Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 listopada 2017
w Esensji w Esensjopedii

Chłopiec w kosmosie

Esensja.pl
Esensja.pl
„Tam i z powrotem”, część druga dylogii Tomasza Duszyńskiego, to nieskomplikowana space opera dla młodszych czytelników. Źli obcy, wielkie przyjaźnie, kosmiczne bitwy i rzecz jasna bohaterski gimnazjalista z Polski…

Tomasz Duszyński
‹Tam i z powrotem. Podróż. Tom 2›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułTam i z powrotem. Podróż. Tom 2
Data wydania24 kwietnia 2013
Autor
Wydawca Paperback
CyklTam i z powrotem
ISBN978-83-932486-8-1
Format352s. 145×205mm
Cena34,—
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 27,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Maks Barski, chłopiec z Ziemi, trafia w sam środek wielkiej wojny gdzieś w kosmosie – i rzecz jasna, choć nigdy wcześniej nie przejawiał żadnych niezwykłych talentów, odgrywa w tym konflikcie niebagatelną rolę. Brzmi znajomo? Słusznie. Mamy tu między innymi wyścigi, w których stawką jest niewolnica, złe istoty siejące niezgodę, śmiałe akcje w stylu Hana Solo i młodego Skywalkera mające na celu uwolnienie jakiegoś bohatera. W „Tam i z powrotem” nie należy szukać oryginalności: autor bazuje na schematach wykorzystywanych już w literaturze fantastycznej wielokrotnie i trudno powiedzieć, aby wnosił do nich coś nowego. Powieść jest jednak przeznaczona dla czytelników młodszych wiekiem, którym powtarzanie znanych pomysłów niekoniecznie musi przeszkadzać. W końcu jeśli nie wszyscy, to przynajmniej większość nastoletnich chłopców marzy o dokonywaniu bohaterskich czynów.
Fabuła „Tam i z powrotem” jest prosta, chociaż w drugiej części dylogii mamy do czynienia ze sporym zwrotem akcji (po prawdzie jednak czytelnicy otrzymują wcześniej kilka wskazówek i trudno mówić o jakimś wielkim zaskoczeniu). Równie nieskomplikowane są postacie: grupka odważnych, utalentowanych młodych ludzi (…no, może nie do końca ludzi), z których każdego można z łatwością scharakteryzować za pomocą jednego zdania. Niekoniecznie wielokrotnie złożonego.
Trudno oceniać tę pozycję z perspektywy kogoś dorosłego. Drażniły mnie postacie, akcja nie trzymała w napięciu, wszystko wydawało się mało oryginalny i przewidywalne. Z drugiej strony to, co dla mnie było wadą, może jednocześnie być zaletą dla młodych czytelników – prostota stylu, fabuła, za którą łatwo nadążyć, brak mroczniejszych scen (nawet moment, w którym Ziemi groziła zagłada, wypadł w mojej opinii mało emocjonująco). Nie mogę jednak oprzeć się wrażeniu, że młodzież chętniej sięga po pozycje nieco poważniejsze, które potrafią zaskoczyć (ile osób spodziewało się Voldemorta wystającego z tyłu głowy Quirrella?). Sądzę, że ta książka przeznaczona jest przede wszystkim dla osób bardzo młodych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z literaturą fantastyczną – i u nich ma szanse na zdobycie uznania. Tym, którzy wolą powieści z bardziej złożoną fabułą, rozbudowanym światem i intrygującymi postaciami, pozycji tej raczej nie polecam.
koniec
22 września 2013
dodajdo

Komentarze

22 X 2013   12:53:18

Mam trochę inną opinię. Czytałem, także pierwszą część. Gdybym miał opisywać, właśnie użyłbym określeń: złożona fabuła, napięcie, rozbudowany świat i intrygujące postaci. Nie wiem czy recenzentka czytała pierwszy tom. Chyba nie...

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Ile jest takich gwiazd na świecie?
Joanna Kapica-Curzytek

24 XI 2017

W tym roku mija pięć lat od śmierci piosenkarki Ireny Jarockiej. Jej „Autobiografia i listy do męża” stanowią prywatny portret popularnej do dziś artystki, o której – jak sobie uświadamiamy po lekturze książki – nie wiedzieliśmy zbyt wiele.

więcej »

Alternatywy 1920
Miłosz Cybowski

23 XI 2017

„Pakt Piłsudski-Lenin” Piotra Zychowicza to książka dziwna. Autor nie tylko z uporem stara się dowieść nam postawioną w tytule tezę (co jeszcze można zaakceptować). Stara się on również udowodnić, że gdyby tylko Polacy okazali mniej litości Bolszewikom, nie tylko zdobyliby Moskwę, ale też odbudowaliby imperium od morza do morza.

więcej »

Niestraszna naukowość
Miłosz Cybowski

21 XI 2017

„Z »getta« do mainstreamu. Polskie pole literackie fantasy (1982-2012)” Katarzyny Kaczor jest książką naukową. To po pierwsze. W swojej analizie tytułowego pola literackiego autorka posługuje się bardzo konkretną metodologią. To po drugie. Ale cała naukowość tego opracowania nie zmienia faktu, że dla przeciętnego czytelnika pragnącego dowiedzieć się czegoś nowego na temat historii polskiego fantasy jest to książka jak najbardziej przystępna. To po trzecie.

więcej »

Polecamy

Tropem jednorożca

Po trzy:

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Dla niefantastów lubiących wyzwania
— Beatrycze Nowicka

Fantastyczne antologie
— Beatrycze Nowicka

Nie tylko wiedźmin
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż twórcy

Debiut trąci myszką
— Jakub Gałka

Tegoż autora

Krucze opowieści
— Magdalena Kubasiewicz

Ciemny książę i drużyna bohaterów
— Magdalena Kubasiewicz

Witaj w ciemnym mieście Grimm
— Magdalena Kubasiewicz

Krąg zemsty ma swój koniec
— Magdalena Kubasiewicz

Trupy i pani Przecinek
— Magdalena Kubasiewicz

Czarownica wraca
— Magdalena Kubasiewicz

Są światy inne niż ten
— Magdalena Kubasiewicz

Królowa dwóch królestw
— Magdalena Kubasiewicz

O jednym takim, który rozbił Księżyc
— Magdalena Kubasiewicz

Banda dzieciaków i misja niemożliwa
— Magdalena Kubasiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.