Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 października 2017
w Esensji w Esensjopedii

Nie ufajcie pozorom!

Esensja.pl
Esensja.pl
Emma Popik znana jest od wielu lat jako autorka opowiadań science fiction, dlatego pewnym zaskoczeniem może być, że „Tajemnice Emilki” to zupełnie realistyczna współczesna powieść adresowana przede wszystkim do nastolatków.

Emma Popik
‹Tajemnice Emilki›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułTajemnice Emilki
Data wydania24 marca 2014
Autor
Wydawca RW2010
ISBN978-83-7949-085-1
FormatePub
Cena14,90
Gatunekdla dzieci i młodzieży
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 14,90 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Kup wTaniaKsiążka.pl: 12,22 zł
Kup wLegimi.com: 14,90 zł
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz czytniki w
Skąpiec.pl
Zobacz w
Niestety lektura tej niezbyt obszernej książki wywołuje ambiwalentne odczucia. Trzeba wprawdzie uczciwie przyznać, że tytułowa bohaterka łatwo zdobywa sympatię młodych czytelników, gdyż jest dziewczynką wrażliwą i ciekawą świata. Nasze prawdziwe zainteresowanie budzi więc, jak poradzi sobie ona z opieką nad znalezionymi koło zdziczałego ogrodu kociętami oraz czy odkryje, kto je porzucił. Wydarzenie to staje się także impulsem dla Emilki do uważniejszego przyjrzenia się rówieśnikom oraz dorosłym sąsiadom. Okazuje się, że nawet specjalnie nie wtykając nosa w nieswoje sprawy, bohaterka dużo lepiej poznaje zwyczaje i charaktery niektórych osób, a także sama dojrzewa duchowo. Czytelnicy mogą się przekonać, że nie wystarczy być tylko świadkiem rozmaitych wydarzeń, bo pierwsze wrażenie często bywa zwyczajnie mylne. Kiedy śledzimy perypetie Emilki, jasne jest dla nas, że łatwo wyciągnąć pochopne wnioski, jeśli zna się tylko część faktów i dlatego zawsze warto starać się dotrzeć do sedna sprawy – i to obojętnie czy chodzi o chłopięcą bójkę, czy o podejrzenie w sprawie kradzieży cennej książki z miejskiej biblioteki.
Trudno natomiast zrozumieć, czemu autorka nie pozostawiła czytelnikom żadnej swobody interpretacyjnej w przypadku przedstawionych w powieści wydarzeń, tylko uznała za konieczne szczegółowe wyjaśnienie każdorazowo, do jakich wniosków dochodzi Emilka. Czyżby to brak zaufania do zdolności umysłowych rówieśników tej ostatniej? Trochę niekorzystnie na spójność fabuły wpływa z kolei to, że bohaterka nie koncentruje się na jednej sprawie, lecz próbuje rozwikłać kilka słabo ze sobą powiązanych zagadek, a w dodatku jedna z nich sprawia wrażenie, jakby była rodem z telenoweli. Za zaletę „Tajemnic Emilki” należy natomiast uznać, że akcja toczy się rzeczywiście współcześnie – nie tylko obserwujemy, jak bohaterowie (zarówno młodzi, jak i dorośli) korzystają z internetu i telefonów komórkowych, ale w książce istotną rolę odgrywają też doniesienia o zamachach w londyńskim metrze czy temat emigracji zarobkowej Polaków.
W powieści Emmy Popik młodzi czytelnicy odnajdą więc świat, który naprawdę dobrze znają. Z pewnością bliskie im będą również wątpliwości i emocje ich rówieśniczki. Dzięki temu istnieje spora szansa, że przymkną oni oko na wskazane wyżej niedoskonałości i mimo wszystko będzie to dla nich ciekawa lektura.
koniec
28 grudnia 2016
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Nie ze Sławomirem takie numery
Joanna Kapica-Curzytek

19 X 2017

„Kruk” Piotra Górskiego, powieść kryminalna z wątkiem akademickim, może się spodobać. Dostajemy tu to, co od zawsze lubimy, a tempo i przebieg akcji nie rozczarują.

więcej »

Harry Potter i przeklęta chała
Anna Nieznaj

18 X 2017

Sztuka o potomkach bohaterów legendarnego cyklu nie miała dobrych recenzji, jednak nie spodziewałam się, że jest mnie w stanie aż tak zezłościć.

więcej »

Radosny seks i śmiertelna groza
Joanna Kapica-Curzytek

17 X 2017

Obyczajowych powieści o zderzaniu się kultury Europy z tradycją społeczności o azjatyckich korzeniach jest całkiem sporo. Ale „Pikantne historie dla pendżabskich wdów” wyróżniają się głębokim spojrzeniem na poważne problemy oraz unikalną atmosferą komediodramatu z nutami Kamasutry.

więcej »

Polecamy

Fantastyczne antologie

Po trzy:

Fantastyczne antologie
— Beatrycze Nowicka

Nie tylko wiedźmin
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż twórcy

Dokąd zmierza świat?
— Marcin Mroziuk

Fantastyka i filozofia
— Marcin Mroziuk

Esensja czyta: Listopad 2015
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Tegoż autora

Ojco- i synobójstwa
— Marcin Mroziuk

W białym domu
— Marcin Mroziuk

Do ostatniej kropli krwi
— Marcin Mroziuk

Zabójstwo po japońsku
— Marcin Mroziuk

W wirach historii
— Marcin Mroziuk

Bezsenność w Wiedniu
— Marcin Mroziuk

Zbrodnia w cieniu elektrowni atomowej
— Marcin Mroziuk

Metafizyczna fantastyka ze Śląska
— Marcin Mroziuk

To nie jest (k)raj dla kobiet
— Marcin Mroziuk

Być albo nie być
— Marcin Mroziuk

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.