Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
dzisiaj: 18 sierpnia 2017
w Esensjopedii w Esensji w Google

Obca pośród swoich

Esensja.pl
Esensja.pl
Powieść fantasy w skandynawskich klimatach, liczne nawiązania do mitologii oraz bohaterka, która jest inna niż wszyscy. Perełka pośród debiutów czy kolejne operowanie schematami?

Siri Pettersen
‹Dziecko Odyna›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułDziecko Odyna
Tytuł oryginalnyOdinsbarn
Data wydania17 maja 2016
Autor
PrzekładAnna Krochmal, Robert Kędzierski
Wydawca Rebis
CyklKrucze pierścienie
ISBN978-83-7818-874-2
Format648s. 132×202mm
Cena37,90
Gatunekdla dzieci i młodzieży, fantastyka
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 29,47 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Kup wTaniaKsiążka.pl: 26,53 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
„Dziecko Odyna” jest debiutancką powieścią norweskiej pisarki Siri Pettersen, nagrodzoną dwoma prestiżowymi nagrodami: Fabelprisen oraz SPROING. Stanowi ona pierwszą część cyklu „Krucze Pierścienie”, który w Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa REBIS. Ostatni tom cyklu miał swoją premierę w styczniu tego roku.
Na kartach powieści śledzimy losy Hirki – piętnastoletniej dziewczyny, która z przybranym ojcem zielarzem zamieszkuje w niewielkiej wiosce znajdującej się w jednej z jedenastu krain Ym. Jak łatwo się domyślić, dziewczyna nie jest zwyczajna. W odróżnieniu od innych Ætlingów nie posiada ogona, który podobno utraciła w dzieciństwie w wyniku spotkania z wilkami. Dodatkowo wraz z upływem kolejnych lat Hirka odkrywa, że jest ślepa na Evnę – energię wypełniającą cały świat, którą Ætlingowie mogą czerpać, by wzmacniać poczucie wspólnoty oraz za jej pomocą potęgować własne siły.
Problem pojawia się w chwili, gdy zbliża się czas Rytuału. Ceremonii, w której rządząca Ym Rada sprawdza zdolność młodych do czerpania Evny. Jedynymi, którzy tego nie potrafią, są Dzieci Odyna, Ślepi, którzy zarówno w historii, jak i religii Ym są największymi wrogami Ætlingów, chcącymi zniszczyć świat swoim pragnieniem Evny oraz zgnilizną, jaką roznoszą.
Wartym uwagi jest opis krain Ym. Autorka buduje świat posiadający własną religię, mitologię, roślinność oraz zwyczaje. Wszystko to jest opisane w sposób bardzo przystępny, sprawiający, że czytelnik łatwo odnajduje się w nowym świecie. Tło powieści zdaje się bardzo żywe. Zwykłe ludzkie problemy, codzienne życie oraz pragnienia, które są wspólne dla większości ludzi. Niektóre postacie tła zdają się posiadać więcej charakteru niż główni bohaterowie. Sprawia to, że czytanie książki jest naprawdę przyjemne i nawet pewne niedostatki fabuły nie są drażniące dla czytelnika.
Bohaterowie w książce są w większości dobrze napisani. Hirka jest bardzo młoda, wciąż ma jeszcze dziecięce przemyślenia, acz ciężkie życie. Wyklęcie przez społeczność z powodu nieposiadania ogona oraz odpowiedniego obycia sprawiają, że do wielu spraw podchodzi jak osoba dorosła. Jej stosunek do świata, nieużalanie się nad sobą oraz pchająca ją naprzód wola przetrwania mają naprawdę dobre uzasadnienie.
Opis członków Rady rządzącej w Mannfali, stolicy Ym, jest dosyć rozczarowujący. Nieustannie mamy wrażenie, że autorka użyła pojawiającego się w wielu książkach schematu, według którego w radach powinni zawsze pojawić się: wojownik, skryba, choleryk oraz silny przywódca z jedną słabością. Dodatkowo postać Urda, najmłodszego członka Rady, chociaż jest ciekawie napisana i widać, że postać ma mocno zarysowany charakter – jest zbyt dominująca i zbyt łatwo osiąga swoje cele. Część Rady pogardza Urdem, jednak w żaden sposób nie zmienia to tego, że w jednej chwili prawie wszyscy stają się wobec niego ulegli.
Nie możemy zapomnieć o Rime. Wnuku jednej z najpotężniejszych członkiń Rady, młodzieńcu silnym, wojowniczym, niezwykle odważnym i przystojnym, który jednocześnie jest przyjacielem z dzieciństwa Hirki. Łatwo się domyślić, że pomiędzy nim a główną bohaterką pojawia się uczucie. Niestety, postać Rime wydaje się dosyć płytka i lekko niestabilna, a sam romans mało realistyczny i nie wzbudzający za wiele emocji. Być może wynika to z doskonałości młodzieńca i tego, że nie bardzo przystaje on do wiecznie rozczochranej i ubranej w zniszczony sweter Hirki.
Książka jest dobra pomimo tego, że operuje schematami. Wykreowany świat jest żywy, fabuła dosyć przewidywalna, ale wciąż ciekawa. Główna bohaterka jest na tyle interesująca, że chcemy poznać jej dalsze losy. Autorka w sposób bardzo dobry zakończyła pierwszy tom powieści, co powoduje, że chcemy sięgnąć po kolejny.
koniec
19 marca 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Potęga barw
Katarzyna Piekarz

17 VIII 2017

Dobry pomysł na stworzenie systemu magii w powieści fantastycznej jest bardzo ważny, jednak nie powinien on pochłaniać całej uwagi autora. Brent Weeks w pierwszym tomie cyklu „Powiernik światła” prezentuje nam interesującą koncepcję używania mocy, jednak reszta pozostawia wiele do życzenia.

więcej »

Kolory etyki
Joanna Kapica-Curzytek

16 VIII 2017

Wydawałoby się, że o rasizmie powiedziano już wszystko. Jodi Picoult w „Małych wielkich rzeczach” udowadnia, że jest wręcz przeciwnie. I że rasizm to nadal drażliwy temat, powiązany równie silnie z władzą instytucjonalną, jak i z ludzkimi emocjami.

więcej »

Bezsenność w Wiedniu
Marcin Mroziuk

14 VIII 2017

Erudycyjne popisy Mathiasa Énarda sprawiają, że „Busola” momentami kojarzy się bardziej ze zbiorem esejów niż z tradycyjną powieścią. W niczym nie zmienia to jednak faktu, że jest to naprawdę fascynująca lektura.

więcej »

Polecamy

Czy można wyrosnąć z Tomka?

Wilmowski po latach:

Czy można wyrosnąć z Tomka?
— Wojciech Gołąbowski

Wyprawa ratunkowa jak wycieczka krajoznawcza
— Wojciech Gołąbowski

Dla czytelnika dorastającego z bohaterem
— Wojciech Gołąbowski

W nieznane, ale z kobietami
— Wojciech Gołąbowski

W klimatach szpiegowskich
— Wojciech Gołąbowski

Tajemniczo, ale i irytująco
— Wojciech Gołąbowski

Ło Indianerach
— Wojciech Gołąbowski

Mniej encyklopedii, więcej akcji
— Wojciech Gołąbowski

Początek średnio udany
— Wojciech Gołąbowski

Zobacz też

Inne recenzje

Dziewczyna z innej doniczki
— Bartłomiej Słomiński

Tegoż twórcy

Niech zapanuje chaos
— Katarzyna Piekarz

W nieznanym świecie
— Katarzyna Piekarz

Tegoż autora

Potęga barw
— Katarzyna Piekarz

Podróż w jedną stronę
— Katarzyna Piekarz

Powrót z hukiem
— Katarzyna Piekarz

Poszukiwania w krainie śmierci
— Katarzyna Piekarz

Człowiek, który był samotny
— Katarzyna Piekarz

W świecie popiołu i tyranii
— Katarzyna Piekarz

Niech zapanuje chaos
— Katarzyna Piekarz

W nieznanym świecie
— Katarzyna Piekarz

Wojna, genetyka i... miłość?
— Katarzyna Piekarz

Rozwiązanie czeka za progiem…
— Katarzyna Piekarz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.