Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
dzisiaj: 27 czerwca 2017
w Esensjopedii w Esensji w Google

Mała Esensja: Podróż do Indii

Esensja.pl
Esensja.pl
Niewątpliwie „Sekret życia. Baśnie hinduskie” może oczarować niezwykłością i różnorodnością opowieści, a także bajecznie kolorowymi ilustracjami, jednak niekoniecznie jest to lektura właściwa dla maluchów.

‹Sekret życia. Baśnie hinduskie›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułSekret życia. Baśnie hinduskie
Data wydania4 listopada 2014
PrzekładElżbieta Walter
IlustracjeMarianna Jagoda
Wydawca Media Rodzina
SeriaBaśnie świata
ISBN978-83-8008-004-1
Format392s. 175×200mm; oprawa twarda
Cena49,—
Gatunekdla dzieci i młodzieży
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 38,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Kup wTaniaKsiążka.pl: 36,75 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
W „Sekrecie życia” znajdziemy dwadzieścia trzy baśnie pochodzące z różnych regionów Indii, których wyboru dokonała Elżbieta Walter. Trzeba przyznać, że dzięki poznaniu tych niesamowitych opowieści naprawdę można docenić odmienność i bogactwo kultury tego fascynującego kraju. Nie chodzi przy tym jedynie o to, że na kartach książki pełno rozmaitych braminów, radżów, demonów i hinduskich bóstw czy przedstawicieli egzotycznej fauny i flory, ale także o niezwykle trudny do przewidzenia kierunek rozwoju fabuły oraz często zaskakujące dla polskiego czytelnika przesłanie tych baśni.
W największą konsternację wprawiły mnie opowieści, w których nagroda przypada osobom, które zwyczajnie niekoniecznie na nią zasługiwały. Taki Hariśarman chociaż był głupi, a co gorsza udawał jasnowidza, to został okrzyknięty wielkim mędrcem i hojnie wynagrodzony przez króla. Podobnie w „Braminie wierszoklecie” obserwujemy, jak tytułowy bohater wskutek szczęśliwego zbiegu okoliczności otrzymuje pół królestwa, chociaż tak naprawdę nie dokonał niczego wielkiego. Tylko trochę lepiej jest w przypadku „Cudownego łoża”, gdzie rozrzutny syn kupca zbożowego zdobywa mnóstwo bogactw po przepracowaniu zaledwie jednego tygodnia w całym swym życiu!
Niektóre z opowieści z „Sekretu życia” są z kolei tak przerażające, że z powodzeniem mogłyby znaleźć się w jakiejś antologii grozy. Nie wyobrażam sobie więc czytania dziecku na dobranoc choćby „Królowej demonicy”, gdzie nie brakuje niezwykle okrutnych zdarzeń, do których doprowadza tytułowa bohaterka – między innymi sześciu synów króla zostaje pożartych przez jego żony. Zresztą nie tylko od czynów czarnych charakterów mogą przechodzić nam ciarki po plecach, bo w takiej „Wieczerzy wiedźmy” to sprytny pasterz przygotowuje potrawę z zabitej przez siebie synowej wiedźmy. Oczywiście takie mrożące krew w żyłach zdarzenia nie są bynajmniej wadą tych historii – wszak równie mroczne możemy znaleźć choćby u braci Grimm.
Natomiast niewątpliwie dobrze można się bawić śledząc poczynania bohaterów, którzy odoszą sukces za sprawą swojego sprytu – jak na przykład drwal i jego żona, którzy mieli prawdziwą darmową ucztę z gruszek („Jak niedźwiedź dał się okpić”) lub bramin, który zachował życie dzięki podstępowi szakala („Tygrys, bramin i szakal”). Nie można też nie wspomnieć o dość licznych baśniach, w których na końcu triumfuje siła prawdziwego uczucia – takie historie potrafią dostarczyć mnóstwa wzruszeń, a ich fabularna oryginalność sprawia też, że z zapartym tchem oczekujemy na rozwój wydarzeń.
Podobnie jak inne książki z wydawanej przez Media Rodzina serii, „Sekret życia” zachwyca nie tylko treścią, ale również piękną szatą graficzną. Intrygujące ilustracje Marianny Jagody dzięki wyrazistym barwom łatwo przyciągają nasz wzrok, a także pozwalają nam bardziej wczuć się w klimat opowieści. Dzięki tej lekturze baśnie hinduskie mogą zaś podbić serca zarówno trochę starszych dzieci, jak i dorosłych czytelników.
koniec
22 kwietnia 2015
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Mała Esensja: Czary to nie wszystko
Marcin Mroziuk

27 VI 2017

„Zula i porwanie Kropka” to pełna humoru opowieść o żyjącej współcześnie dziewięciolatce, ale w książce Nataszy Sochy istotną rolę odgrywa również magia. Warto jednak od razu zaznaczyć, że chociaż mamy tutaj do czynienia z małą czarodziejką, to na szczęście nie jest to kolejne naśladownictwo Harry’ego Pottera.

więcej »

Królowa i jej monarchia – projekt w działaniu
Joanna Kapica-Curzytek

26 VI 2017

Świat patrzy z podziwem na brytyjską monarchię, a zwłaszcza na królową Elżbietę II, najdłużej panującą głowę państwa w ponadtysiącletniej historii swojego kraju oraz – od 2016 roku – w dziejach świata. Andrew Marr w „Prawdziwej królowej” pozwala nam lepiej poznać i zrozumieć ten fenomen.

więcej »

Mimo wszystko przeżyć
Jarosław Loretz

25 VI 2017

„Po apokalipsie” Maureen F. McHugh nie do końca dotyczy apokalipsy jako takiej, serwując raczej rozmaite warianty niezbyt morderczych cywilizacyjnych zapaści, ale sposób, w jaki autorka potraktowała tematykę, jest odświeżająco nietuzinkowy i zarazem lekki, dzięki czemu lektura książki jest szybka i przyjemna.

więcej »

Polecamy

Czy można wyrosnąć z Tomka?

Wilmowski po latach:

Czy można wyrosnąć z Tomka?
— Wojciech Gołąbowski

Wyprawa ratunkowa jak wycieczka krajoznawcza
— Wojciech Gołąbowski

Dla czytelnika dorastającego z bohaterem
— Wojciech Gołąbowski

W nieznane, ale z kobietami
— Wojciech Gołąbowski

W klimatach szpiegowskich
— Wojciech Gołąbowski

Tajemniczo, ale i irytująco
— Wojciech Gołąbowski

Ło Indianerach
— Wojciech Gołąbowski

Mniej encyklopedii, więcej akcji
— Wojciech Gołąbowski

Początek średnio udany
— Wojciech Gołąbowski

Zobacz też

Z tego cyklu

Czary to nie wszystko
— Marcin Mroziuk

Jak zniechęcać do komiksów
— Wojciech Gołąbowski

Taka nauka to czysta przyjemność
— Marcin Mroziuk

Siódma porcja przyjemności
— Marcin Mroziuk

Czasem trudno dojść do słowa
— Marcin Mroziuk

Skok na bank
— Marcin Mroziuk

Nieudany występ mistrza
— Marcin Mroziuk

Coś, co możesz znaleźć na Rebel.pl
— Wojciech Gołąbowski

Z miłości do książek?
— Marcin Mroziuk

Jak długo gotuje się strusie jajo na twardo?
— Wojciech Gołąbowski

Tegoż autora

Esensja ogląda: Czerwiec 2017 (4)
— Marcin Mroziuk, Kamil Witek

To nie jest (k)raj dla kobiet
— Marcin Mroziuk

Esensja ogląda: Czerwiec 2017 (2)
— Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Kamil Witek

Być albo nie być
— Marcin Mroziuk

W zgodzie z naturą
— Marcin Mroziuk

Esensja czyta: Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Esensja ogląda: Maj 2017
— Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Esensja czyta dymki: Maj 2017
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Pędź i walcz
— Marcin Mroziuk

Poza sezonem
— Marcin Mroziuk

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.