Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 listopada 2017
w Esensji w Esensjopedii

Nie ze Sławomirem takie numery

Esensja.pl
Esensja.pl
„Kruk” Piotra Górskiego, powieść kryminalna z wątkiem akademickim, może się spodobać. Dostajemy tu to, co od zawsze lubimy, a tempo i przebieg akcji nie rozczarują.

Piotr Górski
‹Kruk›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułKruk
Data wydania5 lipca 2017
Autor
Wydawca HarperCollins Polska
ISBN978-83-2763-126-8
Format496s.
Cena37,99
Gatunekkryminał / sensacja / thriller
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 29,47 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Nazywa się Kruk. Sławomir Kruk. Jest policjantem dochodzeniowym w Trójmieście. Podczas ostatniej sprawy popadł w kłopoty, bo przekroczył swoje uprawnienia. Ale jest na tyle dobry, że młoda pani prokurator, Marta Krynicka, która objęła śledztwo w sprawie morderstwa – uparła się, że nie chce pracować z nikim innym.
Kruk przerywa więc urlop, ale w sumie i tak wolny czas jest mu po nic. Nie umie odpoczywać, poza tym – jego prywatne życie nie istnieje. Tutaj możemy być trochę rozczarowani, że autor idzie po linii najmniejszego oporu, tworząc, pojawiającą się po raz n-ty już w literaturze kryminalnej, postać śledczego z rozwalonym życiem osobistym, w dołku i na marginesie wszystkiego, żyjącego tylko pracą. A z kobietami to… ach, szkoda mówić. Gdyby istniał jakiś związek zawodowy literackich postaci detektywów i śledczych, mogliby zaprotestować, że tworzący ich autorzy jako normę uznają skrajny brak równowagi między pracą a życiem prywatnym.
Kruk i Krynicka prowadzą więc wspólnie dochodzenie w sprawie morderstwa. Morze na plaży w Jelitkowie wyrzuciło na brzeg skórzany worek ze zwłokami. Zgodnie ze schematem kryminału, rozpoczyna się zbieranie dowodów, rozpytywanie tych, którzy coś mogliby o tym zdarzeniu wiedzieć. „Kruk” od razu zwraca na siebie uwagę znakomitym językiem. Zwłaszcza świetnie napisane są dialogi, zupełnie nie papierowe, ale wyraziste i potoczyste. Brawo! Okazuje się, że Sławomir Kruk ma talent do rozmów z ludźmi – z każdym potrafi porozmawiać inaczej. Ostro, łagodnie, konfrontacyjnie. Nierzadko tak, że wywołuje to nasz uśmiech.
Tropy śledztwa zawiodą nawet na uniwersytet. Kruk wypytuje studentów, ale też wykładowców. Może tylko jedna uwaga: jeżeli na uczelni pracuje taki profesor jak Rański, jeżdżący z wykładami po Europie, kandydujący na dziekana wydziału – w naszych realiach chyba nie do wyobrażenia byłoby to, że na tym samym korytarzu pracowałaby jego żona-szefowa firmy sprzątającej. Oczywiście – żadna praca nie hańbi, ale takich akurat sytuacji u nas na uczelni raczej się nie spotyka.
Mało sensowny też jest wątek romansu Kruka – nie napiszę z kim, bo to byłby już spoiler. Nasz bohater ma wyraźnego pecha. Nie dość, że nie ma życia prywatnego, a jak już próbuje coś z nim zrobić – to wybiera opcję najgorszą z możliwych z punktu widzenia jego kariery (i nierozliczonej jeszcze jego wcześniejszej sprawy dotyczącej przekroczenia uprawnień). Mocno naciągane jest też to, że romans naszego bohatera odbywa się oczywiście – ojej, no kto by pomyślał – na oczach jego byłej, co budzi u niej dziwne reakcje. Trzeba jednak książkę wypełnić czymś, co stanowi tło dla przebiegu akcji.
Podobają mi się na ogół te powieści kryminalne, które nie epatują przesadnie „okołokostnicowymi” klimatami, nie są przeładowane realistycznymi szczegółami dotyczącymi wyglądu zwłok czy opisami miejsca zbrodni. Taka właśnie jest ta powieść, raczej pozbawiona brutalnego naturalizmu, a stawiająca w zamian na intelektualną stronę sprawy rozwiązywanej przez komisarza i panią prokurator. Jest także wątek prowadzący nas do starożytności – i okazuje się nagle, że i w naszych czasach znajomość kultury Rzymian może być przydatna.
Znajdziemy w „Kruku” dobrze zarysowane, wiarygodne postacie, ciekawe ludzkie typy, z ich specyficzną dla każdego życiową filozofią. Jest wątek wielkiego biznesu, jest tło narkotykowe, motyw rywalizacji: o wpływy, o rodzicielską miłość, o kobietę… Można pochwalić komisarza Kruka za to, że nie daje się zwieść Marcie, która chcąc zaliczyć sukces w rozwiązaniu tajemnicy śledztwa, nalega na jak najszybsze jego zakończenie (a może jednak ktoś za tym stoi?). Nie ze Sławomirem takie numery.
Choć niestety, nie wszystkie rzeczy znajdą w finale swoje wyjaśnienie (co pozostawia niedosyt), książka ma taki przebieg akcji i tempo, że w dużej mierze zostaje nam to wynagrodzone. Nie wszystko w finale się znalazło, a może to celowe, bo „Kruk” sprawia wrażenie, że autor przymierza się do kontynuacji. To byłaby dobra wiadomość, naprawdę chętnie sięgnęłabym po ciąg dalszy.
koniec
19 października 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Kij w mrowisko
Joanna Kapica-Curzytek

19 XI 2017

Dla nie-ekspertów lektura „Mody, wiary i fantazji” będzie sporym wyzwaniem, natomiast czytelnicy zorientowani w poruszanej tu problematyce dostaną szeroki zarys najważniejszych osiągnięć współczesnej fizyki, przedstawiony z dużą dozą krytycyzmu.

więcej »

Mała Esensja: Więcej czarów
Marcin Mroziuk

18 XI 2017

Łatwo się domyślić na podstawie tytułu, że „Zula w szkole czarownic” będzie dla młodych czytelników okazją do obserwowania, jak główna bohaterka poszerza zakres swoich magicznych umiejętności. Najważniejsze jest jednak, że nowa powieść Nataszy Sochy jest lekko napisana i skrzy się humorem.

więcej »

Ciemni coś ci jaśni
Beatrycze Nowicka

17 XI 2017

„Ciężko być najmłodszym”, czyli pierwszy tom trylogii „Książę ciemności” to pozycja przede wszystkim dla naprawdę zagorzałych wielbicieli humorystycznej fantasy ze wschodu.

więcej »

Polecamy

Tropem jednorożca

Po trzy:

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Dla niefantastów lubiących wyzwania
— Beatrycze Nowicka

Fantastyczne antologie
— Beatrycze Nowicka

Nie tylko wiedźmin
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż autora

Kij w mrowisko
— Joanna Kapica-Curzytek

Miłosny trójkąt i zbyt wiele niespodzianek
— Joanna Kapica-Curzytek

Trzy osoby
— Joanna Kapica-Curzytek

Tak, ale po co to wszystko?
— Joanna Kapica-Curzytek

Inny klimat
— Joanna Kapica-Curzytek

Długi szlak
— Joanna Kapica-Curzytek

Pomiędzy, na razie, w międzyczasie…
— Joanna Kapica-Curzytek

Radosny seks i śmiertelna groza
— Joanna Kapica-Curzytek

Pod podszewką historii
— Joanna Kapica-Curzytek

Kraj inspirujący i zaskakujący
— Barbara Curzytek, Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.