Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 listopada 2017
w Esensji w Esensjopedii

Obca pośród swoich

Esensja.pl
Esensja.pl
Powieść fantasy w skandynawskich klimatach, liczne nawiązania do mitologii oraz bohaterka, która jest inna niż wszyscy. Perełka pośród debiutów czy kolejne operowanie schematami?

Siri Pettersen
‹Dziecko Odyna›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułDziecko Odyna
Tytuł oryginalnyOdinsbarn
Data wydania17 maja 2016
Autor
PrzekładAnna Krochmal, Robert Kędzierski
Wydawca Rebis
CyklKrucze pierścienie
ISBN978-83-7818-874-2
Format648s. 132×202mm
Cena37,90
Gatunekdla dzieci i młodzieży, fantastyka
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 29,47 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
„Dziecko Odyna” jest debiutancką powieścią norweskiej pisarki Siri Pettersen, nagrodzoną dwoma prestiżowymi nagrodami: Fabelprisen oraz SPROING. Stanowi ona pierwszą część cyklu „Krucze Pierścienie”, który w Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa REBIS. Ostatni tom cyklu miał swoją premierę w styczniu tego roku.
Na kartach powieści śledzimy losy Hirki – piętnastoletniej dziewczyny, która z przybranym ojcem zielarzem zamieszkuje w niewielkiej wiosce znajdującej się w jednej z jedenastu krain Ym. Jak łatwo się domyślić, dziewczyna nie jest zwyczajna. W odróżnieniu od innych Ætlingów nie posiada ogona, który podobno utraciła w dzieciństwie w wyniku spotkania z wilkami. Dodatkowo wraz z upływem kolejnych lat Hirka odkrywa, że jest ślepa na Evnę – energię wypełniającą cały świat, którą Ætlingowie mogą czerpać, by wzmacniać poczucie wspólnoty oraz za jej pomocą potęgować własne siły.
Problem pojawia się w chwili, gdy zbliża się czas Rytuału. Ceremonii, w której rządząca Ym Rada sprawdza zdolność młodych do czerpania Evny. Jedynymi, którzy tego nie potrafią, są Dzieci Odyna, Ślepi, którzy zarówno w historii, jak i religii Ym są największymi wrogami Ætlingów, chcącymi zniszczyć świat swoim pragnieniem Evny oraz zgnilizną, jaką roznoszą.
Wartym uwagi jest opis krain Ym. Autorka buduje świat posiadający własną religię, mitologię, roślinność oraz zwyczaje. Wszystko to jest opisane w sposób bardzo przystępny, sprawiający, że czytelnik łatwo odnajduje się w nowym świecie. Tło powieści zdaje się bardzo żywe. Zwykłe ludzkie problemy, codzienne życie oraz pragnienia, które są wspólne dla większości ludzi. Niektóre postacie tła zdają się posiadać więcej charakteru niż główni bohaterowie. Sprawia to, że czytanie książki jest naprawdę przyjemne i nawet pewne niedostatki fabuły nie są drażniące dla czytelnika.
Bohaterowie w książce są w większości dobrze napisani. Hirka jest bardzo młoda, wciąż ma jeszcze dziecięce przemyślenia, acz ciężkie życie. Wyklęcie przez społeczność z powodu nieposiadania ogona oraz odpowiedniego obycia sprawiają, że do wielu spraw podchodzi jak osoba dorosła. Jej stosunek do świata, nieużalanie się nad sobą oraz pchająca ją naprzód wola przetrwania mają naprawdę dobre uzasadnienie.
Opis członków Rady rządzącej w Mannfali, stolicy Ym, jest dosyć rozczarowujący. Nieustannie mamy wrażenie, że autorka użyła pojawiającego się w wielu książkach schematu, według którego w radach powinni zawsze pojawić się: wojownik, skryba, choleryk oraz silny przywódca z jedną słabością. Dodatkowo postać Urda, najmłodszego członka Rady, chociaż jest ciekawie napisana i widać, że postać ma mocno zarysowany charakter – jest zbyt dominująca i zbyt łatwo osiąga swoje cele. Część Rady pogardza Urdem, jednak w żaden sposób nie zmienia to tego, że w jednej chwili prawie wszyscy stają się wobec niego ulegli.
Nie możemy zapomnieć o Rime. Wnuku jednej z najpotężniejszych członkiń Rady, młodzieńcu silnym, wojowniczym, niezwykle odważnym i przystojnym, który jednocześnie jest przyjacielem z dzieciństwa Hirki. Łatwo się domyślić, że pomiędzy nim a główną bohaterką pojawia się uczucie. Niestety, postać Rime wydaje się dosyć płytka i lekko niestabilna, a sam romans mało realistyczny i nie wzbudzający za wiele emocji. Być może wynika to z doskonałości młodzieńca i tego, że nie bardzo przystaje on do wiecznie rozczochranej i ubranej w zniszczony sweter Hirki.
Książka jest dobra pomimo tego, że operuje schematami. Wykreowany świat jest żywy, fabuła dosyć przewidywalna, ale wciąż ciekawa. Główna bohaterka jest na tyle interesująca, że chcemy poznać jej dalsze losy. Autorka w sposób bardzo dobry zakończyła pierwszy tom powieści, co powoduje, że chcemy sięgnąć po kolejny.
koniec
19 marca 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Alternatywy 1920
Miłosz Cybowski

23 XI 2017

„Pakt Piłsudski-Lenin” Piotra Zychowicza to książka dziwna. Autor nie tylko z uporem stara się dowieść nam postawioną w tytule tezę (co jeszcze można zaakceptować). Stara się on również udowodnić, że gdyby tylko Polacy okazali mniej litości Bolszewikom, nie tylko zdobyliby Moskwę, ale też odbudowaliby imperium od morza do morza.

więcej »

Niestraszna naukowość
Miłosz Cybowski

21 XI 2017

„Z »getta« do mainstreamu. Polskie pole literackie fantasy (1982-2012)” Katarzyny Kaczor jest książką naukową. To po pierwsze. W swojej analizie tytułowego pola literackiego autorka posługuje się bardzo konkretną metodologią. To po drugie. Ale cała naukowość tego opracowania nie zmienia faktu, że dla przeciętnego czytelnika pragnącego dowiedzieć się czegoś nowego na temat historii polskiego fantasy jest to książka jak najbardziej przystępna. To po trzecie.

więcej »

Kij w mrowisko
Joanna Kapica-Curzytek

19 XI 2017

Dla nie-ekspertów lektura „Mody, wiary i fantazji” będzie sporym wyzwaniem, natomiast czytelnicy zorientowani w poruszanej tu problematyce dostaną szeroki zarys najważniejszych osiągnięć współczesnej fizyki, przedstawiony z dużą dozą krytycyzmu.

więcej »

Polecamy

Tropem jednorożca

Po trzy:

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Dla niefantastów lubiących wyzwania
— Beatrycze Nowicka

Fantastyczne antologie
— Beatrycze Nowicka

Nie tylko wiedźmin
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Inne recenzje

Dziewczyna z innej doniczki
— Bartłomiej Słomiński

Tegoż twórcy

Niech zapanuje chaos
— Katarzyna Piekarz

W nieznanym świecie
— Katarzyna Piekarz

Tegoż autora

Wzloty i upadki
— Katarzyna Piekarz

W świecie hazardu
— Katarzyna Piekarz

Dzielona świadomość
— Katarzyna Piekarz

Potęga barw
— Katarzyna Piekarz

Podróż w jedną stronę
— Katarzyna Piekarz

Powrót z hukiem
— Katarzyna Piekarz

Poszukiwania w krainie śmierci
— Katarzyna Piekarz

Człowiek, który był samotny
— Katarzyna Piekarz

W świecie popiołu i tyranii
— Katarzyna Piekarz

Niech zapanuje chaos
— Katarzyna Piekarz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.