Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 września 2017
w Esensji w Esensjopedii

Bezsenność w Wiedniu

Esensja.pl
Esensja.pl
Erudycyjne popisy Mathiasa Énarda sprawiają, że „Busola” momentami kojarzy się bardziej ze zbiorem esejów niż z tradycyjną powieścią. W niczym nie zmienia to jednak faktu, że jest to naprawdę fascynująca lektura.

Mathias Enard
‹Busola›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułBusola
Tytuł oryginalnyBoussole
Data wydania22 czerwca 2017
Autor
PrzekładMagdalena Kamińska-Maurugeon
Wydawca Wydawnictwo Literackie
ISBN978-83-08-06238-8
Format512s. 143×205mm; oprawa twarda
Cena49,90
Gatunekmainstream
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 42,47 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Kup wTaniaKsiążka.pl: 38,42 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Głównym bohaterem i zarazem narratorem „Busoli” jest Franz Ritter - mieszkający w Wiedniu, zafascynowany Orientem muzykolog. Towarzyszymy mu w trakcie zaledwie jednej nocy, podczas której ciągle nie udaje mu się zasnąć. Powody trapiącej go bezsenności są wielorakie - martwi się choćby stanem swego zdrowia (ostatnie badania zdecydowanie nie napawają go optymizmem), sytuacji nie ułatwiają także odgłosy dobiegające z mieszkania sąsiada, ale przede wszystkim Franz nie potrafi się uwolnić od myśli o swej wielkiej niespełnionej miłości - Sarze. Długie nocne godziny pozwalają bohaterowi na dokładne przypomnienie sobie różnorakich szczegółów historii jego znajomości z tą piękną, pochodzącą z Francji, wybitną orientalistką. Dzięki temu czytelnicy z kolei z zainteresowaniem mogą śledzić tę poruszającą miłosną opowieść, przy czym nie jest wcale łatwo przeanalizować łączące tych dwoje uczucie, gdyż zdarzenia nie są przedstawiane zgodnie z porządkiem chronologicznym. W dodatku narrator nieustannie wdaje się w dygresje na rozmaite tematy - które zresztą całkiem często są nawet ciekawsze niż główny wątek powieści!
Wielką zaletą „Busoli” jest przedstawiony tutaj rzeczywiście fascynujący obraz wzajemnych oddziaływań między kulturami Wschodu i Zachodu. Mathias Énard z prawdziwym znawstwem ukazuje bowiem - oczywiście za pośrednictwem Franza Rittera - przepływ motywów w literaturze, muzyce czy architekturze między Europą i Orientem. Możemy się też przekonać, że oprócz wszystkim znanych inspiracji kulturowych, skala tych relacji od wieków była zdecydowanie większa niż można by podejrzewać. Przy bliższym przyjrzeniu się wielu dziełom okazuje się, że kierunki tych oddziaływań bywały całkiem zaskakujące. Istotne jest również to, że w „Busoli” obraz kontaktów między Wschodem i Zachodem nie jest bynajmniej wyidealizowany. W powieści Mathiasa Énarda obecna jest bowiem pamięć zarówno o toczonych przez wieki walkach między chrześcijanami i muzułmanami, jak i działalności współczesnych dżihadystów. Znajdziemy tutaj również między innymi dość krytyczną ocenę działań europejskich archeologów, realistycznie oddany klimat panujący w Iranie po obaleniu szacha czy też nawiązania do obecnie trwających walk w Syrii.
Nie da się ukryć, że w „Busoli” z pewnością nie możemy liczyć na trzymającą w napięciu, pełną nieoczekiwanych zwrotów akcję, ale i tak pełna niuansów i niedopowiedzeń opowieść o Fritzu i Sarze mocno przykuwa uwagę czytelników. Prawdziwą przyjemność sprawia zaś możliwość śledzenia erudycyjnych popisów autora, które bez wątpienia mogą prowokować do rozważań nad kondycją współczesnej Europy. Wszystko to sprawia, że obszerna powieść Mathiasa Énarda z pewnością nie jest lekturą dla każdego, ale dla osób gustujących w literaturze tego typu będzie ona prawdziwą ucztą duchową.
koniec
14 sierpnia 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Mrok, mrok, arcymrok
Beatrycze Nowicka

24 IX 2017

Coś dla wielbicieli (a może raczej wielbicielek) opowieści o mrocznych a potężnych dziewczynach, czyli „Nibynoc„ otwierająca cykl Jaya Kristoffa o Mii Corvere.

więcej »

O prawdzie nieskażonej ludzkimi wątpliwościami
Joanna Kapica-Curzytek

18 IX 2017

Pełna harmonii i elegancji „Agonia dźwięków” niesie ze sobą piękne, humanistyczne przesłanie.

więcej »

Mała Esensja: Łamigłówki i sekrety
Marcin Mroziuk

15 IX 2017

Dla młodych czytelników, którzy gustują w sensacyjnych historiach, „William Wenton. Instytut szyfrów” jest z pewnością pozycją godną uwagi. W pierwszym tomie cyklu autorstwa Bobbiego Peersa znajdą oni bowiem trzymającą w napięciu, pełną niezwykłych wydarzeń opowieść, w której główna rola przypadła ich rówieśnikowi, a akcja toczy się naprawdę wartko.

więcej »

Polecamy

Czy można wyrosnąć z Tomka?

Wilmowski po latach:

Czy można wyrosnąć z Tomka?
— Wojciech Gołąbowski

Wyprawa ratunkowa jak wycieczka krajoznawcza
— Wojciech Gołąbowski

Dla czytelnika dorastającego z bohaterem
— Wojciech Gołąbowski

W nieznane, ale z kobietami
— Wojciech Gołąbowski

W klimatach szpiegowskich
— Wojciech Gołąbowski

Tajemniczo, ale i irytująco
— Wojciech Gołąbowski

Ło Indianerach
— Wojciech Gołąbowski

Mniej encyklopedii, więcej akcji
— Wojciech Gołąbowski

Początek średnio udany
— Wojciech Gołąbowski

Zobacz też

Tegoż autora

Do ostatniej kropli krwi
— Marcin Mroziuk

Zabójstwo po japońsku
— Marcin Mroziuk

W wirach historii
— Marcin Mroziuk

Zbrodnia w cieniu elektrowni atomowej
— Marcin Mroziuk

Metafizyczna fantastyka ze Śląska
— Marcin Mroziuk

To nie jest (k)raj dla kobiet
— Marcin Mroziuk

Być albo nie być
— Marcin Mroziuk

W zgodzie z naturą
— Marcin Mroziuk

Pędź i walcz
— Marcin Mroziuk

Poza sezonem
— Marcin Mroziuk

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.