Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
dzisiaj: 26 lipca 2017
w Esensjopedii w Esensji w Google

Mała Esensja: Siódma porcja przyjemności

Esensja.pl
Esensja.pl
„Poczytaj mi mamo. Księga siódma” to kolejny już dowód na to, że w okresie PRL-u wprawdzie wiele rzeczy było złych, ale literatura dla dzieci była po prostu pierwszorzędna i dlatego z powodzeniem przetrwała próbę czasu. Mali czytelnicy z pewnością będą więc zachwyceni tą lekturą.

‹Poczytaj mi mamo. Księga siódma›

EKSTRAKT:100%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułPoczytaj mi mamo. Księga siódma
Data wydania26 października 2016
Wydawca Nasza Księgarnia
SeriaPoczytaj mi mamo
ISBN978-83-10-12982-6
Format280s. 165×215mm; oprawa twarda
Cena49,90
Gatunekdla dzieci i młodzieży
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 38,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Kup wTaniaKsiążka.pl: 31,94 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Podobnie jak w poprzednich tomach tej serii, także w „Księdze siódmej” przypomnianych zostało dziesięć oryginalnych książeczek sprzed lat. Tym razem zdecydowanie dominuje proza, gdyż poetyckim rodzynkiem są „Bracia miesiące” Ewy Szelburg-Zarembiny, gdzie – jak łatwo się domyślić – znajdziemy sympatyczne wierszyki o wszystkich dwunastu miesiącach.
Prawdziwą gwiazdą tej książki jest zaś niewątpliwie Barbara Lewandowska. „Legenda o złotej kaczce” w jej wersji z jednej strony nic nie straciła z baśniowego klimatu tej opowieści, a z drugiej przemawia do dziecięcej wyobraźni. Z kolei „Poczytaj mi…” to genialna historyjka o dziewczynce poszukującej kolejnych osób, które poczytają jej książeczkę, połączona z baśniową opowieścią o dwóch królestwach, w których władzę sprawowali Antynutek i Melodyn (imiona królów oczywiście nie są przypadkowe). Równie zachwycający jest „Tygrys na osiem pięter”, gdzie poznajemy zwyczaje różnorakich sprzętów oraz mieszkańców pewnego bloku oraz obserwujemy zadziwiające skutki nieudanego czaru mieszkającego tam magika.
Baśniowe klimaty odnajdziemy jeszcze w dwóch historiach. „Pałac, którego nie było” Zdzisława Nowaka to kolejna już w tej serii zadziwiająca opowieść w bliskowschodnim stylu, w której Ali Baba znowu wykazuje się swoim sprytem i nieskazitelnym charakterem. Z kolei „Legenda o tarczy i mieczu” Hanny Łochockiej to naprawdę wciągająca opowieść o syrence, która stała się symbolem Warszawy.
Z kolei w dwóch tekstach Danuty Wawiłow możemy bliżej poznać dwóch intrygujących przedszkolaków. Tytułowy bohater opowiadania „Ten dziwny Eryk” jest nowy w przedszkolu, ale wcale nie zabiega o akceptację grupy i momentami wręcz prowokuje swoich kolegów. Z kolei w „Gorącej skorupie” obserwujemy Michała, który zazwyczaj niczym się nie wyróżnia, ale kiedy dzieci dadzą mu szansę, to okaże się, że potrafi on wszystkich zadziwić swoimi opowieściami… Ci dwaj chłopcy są niewątpliwie bardzo różni, ale autorka każdemu z nich przyznaje prawo do bycia sobą, a młodych czytelników zachęca do uważniejszego przyjrzenia się kolegom i zastanowienia się, czy na pewno właściwie ich traktują.
Sposób rozumowania dzieci dobrze uchwyciła także Jadwiga Jasny, która w „Samo się…” z poczuciem humoru przedstawiła zmagania dziewczynki z różnymi pracami domowymi. Możemy się przekonać, że opanowanie rozmaitych umiejętności nie obywa się bez pewnych skutków ubocznych (na przykład rozlana śmietana, stłuczona szklanka czy rozsypana sól), ale umiejętność przyznania się do winy znacznie ułatwia osiągnięcie celu!
Spośród zebranych tutaj opowiadań zdecydowanie najtrudniej zaklasyfikować „Dlaczego nagle pada deszcz”, gdzie Ryszard Marek Groński snuje opowieść o deszczu, który marzył o staniu się ulewą nad wielkim miastem. Zarówno przebieg, jak i finał tej historyjki okazują się bowiem naprawdę zaskakujące…
Siła oddziaływania „Księgi siódmej” nie tkwi jednak w samych tekstach, gdyż bez wątpienia równie istotne są towarzyszące im ilustracje, szczególnie że możemy tutaj podziwiać dzieła takich twórców jak Mirosław Pokora, Zdzisław Witwicki czy Bohdan Butenko. I to chyba właśnie dlatego mali czytelnicy pochłaniają tę książkę z wypiekami na twarzy, a rodzice z przyjemnością towarzyszą swoim pociechom.
koniec
13 maja 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Witaj w ciemnym mieście Grimm
Magdalena Kubasiewicz

24 VII 2017

„Grimm City. Bestie” to jedna z najlepszych książek Jakuba Ćwieka, głównie za sprawą kreacji tytułowego miasta Grimm. Chociaż powieść wciąga i trzyma w napięciu niemal od początku do samego końca, to zakończenie pozostawia spory niedosyt…

więcej »

Świat zabawek mechanicznych
Beatrycze Nowicka

23 VII 2017

Litewski steampunk, „Wilcza godzina” Andriusa Tapinasa, będąca pierwszym tomem cyklu o alternatywnym Wilnie, to pozycja przede wszystkim dla fanów tej konwencji.

więcej »

Nie ma to jak spadek
Dominika Cirocka

22 VII 2017

„Koncert cudzych życzeń” Izabelli Frączyk to króciutka powieść oparta w dużej mierze na bardzo dobrze już znanych schematach. Lekka i sympatyczna, mająca nieść nadzieję i pokrzepienie, ale też niestroniąca od banałów.

więcej »

Polecamy

Czy można wyrosnąć z Tomka?

Wilmowski po latach:

Czy można wyrosnąć z Tomka?
— Wojciech Gołąbowski

Wyprawa ratunkowa jak wycieczka krajoznawcza
— Wojciech Gołąbowski

Dla czytelnika dorastającego z bohaterem
— Wojciech Gołąbowski

W nieznane, ale z kobietami
— Wojciech Gołąbowski

W klimatach szpiegowskich
— Wojciech Gołąbowski

Tajemniczo, ale i irytująco
— Wojciech Gołąbowski

Ło Indianerach
— Wojciech Gołąbowski

Mniej encyklopedii, więcej akcji
— Wojciech Gołąbowski

Początek średnio udany
— Wojciech Gołąbowski

Zobacz też

Z tego cyklu

Rymowane reguły
— Marcin Mroziuk

Czary to nie wszystko
— Marcin Mroziuk

Jak zniechęcać do komiksów
— Wojciech Gołąbowski

Taka nauka to czysta przyjemność
— Marcin Mroziuk

Czasem trudno dojść do słowa
— Marcin Mroziuk

Skok na bank
— Marcin Mroziuk

Nieudany występ mistrza
— Marcin Mroziuk

Coś, co możesz znaleźć na Rebel.pl
— Wojciech Gołąbowski

Z miłości do książek?
— Marcin Mroziuk

Jak długo gotuje się strusie jajo na twardo?
— Wojciech Gołąbowski

Tegoż autora

Zbrodnia w cieniu elektrowni atomowej
— Marcin Mroziuk

Metafizyczna fantastyka ze Śląska
— Marcin Mroziuk

Esensja czyta: Czerwiec 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Esensja czyta dymki: Czerwiec 2017
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Czerwiec 2017 (4)
— Marcin Mroziuk, Kamil Witek

To nie jest (k)raj dla kobiet
— Marcin Mroziuk

Esensja ogląda: Czerwiec 2017 (2)
— Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Kamil Witek

Być albo nie być
— Marcin Mroziuk

W zgodzie z naturą
— Marcin Mroziuk

Esensja czyta: Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.