Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 15 grudnia 2017
w Esensji w Esensjopedii

Podróż w jedną stronę

Esensja.pl
Esensja.pl
Wydawnictwo Rebis zdecydowało się na wydanie dylogii Nancy Kress „Ogień krzyżowy”. Pomimo tego, że autorka jest w świecie doceniana za swoją twórczość, w Polsce nie jest szeroko znana.

Nancy Kress
‹Ogień krzyżowy›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułOgień krzyżowy
Tytuł oryginalnyCrossfire
Data wydania7 lutego 2017
Autor
PrzekładUrszula Gardner
Wydawca Rebis
CyklOgień krzyżowy
ISBN978-83-8062-128-2
Format448s. 132×202mm
Cena37,90
Gatunekfantastyka
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 28,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Ziemia powoli staje się coraz trudniejsza do zamieszkania. Ludzkość zniszczyła zasoby naturalne i cywilizacja zaczyna chylić się ku upadkowi. Na szczęście technologia poszła znacząco do przodu i podróże kosmiczne stały się możliwe. Osoby posiadające odpowiednie środki finansowe i pragnące porzucić Ziemię, decydują się na podróż na Zielnik – planetę o atmosferze oraz roślinności zbliżonej do ziemskiej. Dzięki inżynierii genetycznej, zaawansowanej medycynie oraz technice, ludzie są w stanie przystosować się do życia w nowym miejscu. Okazuje się, że koloniści nie są jedynymi humanoidalnymi mieszkańcami Zielnika.
Nancy Kress stworzyła powieść, która stawia nas nie tylko przed problemem poznania innych cywilizacji. Autorka zdecydowała się uczynienie bohaterami osób wywodzących się z różnych grup kulturowych i reprezentująych odmienne style życia. Bogacz, który doszedł do majątku w niewiadomy sposób, paleontolożka, niestabilni psychicznie szwajcarscy żołnierze, arabski fizyk, duchowy przywódca Nowych Kwakrów będący jednocześnie lekarzem, grupa ludzi pragnąca żyć jak pierwotne plemiona Indian, lesbijka administratorka, wesoły biolog oraz wiele postaci drugoplanowych. Różnorodność często sprawia, że bohaterowie nie są w stanie się porozumieć i powstają między nimi konflikty. Jeżeli ktoś szuka w „Ogniu krzyżowym” wybuchów, wielkich bitew oraz nowoczesnej broni – może poczuć się rozczarowany. Większą część książki stanowią dylematy oraz dialogi wewnętrzne postaci. Zmuszają nas one do rozważań na temat moralności dokonywanych wyborów oraz zastanowienia się, w jaki sposób postąpilibyśmy na miejscu poszczególnych osób.
Śledzenie losów bohaterów, żywe dialogi oraz pełna przemyśleń narracja sprawiają, że postaci wydają się nam realistyczne. Mimo to możemy dopatrzyć się pewnego braku. Mianowicie, chociaż obecne losy postaci są nam znane, niewiele wiemy na temat ich przeszłości. Historia o tym, jak prezes korporacji zdobył swoje bogactwo wydaje się nam mało wiarygodna. Luźne wspomnienia innych bohaterów są niepełne i pozostawiają czarną dziurę w miejscu, gdzie powinien znajdować się szerszy opis pochodzenia danej osoby.
Fabuła nie jest szczególnie rozbudowana, ale potrafi zaskoczyć. Obserwujemy losy bohaterów od podróży statkiem, przez urządzanie się na nowej planecie, aż po pierwszy kontakt z humanoidalną formą życia. Oczywiście, w związku z ostatnim zdarzeniem akcja zaczyna nabierać tempa, pojawiają się nowe problemy, a postacie postawione w sytuacjach stresowych pokazują nam swoje drugie oblicze. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się naprawdę przyjemnie. Dodatkowo język, którym posługuje się autorka jest bardzo lekki i obrazowy.
„Ogień krzyżowy” jest niewątpliwie pozycją godną uwagi. Prosta, acz niebanalna powieść zapewnia nam naprawdę sporo rozrywki, a nawet jeżeli dopatrzymy się pewnych błędów przy tłumaczeniu, to w żaden sposób nie odbiorą nam one radości z zapoznania się przygodami bohaterów na Zielniku.
koniec
24 czerwca 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej
Marcin Mroziuk

14 XII 2017

W „Winlandii” z prawdziwym zainteresowaniem śledzimy przebieg obfitujących w przygody wypraw głównego bohatera do odległych krain, ale w powieści George’a Mackaya Browna znacznie ważniejsza okaże się podróż zupełnie innego rodzaju.

więcej »

Umowa z wydawcą to umowa
Joanna Kapica-Curzytek

13 XII 2017

„To był człowiek!”, tom zamykający cykl o rodzinie Cliftonów, jest zarazem jego najsłabszą częścią.

więcej »

Drzwi do krainy fantazji
Joanna Kapica-Curzytek

7 XII 2017

W zapomnianej nieco klasycznej baśni „Dziadek do orzechów” magia świąt Bożego Narodzenia przenika się ze światem dziecięcej wyobraźni.

więcej »

Polecamy

Inne strony świata

Po trzy:

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Dla niefantastów lubiących wyzwania
— Beatrycze Nowicka

Fantastyczne antologie
— Beatrycze Nowicka

Nie tylko wiedźmin
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż twórcy

Dzielona świadomość
— Katarzyna Piekarz

Tegoż autora

Powrót do znanego świata
— Katarzyna Piekarz

Wzloty i upadki
— Katarzyna Piekarz

W świecie hazardu
— Katarzyna Piekarz

Dzielona świadomość
— Katarzyna Piekarz

Potęga barw
— Katarzyna Piekarz

Powrót z hukiem
— Katarzyna Piekarz

Poszukiwania w krainie śmierci
— Katarzyna Piekarz

Człowiek, który był samotny
— Katarzyna Piekarz

W świecie popiołu i tyranii
— Katarzyna Piekarz

Niech zapanuje chaos
— Katarzyna Piekarz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.