak metaforycznych, ukrywających sensy. Ze względu na uniwersalną wymowę i popularność historia Czerwonego Kapturka doskonale nadawała się do przeniesienia w świat współczesny. Książka jest zbudowana na zasadzie kontrastu między nawiązującym wyraźnie do oryginału tekstem a całkowicie współczesnymi ilustracjami, opisującymi w nieco zakrzywionym zwierciadle nasz świat. Las jest miastem, szakale to młodzieżowy gang, wilk przypomina nieco Neo z „Matriksa”, a rolę myśliwego pełni policyjny oddział antyterrorystyczny. To brutalna wizja dzisiejszego miasta, zupełnie odmienna od tego, co możemy zobaczyć w większości współczesnej literatury dziecięcej.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Robert Galbraith to oczywiście nie kto inny tylko Joanna K. Rowling, która pod tym pseudonimem odpoczywa od Harry’ego Pottera i tworzy literaturę kryminalną dla dorosłych. W „Jedwabniku” Cormoran Strike powraca. Tym razem bohater poznany na kartach „Wołania kukułki” poprowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia znanego pisarza, które zaprowadzi go w świat londyńskich wydawców.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Przygody Mikołajka bawią kolejne pokolenia czytelników już od ponad pół wieku, więc wznowione w nieco większym formacie i nowych okładkach pięć „kanonicznych” tomów z pewnością będzie znakomitym prezentem dla młodych czytelników. To znakomita okazja, żeby mogły poznać sympatycznego francuskiego uczniaka także te dzieci, które wcześniej tego nie uczyniły, a jego fani na pewno z przyjemnością przypomną sobie te przezabawne opowiadania. Dobra zabawa gwarantowana!
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Powieść Olgi Gromyko jest bardzo udaną przedstawicielką rozrywkowej fantasy w klimatach słowiańskich. Budzący sympatię bohaterowie, gawędziarski styl i humor stanowią jej niewątpliwe atuty. To książka, nad którą można spędzić kilka miłych wieczorów, śledząc losy obdarzonej ciętym językiem wilkołaczki Szeleny, wszechstronnie uzdolnionego maga Weresa, jego pełnego dobrych chęci, acz namolnego ucznia oraz smoka, zazwyczaj występującego w postaci niezbyt urodziwego młodzieńca w czapce uszance i walonkach.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wznowienie popularnej trylogii, która dała początek cyklowi mającemu jak dotąd 14 tomów.
„Trylogia skrytobójcy” zwraca uwagę dobrze nakreślonymi bohaterami, których losy potrafią wzbudzić emocje. Historia Bastarda, nieślubnego syna następcy tronu, obdarzonego umiejętnością komunikowania się ze zwierzętami i wyszkolonego na królewskiego skrytobójcę, żyjącego w dość nieprzyjaznym otoczeniu i niebezpiecznych czasach spodoba się przede wszystkim wielbicielom klasycznego fantasy.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Być może są tacy, których w twórczości Howarda będą interesowały fascynujące związki pomiędzy Kullem a Conanem, proces twórczy, który doprowadził do powstania cymmeryjskiego barbarzyńcy i jego związki z dotychczas prawie zapomnianym królem Valusii. Jednak opowieści o „Banicie z Atlantydy” są równie ciekawym przypadkiem historii spod znaku miecza i magii, a co ważniejsze, bronią się bez jakichkolwiek porównań z najsłynniejszym barbarzyńcą fantastyki.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
80,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Kolejny tom przybliżający twórczość Roberta E. Howarda. W antologii „Solomon Kane. Okrutne przygody” znajdziemy wszystkie opowiadania o tytułowym wojowniczym purytaninie, a także fragmenty niedokończonych prac, wiersze, krótką biografię autora, oraz poświęcony osobie Howarda esej pióra H.P. Lovecrafta. Atrakcyjne wydanie i liczne ilustracje czynią tę pozycję jeszcze bardziej atrakcyjnym prezentem dla wszystkich fanów gatunku magii i miecza (choć w tym przypadku raczej magii i kostura).
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
„Długi film o miłości” to swoiste dopełnienie głośnej tragedii, do jakiej doszło w czasie zimowej próby zdobycia Broad Peak. Krewni jednego z poległych himalaistów wyruszają, by odnaleźć jego ciało, a razem z nimi w góry rusza słynny reportażysta Jacek Hugo-Bader i nie tylko opisuje całą wyprawę, ale i dzieli się swymi przemyśleniami na temat samej wysokogórskiej wspinaczki. Książka już zdążyła narobić zamieszania i zyskać status kontrowersyjnej, ale z pewnością wartej poznania.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Rzadko kiedy w literaturze mamy do czynienia z trudem równie przyjemnym: Henry James posiadał rzadką umiejętność dozowania informacji w taki sposób, by nawet obszerne wyjaśnienia nigdy nie pozostawały do końca jasne, a poszczególne zdania zmieniały swoje znaczenie w zależności od kontekstu, o którego obecność pisarz troszczył się być może najpilniej. W „Portrecie damy” psychologiczna, momentami niepokojąca proza spotkała się z gładko płynącymi zdaniami, urzekającymi wykwintnością frazy i barwnością (ale nieprzesadną) porównań. Jeśli czyjeś pisarstwo może pozwolić jednocześnie na umysłową pracę (przy wypełnianiu miejsc niedookreślenia) i odpoczynek (przez potoczystość narracji), z pewnością jest nim właśnie twórczość Jamesa.
[1] 2 3 »
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Po trzy: Fantastyczne antologie
Beatrycze Nowicka

15 X 2017

Jak nietrudno zgadnąć po tytule, w dzisiejszym odcinku przypominam te spośród fantastycznych antologii, które szczególnie przypadły mi do gustu.

więcej »

Po trzy: Nie tylko wiedźmin
Beatrycze Nowicka

8 X 2017

Spośród polskich opowiadań fantasy najbardziej rozpoznawalne stały się utwory Andrzeja Sapkowskiego o wiedźminie. Ale przecież w żadnym razie nie wyczerpują one tematu. Przedstawiam trzy, moim zdaniem najlepsze obok wiedźmińskich zbiory opowiadań rodzimych autorów.

więcej »

Do księgarni marsz: Październik 2017
Esensja

4 X 2017

W tym miesiącu mieliśmy z czego wybierać – oto 31 interesujących zapowiedzi wydawniczych na 31 dni października.

więcej »

Polecamy

Fantastyczne antologie

Po trzy:

Fantastyczne antologie
— Beatrycze Nowicka

Nie tylko wiedźmin
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Inne recenzje

Piątka na piątek: Orbitowanie bez cukru
— Esensja

Przełamując fale
— Beatrycze Nowicka

Ikona Lilith z malwą na piersi
— Anna Nieznaj

Esensja czyta: Kwiecień 2016
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek

Esensja czyta: Marzec 2016
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Luty 2016
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Grudzień 2015
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Anna Kańtoch, Tomasz Kujawski, Konrad Wągrowski

Nie przegap: Październik 2015
— Esensja

Esensja czyta: Październik 2015
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Daniel Markiewicz, Joanna Słupek

Książka o ziemi i krwi
— Katarzyna Kantner

Z tego cyklu

Gry wideo pod choinkę
— Ewa Drab

Mikołaju, zapodawaj muzę!
— Jacek Walewski, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Seriale i pakiety filmowe
— Esensja

25 filmów na Gwiazdkę
— Esensja

25 komiksów pod choinkę
— Esensja

10 gier dla tych nieco starszych
— Esensja

10 gier dla najmłodszych
— Esensja

Tegoż twórcy

Esensja czyta: Sierpień 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Esensja czyta: Lipiec 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Katarzyna Piekarz, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Esensja czyta: Czerwiec 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

W stronę komedii
— Joanna Kapica-Curzytek

Esensja czyta: Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Przeszłość naszych sąsiadów
— Joanna Kapica-Curzytek

O jednym takim, który rozbił Księżyc
— Magdalena Kubasiewicz

Esensja czyta: Luty 2017
— Przemysław Ciura, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Anna Nieznaj, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Styczeń 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Staronarodzeni i złowrodzy agenci Biblioteki
— Anna Nieznaj

Tegoż autora

Do księgarni marsz: Październik 2017
— Esensja

Do księgarni marsz: Wrzesień 2017
— Esensja

Do księgarni marsz: Sierpień 2017
— Esensja

Do księgarni marsz: Lipiec 2017
— Esensja

Do księgarni marsz: Czerwiec 2017
— Esensja

Do księgarni marsz: Maj 2017
— Esensja

Do księgarni marsz: Kwiecień 2017
— Esensja

Do księgarni marsz: Marzec 2017
— Esensja

Do księgarni marsz: Luty 2017
— Esensja

10 najlepszych książek 2016 r.
— Esensja

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.