Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 listopada 2017
w Esensji w Esensjopedii

Szczur, ale własny

Esensja.pl
Esensja.pl
„Rok Szczura. Widząca” i „Rok Szczura. Wędrowniczka” Olgi Gromyko to przyjemna, prosta lektura na zimowe wieczory. Nie ma tu wprawdzie fajerwerków i nagłych zwrotów akcji, są za to sympatyczne postacie, garść humoru i ładnie wykreowany świat.

Olga Gromyko
‹Rok szczura. Widząca›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułRok szczura. Widząca
Tytuł oryginalnyГод крысы. Видунья
Data wydania10 grudnia 2014
Autor
PrzekładMarina Makarevskaya
Wydawca Papierowy Księżyc
CyklRok szczura
ISBN978-83-613-8657-5
Format486s.
Cena42,90
Gatunekfantastyka
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 42,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Olga Gromyko zdobyła sobie rzeszę fanów cyklem o przygodach wrednej wiedźmy Wolhy, zaplątanej w wampirze afery. Niedawno w ręce polskich czytelników trafiły nowe pozycje autorstwa Gromyko. „Wierni wrogowie” – opowiadający o wilkołaczycy Szelenie – i „Rok Szczura”. O ile podczas lektury „Wiernych wrogów” za sprawą narracji i głównej bohaterki od razu poznałabym, kto napisał tę książkę nawet bez nazwiska pisarki na okładce, o tyle „Rok Szczura” trochę różni się od poprzednich dzieł Gromyko.
Obie części „Roku Szczura” („Widząca” i „Wędrowniczka”) przypominały mi momentami bardziej powieści obyczajowe niż fantastyczne. Lwia część pierwszego tomu to opis dorastania Ryski w wiesce – dość spokojnego, nie obfitującego w jakieś niezwykłe wydarzenia. Dużo fragmentów drugiego tomu to z kolei opowieść o wpasowywaniu się bohaterów w nową społeczność. Coś na kształt magii jest rzecz jasna w świecie obecne. Wędrowcy zdolni są do posługiwania się specyficznym talentem, pozwalającym im w pewnym sensie zajrzeć w przyszłość i wybrać najbardziej pasującą im wersję wydarzeń. Ryska jako Widząca, „niepełny” Wędrowiec, do pewnego stopnia potrafi odgadnąć, co się stanie. Ma to jednak początkowo wpływ na jej losy o tyle, że okoliczni mieszkańcy przychodzą do niej po radę, odwdzięczając się drobnymi upominkami. Później wprawdzie Ryska opuszcza gospodarstwo, znajduje mówiącego szczura i za jego sprawą wplątuje się w pewną aferę, ale wciąż w dużej mierze akcja skupia się na prostych, codziennych sprawach. W rodzaju konieczności naprawienia płotu, zarobienia paru monet i przygotowania obiadu. „Rok Szczura” jest dużo spokojniejszy niż inne książki autorki, z którymi do tej pory miałam okazję się zapoznać. Bohaterowie mają problemy: są ścigani przez Wędrowca, a jeden z nich ma w zwyczaju czasem zamieniać się w szczura. Brak tu jednak jakiejś większej fabuły, wydarzeń na dużą skalę – czego jednak po prawdzie nie traktuję jako wady. Gromyko od czasów Wolhy zrobiła postępy i pisze na tyle dobrze, by nawet takie zwykłe opisy czytało się bardzo dobrze, wiarygodnie też przedstawia życie na wsi. Inna sprawa, że po pewnych fragmentach w pierwszym tomie, sugerujących, że w powietrzu wisi wojna, oczekiwałam jakichś większych problemów w drugim niż czatująca na bohaterów jedna osoba i problemy Alka z tożsamością.

Olga Gromyko
‹Rok szczura. Wędrowniczka›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułRok szczura. Wędrowniczka
Tytuł oryginalnyГод крысы. Путница
Data wydania7 grudnia 2015
Autor
Wydawca Papierowy Księżyc
CyklRok szczura
ISBN978-83-61386-79-7
Format450s.
Cena42,90
Gatunekfantastyka
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 32,47 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Główna bohaterka, Ryska, jest postacią wiarygodną, konsekwentnie prowadzoną. Naiwna, niewykształcona dziewczyna z wsi (czy też raczej z „wieski”), moralna aż do bólu, prosta, marząca tylko o mężu i dzieciach. Przyznaję, że osobiście jej nie polubiłam, przynajmniej nie w pierwszym tomie – irytowała mnie głupotą i dziecinnością. Zarazem jednak doceniam sposób, w jaki autorka tę postać pokazuje: odrobina magii nie sprawia, że dziewczę z miejsca jest niezwykłe, mądre, wprawiające w osłupienie odwagą i zachowaniem znacznie starszych i potężniejszych od siebie. Ryska nie przechodzi nadzwyczajnej przemiany w ciągu kilku tygodni, nie nadrabia nagle w błyskawicznym tempie wszystkich braków w edukacji – jak to często czynią bohaterowie pokroju Eragona. Żar, drobny złodziejaszek, który tylko patrzy, jakby zarobić, ale się nie narobić, to równie dobrze przedstawiona postać. Nie jest złą osobą, martwi się o Ryskę, ot swoje dobro stawia wyżej niż innych i nie traktuje okradzenia bliźniego jako zła, skoro tenże bliźni ma więcej. Żar wnosi na karty książki sporo humoru i ciężko go nie lubić. Ostatni z bohaterów, Alk, jest chyba najbardziej stereotypowy. To ten super przystojny, złośliwy, odważny, dysponujący mocą młodzian (w dodatku o szlachetnym pochodzeniu), jaki w różnych wersjach często występuje w książkach fantastycznych. Trzeba jednak przyznać, że ładnie uzupełnia Żara i Ryskę, a wzajemne relacje bohaterów to jeden z mocniejszych punktów „Roku Szczura”.
Przyjemny, łatwy styl, kreacja świata przedstawionego, humor (zarówno w dialogach, jak i sytuacyjny) czynią z „Roku Szczura” miłą, choć nie zapadającą na długo w pamięć lekturę.
koniec
21 stycznia 2016
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Ile jest takich gwiazd na świecie?
Joanna Kapica-Curzytek

24 XI 2017

W tym roku mija pięć lat od śmierci piosenkarki Ireny Jarockiej. Jej „Autobiografia i listy do męża” stanowią prywatny portret popularnej do dziś artystki, o której – jak sobie uświadamiamy po lekturze książki – nie wiedzieliśmy zbyt wiele.

więcej »

Alternatywy 1920
Miłosz Cybowski

23 XI 2017

„Pakt Piłsudski-Lenin” Piotra Zychowicza to książka dziwna. Autor nie tylko z uporem stara się dowieść nam postawioną w tytule tezę (co jeszcze można zaakceptować). Stara się on również udowodnić, że gdyby tylko Polacy okazali mniej litości Bolszewikom, nie tylko zdobyliby Moskwę, ale też odbudowaliby imperium od morza do morza.

więcej »

Niestraszna naukowość
Miłosz Cybowski

21 XI 2017

„Z »getta« do mainstreamu. Polskie pole literackie fantasy (1982-2012)” Katarzyny Kaczor jest książką naukową. To po pierwsze. W swojej analizie tytułowego pola literackiego autorka posługuje się bardzo konkretną metodologią. To po drugie. Ale cała naukowość tego opracowania nie zmienia faktu, że dla przeciętnego czytelnika pragnącego dowiedzieć się czegoś nowego na temat historii polskiego fantasy jest to książka jak najbardziej przystępna. To po trzecie.

więcej »

Polecamy

Tropem jednorożca

Po trzy:

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Dla niefantastów lubiących wyzwania
— Beatrycze Nowicka

Fantastyczne antologie
— Beatrycze Nowicka

Nie tylko wiedźmin
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Inne recenzje

Gromko proszę o tom trzeci
— Beatrycze Nowicka

Szczur i panna
— Beatrycze Nowicka

Tegoż twórcy

Na krowie w siną dal
— Beatrycze Nowicka

Wiedźma w krainie wampirów
— Magdalena Kubasiewicz

Wolha, wybawicielka wampirów
— Beatrycze Nowicka

Wakacje z wiedźmą
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Styczeń 2015
— Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Daniel Markiewicz, Marcin Mroziuk, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Lipiec 2014
— Daniel Markiewicz, Agnieszka Szady, Jacek Jaciubek, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka

Za co lubimy słowiańską fantasy
— Beatrycze Nowicka

Ruda, wredna, utalentowana
— Magdalena Kubasiewicz

Tegoż autora

Krucze opowieści
— Magdalena Kubasiewicz

Ciemny książę i drużyna bohaterów
— Magdalena Kubasiewicz

Witaj w ciemnym mieście Grimm
— Magdalena Kubasiewicz

Krąg zemsty ma swój koniec
— Magdalena Kubasiewicz

Trupy i pani Przecinek
— Magdalena Kubasiewicz

Czarownica wraca
— Magdalena Kubasiewicz

Są światy inne niż ten
— Magdalena Kubasiewicz

Królowa dwóch królestw
— Magdalena Kubasiewicz

O jednym takim, który rozbił Księżyc
— Magdalena Kubasiewicz

Banda dzieciaków i misja niemożliwa
— Magdalena Kubasiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.