Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 listopada 2017
w Esensji w Esensjopedii

Miłosny trójkąt i zbyt wiele niespodzianek

Esensja.pl
Esensja.pl
„Przemilczane tajemnice” Deborah Moggach dostarczają nam niezłej rozrywki, ale mogą też być przykładem, jak autorka nie powinna dyskontować sukcesu swoich poprzednich książek.

Deborah Moggach
‹Przemilczane tajemnice›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułPrzemilczane tajemnice
Tytuł oryginalnySomething to Hide
Data wydania29 sierpnia 2017
Autor
PrzekładMaja Justyna
Wydawca Rebis
ISBN978-83-8062-023-0
Format336s. 140×200mm
Cena32,90
Gatunekobyczajowa
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 27,47 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Deborah Moggach jest u nas znana jako autorka bestsellerowej, ostatnio zekranizowanej, powieści historycznej „Tulipanowa gorączka” oraz tragikomedii „Hotel Marigold”, również przeniesionej parę lat temu na ekran filmowy w gwiazdorskiej obsadzie. A gdy po polsku ukazał się także „Hotel złamanych serc”, nie było wątpliwości, że nikt tak jak Deborah Moggach, nie potrafi tak trafnie i delikatnie opisywać świata starszych osób. Mamy w jej powieściach ich lęki i strach przed światem, opisywane bez przemilczeń, ale też śmiesznostki i dziwactwa. Bohaterowie Deborah Moggach to także piękni wewnętrznie i nieco „zwariowani” ludzie, nie zamykający drzwi przed miłością, nawet w późnym wieku. Dodatkowym atutem jest także egzotyczna sceneria powieści Moggach oraz zabawne „komedie omyłek”, opierające się między innymi na kulturowych różnicach.
W „Przemilczanych tajemnicach” mamy próbę stworzenia powieści globalnej – akcja toczy się jednocześnie w Wielkiej Brytanii, w Afryce, W Stanach Zjednoczonych i w Chinach. Moggach próbuje połączyć ze sobą losy wszystkich bohaterów. Jedni zwiążą się razem bardzo blisko, inni tylko przelotnie zetkną się ze sobą. Próba ta wypada jednak niezbyt przekonująco, przede wszystkim ze względu na słabą konstrukcję powieści. Mamy tu do czynienia w gruncie rzeczy z dwiema nakładającymi się na siebie opowieściami, przy czym wątek – nazwijmy to – amerykańsko-chiński jest tak marginalny, że pominięcie go w książce zupełnie by jej nie zaszkodziło.
Nieźle zapowiada się w nim historia Lorrie, ofiary internetowego oszustwa. Los zetknie ją z pewnym chińskim małżeństwem, ale ten motyw został w dużej mierze zmarnowany, bo im dalej, tym staje się coraz bardziej poszlakowy. To był już materiał na następną powieść! Rozwijając go szerzej, można było z pewnością pokazać niejeden etyczny aspekt sytuacji, w jakiej znalazła się oszukana kobieta (w dodatku jej mąż nie wie o niczym!) oraz zasygnalizować, że oto nasz „nowy wspaniały globalny świat” ma i takie właśnie niejednoznaczne oblicze.
Najwięcej miejsca autorka poświęca opisowi historii miłosnego trójkąta – Petra jest samotną kobietą około sześćdziesiątki i mieszka w Wielkiej Brytanii. Jej najlepsza przyjaciółka Bev z mężem Jeremym od lat mieszkają w Afryce. Gdy Jeremy przyjeżdża do kraju sam, ku zaskoczeniu Petry, rozwija się między nimi romans. Kobieta tonie w wyrzutach sumienia, czy wypada odbijać niczego niepodejrzewającej (czy na pewno?) koleżance męża, zwłaszcza jeżeli mają za sobą tyle lat – wszystko na to wskazuje – udanego małżeństwa.
Zdecydowanie brakuje w „Przemilczanych tajemnicach” lekkości i komediowego zacięcia – czyli tego, co zawsze było mocną stroną książek Deborah Moggach. Akcja przenosi się do Afryki i im bliżej zakończenia, tym bardziej wątek się komplikuje, ale też niemiłosiernie dłuży. Ku naszemu zaskoczeniu, wszystko rozwija się w tak wydumanym kierunku, że trudno to „kupić” w całości bez zastrzeżeń. Autorka nie ustrzegła się też w niejednym miejscu utrwalania ogranych stereotypów o Afryce i Afrykanach (nawet jeżeli opisane zostały tutaj fikcyjne miejsca). Wątek afrykański (i drobiazgowy opis wewnętrznych emocjonalnych turbulencji Petry) jest przegadany, a zakończenie – zagmatwane, mało sensowne i trudno nawet powiedzieć, że przekonuje. Nagle pojawia się tu wątek ekologiczny i kryminalny – czy aby nie za dużo tu niespodzianek w ostatniej chwili?
Przeczytanie tej książki oczywiście nie zrobi nam krzywdy, nie można powiedzieć, że całość jest zupełnie do niczego. Ale nie mogę się oprzeć wrażeniu, że w porównaniu z niewątpliwie udanymi powieściami: „Hotel Marigold” czy „Hotel złamanych serc” – „Przemilczane tajemnice” obniżają loty. Tak, jakby autorka, będąc na fali sukcesów, spieszyła się z napisaniem kolejnej powieści za wszelką cenę. Szkoda, że stało się to kosztem jakości.
koniec
11 listopada 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Kij w mrowisko
Joanna Kapica-Curzytek

19 XI 2017

Dla nie-ekspertów lektura „Mody, wiary i fantazji” będzie sporym wyzwaniem, natomiast czytelnicy zorientowani w poruszanej tu problematyce dostaną szeroki zarys najważniejszych osiągnięć współczesnej fizyki, przedstawiony z dużą dozą krytycyzmu.

więcej »

Mała Esensja: Więcej czarów
Marcin Mroziuk

18 XI 2017

Łatwo się domyślić na podstawie tytułu, że „Zula w szkole czarownic” będzie dla młodych czytelników okazją do obserwowania, jak główna bohaterka poszerza zakres swoich magicznych umiejętności. Najważniejsze jest jednak, że nowa powieść Nataszy Sochy jest lekko napisana i skrzy się humorem.

więcej »

Ciemni coś ci jaśni
Beatrycze Nowicka

17 XI 2017

„Ciężko być najmłodszym”, czyli pierwszy tom trylogii „Książę ciemności” to pozycja przede wszystkim dla naprawdę zagorzałych wielbicieli humorystycznej fantasy ze wschodu.

więcej »

Polecamy

Tropem jednorożca

Po trzy:

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Dla niefantastów lubiących wyzwania
— Beatrycze Nowicka

Fantastyczne antologie
— Beatrycze Nowicka

Nie tylko wiedźmin
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż twórcy

Najlepsze jest niezmiennie przed nami
— Joanna Kapica-Curzytek

Siedemdziesiątka to nowa czterdziestka!
— Joanna Kapica-Curzytek

Tegoż autora

Kij w mrowisko
— Joanna Kapica-Curzytek

Trzy osoby
— Joanna Kapica-Curzytek

Tak, ale po co to wszystko?
— Joanna Kapica-Curzytek

Inny klimat
— Joanna Kapica-Curzytek

Długi szlak
— Joanna Kapica-Curzytek

Pomiędzy, na razie, w międzyczasie…
— Joanna Kapica-Curzytek

Nie ze Sławomirem takie numery
— Joanna Kapica-Curzytek

Radosny seks i śmiertelna groza
— Joanna Kapica-Curzytek

Pod podszewką historii
— Joanna Kapica-Curzytek

Kraj inspirujący i zaskakujący
— Barbara Curzytek, Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.