Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 listopada 2017
w Esensji w Esensjopedii

Dzielona świadomość

Esensja.pl
Esensja.pl
Lektura „Ognia krzyżowego” Nancy Kress Wydawnictwa Rebis zachęciła mnie do sięgnięcia po kolejne książki autorki. Pierwszy tom cyklu „Prawdopodobieństwo” zabiera nas do kontrastowego świata, gdzie dwie cywilizacje ścierają się ze sobą w śmiertelnym boju, a jednocześnie istnieją społeczeństwa nie uznające przemocy.

Nancy Kress
‹Księżyc prawdopodobieństwa›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułKsiężyc prawdopodobieństwa
Tytuł oryginalnyProbability Moon
Data wydania12 kwietnia 2012
Autor
Wydawca Almaz
CyklPrawdopodobieństwo
ISBN978-82-084-1191-02
Format268s. 145×205mm
Cena25,99
Gatunekfantastyka
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Ludzkość podczas eksploracji kosmosu natrafia na starożytne tunele czasoprzestrzenne pozwalające na szybsze przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi systemami gwiezdnymi. Odkrywane są nowe planety oraz nie zawsze przyjazne rasy obcych. Jedną z nich są Fallerowie, którzy odmawiają jakiegokolwiek kontaktu z człowiekiem i rozpoczynają z nim milczącą, pełną zniszczenia wojnę. Akcja powieści „Księżyc prawdopodobieństwa” toczy się równolegle w dwóch miejscach: na pokładzie statku kosmicznego Zeus i na planecie zwanej Światem, zamieszkałej przez pacyfistycznie nastawione społeczeństwo czczące kwiaty. Właśnie na nią zostaje wysłana ekspedycja, której zadaniem jest poznanie cywilizacji obcych i zbadanie fenomenu „dzielonej rzeczywistości” – w pewnym stopniu wspólnej świadomości wszystkich Światan. Tymczasem załoga statku dowodzonego przez emerytowaną pułkownik Syree Johnson pozostaje na orbicie planety, mając do wykonania całkowicie odmienne zadanie…
Osoby poszukujące w „Księżycu prawdopodobieństwa” wielkich bitew kosmicznych, opisu strategii wojennych oraz skomplikowanej broni używanej przez inne rasy będą zawiedzione. Nancy Kress nie porzuciła całkowicie tych wątków, jednak zepchnęła je na dalszy plan, skupiając się na przedstawieniu społeczeństwa Światan, rządzących nim praw oraz „dzielonej rzeczywistości”, która w pewnym stopniu przypomina świadomość roju z zachowaniem indywidualnych cech charakteru każdego osobnika. Mieszkańcy Świata nie są zdolni do przemocy, jej stosowanie powoduje u rozgniewanego osobnika straszliwy ból głowy. Oczywiście istnieją od tego wyjątki, jednak czytelnik sam powinien je poznać. Wykreowany przez autorkę świat jest dopracowany. Zaprezentowane zostały metody wychowania potomstwa, poziom rozwoju technicznego, prawo, klasy społeczne, a nawet obrzędy religijne czy też specyficzne rytuały powiązane z kwiatami. Świat wydaje się żywy i ciekawy, chociaż osoby lubiące zaskakujące zwroty akcji mogą być rozczarowane. Poza życiem Światan, możemy śledzić losy załogi Zeusa, jednak w większości wszystko sprowadza się do oczekiwania, ewentualnie badania broni, która znajduje się na orbicie planety.
Podobnie jak w przypadku „Ognia krzyżowego”, mamy do czynienia z grupą bohaterów. Niestety, tak jak ww. książce większości postaci brakuje głębi. David Campbell Allen czy Światanka Enla Pek Brimmidin są całkiem dobrze zaprezentowani, jednak kreacja pozostałych bohaterów wydaje się niepełna. Wyraźnie widać, że autorka poświęciła więcej czasu na stworzenie historii członków ekspedycji, niż dopracowanie załogi Zeusa. Pułkownik Syree Johnson pomimo barwnego życia i przeżytej traumy wydaje się o wiele mniej ciekawa niż dowolny mieszkaniec Świata. Natomiast o Fallerach mamy tylko szczątkowe informacje, co wynika z tego, iż rasa nie utrzymuje kontaktu z ludźmi i skupia się głównie na niszczeniu wszystkiego, co napotka na swej drodze.
Pod względem opowiedzianej historii „Księżyc prawdopodobieństwa” wypada raczej przeciętnie, jednak niesamowicie zyskuje, jeżeli rozpatrzy się ją od strony kreacji społeczeństwa Światan czy też zachowania poszczególnych bohaterów podczas trudnych dla nich chwil. Czytelnik, który nie chce sięgać po kolejne typowo militarne science fiction, powinien być zadowolony.
koniec
28 sierpnia 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Niestraszna naukowość
Miłosz Cybowski

21 XI 2017

„Z »getta« do mainstreamu. Polskie pole literackie fantasy (1982-2012)” Katarzyny Kaczor jest książką naukową. To po pierwsze. W swojej analizie tytułowego pola literackiego autorka posługuje się bardzo konkretną metodologią. To po drugie. Ale cała naukowość tego opracowania nie zmienia faktu, że dla przeciętnego czytelnika pragnącego dowiedzieć się czegoś nowego na temat historii polskiego fantasy jest to książka jak najbardziej przystępna. To po trzecie.

więcej »

Kij w mrowisko
Joanna Kapica-Curzytek

19 XI 2017

Dla nie-ekspertów lektura „Mody, wiary i fantazji” będzie sporym wyzwaniem, natomiast czytelnicy zorientowani w poruszanej tu problematyce dostaną szeroki zarys najważniejszych osiągnięć współczesnej fizyki, przedstawiony z dużą dozą krytycyzmu.

więcej »

Mała Esensja: Więcej czarów
Marcin Mroziuk

18 XI 2017

Łatwo się domyślić na podstawie tytułu, że „Zula w szkole czarownic” będzie dla młodych czytelników okazją do obserwowania, jak główna bohaterka poszerza zakres swoich magicznych umiejętności. Najważniejsze jest jednak, że nowa powieść Nataszy Sochy jest lekko napisana i skrzy się humorem.

więcej »

Polecamy

Tropem jednorożca

Po trzy:

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Dla niefantastów lubiących wyzwania
— Beatrycze Nowicka

Fantastyczne antologie
— Beatrycze Nowicka

Nie tylko wiedźmin
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż twórcy

Podróż w jedną stronę
— Katarzyna Piekarz

Tegoż autora

Wzloty i upadki
— Katarzyna Piekarz

W świecie hazardu
— Katarzyna Piekarz

Potęga barw
— Katarzyna Piekarz

Podróż w jedną stronę
— Katarzyna Piekarz

Powrót z hukiem
— Katarzyna Piekarz

Poszukiwania w krainie śmierci
— Katarzyna Piekarz

Człowiek, który był samotny
— Katarzyna Piekarz

W świecie popiołu i tyranii
— Katarzyna Piekarz

Niech zapanuje chaos
— Katarzyna Piekarz

W nieznanym świecie
— Katarzyna Piekarz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.