Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 18 listopada 2017
w Esensji w Esensjopedii

Dla fanów żużla

Esensja.pl
Esensja.pl
„Czarna Książka” Joanny Radosz to kolekcja opowiadań, które łączy przede wszystkim jedno: żużel. Autorka zgrabnie pokazuje świat „czarnego sportu” z punktu widzenia różnych bohaterów – jest to jednak pozycja przede wszystkim dla fanów żużla.

Joanna Krystyna Radosz
‹Czarna Książka›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułCzarna Książka
Data wydania3 listopada 2016
Autor
Wydawca Inicjatywa Literacka Imperium
ISBN978-83-941423-1-5
FormatePub, Mobipocket
Cena0,—
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz czytniki w
Skąpiec.pl
Zobacz w
„Czarna Książka” to cykl luźno powiązanych ze sobą tekstów – wszystkie w mniejszym bądź większym stopniu dotyczą żużlowego świata, a bohaterowie poszczególnych opowiadań zazwyczaj się znają. Niektóre postacie przewijają się też przez „Czarną Książkę” wielokrotnie: we „własnych” tekstach i występując gościnnie jako postacie epizodyczne w innych opowiadaniach. Autorka pisze o takich sprawach, jak wyścigi, skandale i tajemnice w sportowym świecie, wypadki czy śmierć w wyniku kolizji na torze, ale porusza też zagadnienia bardziej uniwersalne – jak rodzinne problemy, poczucie wyobcowania w odmiennym kulturowo środowisku, konieczność radzenia sobie ze stratą, porażką czy niesprawnością.
Jeśli chodzi o żużel, moja wiedza jest raczej podstawowa, trudno więc mi ocenić, na ile wiarygodny obraz zawodników oraz osób z nimi powiązanych – ich przyjaciół, rodzin, rzeczników czy mechaników – przedstawia autorka. Dla mnie jako laika opisy wyścigów, imprez, kontaktów bohaterów poza torem, małych skandali żużlowego półświatka, wypadają przekonująco. Dobrze wykreowane są także postacie. Autorka pozwala nam obserwować sportowców w różnych sytuacjach – gdy przegrywają, gdy muszą poradzić sobie z goryczą porażki, skutkami wypadku bądź wyrzutami sumienia, kiedy to oni wywoływali kolizję, w której ucierpiał ktoś inny. Nie są ideałami, mają swoje wady, czasem trochę ich poniesie, bądź w życiu prywatnym postąpią nie do końca fair. Zgrabny styl i kreacja postaci to mocniejsze punkty antologii.
Jak zwykle jednak ze zbiorkami bywa, mamy tutaj opowiadania lepsze i gorsze. Tym bardziej, że do tej antologii trafiły teksty bardzo różnorodne. Niektóre skupiają się na pojedynczym wydarzeniu, są takie, które aspirują do przedstawienia dłuższej, zamkniętej historii i takie, w których najważniejsze są emocje. Na przykład króciutki tekst otwierający „Czarną Książkę” – „On zawsze wstaje” – niewiele wnosi i po prawdzie niespecjalnie zachęca do lektury dalszych fragmentów. Do gustu nie przypadło mi też „Daleko stąd”, które w gruncie rzeczy przedstawia jedynie przemyślenia nastolatki złej na cały świat. Ciekawe i zabawne jest „Otwarcie sezonu”. „Cardiff” intryguje i wciąga, po czym kończy się w takim momencie, że jedyne, co ma ochotę powiedzieć czytelnik to: „ale co dalej?! Co się tu w ogóle stało?” Przypomina raczej prolog powieści niż zamkniętą całość. „Ten, który patrzy” podczas lektury podobał mi się bardzo, ale po skończeniu czytania doszłam do wniosku, że niektóre rozwiązania są nieco naciągane. „Światła nad kanałem” miały być chyba dramatyczne, ale pozostawiły mnie tylko z myślą, że główny bohater to skrajny idiota – miałam nieodparte wrażenie, że wystarczyło przedstawić całą sprawę w nieco innych słowach, aby nie było problemów. Faktycznie wzbudza za to emocje zamykające zbiorek „Tak się nie robi”.
„Czarna Książka” to pozycja idealna dla fanów żużla i ewentualnie dla wielbicieli opowiadań obyczajowych.
koniec
5 lutego 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Mała Esensja: Więcej czarów
Marcin Mroziuk

18 XI 2017

Łatwo się domyślić na podstawie tytułu, że „Zula w szkole czarownic” będzie dla młodych czytelników okazją do obserwowania, jak główna bohaterka poszerza zakres swoich magicznych umiejętności. Najważniejsze jest jednak, że nowa powieść Nataszy Sochy jest lekko napisana i skrzy się humorem.

więcej »

Ciemni coś ci jaśni
Beatrycze Nowicka

17 XI 2017

„Ciężko być najmłodszym”, czyli pierwszy tom trylogii „Książę ciemności” to pozycja przede wszystkim dla naprawdę zagorzałych wielbicieli humorystycznej fantasy ze wschodu.

więcej »

Pewne książki należy przeżuwać
Joanna Sapa

16 XI 2017

Rok 1890, Londyn. Uliczny kram z książkami, kawiarnie tonące w dymie z cygar, małe drukarnie, miłość sprzed lat i niemal szpiegowska intryga – oto początek niezwykłej wyprawy dwóch bukinierów po cenny rękopis. W najnowszej powieści Matthew Pearla „Złodzieje książek” tajemnica miesza się z przyjaźnią, pragnienie ze strachem, a prawda z fałszem.

więcej »

Polecamy

Inteligentne i inspirujące

Po trzy:

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Dla niefantastów lubiących wyzwania
— Beatrycze Nowicka

Fantastyczne antologie
— Beatrycze Nowicka

Nie tylko wiedźmin
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż autora

Krucze opowieści
— Magdalena Kubasiewicz

Ciemny książę i drużyna bohaterów
— Magdalena Kubasiewicz

Witaj w ciemnym mieście Grimm
— Magdalena Kubasiewicz

Krąg zemsty ma swój koniec
— Magdalena Kubasiewicz

Trupy i pani Przecinek
— Magdalena Kubasiewicz

Czarownica wraca
— Magdalena Kubasiewicz

Są światy inne niż ten
— Magdalena Kubasiewicz

Królowa dwóch królestw
— Magdalena Kubasiewicz

O jednym takim, który rozbił Księżyc
— Magdalena Kubasiewicz

Banda dzieciaków i misja niemożliwa
— Magdalena Kubasiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.