Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 września 2017
w Esensji w Esensjopedii

Prezenty świąteczne: 100 książek, które powinieneś położyć pod choinką

Esensja.pl
Esensja.pl
[1] 2 3 4 »
„– Co kupić bratu pod choinkę? – Może książkę? – Nie, książkę już ma”. Tak mówi stary dowcip. A my zachęcamy jednak do kupienia tej drugiej (a nawet trzeciej, i czwartej) książki, dając wam małą podpowiedź. Mówiąc „małą” jesteśmy bardzo skromni – bo proponujemy wybieranie spośród aż 100 propozycji!
rys. M. Fitzner
rys. M. Fitzner
Wszystkie z opisanej setki książek warte są zainteresowania, zakupienia i przeczytania. Żadna z opisanych szczegółowo pozycji nie otrzymała od naszych recenzentów oceny niższej niż 80%, a większość znalazła się w kwartalnych zestawieniach „Książek kwartału”. Prezentujemy jedynie książki nowe, wydane w 2009 roku – zarówno nowości, jak i wznowienia. Dla ułatwienia podajemy cenę okładkową, ale pamiętajcie, że zwykle da się te książki kupić o kilka złotych taniej, np. w księgarniach internetowych i na aukcjach. Orientacyjnie zaznaczamy też, czy dana książka jest wydaniem ekskluzywnym – najczęściej oznacza to twardą, lakierowaną oprawę – a tym samym prezentuje się wyjątkowo estetycznie na półce (choć sami trzymamy się twardo stanowiska, że książki są do czytania, a nie dekorowania mebli). Gorąco zachęcamy też do przyjrzenia się prezentom polecanym przez nas w 2008 roku, albowiem – i tu znów nasza autorska mądrość ludowa – książki się nie starzeją.
DLA SMAKOSZY LITERATURY
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Michael Chabon
‹Związek żydowskich policjantów›
Chabon buduje zdania-kobyły, wielowersowe, wielokrotnie złożone, ale jakże smakowite i celne! Żadne słowo nie jest tu zbędne, każda metafora jest trafiona, każdy żart śmieszny. Autorowi udaje się dzięki temu wprowadzić w wykreowany świat postacie i zdarzenia wręcz surrealistyczne: żydo-indianin z wielkim bojowym młotem, policjant karzeł czy upadły i zamordowany Mesjasz-cudotwórca… Powieści Chabona się nie czyta, ją się chłonie i smakuje, choć uczciwie trzeba przyznać, że bywa dla czytelnika także wymagająca. To nie jest lekka rozrywkowa powiastka do czytania fragmentami, po 10 minut w autobusie, lecz rzecz prosząca o skupienie, czytanie powoli, dłuższymi fragmentami, albo wręcz za jednym zamachem. Tak czy inaczej – po stokroć warto.
Cena: 39,90
Wydanie ekskluzywne: NIE
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Andrew Davidson
‹Gargulec›
„Gargulcowi” najbliżej chyba do „Cienia wiatru”. Podobnie jak Zafón, Davidson posiadł cenną umiejętność utrzymywania zainteresowania czytelnika, przyciągania go do siebie za sprawą nieuchwytnej urokliwości, przystępności swojej prozy. Jego powieść trudno odłożyć na bok, i do samego końca czyta się ją z zapartym tchem. Zdecydowanie polecam, szczególnie na długie, leniwe popołudnie.
Cena: 49,90
Wydanie ekskluzywne: TAK

REKLAMA – Wydawnictwo Mag poleca:

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Brent Weeks
‹Droga cienia›

Dla Durzo Blinta zabijanie to sztuka, a w tym mieście on jest największym artystą.

Dla Merkuriusza przetrwanie nie jest rzeczą pewną. Nie ma żadnej gwarancji przeżycia. Jako szczur z ulicy wychował się w slumsach i nauczył się szybko oceniać ludzi. I podejmować ryzyko. Na przykład zgłaszając się na ucznia do Durzo Blinta.

Jednak żeby zostać przyjętym do terminu, Merkuriusz musi odrzucić swoje dawne życie i przyjąć nową tożsamość. Jako Kylar Stern musi nauczyć się poruszać w świecie zabójców – w świecie niebezpiecznych polityków i dziwnej magii. I musi rozwijać talent do zabijania.

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Kim Harrison
‹Przynieście mi głowę wiedźmy›

Wszelkie stworzenia nocy gromadzą się na przedmieściach Cincinnati, zwanych Zapadliskiem. Jedne się tam ukrywają, inne po prostu krążą po ulicach albo zażywają rozrywek, a najmroczniejsze z nich żerują.

Zadaniem Rachel Morgan jest utrzymanie porządku w tym pełnym niebezpieczeństwa światku, w którym obowiązuje prawo dżungli. Jako łowczyni nagród, która nie daje sobie dmuchać w kaszę, oraz dysponująca wielkimi możliwościami czarownica, bez pardonu rozprawia się z przestępcami wszelkiej maści.

A jej niesamowity seksapil z pewnością jej w tym nie przeszkadza…

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Neal Stephenson
‹Peanatema›

Neal Stephenson nie rozczarowuje. Mimo że ma już ugruntowaną pozycję, niczego nie musi udowadniać i z powodzeniem mógłby do końca życia produkować kolejne wersje swoich najpopularniejszych książek, on wciąż niestrudzenie bada intelektualne narzędzia, za pomocą których człowiek usiłuje oswoić rzeczywistość i szuka nowych sposobów na przełożenie ich na język literatury. Najnowsza próba zmierzenia się z jego ulubionym tematem nosi tytuł „Peanatema”. Grunt pod „Peanatemę” Stephenson przygotował monumentalną trylogią „Cykl Barokowy”, w której odsłania przed czytelnikiem moment narodzin nowożytnej nauki i racjonalnego świata cywilizacji Zachodu. Stephenson skupił się na odnalezieniu prawdziwych fundamentów XXI wiecznej cywilizacji Zachodu zbudowanej dzięki racjonalnemu opisowi rzeczywistości narzuconemu w epoce Baroku przez ludzi takich jak Newton czy Leibniz i uporządkował te nowe zdobycze ludzkiej myśli, nowe idee i prądy filozoficzne, które ją ukształtowały. Już w „Cyklu Barokowym” widać proces odwrotu autora od nowoczesnych technologii i skoncentrowanie się na człowieku i potędze ludzkiego umysłu. „Peanatema” stanowi ukoronowanie tego procesu. Stephenson opisał tu badaczy, filozofów, naukowcy, którzy zostali zamknięci w zakonach i pozbawieni dostępu do komputerów, akceleratorów cząstek oraz reszty niezbędnego ustrojstwa, lecz nie zaprzestali swoich badań. Opracowali nowe metody pracy, równie dobre, a może nawet lepsze od starych, bo działające wyłącznie w oparciu o wszechstronne możliwości psychofizycznego instrumentarium człowieka. Tym samym Stephenson zdaje się mówić wprost – jedyną technologią, którą warto rozwijać jest człowiek. Tytuł „Peanatema” powstał z połączenia dwóch słów: pean (hymn pochwalny, lub pieśń dziękczynna) i anatema (klątwa, albo ostre potępienie), co razem daje słowo, które pięknie oddaje ambiwalentny stosunek człowieka do własnego umysłu, bo łączy w sobie pochwałę i przekleństwo jego możliwości. Oczywiście u Stephensona więcej jest tego pierwszego, w czym jego książka również przypomina klasyczną powieść SF, ale odartą z dawnej naiwności i zrestartowaną w nowej formule. Formule na miarę XXI wieku.

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Jacques Chessex
‹Wampir z Ropraz›
Powieść szwajcarskiego autora to mroczna, napisana sugestywnym stylem, solidna rzecz. Dla czytelników o mocnych nerwach, ale przede wszystkim dla czytelników spragnionych poruszającej lektury. Co jak co, ale tego ostatniego „Wampirowi z Ropraz” nie brakuje.
Cena: 27,90
Wydanie ekskluzywne: TAK
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Orhan Pamuk
‹Dom ciszy›
Wszystko splata się ze sobą jak w klasycznej powieści detektywistycznej, pozornie odległe od siebie wątki okazują się być jedną nicią. Rozszyfrowanie tej zagadki – chociaż, przyznajmy, niezbyt trudnej – jest zadaniem czytelnika. A raczej czystą przyjemnością, bo „Dom ciszy” czyta się wyśmienicie, styl Pamuka jest porywający, tajemniczy. Zdumiewające, że druga powieść tureckiego pisarza nie odbiega od jego późniejszych dokonań, jak choćby „Nazywam się Czerwień”. Jest równie dobra.
Cena: 45,—
Wydanie ekskluzywne: TAK
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Antoni Libera
‹Godot i jego cień›
Libera to tak dobre pióro, że jego fascynacja musi się czytelnikowi udzielić. A naprawdę istotna jest chyba inna rzecz: w zasadzie Becketta można podmienić sobie na kogoś zupełnie innego. A wtedy książka Libery stanie się opowieścią o samej literaturze, o tym, jak może być zajmująca, jak może determinować życie, jak może być życiową pasją. W dzisiejszych czasach triumfu innych mediów, spadku czytelnictwa, wtórnego analfabetyzmu, zaganiania, braku czasu na delektowanie się książką – taka lektura będzie balsamem na zbolałą duszę.
Cena: 36,90
Wydanie ekskluzywne: TAK
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Eustachy Rylski
‹Po śniadaniu›
Z esejów Eustachego Rylskiego płynie kilka niezbyt wesołych wniosków. Jeden z nich jest taki, że zachwyt literaturą, podobnie jak młodość, bezpowrotnie przemija. „Po śniadaniu” to książka z pewnością niepoprawiająca nastroju. Ale pasjonująca. (…) Sprawa jest prosta. Rylski napisał siedem esejów na temat ulubionych lektur, które łączy jedna osoba: on sam. Jak stwierdza, „nie byle jaki czytelnik”. I nie ma w tym ani krzty przesady czy pychy, twórca „Warunku” to prawdziwy znawca literatury, wnikliwy odbiorca, a co więcej, osoba, która po prostu zna się na rzeczy. (…) „Po śniadaniu” to solidna dawka publicystyki literackiej. Rylski z prawdziwym znawstwem opowiada o ulubionych twórcach, zachwycające są jego spostrzeżenia na temat Błoka, aż chce się sięgać po omawianych „Dwunastu” (…) Za każdym razem autor serwuje niebanalne spostrzeżenia i przemyślane sądy.
Cena: 29,90
Wydanie ekskluzywne: TAK

REKLAMA – Wydawnictwo Jaguar poleca:

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Michael Grant
‹Gone. Zniknęli. Faza pierwsza – Niepokój›

Świat właśnie się skończył. W mgnieniu oka. Wszyscy znikli. Jest pusto.

Pozostały dzieci. Niemowlęta. Uczniowie. Nastolatki. Żadnych nauczycieli, rodziców, gliniarzy, nikogo dorosłego. Oto nowy świat, inny świat – bez telefonów, Internetu, telewizji. Pomoc nie nadejdzie – musisz radzić sobie sam.

Dołącz do grupy, wybierz stronę, walcz o przetrwanie. Nie ma litości dla słabych. Nie ma odpowiedzi. Czas upływa – w dniu urodzin dołączysz do tych, którzy odeszli. Znikniesz.

Pierwszy tom bestsellerowej serii dla młodzieży, inteligentny, znakomity literacko thriller rekomendowany przez króla powieści grozy, Stephena Kinga.

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Joyce Carol Oates
‹Moja siostra, moja miłość›
Joyce Carol Oates w książce „Moja siostra, moja miłość” pokazuje to, jak łatwo stereotypowy amerykański sen zamienić w koszmar. Wciągająca historia jest tylko przykrywką dla bezlitosnej krytyki wygórowanych ambicji, złudnego blasku oraz pasożytniczych mediów.
Cena: 45,90
Wydanie ekskluzywne: TAK
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Georges Perec
‹Życie instrukcja obsługi›
Często można spotkać się z przekonaniem, że wybitna literatura jest zazwyczaj wybitnie męcząca. Nic bardziej mylnego, przynajmniej w wypadku Georgesa Pereca. Jego „Życie instrukcja obsługi” porównywane do „Ulissesa” Jamesa Joyce’a to nie tylko powieść najwyższych lotów, ale przede wszystkim bardzo przyjemna lektura.
Cena: 99,—
Wydanie ekskluzywne: NIE
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Dennis Lehane
‹Miasto niepokoju›
„Miasto niepokoju” to książka z tych, jakie Anglosasi nazywają „page turner” – lektura, od której nie można się oderwać. Widać tu talent narracyjny twórcy thrillerów – opowieść toczy się wartko, historia jest zajmująca, losy bohaterów niebanalne, zwroty akcji ciekawe, zakończenie nieoczywiste. Znając amerykańskich filmowców, możemy oczekiwać, że prawa do ekranizacji są już sprzedane.
Cena: 38,—
Wydanie ekskluzywne: NIE
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
J.G. Ballard
‹Ogród czasu›
„Ogród czasu” stanowi dowód po pierwsze na to, że Ballarda nie bez powodu uznano za jednego z najbardziej utalentowanych pisarzy science fiction, po drugie zaś, że bez wątpienia był on mistrzem krótkiej formy. (…) „Ogród czasu” to w pierwszym rzędzie lektura zalecana miłośnikom dawnej (klasycznej już?) fantastyki, mieszającej odmienne stylistyki i przełamującej ograniczenia gatunku.
Cena: 29,80
Wydanie ekskluzywne: NIE
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Jeffrey Archer
‹Co do grosza›
Napisana ponad 30 lat temu debiutancka książka Jeffreya Archera nic a nic się nie zestarzała. Losy czwórki nieszczęśników, którzy stracili pieniądze zainwestowane w „pewne” akcje spółki naftowej, a teraz próbują je (wedle słów inicjatora całej akcji) odkraść od oszusta, wciąż wciągają i – przede wszystkim – bawią.
Cena: 29,90
Wydanie ekskluzywne: NIE
Zobacz też:
[1] 2 3 4 »
dodajdo

Komentarze

« 1 [2]
30 X 2016   18:12:51

Z książkami na prezent to jest zawsze trudna sprawa. Łatwo nie trafić w gusta, dlatego zawsze lepiej kupować "sprawdzonych" pisarzy. Jeśli chodzi o fantastykę to od paru lat kupuję moim dzieciakom książki Ricka Riordana i to zwykle jest strzał w dziesiątkę ;) Teraz wyszła jego nowa powieść "Młot Thora" i nie miałam serca czekać do świąt, więc kupiłam ją teraz chłopakom. Komputer od kilku dni nie ruszony - to wystarczy za najlepszą rekomendację ;) Pozdrawiam

12 XII 2016   13:58:10

ja dodałabym jeszcze tutaj książkę siostry, zamówiłam ją przez przypadek na ksiegarnia-internetowa.pl wraz z innymi książkami, a wciągnęła mnie od pierwszych stron

18 XII 2016   14:55:53

Naprawdę fajna lista, bo każdy może znaleźć na niej coś dla siebie.

Emily, jak widzę nie tylko ja kupuję swoim chłopakom książki Riordana. :) Teraz są naprawdę fajne promocje na całe pakiety jego książek, polecam Ci do kupienia na święta. Ja swoim kupię albo taki pakiet, albo "Młot Thora", o którym pisałaś, bo jeszcze nie czytali. Pozdrawiam.

26 I 2017   12:32:17

Ja uwielbiam książki Marty W. Staniszewskiej i Alicji Masłowskiej Burnos. Miłość, radość życia, wielkie rozterki i prawdziwe ludzkie emocje – oto czego od książek dla kobiet oczekują współczesne Czytelniczki. Tego w książkach obu Pań zdecydowanie nie brakuje - polecam

07 II 2017   21:06:24

Moja ulubiona książka, którą dołączyłabym do tej listy to Życie towarzyskie elit PRL http://bonito.pl/k-90490101-zycie-towarzyskie-elit-prl-slawne-pary-prl-skandalisci-prl uwielbiam czytać o PRL i jego absurdach.

« 1 [2]

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Do księgarni marsz: Wrzesień 2017
Esensja

1 IX 2017

Jak to zwykle bywa po wakacjach wydawcy zasypią rynek książkami. Z obfitości zapowiedzi wybraliśmy trzy tuziny interesująco wyglądających pozycji.

więcej »

Nie przegap: Sierpień 2017

31 VIII 2017

Ostatni tekst wakacyjny czyli przegląd sierpniowych recenzji.

więcej »

Do księgarni marsz: Sierpień 2017
Esensja

2 VIII 2017

Upały nie sprzyjają lekturze, a nawet myśleniu o przyszłych lekturach, dlatego też sierpniowa edycja naszych polecanek jest nieco uboższa niż zwykle – co nie znaczy że nie jest warta uwagi.

więcej »

Polecamy

Czy można wyrosnąć z Tomka?

Wilmowski po latach:

Czy można wyrosnąć z Tomka?
— Wojciech Gołąbowski

Wyprawa ratunkowa jak wycieczka krajoznawcza
— Wojciech Gołąbowski

Dla czytelnika dorastającego z bohaterem
— Wojciech Gołąbowski

W nieznane, ale z kobietami
— Wojciech Gołąbowski

W klimatach szpiegowskich
— Wojciech Gołąbowski

Tajemniczo, ale i irytująco
— Wojciech Gołąbowski

Ło Indianerach
— Wojciech Gołąbowski

Mniej encyklopedii, więcej akcji
— Wojciech Gołąbowski

Początek średnio udany
— Wojciech Gołąbowski

Zobacz też

Inne recenzje

Do księgarni marsz: Wrzesień 2017
— Esensja

Esensja czyta: Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Do księgarni marsz: Maj 2017
— Esensja

Esensja czyta: Luty 2017
— Przemysław Ciura, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Anna Nieznaj, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Do księgarni marsz: Sierpień 2016
— Esensja

Słowo i obraz
— Beatrycze Nowicka

O Ziemiomorzu raz jeszcze: „Inny wiatr”, czyli coś nie z tej bajki
— Łukasz Bodurka, Miłosz Cybowski, Beatrycze Nowicka

Kanon ze smoczej jaskini: Moja własna lista. Część II
— Beatrycze Nowicka

Do księgarni marsz: Sierpień 2014
— Esensja

Esensja czyta: Styczeń 2014
— Joanna Kapica-Curzytek, Daniel Markiewicz, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka

Z tego cyklu

10 gier wideo pod choinkę
— Esensja

Ładuj odtwarzacz!
— Esensja

50 wydań DVD i BR, które warto przewiązać wstążeczką
— Esensja

25 komiksów, o które warto poprosić św. Mikołaja
— Esensja

20 komiksów, których będą wam zazdrościć
— Esensja

50 wydań DVD, których nie możesz przegapić
— Esensja

15 gier planszowych, które powinny znaleźć się pod choinką
— Esensja

Prezentuj, broń!
— Paweł Franczak, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jacek Sobczyński, Mieszko B. Wandowicz

50 książek, które możesz kupić w ciemno
— Esensja

Tegoż twórcy

Przeczytaj to jeszcze raz: Dryf
— Beatrycze Nowicka

Moda na krzesanie, odcinki 403-492
— Beatrycze Nowicka

Potęga barw
— Katarzyna Piekarz

Esensja czyta: Lipiec 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Katarzyna Piekarz, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Witaj w ciemnym mieście Grimm
— Magdalena Kubasiewicz

Zbrodnia w cieniu elektrowni atomowej
— Marcin Mroziuk

Esensja czyta: Czerwiec 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Okazja czyni tchórza
— Sebastian Chosiński

Esensja czyta: Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Czarownica wraca
— Magdalena Kubasiewicz

Tegoż autora

Do księgarni marsz: Wrzesień 2017
— Esensja

Do księgarni marsz: Sierpień 2017
— Esensja

Do księgarni marsz: Lipiec 2017
— Esensja

Do księgarni marsz: Czerwiec 2017
— Esensja

Do księgarni marsz: Maj 2017
— Esensja

Do księgarni marsz: Kwiecień 2017
— Esensja

Do księgarni marsz: Marzec 2017
— Esensja

Do księgarni marsz: Luty 2017
— Esensja

10 najlepszych książek 2016 r.
— Esensja

Książki Roku 2016 – nominacje
— Esensja

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.