Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
dzisiaj: 22 sierpnia 2017
w Esensjopedii w Esensji w Google

Nie znasz nikogo

Esensja.pl
Esensja.pl
Shari Lapena skutecznie zwodzi czytelnika, co rusz podsuwając mu fałszywe tropy. Ta umiejętność, wraz ze zdolnością kreowania autentycznych, mających naprawdę mroczne sekrety bohaterów, sprawia, że „Para zza ściany” jest pozycją wartą uwagi.

Shari Lapena
‹Para zza ściany›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułPara zza ściany
Tytuł oryginalnyThe Couple Next Door
Data wydania24 października 2016
Autor
PrzekładPiotr Kuś
Wydawca Zysk i S-ka
ISBN978-83-65521-76-7
Format336s. 145×215mm
Cena37,90
Gatunekkryminał / sensacja / thriller
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Kup wTaniaKsiążka.pl: 27,30 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Anne choruje na depresję poporodową, przez co wypełniają ją sprzeczne uczucia, zarówno względem siebie, jak i kilkumiesięcznej córki. Na skutek zaburzeń psychicznych niemal bezustannie obwinia się o bycie beznadziejną, nieporadną matką – i równie kiepską żoną – a z drugiej strony żyje w przekonaniu, że samodzielnie musi poradzić sobie z opieką nad niemowlęciem. Mimo skrajnego zmęczenia odmawia jakiejkolwiek pomocy. Jednego jest jednak pewna – kocha dziecko całym sercem i uważa je za swój największy skarb. Pewnego dnia, mimo protestów Anne, mąż namawia ją na wizytę towarzyską u sąsiadów. Nie mają z kim zostawić Cory, więc – jako że impreza odbywa się tuż za ścianą – ostatecznie decydują się na pozostawienie jej w domu „pod nadzorem” elektronicznej niańki. Regularnie odwiedzają małą i nic nie wskazuje na to, by miało wydarzyć się coś złego. Gdy jednak wracają do domu po skończonej imprezie, zastają w dziecięcym pokoju jedynie puste łóżeczko.
Porwanie sześciomiesięcznego niemowlęcia, odebranie go zaburzonej psychicznie matce, to temat potencjalnie niosący w sobie naprawdę duży ładunek emocjonalny. Tym większe było moje zaskoczenie faktem, że na początku lektury nie czułam w stosunku do bohaterów kompletnie niczego. Być może była to kwestia narracji, która miejscami wydawała się zbyt „sucha”, pozbawiona charakteru, albo wyraźnej – szczególnie na kilkudziesięciu pierwszych stronach – tendencji do wałkowania wciąż tych samych faktów. Przez kilka rozdziałów nie pojawiły się praktycznie żadne znaczące informacje, poza tymi ujawnionymi zaraz po zniknięciu Cory. Detektywi usiłowali podejść do problemu z każdej możliwej strony, co oczywiście miało sens, ale z perspektywy czytelnika okazało się dość nużące. Nadszedł nawet moment, w którym pomyślałam, że książka jest – obiektywnie patrząc – poprawna, ale nie w moim guście.
Jednak, całkiem niespodziewanie, po zmierzeniu się z około jedną trzecią tekstu, „coś chwyciło”. I nie puściło już do samego końca. Sprawy przybrały zupełnie niespodziewany, choć fabularnie uzasadniony, obrót. Bohaterowie zaczęli ujawniać sekrety i pokazywać swoje najmroczniejsze cechy. Psychika postaci okazała się dużo głębsza, a ich problemy zdecydowanie bardziej złożone, niż mogłoby się wydawać. Za każdym razem, gdy dochodziłam do wniosku, że zagadka porwania małej Cory została już rozwiązana, pojawiało się coś, co sprawiało, że należało składać fabularne puzzle niemal od zera.
Autorka zasługuje na szczerą pochwałę za to, że tak zgrabnie połączyła – czy może raczej splątała – ze sobą wszystkie wątki, by w końcu doprowadzić do wielowymiarowego finału. Ostatecznie okazało się bowiem, że każdy szczegół ma znaczenie i nic nie jest takie, jakie wydawało się na pierwszy rzut oka. Nikogo nie można poznać „na pewno”.
koniec
21 stycznia 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

W wirach historii
Marcin Mroziuk

22 VIII 2017

Wbrew tytułowi fabuła „Śmierci przewodnika rzecznego” nie ogranicza się do przedstawienia losów jednego bohatera, lecz jest dość nietypową sagą rodzinną, która pozwoliła Richardowi Flanaganowi przedstawić tutaj subiektywny i zarazem niezwykle poruszający obraz przeszłości i teraźniejszości Tasmanii.

więcej »

Gra o miłość
Joanna Kapica-Curzytek

21 VIII 2017

Berhard Schlink w „Kobiecie na schodach” podejmuje motyw wyidealizowanej miłości zderzającej się z bólem przemijania.

więcej »

O dziewczynie, która chciała wiedzieć
Beatrycze Nowicka

20 VIII 2017

Jak przyjemnie natrafić na książkę, która choć napisana z myślą o nastoletnim odbiorcy, nie jest infantylna. „Drzewo kłamstw” Frances Hardinge to osadzony w dziewiętnastowiecznej Anglii kryminał z elementem nadnaturalnym i starannie poprowadzonym wątkiem obyczajowym.

więcej »

Polecamy

Czy można wyrosnąć z Tomka?

Wilmowski po latach:

Czy można wyrosnąć z Tomka?
— Wojciech Gołąbowski

Wyprawa ratunkowa jak wycieczka krajoznawcza
— Wojciech Gołąbowski

Dla czytelnika dorastającego z bohaterem
— Wojciech Gołąbowski

W nieznane, ale z kobietami
— Wojciech Gołąbowski

W klimatach szpiegowskich
— Wojciech Gołąbowski

Tajemniczo, ale i irytująco
— Wojciech Gołąbowski

Ło Indianerach
— Wojciech Gołąbowski

Mniej encyklopedii, więcej akcji
— Wojciech Gołąbowski

Początek średnio udany
— Wojciech Gołąbowski

Zobacz też

Tegoż autora

Nie ma to jak spadek
— Dominika Cirocka

Kosmiczne niespodzianki
— Dominika Cirocka

Kilka końców świata
— Dominika Cirocka

Bogowie też lubią iluzję
— Dominika Cirocka

Sztuka gdybania
— Dominika Cirocka

Co za dużo, to niezdrowo
— Dominika Cirocka

Nie taki wilk straszny, jak go malują
— Dominika Cirocka

Tylko przetrwać
— Dominika Cirocka

Wenecja od kuchni
— Dominika Cirocka

Kwestia smaku
— Dominika Cirocka

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.