Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 16 grudnia 2017
w Esensji w Esensjopedii

Całkiem porządna fantasy

Esensja.pl
Esensja.pl
Pierwszy tom „Wojen Świata Wynurzonego” młodej włoskiej autorki Licii Troisi to tak naprawdę czwarta część cyklu opowiadającego o losach Ośmiu Krain. Nieznajomość poprzedniej trylogii, której akcja toczyła się 40 lat wcześniej, nie przeszkadza jednak w lekturze „Sekty Zabójców”, będącej sprawnie napisanym wstępem do nowego rozdania pomiędzy Dobrymi i Złymi.

Licia Troisi
‹Sekta Zabójców›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułSekta Zabójców
Tytuł oryginalnyLa setta degli assassini
Data wydania30 maja 2008
Autor
PrzekładZuzanna Umer
Wydawca Videograf
CyklWojny Świata Wynurzonego
ISBN978-83-7183-582-7
Format462s. 140×210mm
Cena34,50
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wSelkar.pl: 29,00 zł
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj wMatras.pl
Wyszukaj w
Zobacz w
Ośmioletnia Dubhe w przepychance zabija starszego kolegę i decyzją rady wioski zostaje wygnana. Wędrujące bez celu przez tereny ogarnięte wojną domową dziecko napotyka tajemniczego mężczyznę, byłego członka Gildii Zabójców. Choć początkowo niechętnie, skrytobójca uczy Dubhe swego fachu, co ostatecznie sprowadza do nich wysłannika Gildii. Sekta uznaje dziewczynę za Dziecko Śmierci – naznaczone łatwością zabijania – i pragnie przejąć nad nią całkowitą kontrolę. Nastoletnia Dubhe będzie musiała walczyć o swoją wolność i życie, a jej zmagania okażą się związane z losami całego Świata Wynurzonego, który ponownie może zostać zniewolony przez wyznawców boga krwi i śmierci, Thenaara.
Jak już wspomniałem, rozpoczęcie wydawania w Polsce książek Licii Troisi od drugiej chronologicznie trylogii – aczkolwiek może dziwić – nie powoduje u czytelnika zamętu fabularnego. Możliwe, że w następnych tomach („Dwie wojowniczki” i „Nowe Królestwo”) ten brak może stać się bardziej dojmujący, gdyż powrócą w nich postacie będące bohaterami poprzedniego zestawu „Kronik Świata Wynurzonego”, jednak „Sekta Zabójców” to praktycznie wyłącznie historia Dubhe.
Poznajemy ją dwutorowo: rozdziały opisujące działania siedemnastoletniej złodziejki przeplatają się z fragmentami o przemianie wesołej ośmiolatki w przedwcześnie dojrzałą młodą kobietę, ściganą wspomnieniami i poczuciem winy. Taka konstrukcja, wzmocniona wyróżnieniem reminiscencji poprzez zastosowanie w nich czasu teraźniejszego, pozwala na bezproblemowe „przerzucanie” fabuły i stopniowe poznawanie przeszłości Dubhe i natury konfliktu, w jaki się uwikłała. Narracja koncentruje się na punkcie widzenia protagonistki, rzadko przenosząc perspektywę na innego bohatera.
Atutem powieści jest psychologia postaci. Zrozumiałe są dylematy i uczuciowe wybory Dubhe, w tym choćby oczywista miłość do jedynego opiekuna i mentora, przeradzająca się z niewinnej fascynacji w głębsze uczucie. Nie dziwi przywiązanie drobnego złodziejaszka Jenny do tajemniczej i niebrzydkiej koleżanki po fachu, nie jest także niczym niespotykanym fanatyzm religijny Zabójców, dzięki stosowanym technikom odhumanizowania swoich ofiar pozwalający na nieludzką pogardę i okrucieństwo. Politykierstwo i żądza władzy Dohora także nie są niczym obcym czy dziwacznym. Tak odmalowane postacie ułatwiają zawieszenie niewiary na czas lektury.
Świat przedstawiony nie jest zbyt oryginalny, pozostając w kręgu tradycji posttolkienowskiej: Osiem Krain zamieszkują w większości ludzie, jedynie w Krainie Skał rezydują gnomy, a w Marchii Lasów – nimfy. Ostatni Pół-Elf, wojowniczka Nihal, opuścił Krainy przed laty wraz z jednym z największych czarodziejów, Sennarem, a wraz z nimi zniknęły ostatki magii elfickiej. Poza Światem Wynurzonym istnieją także inne terytoria, nieistotne – przynajmniej na razie – dla fabuły.
„Sekta Zabójców” jest zatem przyzwoitą powieścią fantasy, niestanowiącą żadnego kamienia milowego dla gatunku, lecz lepszą od większości ukazujących się na naszym rynku pozycji. Przekład oraz korekta i redakcja także nie dają podstaw do zastrzeżeń – co prawda trochę głupio chwalić za coś, co powinno być oczywistością, jednak, jak się okazuje, nic już nie jest oczywiste. Pozostaje liczyć na to, że autorka nie zaprzepaści tego dobrego początku, a wydawca zdecyduje się przybliżyć polskim czytelnikom także pierwszą trylogię.
koniec
25 września 2008
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Morderstwa i medycyna
Joanna Kapica-Curzytek

15 XII 2017

O „Obsesji” można mówić tylko dobrze. Jak na kryminał przystało, książka trzyma w napięciu, jest tu spora dawka humoru, a nawet okruchy medycznej wiedzy.

więcej »

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej
Marcin Mroziuk

14 XII 2017

W „Winlandii” z prawdziwym zainteresowaniem śledzimy przebieg obfitujących w przygody wypraw głównego bohatera do odległych krain, ale w powieści George’a Mackaya Browna znacznie ważniejsza okaże się podróż zupełnie innego rodzaju.

więcej »

Umowa z wydawcą to umowa
Joanna Kapica-Curzytek

13 XII 2017

„To był człowiek!”, tom zamykający cykl o rodzinie Cliftonów, jest zarazem jego najsłabszą częścią.

więcej »

Polecamy

Inne strony świata

Po trzy:

Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

I jeszcze jeden tom…
— Beatrycze Nowicka

Transfuzje duszy
— Beatrycze Nowicka

Tropem jednorożca
— Beatrycze Nowicka

Inteligentne i inspirujące
— Beatrycze Nowicka

Za Stumilowym Lasem i Doliną Muminków
— Beatrycze Nowicka

Blask jasnych łun
— Beatrycze Nowicka

Dla niefantastów lubiących wyzwania
— Beatrycze Nowicka

Fantastyczne antologie
— Beatrycze Nowicka

Nie tylko wiedźmin
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Tegoż twórcy

Kmicic od zniechcenia machał szablą
— Beatrycze Nowicka

Niebo jest kłamstwem
— Beatrycze Nowicka

Za siedmioma lasami…
— Michał Kubalski

Pionki stoją na planszy
— Michał Kubalski

Tegoż autora

Film, który poszedł naprzód
— Michał Kubalski

Good comic gone bad, czyli space opera rom-com
— Michał Kubalski

Więcej wszystkiego co błyszczy, buczy i wybucha?
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Nie taki dobry dinozaur
— Michał Kubalski

O tych, co z kosmosu
— Paweł Ciołkiewicz, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Po rozum do głowy
— Michał Kubalski

Poszerzenie pola walki
— Michał Kubalski

Czego oczy nie widziały
— Michał Kubalski

Pacjent zmarł, po czym wstał jako zombie
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jarosław Robak, Beatrycze Nowicka, Łukasz Bodurka

Mniejsze zło
— Michał Kubalski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.