Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 listopada 2017
w Esensji w Esensjopedii

Nie ma to jak spadek

Esensja.pl
Esensja.pl
„Koncert cudzych życzeń” Izabelli Frączyk to króciutka powieść oparta w dużej mierze na bardzo dobrze już znanych schematach. Lekka i sympatyczna, mająca nieść nadzieję i pokrzepienie, ale też niestroniąca od banałów.

Izabella Frączyk
‹Koncert cudzych życzeń›

EKSTRAKT:50%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułKoncert cudzych życzeń
Data wydania17 stycznia 2017
Autor
Wydawca Prószyński i S-ka
CyklStajnia w Pieńkach
ISBN978-83-8097-038-0
Format320s. 125×195mm
Cena35,—
Gatunekobyczajowa
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 28,97 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Życie Magdy wydawało się całkiem przyjemne i poukładane, przynajmniej do czasu utraty pracy i przyjazdu teściowej. Matka Tomka – męża Magdy i zarazem prawdziwego maminsynka – w niczym nie ustępuje stereotypowym bohaterkom dowcipów. Jest złośliwa, samolubna, nierozsądna i ogólnie rzecz ujmując zwyczajnie uciążliwa. Co gorsza, szybko przyczynia się do pogorszenia sytuacji finansowej małżeństwa, które z dnia na dzień coraz gorzej znosi nawarstwiające się trudności. Okazuje się jednak, że to dopiero początek skomplikowanych zmian, bo oto nadchodzi prawdziwa rewolucja – Magda otrzymuje w spadku po babci na wpół zrujnowaną, ledwo prosperującą stajnię i zmuszona jest podjąć decyzje, które mogą odmienić jej świat na zawsze.
Już od pierwszych stron łatwo dostrzec, że autorka sięga w swojej książce po sprawdzone, gotowe rozwiązania, bardzo dobrze znane czytelniczkom, do których to skierowany jest cykl „Stajnia w Pieńkach”. Bowiem „Koncert cudzych życzeń” to tak naprawdę historia jakich wiele. Główna bohaterka, młoda kobieta pochłonięta zawodową karierą, niespodziewanie otrzymuje bodziec do przewartościowania swego życia. Dopiero, gdy przysłowiowy domek z kart zaczyna się walić, dostrzega, że tak naprawdę nigdy nie było tak jak być powinno, a ludzie, na których liczyła, okazali się niegodni zaufania. Szkopuł w tym, że przemiana osobowościowa Magdy wydaje się nieco zbyt oczywista, prosta i przewidywalna, by naprawdę poruszyć czytelnika. Być może wynika to z faktu, że bohaterowie generalnie sprawiają wrażenie trochę „płaskich”, co zdecydowanie ujmuje im wiarygodności. Co gorsza, schematów nie udaje się Izabelli Frączyk uniknąć także w warstwie językowej – momentami trudno pozbyć się wrażenia sztuczności, zarówno w dialogach, jak i przemyśleniach głównej bohaterki.
Z drugiej strony, oceniając tego typu książki, należy wziąć pod uwagę, że tak zwana „literatura kobieca” – której z reguły raczej unikam, a tym razem dałam się przyciągnąć „jeździeckiej tematyce”, której swoją drogą odnalazłam w powieści jedynie śladowe ilości – w pewnym sensie rządzi się swoimi prawami. Jeśli zaś założyć, że głównym zadaniem „Koncertu cudzych życzeń” miało być dostarczenie odrobiny relaksu i rozrywki, wywołanie uśmiechu na twarzy, czy choćby zasianie ziarnka optymizmu, to w dużej mierze zostało ono spełnione.
koniec
22 lipca 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Niestraszna naukowość
Miłosz Cybowski

21 XI 2017

„Z »getta« do mainstreamu. Polskie pole literackie fantasy (1982-2012)” Katarzyny Kaczor jest książką naukową. To po pierwsze. W swojej analizie tytułowego pola literackiego autorka posługuje się bardzo konkretną metodologią. To po drugie. Ale cała naukowość tego opracowania nie zmienia faktu, że dla przeciętnego czytelnika pragnącego dowiedzieć się czegoś nowego na temat historii polskiego fantasy jest to książka jak najbardziej przystępna. To po trzecie.

więcej »

Kij w mrowisko
Joanna Kapica-Curzytek

19 XI 2017

Dla nie-ekspertów lektura „Mody, wiary i fantazji” będzie sporym wyzwaniem, natomiast czytelnicy zorientowani w poruszanej tu problematyce dostaną szeroki zarys najważniejszych osiągnięć współczesnej fizyki, przedstawiony z dużą dozą krytycyzmu.

więcej »

Mała Esensja: Więcej czarów
Marcin Mroziuk

18 XI 2017

Łatwo się domyślić na podstawie tytułu, że „Zula w szkole czarownic” będzie dla młodych czytelników okazją do obserwowania, jak główna bohaterka poszerza zakres swoich magicznych umiejętności. Najważniejsze jest jednak, że nowa powieść Nataszy Sochy jest lekko napisana i skrzy się humorem.

więcej »

Polecamy

Tropem jednorożca

Po trzy:

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Dla niefantastów lubiących wyzwania
— Beatrycze Nowicka

Fantastyczne antologie
— Beatrycze Nowicka

Nie tylko wiedźmin
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż autora

Rutyna zabija
— Dominika Cirocka

Tak słodko, że aż mdli, czyli absurdy korpoświata
— Dominika Cirocka

Fantastycznie po raz drugi
— Dominika Cirocka

Sięgając po magię
— Dominika Cirocka

Z biblioteki Hogwartu
— Dominika Cirocka

Kosmiczne niespodzianki
— Dominika Cirocka

Kilka końców świata
— Dominika Cirocka

Bogowie też lubią iluzję
— Dominika Cirocka

Nie znasz nikogo
— Dominika Cirocka

Sztuka gdybania
— Dominika Cirocka

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.