Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 listopada 2017
w Esensji w Esensjopedii

Mała Esensja: Siódma porcja przyjemności

Esensja.pl
Esensja.pl
„Poczytaj mi mamo. Księga siódma” to kolejny już dowód na to, że w okresie PRL-u wprawdzie wiele rzeczy było złych, ale literatura dla dzieci była po prostu pierwszorzędna i dlatego z powodzeniem przetrwała próbę czasu. Mali czytelnicy z pewnością będą więc zachwyceni tą lekturą.

‹Poczytaj mi mamo. Księga siódma›

EKSTRAKT:100%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułPoczytaj mi mamo. Księga siódma
Data wydania26 października 2016
Wydawca Nasza Księgarnia
SeriaPoczytaj mi mamo
ISBN978-83-10-12982-6
Format280s. 165×215mm; oprawa twarda
Cena49,90
Gatunekdla dzieci i młodzieży
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 40,47 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Podobnie jak w poprzednich tomach tej serii, także w „Księdze siódmej” przypomnianych zostało dziesięć oryginalnych książeczek sprzed lat. Tym razem zdecydowanie dominuje proza, gdyż poetyckim rodzynkiem są „Bracia miesiące” Ewy Szelburg-Zarembiny, gdzie – jak łatwo się domyślić – znajdziemy sympatyczne wierszyki o wszystkich dwunastu miesiącach.
Prawdziwą gwiazdą tej książki jest zaś niewątpliwie Barbara Lewandowska. „Legenda o złotej kaczce” w jej wersji z jednej strony nic nie straciła z baśniowego klimatu tej opowieści, a z drugiej przemawia do dziecięcej wyobraźni. Z kolei „Poczytaj mi…” to genialna historyjka o dziewczynce poszukującej kolejnych osób, które poczytają jej książeczkę, połączona z baśniową opowieścią o dwóch królestwach, w których władzę sprawowali Antynutek i Melodyn (imiona królów oczywiście nie są przypadkowe). Równie zachwycający jest „Tygrys na osiem pięter”, gdzie poznajemy zwyczaje różnorakich sprzętów oraz mieszkańców pewnego bloku oraz obserwujemy zadziwiające skutki nieudanego czaru mieszkającego tam magika.
Baśniowe klimaty odnajdziemy jeszcze w dwóch historiach. „Pałac, którego nie było” Zdzisława Nowaka to kolejna już w tej serii zadziwiająca opowieść w bliskowschodnim stylu, w której Ali Baba znowu wykazuje się swoim sprytem i nieskazitelnym charakterem. Z kolei „Legenda o tarczy i mieczu” Hanny Łochockiej to naprawdę wciągająca opowieść o syrence, która stała się symbolem Warszawy.
Z kolei w dwóch tekstach Danuty Wawiłow możemy bliżej poznać dwóch intrygujących przedszkolaków. Tytułowy bohater opowiadania „Ten dziwny Eryk” jest nowy w przedszkolu, ale wcale nie zabiega o akceptację grupy i momentami wręcz prowokuje swoich kolegów. Z kolei w „Gorącej skorupie” obserwujemy Michała, który zazwyczaj niczym się nie wyróżnia, ale kiedy dzieci dadzą mu szansę, to okaże się, że potrafi on wszystkich zadziwić swoimi opowieściami… Ci dwaj chłopcy są niewątpliwie bardzo różni, ale autorka każdemu z nich przyznaje prawo do bycia sobą, a młodych czytelników zachęca do uważniejszego przyjrzenia się kolegom i zastanowienia się, czy na pewno właściwie ich traktują.
Sposób rozumowania dzieci dobrze uchwyciła także Jadwiga Jasny, która w „Samo się…” z poczuciem humoru przedstawiła zmagania dziewczynki z różnymi pracami domowymi. Możemy się przekonać, że opanowanie rozmaitych umiejętności nie obywa się bez pewnych skutków ubocznych (na przykład rozlana śmietana, stłuczona szklanka czy rozsypana sól), ale umiejętność przyznania się do winy znacznie ułatwia osiągnięcie celu!
Spośród zebranych tutaj opowiadań zdecydowanie najtrudniej zaklasyfikować „Dlaczego nagle pada deszcz”, gdzie Ryszard Marek Groński snuje opowieść o deszczu, który marzył o staniu się ulewą nad wielkim miastem. Zarówno przebieg, jak i finał tej historyjki okazują się bowiem naprawdę zaskakujące…
Siła oddziaływania „Księgi siódmej” nie tkwi jednak w samych tekstach, gdyż bez wątpienia równie istotne są towarzyszące im ilustracje, szczególnie że możemy tutaj podziwiać dzieła takich twórców jak Mirosław Pokora, Zdzisław Witwicki czy Bohdan Butenko. I to chyba właśnie dlatego mali czytelnicy pochłaniają tę książkę z wypiekami na twarzy, a rodzice z przyjemnością towarzyszą swoim pociechom.
koniec
13 maja 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Alternatywy 1920
Miłosz Cybowski

23 XI 2017

„Pakt Piłsudski-Lenin” Piotra Zychowicza to książka dziwna. Autor nie tylko z uporem stara się dowieść nam postawioną w tytule tezę (co jeszcze można zaakceptować). Stara się on również udowodnić, że gdyby tylko Polacy okazali mniej litości Bolszewikom, nie tylko zdobyliby Moskwę, ale też odbudowaliby imperium od morza do morza.

więcej »

Niestraszna naukowość
Miłosz Cybowski

21 XI 2017

„Z »getta« do mainstreamu. Polskie pole literackie fantasy (1982-2012)” Katarzyny Kaczor jest książką naukową. To po pierwsze. W swojej analizie tytułowego pola literackiego autorka posługuje się bardzo konkretną metodologią. To po drugie. Ale cała naukowość tego opracowania nie zmienia faktu, że dla przeciętnego czytelnika pragnącego dowiedzieć się czegoś nowego na temat historii polskiego fantasy jest to książka jak najbardziej przystępna. To po trzecie.

więcej »

Kij w mrowisko
Joanna Kapica-Curzytek

19 XI 2017

Dla nie-ekspertów lektura „Mody, wiary i fantazji” będzie sporym wyzwaniem, natomiast czytelnicy zorientowani w poruszanej tu problematyce dostaną szeroki zarys najważniejszych osiągnięć współczesnej fizyki, przedstawiony z dużą dozą krytycyzmu.

więcej »

Polecamy

Tropem jednorożca

Po trzy:

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Dla niefantastów lubiących wyzwania
— Beatrycze Nowicka

Fantastyczne antologie
— Beatrycze Nowicka

Nie tylko wiedźmin
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Z tego cyklu

Więcej czarów
— Marcin Mroziuk

W oczekiwaniu na bohatera
— Marcin Mroziuk

Detektywi z Karaibów
— Konrad Wągrowski

Wakacje marzeń z komplikacjami
— Marcin Mroziuk

Nie tylko haute couture
— Marcin Mroziuk

Krowa może być czasem lekko zakręcona
— Marcin Mroziuk

Łamigłówki i sekrety
— Marcin Mroziuk

Sztuka patrzenia
— Marcin Mroziuk

Rymowane reguły
— Marcin Mroziuk

Czary to nie wszystko
— Marcin Mroziuk

Tegoż autora

Esensja czyta dymki: Listopad 2017 (3)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Rozmowy z morderczynią
— Marcin Mroziuk

Esensja czyta dymki: Listopad 2017 (1)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Esensja ogląda: Listopad 2017 (2)
— Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Z Twardowskim na Wawelu
— Marcin Mroziuk

Kiedy miłość była zbrodnią
— Marcin Mroziuk

Esensja czyta dymki: Październik 2017
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Październik 2017 (2)
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Ojco- i synobójstwa
— Marcin Mroziuk

Esensja ogląda: Październik 2017 (1)
— Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.