Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 listopada 2017
w Esensji w Esensjopedii

Zupełnie niemagiczne zbrodnie

Esensja.pl
Esensja.pl
W „Diable na wieży” Anna Kańtoch zaprasza nas do zabawy w Sherlocka w magicznym świecie, do sprawdzenia jak też rozum da sobie radę z czarem i afektem.

Anna Kańtoch
‹Diabeł na wieży›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułDiabeł na wieży
Data wydania30 czerwca 2005
Autor
Wydawca Fabryka Słów
CyklDomenic Jordan
ISBN83-89011-58-1
Format368s. 125×195mm
Cena26,99
Gatunekfantastyka, kryminał / sensacja / thriller
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Anna Kańtoch w swoim „Mieście w zieleni i błękicie” wykreowała świat Okcytanii, bliski XVIII-wiecznej Francji, różniący się jednak od niej istnieniem magii. Pokazała w tej powieści również swoją miłość do kryminału i tworzenia skomplikowanych postaci, żyjących sam na sam ze swoimi psychicznymi bliznami.
„Diabeł na wieży”, najnowszy zbiór opowiadań Anny Kańtoch, dzieje się w tym samym świecie i opiera na tych samych autorskich fascynacjach. Domenic Jordan, główny bohater wszystkich sześciu tekstów, to detektyw, człowiek, który rozwiązuje tajemnice zgonów spowodowanych magią. Odnajdując cudze sekrety, Jordan ukrywa jednak sprawnie swoje własne. Domyślić się jedynie można, że jego dzieciństwo nie należało do najszczęśliwszych. Wiele wskazuje, że powstaną dalsze tomy przygód opisujących jego losy, i z nich dowiemy się jakie zaszłości z domu rodzinnego naznaczyły Jordana na całe życie.
Anna Kańtoch wypracowała swój styl, charakterystyczny sposób opowiadania. Nie podaje zbyt wielu wiadomości, zgrabnie ukrywa wydarzenie za niedopowiedzeniami i oczywistościami konstrukcji nieznanego czytelnikowi świata. Brak tu nachalności, wyjaśniania na siłę, a jednocześnie wszystkie poszlaki podawane są w odpowiednim momencie. To umiejętne dawkowanie informacji pozwala autorce na kreowanie nastroju tajemniczości, zagadkowości, pewnego napięcia właściwego nie tylko kryminałowi, ale i powieści grozy.
Zagadkowość fabuł przenosi się na ich bohaterów. Choć „Diabeł na wieży”, zbiorem opowiadań będąc, nie pozwala na nadmierne eksplorowanie ich charakterów, to autorka umie ich namalować korzystając z tej niewielkiej przestrzeni, jaką ma do dyspozycji. Nie potrzebuje mówić zbyt wiele, pozwala działać wyobraźni tak, jak w przypadku fabuły, umie przekazać czytelnikowi swoją wizję w wydarzeniach.
Autorka nie ulega pokusie zwalania wszystkiego na czary. Magia stanowi jedynie tło tego świata. Nadrzędnym problemem są ludzkie przywary, które, wobec dostępności tak poręcznego narzędzia, wiodą do zbrodni i śmierci. Domenic Jordan musi poszukiwać nie tylko narzędzi, ale i motywów.
„Diabeł na wieży” to zbiór wart lektury, pociągający dzięki sprawnemu językowi autorki, umiejącej do perfekcji oddać atmosferę kryminału, stworzyć charakterystyczną, niejednoznaczną postać i odmalować osiemnastowieczne obyczaje. A że i fabuły stanowiące oś opowiadań są dopracowane, zbiór gorąco polecam.
koniec
25 lipca 2005
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Alternatywy 1920
Miłosz Cybowski

23 XI 2017

„Pakt Piłsudski-Lenin” Piotra Zychowicza to książka dziwna. Autor nie tylko z uporem stara się dowieść nam postawioną w tytule tezę (co jeszcze można zaakceptować). Stara się on również udowodnić, że gdyby tylko Polacy okazali mniej litości Bolszewikom, nie tylko zdobyliby Moskwę, ale też odbudowaliby imperium od morza do morza.

więcej »

Niestraszna naukowość
Miłosz Cybowski

21 XI 2017

„Z »getta« do mainstreamu. Polskie pole literackie fantasy (1982-2012)” Katarzyny Kaczor jest książką naukową. To po pierwsze. W swojej analizie tytułowego pola literackiego autorka posługuje się bardzo konkretną metodologią. To po drugie. Ale cała naukowość tego opracowania nie zmienia faktu, że dla przeciętnego czytelnika pragnącego dowiedzieć się czegoś nowego na temat historii polskiego fantasy jest to książka jak najbardziej przystępna. To po trzecie.

więcej »

Kij w mrowisko
Joanna Kapica-Curzytek

19 XI 2017

Dla nie-ekspertów lektura „Mody, wiary i fantazji” będzie sporym wyzwaniem, natomiast czytelnicy zorientowani w poruszanej tu problematyce dostaną szeroki zarys najważniejszych osiągnięć współczesnej fizyki, przedstawiony z dużą dozą krytycyzmu.

więcej »

Polecamy

Tropem jednorożca

Po trzy:

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Dla niefantastów lubiących wyzwania
— Beatrycze Nowicka

Fantastyczne antologie
— Beatrycze Nowicka

Nie tylko wiedźmin
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Inne recenzje

Esensja czyta: Grudzień 2009
— Jędrzej Burszta, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Marcin T.P. Łuczyński, Daniel Markiewicz, Beatrycze Nowicka, Monika Twardowska-Wągrowska, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski

Tegoż twórcy

W białym domu
— Marcin Mroziuk

Zbrodnia w cieniu elektrowni atomowej
— Marcin Mroziuk

Esensja czyta: Październik 2016
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Zabójczy ziemniak
— Jacek Jaciubek

Zło czające się w lesie
— Marcin Mroziuk

Wybrańcy aniołów
— Marcin Mroziuk

Koniec z lekka magiczny
— Miłosz Cybowski

Czekając na akcję, poszukując celu
— Miłosz Cybowski

Miasto jakich wiele
— Miłosz Cybowski

Panna z Czarnego
— Miłosz Cybowski

Tegoż autora

Kronika śmierci niezauważonej
— Eryk Remiezowicz

Zamknąć Królikarnię!
— Eryk Remiezowicz

Książka, która nie dotarła do nieba
— Eryk Remiezowicz

Historia żywa
— Eryk Remiezowicz

Na siłę
— Eryk Remiezowicz

Wpadnij do wikingów
— Eryk Remiezowicz

Gdzie korekta to skarb
— Eryk Remiezowicz

Anielski kryminał
— Eryk Remiezowicz

I po co ten pośpiech?
— Eryk Remiezowicz

Nie zawsze szczęście
— Eryk Remiezowicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.