Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 11 grudnia 2017
w Esensji w Esensjopedii

Nie ma żadnego związku

Esensja.pl
Esensja.pl
„Maria Skłodowska-Curie” to kolejna powieść, dowodząca że nasza największa uczona stała się bez wątpienia modną postacią kultury popularnej.

Magdalena Niedźwiedzka
‹Maria Skłodowska-Curie›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułMaria Skłodowska-Curie
Data wydania14 lutego 2017
Autor
Wydawca Prószyński i S-ka
ISBN978-83-8097-068-7
Format480s. 147×208mm; oprawa zintegrowana
Cena39,90
Gatunekbiograficzna / wywiad / wspomnienia, historyczna, obyczajowa
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 31,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Wiemy o dwukrotnej polskiej noblistce coraz więcej. Nie musimy polegać już tylko na biografii, która wyszła spod pióra jej córki Ewy. Książka przepięknie przybliża kulisy pełnej pasji pracy naukowej państwa Curie. Gorzej – z faktami z życia prywatnego, zwłaszcza tymi, które dotyczą okresu życia Marii po śmierci męża. Lukę tę wypełnił Maciej Karpiński w książce „Maria i Paul. Miłość geniuszy”. Katarzyna Zyskowska-Ignaciak z kolei pokusiła się o odtworzenie historii życia uczonej z czasów jej młodości, jeszcze przed wyjazdem do Paryża w powieści „Zanim”.
„Maria Skłodowska-Curie” Magdaleny Niedźwiedzkiej skupia się na najtrudniejszym okresie w życiu uczonej. Tak jakby wszystkie okoliczności musiały zbiec się akurat w tym samym czasie – gdy osiągnęła pełnię możliwości i szczyt naukowej kariery. Skłodowska-Curie jest już wdową. Do publicznej wiadomości przedostaje się wieść o jej romansie z żonatym Paulem Langevinem. Mężczyzna jest chwiejny, niestabilny, stale kluczy między żoną a kochanką, nie wiedząc, którą z nich wybrać. Ten brak perspektyw dla jej związku z nim bardzo Marię wyczerpuje. Przed domem demonstrują oburzeni „obrońcy moralności” wykrzykując, że „ta Żydówka” ma wyjechać z kraju. A niedługo później ze Sztokholmu przychodzi telegram, że pani Curie została po raz drugi wyróżniona nagrodą Nobla.
Z powieści wyniesiemy bardzo szczegółowy obraz spod znaku „kto był kim” w życiu Marii Skłodowskiej-Curie. Jest tu portret wszystkich członków jej rodziny, przyjaciół, osób, z którymi była związana zawodowo. Odnajdziemy tu dużo nazwisk znanych osób. Dowiemy się także o wszystkich ważniejszych wydarzeniach z życia noblistki aż do momentu otrzymania przez nią drugiej nagrody Nobla. Autorka odsłania także sceny z życia młodej Marii (z okresu warszawskiego i czasu jej studiów w Paryżu).
Niestety, nie wszystkim może się spodobać dosyć słaba strona literacka tej powieści. Prowadzenie narracji w dwóch perspektywach czasowych właściwie nic do książki nie wnosi. Biografia Skłodowskiej-Curie poszatkowana jest na rozdziały, ale nie da się w nich dostrzec zmian nastroju czy cieniowania narracji, dążenia do jakiegoś przesilenia czy rozwiązania. Niezależnie od tego, kto pojawia się w powieściowych scenach, niezmiennie wyczuwa się w nich nieznośne napięcie, toksyczne emocje, wiszącą w powietrzu burzę i atmosferę wszechogarniającego dramatu. Rozmawiające ze sobą (jeszcze w Warszawie) rodzeństwo Skłodowskich obrzuca się nawzajem pretensjami. Rozmowa Einsteina z Marią podszyta jest złośliwością i niegrzecznymi komentarzami. Główna bohaterka – zresztą mało sympatyczna – na każdym etapie życia ma wyrzuty sumienia, wątpliwości, urazy lub dręczona jest nieodpartą namiętnością. To wszystko sprawia, że całość, zwłaszcza na dłuższą metę, mocno przytłacza i męczy. Nie pomaga też fakt, że dialogi są w dużej mierze raczej sztuczne i trochę jakby za bardzo współczesne.
Najlepszą stroną „Marii Skłodowskiej-Curie” jest bez wątpienia wyraźne zaakcentowanie, nazwijmy to ogólnie, „kwestii kobiecej”. Dobrze jest się przekonać, jak bardzo się zmieniły czasy. Jeszcze sto lat temu kobietom nie wolno było studiować na uczelniach na ziemiach polskich. Gdy Maria pracowała naukowo z mężem, widziano w niej jedynie jego asystentkę. Nie przyjęto jej do Francuskiej Akademii Nauk. Później domagano się od niej, by nie przyjmowała osobiście nagrody Nobla ze względu na jej „obrażające moralność” prywatne życie. Twierdziła niezmiennie: „między moją pracą naukową, a życiem prywatnym nie ma żadnego związku”. A poza tym, co ze wszystkimi mężczyznami, których życiorysy były w niejednym przypadku dalekie od etycznych ideałów?
„Maria Skłodowska-Curie” to beletrystyczny obraz biografii polskiej uczonej. książka ta pozwoli nam z pewnością poznać najważniejsze wydarzenia z życia, choć raczej trudno będzie się nam zaprzyjaźnić z jej główną bohaterką.
koniec
14 kwietnia 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Drzwi do krainy fantazji
Joanna Kapica-Curzytek

7 XII 2017

W zapomnianej nieco klasycznej baśni „Dziadek do orzechów” magia świąt Bożego Narodzenia przenika się ze światem dziecięcej wyobraźni.

więcej »

Powrót do znanego świata
Katarzyna Piekarz

6 XII 2017

Terry Goodkind nie jest w stanie pożegnać się ze światem wykreowanym w cyklu „Miecz prawdy”. W „Pani Śmierci” śledzimy losy Nicci oraz proroka Nathana, którzy wyruszają by w imieniu lorda Rahla głosić nastanie nowego porządku.

więcej »

Demokracja – demokracją, ale…
Joanna Kapica-Curzytek

5 XII 2017

„Snoby” powiedzą nam wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć o klasie wyższej, ale wstydzimy się lub – częściej - nie mamy okazji zapytać.

więcej »

Polecamy

Inne strony świata

Po trzy:

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Dla niefantastów lubiących wyzwania
— Beatrycze Nowicka

Fantastyczne antologie
— Beatrycze Nowicka

Nie tylko wiedźmin
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż twórcy

Trzy osoby
— Joanna Kapica-Curzytek

Tegoż autora

Drzwi do krainy fantazji
— Joanna Kapica-Curzytek

Demokracja – demokracją, ale…
— Joanna Kapica-Curzytek

Sceny z życia okołoksiążkowego
— Joanna Kapica-Curzytek

O (nie)odkrywaniu Ameryki
— Joanna Kapica-Curzytek

Ile jest takich gwiazd na świecie?
— Joanna Kapica-Curzytek

Kij w mrowisko
— Joanna Kapica-Curzytek

Miłosny trójkąt i zbyt wiele niespodzianek
— Joanna Kapica-Curzytek

Trzy osoby
— Joanna Kapica-Curzytek

Tak, ale po co to wszystko?
— Joanna Kapica-Curzytek

Inny klimat
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.