Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 października 2017
w Esensji w Esensjopedii

Thriller o tematyce społecznej

Esensja.pl
Esensja.pl
Po globalnym sukcesie serii o Harrym Potterze kolejna książka Joanne K. Rowling wzbudziła ogromne zainteresowanie. Czym jeszcze autorka mogła zadziwić po tym jak jej cykl fantasy pobił na rynkach księgarskich rekordy wszech czasów?

J.K. Rowling
‹Trafny wybór›

EKSTRAKT:90%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułTrafny wybór
Tytuł oryginalnyThe Casual Vacancy
Data wydania14 listopada 2012
Autor
Wydawca Znak
ISBN978-83-24-02146-8
Format512s. 140×205mm
Cena39,90
Gatunekobyczajowa
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 33,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Okazuje się, że powodów do pochwał „Trafnego wyboru” jest wiele. Autorka napisała książkę o zupełnie innym charakterze, tym razem zdecydowanie dla dorosłych. To trzymająca w napięciu historia lokalnej społeczności małego miasteczka. Zbiorowe portrety prowincji mają w literaturze brytyjskiej swoją tradycję, by wymienić chociażby takich pisarzy jak Elizabeth Gaskell, George Eliot, Thomas Hardy czy przede wszystkim Anthony Trollope. Akcja rozgrywa się w fikcyjnej miejscowości Pagford na zachodzie Anglii, które może przypominać miasteczko Yate, miejsce urodzenia pisarki.
Niespodziewanie umiera jeden z radnych w mieście i trzeba wybrać kogoś na jego miejsce. Kogo? Najlepiej kogoś z „naszych”, kto nie zakłóci dotychczasowego układu. Nie jest to łatwe, bo wszyscy uwikłani są w przedziwny splot zależności, które stopniowo ujawniane są w miarę postępu narracji. Proszę tylko uzbroić się w cierpliwość na początku czytania książki: pojawiające się coraz to nowe postacie mogą trochę utrudnić śledzenie akcji, ale później – jak w układance – wszystko stanie się czytelne i zrozumiałe. Akcja już do końca będzie przyspieszać, a książka nie będzie dawać nam spokoju. Mogę jeszcze tylko zdradzić, że o ostatecznym wyniku wyborów decydują do pewnego stopnia – znak czasu! – nowe technologie.
Nie zgadzam się z zaklasyfikowaniem tej powieści do tragikomedii. Można raczej powiedzieć, że autorka powołała do życia gatunek literacki, który śmiało można nazwać thrillerem o tematyce społecznej. Pagford nie jest w żadnym wypadku sielankowe ani prowincjonalnie brytyjskie. Joanne K. Rowling z wielką wrażliwością i przenikliwością sportretowała palące problemy społeczne naszych czasów: przemoc w rodzinie, niedostosowanie i wykluczenie, problemy wychowawcze rodziców z dziećmi, hipokryzję, kryzys zaufania i odpowiedzialności. „Trafny wybór” to również druzgocąca diagnoza kondycji społeczeństwa obywatelskiego. Mogłoby się wydawać, że w tak dojrzałym i przywykłym do demokracji brytyjskim społeczeństwie mniej jest „prywaty”, a więcej – autentycznego zainteresowania dobrem wspólnym. Nic bardziej mylnego. Ostrość spojrzenia Joanne K. Rowling sięga poza najbardziej misternie konstruowane fasady i demaskuje najbardziej „szlachetne intencje”, jeśli jeszcze w ogóle kierują się nimi radni z Pagford.
Doskonale sportretowani bohaterowie „Trafnego wyboru” wywodzą się ze wszystkich klas społecznych: od szanowanych w mieście lekarzy, właściciela sklepu, poprzez szkolnych nauczycieli, robotników i pracowników opieki społecznej aż po osoby wykluczone. Na narkomanów i dzieci z patologicznych rodzin autorka każe nam spojrzeć od innej strony, przekonując, że ich dramaty nie zawsze są przez nich zawinione. Wszak nikt z nas nie żyje na bezludnej wyspie, a decyzje zapadające „na górze” mają bezpośredni wpływ na życie wielu ludzi. Nikt nie pozostanie obojętny na historię szesnastoletniej Krystal Weedon i jej młodszego braciszka Robbiego. Gdyby tylko ktoś poczuwał się do większej odpowiedzialności za ich życie, gdyby okazał im więcej serca i poświęcił im więcej uwagi ich losy mogłyby przecież potoczyć się zupełnie inaczej.
Autorka książek o Harrym Potterze potwierdziła z całą mocą, że doskonale zna psychikę nastolatków i ich najważniejsze lęki i obawy, najczęściej związane z potrzebą akceptacji, pierwszymi miłościami i relacjami z rodzicami. Zaakcentowała także charakterystyczną cechę współczesnego społeczeństwa, w którym odwróceniu ulega kierunek przekazu wartości: dzieci już nie uczą się od dorosłych, ale w wielu dziedzinach ich wyprzedzają i przewyższają. Dorośli nie zawsze nadążają za dokonującymi się w świecie zmianami i są zmuszeni dostosować się do reguł wypracowanych przez młodsze pokolenia.
Polecam tę książkę gorąco – nie z tego powodu, że napisała ją Joanne K. Rowling, jedna z najgłośniejszych pisarek na świecie, ale dlatego, że zabrała ona głos w niezwykle ważnych sprawach i potrafiła o nich odważnie napisać w sposób zapierający dech w piersiach, momentami także w sposób drastyczny i bezkompromisowy.
koniec
9 września 2013
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Przeczytaj to jeszcze raz: Tak bardzo ludzkie
Anna Nieznaj

22 X 2017

Praca uczonych takich jak Jane Goodall doprowadziła do rewolucji w postrzeganiu małp człekokształtnych oraz innych zwierząt. Mimo to nawet dziś lektura jej znakomicie opisanych wspomnień porusza i każe spojrzeć głębiej na wcale nie tak oczywiste różnice oddzielające ludzi od ich najbliższych krewnych.

więcej »

Mała Esensja: Wakacje marzeń z komplikacjami
Marcin Mroziuk

21 X 2017

Zdobywca obu biegunów najwyraźniej nie boi się podejmować coraz to nowych wyzwań. Tym razem Marek Kamiński postanowił wraz z Katarzyną Stachowicz-Gacek napisać powieść przygodową dla młodych czytelników i trzeba przyznać, że będący efektem tej współpracy „Marek i czaszka jaguara” jest naprawdę atrakcyjną lekturą.

więcej »

Nie ze Sławomirem takie numery
Joanna Kapica-Curzytek

19 X 2017

„Kruk” Piotra Górskiego, powieść kryminalna z wątkiem akademickim, może się spodobać. Dostajemy tu to, co od zawsze lubimy, a tempo i przebieg akcji nie rozczarują.

więcej »

Polecamy

Dla niefantastów lubiących wyzwania

Po trzy:

Dla niefantastów lubiących wyzwania
— Beatrycze Nowicka

Fantastyczne antologie
— Beatrycze Nowicka

Nie tylko wiedźmin
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż twórcy

Harry Potter i przeklęta chała
— Anna Nieznaj

Fantastycznie po raz drugi
— Dominika Cirocka

Z biblioteki Hogwartu
— Dominika Cirocka

Co za dużo, to niezdrowo
— Dominika Cirocka

Nowa twarz Harry’ego Pottera
— Magdalena Kubasiewicz

Powrót do dzieciństwa
— Aleksandra Otręba

Mała Esensja: Harry Potter i deus ex machina
— Agnieszka Szady

Cudzego nie znacie: Koniec
— Karina Murawko-Wiśniewska, Michał R. Wiśniewski

Cudzego nie znacie: Burza przed burzą
— Michał R. Wiśniewski

Mała Esensja: Duże kłopoty Harry’ego
— Wojciech Gołąbowski

Tegoż autora

Nie ze Sławomirem takie numery
— Joanna Kapica-Curzytek

Radosny seks i śmiertelna groza
— Joanna Kapica-Curzytek

Pod podszewką historii
— Joanna Kapica-Curzytek

Kraj inspirujący i zaskakujący
— Barbara Curzytek, Joanna Kapica-Curzytek

Przemilczane, schowane, zapomniane
— Joanna Kapica-Curzytek

O prawdzie nieskażonej ludzkimi wątpliwościami
— Joanna Kapica-Curzytek

Karuzela
— Joanna Kapica-Curzytek

Nie tak dawno temu w Hamburgu
— Joanna Kapica-Curzytek

Psychoza strachu
— Joanna Kapica-Curzytek

Kolorowy, ale jednak worek
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.