Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 15 grudnia 2017
w Esensji w Esensjopedii

Poczet karpackich superbohaterów

Esensja.pl
Esensja.pl
„Księga karpackich zbójników” wydawnictwa Bosz jest ładnym zbiorem faktów i mitów na temat legendarnych karpackich zbójów. Warto do niej zajrzeć, by się przekonać, że Janosik ani nie był jedyny, ani nawet najciekawszy, a jego autentyczne dzieje i legenda niewiele ze sobą mają wspólnego.

Bartłomiej Grzegorz Sala
‹Księga karpackich zbójników›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułKsięga karpackich zbójników
Data wydania2 lutego 2015
Autor
IlustracjePaweł Zych, Witold Vargas
Wydawca BOSZ
SeriaLegendarz
ISBN978-83-7576-242-6
Format192s. 165×235mm; oprawa twarda
Cena34,90
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 28,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Wydawca chciałby widzieć „Księgę karpackich zbójników” jako swego rodzaju poczet polskich superbohaterów. To może zaskakująca, ale ciekawa koncepcja. Polska nigdy nadmiarem superbohaterów nie stała – nie mówię tu nawet o obecnych Wilqu, Blerze, Białym Orle, czy Pułkowniku Polska czy też niegdysiejszym Orient Menie, ale bohaterach wcześniejszych czasów. Tak jak amerykańska kultura mitologizowała wiele postaci swej historii, co z pewnością podłożyło podwaliny pod sylwetki komiksowych bohaterów, tak w Polsce takiego postrzegania historycznych bohaterów nigdy nie było (dominowała raczej narracja patriotyczna). W ten sposób ciężko było zebrać rodzime odpowiedniki dla swojskiej wersji Ligi Niezwykłych Dżentelmenów. Postała oczywiście „Pierwsza Brygada” Tobiasza Piątkowskiego, Krzysztofa Janicza i Janusza Wyrzykowskiego, ale z trudem udało się tam zebrać kilka postaci, włączając do ekipy nawet Józefa Piłsudskiego i Stanisława Wokulskiego. Mit superherosa stanowczo nie jest naszym polskim mitem.
Wróćmy jednak do naszych zbójników. Bo czyż jednak słynny Janosik nie jest właśnie kimś w rodzaju słowiańskiego Supermana? No, może bardziej Batmana – bo Janosik nie ma mocy nadprzyrodzonych, dysponuje jednak siłą, inteligencją, sprytem i działa na rzecz sprawiedliwości. Mowa oczywiście o serialowym wcieleniu zbójnika (którego zresztą zapożyczyliśmy ze Słowacji), uwiecznionego w kreacji Marka Perepeczki. Autentyczny Janosik nie był jednak ani jedynym, ani nawet najciekawszym zbójnikiem w historii Karpat. „Księga karpackich zbójników” przybliża cały panteon takich postaci, z których zapewne można by formować właśnie coś na wzór rodzimej Ligi Niezwykłych Dżentelmanów.
Ilu tych karpackich harnasiów było? Według książki – cały legion. Targolik, Ondraszek, Mateusz Klimczok, Wojtek Klimczok, Jasiek Klimczok, Proćpak, Rogacz, Wojtek Bulok, Tomek Masny, Sobek Bury, Martyn Porgasz-Dzigosik, Maronka, Uklejna, Józek Baczyński, Maciek Klinowski, Białoń, Jasiek Nowobilski, Cygan, Janosik, Gałajda, Sawka, Czepiec, Becz, Kornut, Sypko, Mamoń, Szandor Roza, Ogarek, Wolf, Fedor Hołowaty, Marko Hatala, Czarny Hetman, Kostek, Iwan Dobosz, Oleksy Dobosz, Wasyl Bajurak, Iwan Bojczuk… Ufff… W książce mamy opisanych trzydziestu siedmiu bohaterów, historia rozciągnięta na kilkaset lat, a, jak twierdzi autor w obszernym wprowadzeniu, to tylko mały wycinek górskich rozbójników. Jak widać fach harnasia był popularny i pożądany.
Każda sylwetka poprzedzona jest historycznym wprowadzeniem, opowieścią o prawdziwych losach danego zbójnika. Później autor oddaje głos legendom. Oczywiście harnaś harnasiowi nierówny. Niektórzy potraktowani są tylko krótką notką, inni otrzymują po kilka-kilkanaście rozdziałów, przedstawiających mityczną wersję przygód bohatera. Z kart książki poznajemy nierzadko mało chwalebne dzieje karpackiego zbója, co ciekawie kontrastuje z legendą. Oprócz wspomnianego Janosika, którego niespecjalnie pasjonujący życiorys dał podstawy dla wielu bohaterskich, mających mało wspólnego z faktami opowieści, książka eksponuje mniej znane postacie: Ondraszka, czy Oleksego Dobosza, których autentyczne losy (przynajmniej na tyle, na ile jesteśmy w stanie odróżnić je od legend) wydają się dużo ciekawsze niż dzieje Janosika.
Książka, ładnie wydana, bogato ilustrowana, skierowana jest do młodszego czytelnika. Czy może go zainteresować? Legendy spisane w języku stylizowanym na góralską bajędę, co zapewne zwiększa też dystans współczesnego czytelnika do tych opowieści. Mimo wszystko, „Księga karpackich zbójników” jest pozycją wartą uwagi, poszerzającą wiedzę na temat zapomnianych legendarnych bohaterów z naszej strefy geograficznej. Bohaterów, którzy mogliby być doskonałym tworzywem dla popkulturowych mitów.
koniec
20 grudnia 2015
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Morderstwa i medycyna
Joanna Kapica-Curzytek

15 XII 2017

O „Obsesji” można mówić tylko dobrze. Jak na kryminał przystało, książka trzyma w napięciu, jest tu spora dawka humoru, a nawet okruchy medycznej wiedzy.

więcej »

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej
Marcin Mroziuk

14 XII 2017

W „Winlandii” z prawdziwym zainteresowaniem śledzimy przebieg obfitujących w przygody wypraw głównego bohatera do odległych krain, ale w powieści George’a Mackaya Browna znacznie ważniejsza okaże się podróż zupełnie innego rodzaju.

więcej »

Umowa z wydawcą to umowa
Joanna Kapica-Curzytek

13 XII 2017

„To był człowiek!”, tom zamykający cykl o rodzinie Cliftonów, jest zarazem jego najsłabszą częścią.

więcej »

Polecamy

Inne strony świata

Po trzy:

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Dla niefantastów lubiących wyzwania
— Beatrycze Nowicka

Fantastyczne antologie
— Beatrycze Nowicka

Nie tylko wiedźmin
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż autora

Poczuć się jak dziesięciolatek
— Konrad Wągrowski

Ekscentryczny wypoczynek w egzotycznej scenerii
— Konrad Wągrowski

Hercules Poirot w szarej strefie moralności
— Konrad Wągrowski

Nie tak ładnie pachniesz
— Konrad Wągrowski

Bogowie w kolorowych kosmolotach
— Konrad Wągrowski

Pierwszy milion trzeba ukraść
— Konrad Wągrowski

Dwa Brzegi 2017
— Konrad Wągrowski

Piosenki Wojciecha Młynarskiego
— Przemysław Ciura, Wojciech Gołąbowski, Adam Kordaś, Marcin T.P. Łuczyński, Konrad Wągrowski

Prawdziwe życie Luke’a Skywalkera
— Konrad Wągrowski

Noga i jej chłopiec
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.