Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 października 2017
w Esensji w Esensjopedii

Nie ma żadnego związku

Esensja.pl
Esensja.pl
„Maria Skłodowska-Curie” to kolejna powieść, dowodząca że nasza największa uczona stała się bez wątpienia modną postacią kultury popularnej.

Magdalena Niedźwiedzka
‹Maria Skłodowska-Curie›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułMaria Skłodowska-Curie
Data wydania14 lutego 2017
Autor
Wydawca Prószyński i S-ka
ISBN978-83-8097-068-7
Format480s. 147×208mm; oprawa zintegrowana
Cena39,90
Gatunekbiograficzna / wywiad / wspomnienia, historyczna, obyczajowa
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 33,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Kup wTaniaKsiążka.pl: 19,95 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Wiemy o dwukrotnej polskiej noblistce coraz więcej. Nie musimy polegać już tylko na biografii, która wyszła spod pióra jej córki Ewy. Książka przepięknie przybliża kulisy pełnej pasji pracy naukowej państwa Curie. Gorzej – z faktami z życia prywatnego, zwłaszcza tymi, które dotyczą okresu życia Marii po śmierci męża. Lukę tę wypełnił Maciej Karpiński w książce „Maria i Paul. Miłość geniuszy”. Katarzyna Zyskowska-Ignaciak z kolei pokusiła się o odtworzenie historii życia uczonej z czasów jej młodości, jeszcze przed wyjazdem do Paryża w powieści „Zanim”.
„Maria Skłodowska-Curie” Magdaleny Niedźwiedzkiej skupia się na najtrudniejszym okresie w życiu uczonej. Tak jakby wszystkie okoliczności musiały zbiec się akurat w tym samym czasie – gdy osiągnęła pełnię możliwości i szczyt naukowej kariery. Skłodowska-Curie jest już wdową. Do publicznej wiadomości przedostaje się wieść o jej romansie z żonatym Paulem Langevinem. Mężczyzna jest chwiejny, niestabilny, stale kluczy między żoną a kochanką, nie wiedząc, którą z nich wybrać. Ten brak perspektyw dla jej związku z nim bardzo Marię wyczerpuje. Przed domem demonstrują oburzeni „obrońcy moralności” wykrzykując, że „ta Żydówka” ma wyjechać z kraju. A niedługo później ze Sztokholmu przychodzi telegram, że pani Curie została po raz drugi wyróżniona nagrodą Nobla.
Z powieści wyniesiemy bardzo szczegółowy obraz spod znaku „kto był kim” w życiu Marii Skłodowskiej-Curie. Jest tu portret wszystkich członków jej rodziny, przyjaciół, osób, z którymi była związana zawodowo. Odnajdziemy tu dużo nazwisk znanych osób. Dowiemy się także o wszystkich ważniejszych wydarzeniach z życia noblistki aż do momentu otrzymania przez nią drugiej nagrody Nobla. Autorka odsłania także sceny z życia młodej Marii (z okresu warszawskiego i czasu jej studiów w Paryżu).
Niestety, nie wszystkim może się spodobać dosyć słaba strona literacka tej powieści. Prowadzenie narracji w dwóch perspektywach czasowych właściwie nic do książki nie wnosi. Biografia Skłodowskiej-Curie poszatkowana jest na rozdziały, ale nie da się w nich dostrzec zmian nastroju czy cieniowania narracji, dążenia do jakiegoś przesilenia czy rozwiązania. Niezależnie od tego, kto pojawia się w powieściowych scenach, niezmiennie wyczuwa się w nich nieznośne napięcie, toksyczne emocje, wiszącą w powietrzu burzę i atmosferę wszechogarniającego dramatu. Rozmawiające ze sobą (jeszcze w Warszawie) rodzeństwo Skłodowskich obrzuca się nawzajem pretensjami. Rozmowa Einsteina z Marią podszyta jest złośliwością i niegrzecznymi komentarzami. Główna bohaterka – zresztą mało sympatyczna – na każdym etapie życia ma wyrzuty sumienia, wątpliwości, urazy lub dręczona jest nieodpartą namiętnością. To wszystko sprawia, że całość, zwłaszcza na dłuższą metę, mocno przytłacza i męczy. Nie pomaga też fakt, że dialogi są w dużej mierze raczej sztuczne i trochę jakby za bardzo współczesne.
Najlepszą stroną „Marii Skłodowskiej-Curie” jest bez wątpienia wyraźne zaakcentowanie, nazwijmy to ogólnie, „kwestii kobiecej”. Dobrze jest się przekonać, jak bardzo się zmieniły czasy. Jeszcze sto lat temu kobietom nie wolno było studiować na uczelniach na ziemiach polskich. Gdy Maria pracowała naukowo z mężem, widziano w niej jedynie jego asystentkę. Nie przyjęto jej do Francuskiej Akademii Nauk. Później domagano się od niej, by nie przyjmowała osobiście nagrody Nobla ze względu na jej „obrażające moralność” prywatne życie. Twierdziła niezmiennie: „między moją pracą naukową, a życiem prywatnym nie ma żadnego związku”. A poza tym, co ze wszystkimi mężczyznami, których życiorysy były w niejednym przypadku dalekie od etycznych ideałów?
„Maria Skłodowska-Curie” to beletrystyczny obraz biografii polskiej uczonej. książka ta pozwoli nam z pewnością poznać najważniejsze wydarzenia z życia, choć raczej trudno będzie się nam zaprzyjaźnić z jej główną bohaterką.
koniec
14 kwietnia 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Mała Esensja: Wakacje marzeń z komplikacjami
Marcin Mroziuk

21 X 2017

Zdobywca obu biegunów najwyraźniej nie boi się podejmować coraz to nowych wyzwań. Tym razem Marek Kamiński postanowił wraz z Katarzyną Stachowicz-Gacek napisać powieść przygodową dla młodych czytelników i trzeba przyznać, że będący efektem tej współpracy „Marek i czaszka jaguara” jest naprawdę atrakcyjną lekturą.

więcej »

Nie ze Sławomirem takie numery
Joanna Kapica-Curzytek

19 X 2017

„Kruk” Piotra Górskiego, powieść kryminalna z wątkiem akademickim, może się spodobać. Dostajemy tu to, co od zawsze lubimy, a tempo i przebieg akcji nie rozczarują.

więcej »

Harry Potter i przeklęta chała
Anna Nieznaj

18 X 2017

Sztuka o potomkach bohaterów legendarnego cyklu nie miała dobrych recenzji, jednak nie spodziewałam się, że jest mnie w stanie aż tak zezłościć.

więcej »

Polecamy

Fantastyczne antologie

Po trzy:

Fantastyczne antologie
— Beatrycze Nowicka

Nie tylko wiedźmin
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż autora

Nie ze Sławomirem takie numery
— Joanna Kapica-Curzytek

Radosny seks i śmiertelna groza
— Joanna Kapica-Curzytek

Pod podszewką historii
— Joanna Kapica-Curzytek

Kraj inspirujący i zaskakujący
— Barbara Curzytek, Joanna Kapica-Curzytek

Przemilczane, schowane, zapomniane
— Joanna Kapica-Curzytek

O prawdzie nieskażonej ludzkimi wątpliwościami
— Joanna Kapica-Curzytek

Karuzela
— Joanna Kapica-Curzytek

Nie tak dawno temu w Hamburgu
— Joanna Kapica-Curzytek

Psychoza strachu
— Joanna Kapica-Curzytek

Kolorowy, ale jednak worek
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.