Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 października 2017
w Esensji w Esensjopedii

Inspiracja nadeszła ze wschodu

Esensja.pl
Esensja.pl
Książka Petera Frankopana stara się spojrzeć na tytułową pierwszą krucjatę nie z powszechnie przyjętej, zachodnioeuropejskiej perspektywy, ale z punktu widzenia Bizancjum.

Peter Frankopan
‹Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułPierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu
Tytuł oryginalnyThe First Crusade: The Call from the East
Data wydania17 czerwca 2015
Autor
PrzekładMonika Wyrwas-Wiśniewska
Wydawca W.A.B.
ISBN978-83-280-2089-4
Format300s. 142×202mm; oprawa twarda
Cena49,99
Gatunekhistoryczna, non-fiction
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 28,47 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Kup wTaniaKsiążka.pl: 31,99 zł
Wyszukaj w
Zobacz w
Efekt końcowy stanowi znakomite połączenie wschodniej i zachodniej narracji, co sprawia, że „Pierwszą krucjatę. Wezwanie ze Wschodu” czyta się z prawdziwym zainteresowaniem. I to nie tylko dlatego, że autor sięga po rzadko wykorzystywane w historiografii źródła, ale też dlatego, że jest on po prostu dobrym pisarzem.
Frankopan znany jest dzięki swojemu tłumaczeniu „Aleksjady” autorstwa Anny Komneny z greki na angielski. To jedno z ważniejszych źródeł dotyczących średniowiecznej historii Bizancjum jest biografią cesarza Aleksego I Komnena, założyciela dynastii Komnenów, ojca autorki oraz postaci powszechnie uważanej za kogoś, kto nie tylko uratował Cesarstwo od upadku, ale doprowadził do prawdziwego renesansu jego potęgi. Mimo wyraźnie hagiograficznego charakteru, po dziś dzień „Aleksjada” uznawana jest za kluczowe dzieło prezentujące bizantyjskie spojrzenie na początek wypraw krzyżowych.
Jak zauważa na samym wstępie Frankopan, źródeł pierwszej krucjaty należy szukać nie na wzgórzach okalających Clermont, gdzie papież Urban III wygłosił swoją mowę, ale w Konstantynopolu i Azji Mniejszej, gdzie potężne niegdyś Cesarstwo Bizantyjskie toczyło nierówny bój z najazdami tureckimi. W efekcie bardzo wiele miejsca poświęcono w książce omówieniu sytuacji wewnętrznej samego Bizancjum oraz wojnom, jakie cesarz Aleksy był zmuszony toczyć na wielu frontach.
Owa nieskrywana fascynacja Bizancjum sprawia, że kiedy autor przechodzi wreszcie do opisu samej krucjaty, okazuje się on odrobinę nazbyt pobieżny. W kolejnych rozdziałach wyraźnie widać rozdarcie między chęcią śledzenia kolejnych bitew toczonych przez krzyżowców a spojrzeniem na konsekwencje, jakie marsz na Jerozolimę miał dla Bizancjum. Widać to wyraźnie w opisie długotrwałego oblężenia Antiochii, którego zdobycie było kluczowe z punktu widzenia Cesarstwa. Kiedy natomiast przychodzi do omówienia końcowego zwycięstwa pod murami Jerozolimy, można odnieść wrażenie, że stanowiło ono jedynie mało istotny epizod całej wyprawy.
Jednak mimo pewnych zastrzeżeń „Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu” należy do książek udanych. Frankopan łączy talent oksfordzkiego historyka z lekkim piórem dobrego popularyzatora nauki, oddając na do rąk ciekawie napisaną opowieść o niełatwych relacjach Wschodu z Zachodem.
koniec
11 października 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Przeczytaj to jeszcze raz: Tak bardzo ludzkie
Anna Nieznaj

22 X 2017

Praca uczonych takich jak Jane Goodall doprowadziła do rewolucji w postrzeganiu małp człekokształtnych oraz innych zwierząt. Mimo to nawet dziś lektura jej znakomicie opisanych wspomnień porusza i każe spojrzeć głębiej na wcale nie tak oczywiste różnice oddzielające ludzi od ich najbliższych krewnych.

więcej »

Mała Esensja: Wakacje marzeń z komplikacjami
Marcin Mroziuk

21 X 2017

Zdobywca obu biegunów najwyraźniej nie boi się podejmować coraz to nowych wyzwań. Tym razem Marek Kamiński postanowił wraz z Katarzyną Stachowicz-Gacek napisać powieść przygodową dla młodych czytelników i trzeba przyznać, że będący efektem tej współpracy „Marek i czaszka jaguara” jest naprawdę atrakcyjną lekturą.

więcej »

Nie ze Sławomirem takie numery
Joanna Kapica-Curzytek

19 X 2017

„Kruk” Piotra Górskiego, powieść kryminalna z wątkiem akademickim, może się spodobać. Dostajemy tu to, co od zawsze lubimy, a tempo i przebieg akcji nie rozczarują.

więcej »

Polecamy

Dla niefantastów lubiących wyzwania

Po trzy:

Dla niefantastów lubiących wyzwania
— Beatrycze Nowicka

Fantastyczne antologie
— Beatrycze Nowicka

Nie tylko wiedźmin
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż autora

Biografia? Nie do końca
— Miłosz Cybowski

Bestia zdecydowanie nie najlepsza
— Miłosz Cybowski

Ilu piratów, tyle map
— Miłosz Cybowski

Punkty nie mają znaczenia
— Miłosz Cybowski

Steam-science-fiction
— Miłosz Cybowski

Dla wytrwałych
— Miłosz Cybowski

Nudny kosmos
— Miłosz Cybowski

Nie taka znowu pusta powieść
— Miłosz Cybowski

Historia się powtarza
— Miłosz Cybowski

Niezbędnik mężczyzny
— Miłosz Cybowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.