Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 listopada 2017
w Esensji w Esensjopedii

Cudzego nie znacie: Galaktyczni agenci i niszczyciele gwiazd

Esensja.pl
Esensja.pl
Powieści z gatunku space opera jakoś mało na naszym rynku. Niniejsza recenzja nie jest niestety pisana z powodu zmiany tego stanu rzeczy, „Singularity Sky” oraz „Iron Sunrise” Charlesa Strossa są bowiem dostępne w Polsce jedynie w wersji oryginalnej – czyli po angielsku.

Charles Stross
‹Singularity Sky›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułSingularity Sky
Data wydania3 lutego 2005
Autor
Wydawca Orbit
CyklSingularity Sky
ISBN9781841493343
Format400s. 4,3″×7″
Cena£6,99
Gatunekfantastyka
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Niektórym czytelnikom mogło już obić się o uszy nazwisko Charlesa Strossa – Jacek Dukaj napisał bowiem pochlebną recenzję innej jego powieści, „Accelerando” (swoją drogą utwór ten został udostępniony przez autora za darmo na stronie www.accelerando.org). Jednak cykl składający się na razie z „Singularity Sky” oraz „Iron Sunrise” to zupełnie inna para kaloszy – co nie oznacza, że gorsza.
„Singularity Sky” rozpoczyna się od deszczu telefonów komórkowych na prowincjonalnej planecie, Świecie Rocharda. To początek „inwazji” na najmłodszą kolonię Nowej Republiki – zacofanego kieszonkowego imperium ludzi czeskiego i rosyjskiego pochodzenia. Jednak „najeźdźcy” nie dążą do zdobycia terytoriów, zniewolenia żon i córek mieszkańców ani osiągnięcia jakichś zamierzeń politycznych. Celem Festiwalu – kolektywu postludzkich zbieraczy – jest tylko i wyłącznie informacja, za którą są w stanie zapłacić spełnieniem wszelkich materialnych życzeń. Za opowieść o Babie Jadze można dostać bombę atomową lub cybernetyczne ramię, za postmarksistowską teorię ekonomii politycznej – nanotechnologiczny „róg obfitości” lub daczę na nóżkach. A po uzyskaniu z planety wszystkich możliwych danych i przerobieniu księżyca lub dwóch na paliwo Festiwal powędruje dalej, pozostawiając chaos i koszmar urzeczywistnionych za pomocą nanotechnologii marzeń. Oczywiście władze nie są zbyt zadowolone – nie mają jednak środków przeciwdziałania rozprzestrzeniającej się anarchii, natomiast polityczni radykałowie, tacy jak Burya Rubenstein, są w swoim żywiole, ogłaszając początek międzyukładowej rewolucji. Imperator Iwan Hasek III nie może pozostawić wydarzeń swojemu biegowi, wysyła zatem w kierunku Świata Rocharda flotę wojenną, na pokładzie której obok żołnierzy i oficerów politycznych znajdują się również główni bohaterowie obydwu powieści: technik Martin Springfield, mający sprawować nadzór nad unowocześnieniem silników floty, oraz dyplomatka ze Starej Ziemi, Rachel Mansour. W trakcie podróży ta dwójka zaczyna współpracować – chociaż każde z nich ma jeszcze jedną, nieoficjalną misję, którą tai przed drugim – i odkrywa, że zadanie, które postawiono przed flotą, również nie jest takie, jak oficjalnie podano. Jego wykonanie może grozić ingerencją quasi-boskiej sztucznej inteligencji – Eschatona, nielubiącego naruszania zasady przyczynowości – a co za tym idzie, zagładą nie tylko Świata Rocharda, ale całej Nowej Republiki. Jednak czy z zaawansowanymi infożercami można walczyć tradycyjnym sposobem? A to dopiero wstęp do właściwej akcji książki.

Charles Stross
‹Iron Sunrise›

EKSTRAKT:80%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułIron Sunrise
Data wydania4 sierpnia 2005
Autor
Wydawca Orbit
CyklSingularity Sky
ISBN9781841493367
Format496s. 4,3″×7″
Cena£6,99
Gatunekfantastyka
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
W drugim tomie słońce jednej z planet – Nowej Moskwy – wybucha, co pociąga za sobą śmierć wszystkich mieszkańców systemu. Niektórzy sądzą, że to akcja Eschatona – ale Nowi Moskwicze nie rozwijali w ogóle zabronionych przez niego nauk. Co gorsza, automatyczna obrona Nowej Moskwy działa tak, jak ją zaprogramowano na wypadek zagłady macierzystej planety – wystrzeliwuje w kierunku ostatnio wyznaczonego celu pociski mogące uśmiercić kolejny system. Jest nim układ Nowego Drezna, który jednak gorąco zaprzecza jakimkolwiek związkom z wywołaniem wybuchu gwiazdy. Pozostali przy życiu ambasadorowie Nowej Moskwy dysponują kodami, którymi mogą odwołać zemstę… albo uniemożliwić jej powstrzymanie. I tych właśnie dyplomatów ktoś po kolei morduje. Jedyną osobą, która może wiedzieć coś, co odwróci groźbę śmierci od Nowego Drezna, jest Wednesday Shadowmist – nastolatka ze stacji kosmicznej podległej ongiś Nowej Moskwie. Rachel Mansour, reprezentując neutralne w tym konflikcie ONZ (teraz bardziej forum wymiany poglądów organizacji postpaństwowych i konsorcjów niż światowy rząd), musi dotrzeć do Wednesday, chronić ją i wydobyć z niej informacje. Przeszkodzić w tym może działający na kilku okolicznych planetach ruch PrzeTworzonych (w oryg. ReMastered), łączący w sobie „najlepsze” elementy ideologii nazistów i fanatyków religijnych, wcielane w życie przy wykorzystaniu udoskonalonej komunistycznej „taktyki salami”. Nic nie jest jednak takie, jak się wydaje.
Autorowi w obydwu tomach udało się wykreować świeżą i bardzo ciekawą wizję uniwersum przyszłości. Oryginalnym pomysłem jest choćby wyjaśnienie, skąd w galaktyce XXV wieku tysiące planet zamieszkanych przez zróżnicowane ludzkie cywilizacje. Napomknę jedynie, że zamieszany w to był Eschaton. Takie rozwiązanie ustrzegło autora przed kopiowaniem pomysłów Ursuli K. Le Guin czy Larry’ego Nivena (z Ziemią jako jedną z kolonii starożytnej cywilizacji), a także zapewniło wspólny pierwiastek dla odwiedzanych przez bohaterów planet.
Obecność w zajmowanej przez ludzi przestrzeni prawie boskiej istoty daje także twórcy możliwość stosowania fabularnych zwrotów, które w innej sytuacji moglibyśmy nazwać pogardliwie trickami deus ex machina. W tym wszechświecie nie dziwi niewidzialny przyjaciel podpowiadający uciekinierowi drogę ucieczki.
Uniwersum stworzone przez Strossa to nie tylko oryginalny świat i zaskakujące pomysły (mosiężne przyrządy i telegraf na międzygwiezdnym statku szybszym niż światło – to jest to!) – to wiarygodne gadżety technologiczne, jak wykorzystujące teleportację kwantową natychmiastowe komunikatory, a także ciekawe zastosowanie zasady przyczynowości w roli nowego przykazania dla ludzkości, szybka akcja z nagłymi zwrotami (kilka razy byłem naprawdę poważnie zaskoczony), no i sympatyczni bohaterowie niebędący jedynie odbitkami ze starych klisz. Przy tym akcja toczy się wartko, a detale oraz charakterystyki postaci oddane są plastycznie.
Warto przeczytać obydwa tomy, poznać świat stworzony przez Charlesa Strossa, sprawdzić, na ile potrafi on zaskoczyć. Warto – bo epilog drugiego tomu zapowiada, że prawdziwa rozgrywka na skalę Galaktyki dopiero się rozpoczyna.
koniec
19 grudnia 2006
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Kij w mrowisko
Joanna Kapica-Curzytek

19 XI 2017

Dla nie-ekspertów lektura „Mody, wiary i fantazji” będzie sporym wyzwaniem, natomiast czytelnicy zorientowani w poruszanej tu problematyce dostaną szeroki zarys najważniejszych osiągnięć współczesnej fizyki, przedstawiony z dużą dozą krytycyzmu.

więcej »

Mała Esensja: Więcej czarów
Marcin Mroziuk

18 XI 2017

Łatwo się domyślić na podstawie tytułu, że „Zula w szkole czarownic” będzie dla młodych czytelników okazją do obserwowania, jak główna bohaterka poszerza zakres swoich magicznych umiejętności. Najważniejsze jest jednak, że nowa powieść Nataszy Sochy jest lekko napisana i skrzy się humorem.

więcej »

Ciemni coś ci jaśni
Beatrycze Nowicka

17 XI 2017

„Ciężko być najmłodszym”, czyli pierwszy tom trylogii „Książę ciemności” to pozycja przede wszystkim dla naprawdę zagorzałych wielbicieli humorystycznej fantasy ze wschodu.

więcej »

Polecamy

Tropem jednorożca

Po trzy:

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Dla niefantastów lubiących wyzwania
— Beatrycze Nowicka

Fantastyczne antologie
— Beatrycze Nowicka

Nie tylko wiedźmin
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Z tego cyklu

Uratuj świat raz jeszcze
— Miłosz Cybowski

Niekończąca się wojna
— Miłosz Cybowski

Myślę, że nie dzieje się nic
— Miłosz Cybowski

Za dużo Meksykanów
— Joanna Kapica-Curzytek

Nie tylko o wampirach
— Miłosz Cybowski

Przygody pewnego emeryta
— Miłosz Cybowski

Gender fiction
— Miłosz Cybowski

Prywatność to kradzież
— Miłosz Cybowski

Malowany ptak
— Borys Jagielski

Przełamywanie tabu
— Joanna Kapica-Curzytek

Tegoż twórcy

Esensja czyta: Luty 2017
— Przemysław Ciura, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Anna Nieznaj, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Ponad pustynią rzeczywistości
— Beatrycze Nowicka

My jako eksperyment społeczny
— Jędrzej Burszta

Esensja czyta: Lato 2009
— Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Joanna Słupek, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski

Economical fiction, czyli o czym marzą elektroniczne koty?
— Jakub Gałka

Osobliwie dobra fantastyka
— Michał Kubalski

Tegoż autora

Film, który poszedł naprzód
— Michał Kubalski

Good comic gone bad, czyli space opera rom-com
— Michał Kubalski

Gwiezdne wojny: Nowa układanka ze starych klocków
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Mroziuk, Anna Nieznaj, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Więcej wszystkiego co błyszczy, buczy i wybucha?
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Nie taki dobry dinozaur
— Michał Kubalski

O tych, co z kosmosu
— Paweł Ciołkiewicz, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Po rozum do głowy
— Michał Kubalski

Poszerzenie pola walki
— Michał Kubalski

Czego oczy nie widziały
— Michał Kubalski

Pacjent zmarł, po czym wstał jako zombie
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jarosław Robak, Beatrycze Nowicka, Łukasz Bodurka

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.