Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 listopada 2017
w Esensji w Esensjopedii

Wyzwolić w sobie motyla

Esensja.pl
Esensja.pl
„Motyl na uwięzi” nawiązuje do historii Iranu, w tragiczny sposób dotkniętego islamską rewolucją w 1979 roku. W tym czasie zaczął się także dramat irańskich kobiet.

Zinat Pirzadeh
‹Motyl na uwięzi›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułMotyl na uwięzi
Tytuł oryginalnyFjäril i koppel
Data wydania11 sierpnia 2015
Autor
PrzekładSławomir Kupisz
Wydawca Prószyński i S-ka
ISBN978-83-8069-059-2
Format312s. 125×195mm
Cena34,—
Gatunekobyczajowa
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 27,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Zinat Pirzadeh urodziła się w Iranie i w 1991 roku wyemigrowała do Szwecji, uciekając przed aranżowanym małżeństwem. Zajmuje się twórczością literacką (wiersze i beletrystyka), a w Szwecji najbardziej znana jest z występów na kabaretowej scenie, do których pisze swoje własne teksty.
Ta debiutancka powieść, która ukazała się w Szwecji w 2011 roku jako pierwszy tom zamierzonej trylogii, nie ma nic wspólnego z działalnością satyryczną autorki. „Motyl na uwięzi” to mroczna historia losów rodziny młodej Shirin, obrazy ich życia przed rewolucją islamską oraz zapis zmian, do jakich doszło w kraju po przejęciu władzy przez ajatollaha Chomeiniego.
Shirin dorasta w dość zgranej rodzinie, w umiarkowanym dostatku. Ma kilku braci, cieszy się miłością także dalszych członków rodziny szczególnie babci, której jest ulubioną wnuczką. To u niej Shirin przemieszkała jakiś czas, z dala od rodziny, kształtując pod jej wpływem poczucie wewnętrznej wolności i niezależności myślenia. Dziewczyna bardzo dużo opowiada o swoich przodkach, a także o ciekawych (a dla nas również mało znanych) tradycjach związanych z życiem rodzinnym i obchodzeniem świąt. Nie brakuje także ważnych wydarzeń z jej dzieciństwa. Sympatyczny jest portret Emada, pierwszej miłości Shirin, niestety, zakończonej tragicznie. Niepozbawione humoru są sylwetki członków rodziny (na czele z wujem, którego nazywano „Pan Łechtaczka”).
Narracja jest z początku raczej monotonna i książka nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle innych opowieści o dzieciństwie i dorastaniu. Ale to się zmienia, gdy w tle rodzinnych historii wybucha rewolucja islamska. Z początku wydawało się jeszcze, że nikt i nic nie obali szacha Iranu, ale z czasem stało się jasne, że w kraju zaszły nieodwracalne polityczne zmiany. A także kulturowe: dla wszystkich kobiet, również dla Shirin jest to radykalny obrót o 180 stopni. Koniec swobody i wolności decydowania o sobie. I to nie są żarty – za nieposłuszeństwo płaci się życiem, tak jak Parja, rówieśniczka, koleżanka ze szkoły. Portret matki, która dowiaduje się o śmierci córki jest przejmujący i długo nie pozwala o sobie zapomnieć.
Małżeńskie życie samej Shirin jest słodko-gorzkie. Kocha bez granic swoją maleńką córeczkę Laylę. Chce znaleźć dobre strony u męża, ale często doznaje przemocy z jego strony. Nie daje sobie jednak wmówić, ze każdy taki akt brutalności męża to jej wina. Jamshid to wojskowy, najprawdopodobniej dotknięty syndromem stresu pourazowego. W tej powieści jest mnóstwo ponurych scen, ale czytelnik szybko dostrzega, że z tej okrutnej klatki prawdopodobnie jest wyjście. Retrospektywna opowieść o dziejach rodziny przerywana jest krótkimi fragmentami budzącymi nadzieję. To przygotowania Shirin do ucieczki. Czy zadziała siła rodzinnych więzi i miłości? Czy dopisze jej szczęście?
„Motyl na uwięzi” jest ponurym świadectwem ubezwłasnowolnienia kobiet w bezdusznej i skostniałej tradycji, w której liczy się tylko to, aby córka nie splamiła honoru rodziny. A o to bardzo łatwo. Młode dziewczęta nie mogą mieć żadnych ambicji zwianych z karierą zawodową. Szybko wydawane są za mąż (tak jak Shirin, w wieku szesnastu lat). Jako żony często karane są przez mężów biciem za najdrobniejsze przewinienia i rzekomy brak posłuszeństwa. A gdy dochodzi do większych wykroczeń – grozi kamienowanie albo morderstwo z rąk członków rodziny („takie kobiety nie mają prawa żyć”). Kobiety często popełniają samobójstwo, chcąc uniknąć okrutnych kar. To w Iranie i innych krajach nadal w naszych czasach codzienność. Zinat Pirzadeh napisała tę powieść, by pozwolić innym wyzwolić w sobie motyla i przeciwstawić się niszczącej sile bezsensownej tradycji, która jest przeciwko nim. Nigdy dosyć tak mocnych i zdecydowanych głosów opowiadających się za prawami kobiet.
koniec
3 stycznia 2016
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Ile jest takich gwiazd na świecie?
Joanna Kapica-Curzytek

24 XI 2017

W tym roku mija pięć lat od śmierci piosenkarki Ireny Jarockiej. Jej „Autobiografia i listy do męża” stanowią prywatny portret popularnej do dziś artystki, o której – jak sobie uświadamiamy po lekturze książki – nie wiedzieliśmy zbyt wiele.

więcej »

Alternatywy 1920
Miłosz Cybowski

23 XI 2017

„Pakt Piłsudski-Lenin” Piotra Zychowicza to książka dziwna. Autor nie tylko z uporem stara się dowieść nam postawioną w tytule tezę (co jeszcze można zaakceptować). Stara się on również udowodnić, że gdyby tylko Polacy okazali mniej litości Bolszewikom, nie tylko zdobyliby Moskwę, ale też odbudowaliby imperium od morza do morza.

więcej »

Niestraszna naukowość
Miłosz Cybowski

21 XI 2017

„Z »getta« do mainstreamu. Polskie pole literackie fantasy (1982-2012)” Katarzyny Kaczor jest książką naukową. To po pierwsze. W swojej analizie tytułowego pola literackiego autorka posługuje się bardzo konkretną metodologią. To po drugie. Ale cała naukowość tego opracowania nie zmienia faktu, że dla przeciętnego czytelnika pragnącego dowiedzieć się czegoś nowego na temat historii polskiego fantasy jest to książka jak najbardziej przystępna. To po trzecie.

więcej »

Polecamy

Tropem jednorożca

Po trzy:

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Dla niefantastów lubiących wyzwania
— Beatrycze Nowicka

Fantastyczne antologie
— Beatrycze Nowicka

Nie tylko wiedźmin
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż autora

Ile jest takich gwiazd na świecie?
— Joanna Kapica-Curzytek

Kij w mrowisko
— Joanna Kapica-Curzytek

Miłosny trójkąt i zbyt wiele niespodzianek
— Joanna Kapica-Curzytek

Trzy osoby
— Joanna Kapica-Curzytek

Tak, ale po co to wszystko?
— Joanna Kapica-Curzytek

Inny klimat
— Joanna Kapica-Curzytek

Długi szlak
— Joanna Kapica-Curzytek

Pomiędzy, na razie, w międzyczasie…
— Joanna Kapica-Curzytek

Nie ze Sławomirem takie numery
— Joanna Kapica-Curzytek

Radosny seks i śmiertelna groza
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.