Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
dzisiaj: 18 sierpnia 2017
w Esensjopedii w Esensji w Google

Poczet karpackich superbohaterów

Esensja.pl
Esensja.pl
„Księga karpackich zbójników” wydawnictwa Bosz jest ładnym zbiorem faktów i mitów na temat legendarnych karpackich zbójów. Warto do niej zajrzeć, by się przekonać, że Janosik ani nie był jedyny, ani nawet najciekawszy, a jego autentyczne dzieje i legenda niewiele ze sobą mają wspólnego.

Bartłomiej Grzegorz Sala
‹Księga karpackich zbójników›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułKsięga karpackich zbójników
Data wydania2 lutego 2015
Autor
IlustracjePaweł Zych, Witold Vargas
Wydawca BOSZ
SeriaLegendarz
ISBN978-83-7576-242-6
Format192s. 165×235mm; oprawa twarda
Cena34,90
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 28,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Kup wTaniaKsiążka.pl: 24,08 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Wydawca chciałby widzieć „Księgę karpackich zbójników” jako swego rodzaju poczet polskich superbohaterów. To może zaskakująca, ale ciekawa koncepcja. Polska nigdy nadmiarem superbohaterów nie stała – nie mówię tu nawet o obecnych Wilqu, Blerze, Białym Orle, czy Pułkowniku Polska czy też niegdysiejszym Orient Menie, ale bohaterach wcześniejszych czasów. Tak jak amerykańska kultura mitologizowała wiele postaci swej historii, co z pewnością podłożyło podwaliny pod sylwetki komiksowych bohaterów, tak w Polsce takiego postrzegania historycznych bohaterów nigdy nie było (dominowała raczej narracja patriotyczna). W ten sposób ciężko było zebrać rodzime odpowiedniki dla swojskiej wersji Ligi Niezwykłych Dżentelmenów. Postała oczywiście „Pierwsza Brygada” Tobiasza Piątkowskiego, Krzysztofa Janicza i Janusza Wyrzykowskiego, ale z trudem udało się tam zebrać kilka postaci, włączając do ekipy nawet Józefa Piłsudskiego i Stanisława Wokulskiego. Mit superherosa stanowczo nie jest naszym polskim mitem.
Wróćmy jednak do naszych zbójników. Bo czyż jednak słynny Janosik nie jest właśnie kimś w rodzaju słowiańskiego Supermana? No, może bardziej Batmana – bo Janosik nie ma mocy nadprzyrodzonych, dysponuje jednak siłą, inteligencją, sprytem i działa na rzecz sprawiedliwości. Mowa oczywiście o serialowym wcieleniu zbójnika (którego zresztą zapożyczyliśmy ze Słowacji), uwiecznionego w kreacji Marka Perepeczki. Autentyczny Janosik nie był jednak ani jedynym, ani nawet najciekawszym zbójnikiem w historii Karpat. „Księga karpackich zbójników” przybliża cały panteon takich postaci, z których zapewne można by formować właśnie coś na wzór rodzimej Ligi Niezwykłych Dżentelmanów.
Ilu tych karpackich harnasiów było? Według książki – cały legion. Targolik, Ondraszek, Mateusz Klimczok, Wojtek Klimczok, Jasiek Klimczok, Proćpak, Rogacz, Wojtek Bulok, Tomek Masny, Sobek Bury, Martyn Porgasz-Dzigosik, Maronka, Uklejna, Józek Baczyński, Maciek Klinowski, Białoń, Jasiek Nowobilski, Cygan, Janosik, Gałajda, Sawka, Czepiec, Becz, Kornut, Sypko, Mamoń, Szandor Roza, Ogarek, Wolf, Fedor Hołowaty, Marko Hatala, Czarny Hetman, Kostek, Iwan Dobosz, Oleksy Dobosz, Wasyl Bajurak, Iwan Bojczuk… Ufff… W książce mamy opisanych trzydziestu siedmiu bohaterów, historia rozciągnięta na kilkaset lat, a, jak twierdzi autor w obszernym wprowadzeniu, to tylko mały wycinek górskich rozbójników. Jak widać fach harnasia był popularny i pożądany.
Każda sylwetka poprzedzona jest historycznym wprowadzeniem, opowieścią o prawdziwych losach danego zbójnika. Później autor oddaje głos legendom. Oczywiście harnaś harnasiowi nierówny. Niektórzy potraktowani są tylko krótką notką, inni otrzymują po kilka-kilkanaście rozdziałów, przedstawiających mityczną wersję przygód bohatera. Z kart książki poznajemy nierzadko mało chwalebne dzieje karpackiego zbója, co ciekawie kontrastuje z legendą. Oprócz wspomnianego Janosika, którego niespecjalnie pasjonujący życiorys dał podstawy dla wielu bohaterskich, mających mało wspólnego z faktami opowieści, książka eksponuje mniej znane postacie: Ondraszka, czy Oleksego Dobosza, których autentyczne losy (przynajmniej na tyle, na ile jesteśmy w stanie odróżnić je od legend) wydają się dużo ciekawsze niż dzieje Janosika.
Książka, ładnie wydana, bogato ilustrowana, skierowana jest do młodszego czytelnika. Czy może go zainteresować? Legendy spisane w języku stylizowanym na góralską bajędę, co zapewne zwiększa też dystans współczesnego czytelnika do tych opowieści. Mimo wszystko, „Księga karpackich zbójników” jest pozycją wartą uwagi, poszerzającą wiedzę na temat zapomnianych legendarnych bohaterów z naszej strefy geograficznej. Bohaterów, którzy mogliby być doskonałym tworzywem dla popkulturowych mitów.
koniec
20 grudnia 2015
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Miejsce na Ziemi
Joanna Kapica-Curzytek

18 VIII 2017

„Więźniowie geografii” Tima Marshalla pokazują, że w światowej polityce ukształtowanie przestrzeni, cechy krajobrazu oraz surowce naturalne mają ogromną wagę i nie można ich lekceważyć. Czynniki te mogą być dla ludzi wielką szansą lub przekleństwem.

więcej »

Potęga barw
Katarzyna Piekarz

17 VIII 2017

Dobry pomysł na stworzenie systemu magii w powieści fantastycznej jest bardzo ważny, jednak nie powinien on pochłaniać całej uwagi autora. Brent Weeks w pierwszym tomie cyklu „Powiernik światła” prezentuje nam interesującą koncepcję używania mocy, jednak reszta pozostawia wiele do życzenia.

więcej »

Kolory etyki
Joanna Kapica-Curzytek

16 VIII 2017

Wydawałoby się, że o rasizmie powiedziano już wszystko. Jodi Picoult w „Małych wielkich rzeczach” udowadnia, że jest wręcz przeciwnie. I że rasizm to nadal drażliwy temat, powiązany równie silnie z władzą instytucjonalną, jak i z ludzkimi emocjami.

więcej »

Polecamy

Czy można wyrosnąć z Tomka?

Wilmowski po latach:

Czy można wyrosnąć z Tomka?
— Wojciech Gołąbowski

Wyprawa ratunkowa jak wycieczka krajoznawcza
— Wojciech Gołąbowski

Dla czytelnika dorastającego z bohaterem
— Wojciech Gołąbowski

W nieznane, ale z kobietami
— Wojciech Gołąbowski

W klimatach szpiegowskich
— Wojciech Gołąbowski

Tajemniczo, ale i irytująco
— Wojciech Gołąbowski

Ło Indianerach
— Wojciech Gołąbowski

Mniej encyklopedii, więcej akcji
— Wojciech Gołąbowski

Początek średnio udany
— Wojciech Gołąbowski

Zobacz też

Tegoż autora

Dwa Brzegi 2017
— Konrad Wągrowski

Piosenki Wojciecha Młynarskiego
— Przemysław Ciura, Wojciech Gołąbowski, Adam Kordaś, Marcin T.P. Łuczyński, Konrad Wągrowski

Prawdziwe życie Luke’a Skywalkera
— Konrad Wągrowski

Noga i jej chłopiec
— Konrad Wągrowski

Poetycka makabreska
— Konrad Wągrowski

Wampiry w kosmosie
— Konrad Wągrowski

Plaża Omaha, czyli żegnaj, baśni
— Adam Kordaś, Magdalena Kubasiewicz, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Leszy i jego drużyna
— Konrad Wągrowski

Remanent filmowy 2016
— Sebastian Chosiński, Gabriel Krawczyk, Jarosław Loretz, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Ciemna strona Rebelii
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.