Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 listopada 2017
w Esensji w Esensjopedii

Pensjonaty w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
Zapraszamy na wystawę Doroty Buczkowskiej pt. Pensjonaty | Otwarcie 07.04.2017, godzina 19:00 | Wystawa czynna do 07.05.2017 | kuratorka: Maria Rubersz
Dorota Buczkowska, Mama, kolaż, 2017, 20×15cm
Dorota Buczkowska, Mama, kolaż, 2017, 20×15cm
Wystawa Doroty Buczkowskiej jest prezentacją dwóch projektów realizowanych od kilku lat. Zdjęcia anonimowych osób, znalezione w antykwariatach i u ulicznych sprzedawców, artystka przetwarza dorysowując / zarysowując poszczególne motywy czy postaci. Równolegle z rozwijanym systematycznie projektem fotograficznym tworzy obiekty ze szkła. Prace wykonane z zupełnie innych materiałów zestawione są w tak ścisłej relacji po raz pierwszy. Wspólnym mianownikiem jest tu nie tylko światło, ale i szereg innych wątków charakterystycznych dla twórczości artystki.
Dla wystawy „Pensjonaty” istotny jest m.in. defekt. Dorota wybiera zdjęcia uszkodzone, a fragment w którym emulsja fotograficzna jest niedoskonała – zadrapana, zagięta, zabrudzona – są punktem wyjścia do ingerencji w strukturę obrazu. Artystka przygląda się zdjęciom, ale interesuje ją głównie ich nadszarpnięta materia, a nie wizerunki osób czy rozgrywające się sceny. Ignoruje to, co powstało dzięki działaniu światła i szuka tego co skryte głębiej. Z ułomnej materii wysnuwa narrację, która nie była wystawiona na ekspozycję, o której nie chciano opowiedzieć. Miejsca naruszenia zewnętrznej powierzchni umożliwiają przedostanie się poza intencjonalne przedstawienie i rysowanie swoistego drzewa genealogicznego starającego się opowiedzieć znacznie więcej o bohaterach zdjęć.
Niektóre ze szklanych obiektów powstają tylko i wyłącznie z elementów wykonanych w hucie, ale Dorota wykorzystuje też szkło użytkowe, odbierając mu utylitarny charakter przez dodanie kolejnych elementów. Z amorficznych, bezużytecznych form, dziwnych i niepokojących, momentami humorystycznych padające na nie światło wydobywa bezinteresowne piękno. Rzucane cienie rozmywają, rozciągają, rozwibrowują i różnicują barwy rzeźb. Homogeniczne pod względem materiału struktury, dzięki zmieniającemu się światłu stają się pluralistyczne.
Dorota Buczkowska z wykształcenia jest konserwatorką. Przywraca dzieła sztuki do stanu uznawanego za pierwotny i możliwie nienaganny. Inaczej działa w projektach artystycznych. Tu zalążek choroby ma możliwość rozkwitnąć, a bohaterowie fotografii stają się pożywką dla nowych historii. Artystka dowartościowuje mechaniczne uszkodzenia, zdatne do użytku naczynia zmienia w bezużyteczne obiekty, mieszczące jednak znacznie więcej znaczeń. To świadoma postawa wobec wartości zniszczeń, które niosą ze sobą historię i wprowadzają lub podkreślają czwarty wymiar materialnych prac – czas. Fotografie snują raczej ponure historie, na pierwszy rzut oka mogą odstręczać, lecz równocześnie fascynują i wciągają w opowieść o zmienności materii. Szklane obiekty uwodzą swoim nieoczywistym pięknem. Na styku historii nieznanych, bo dotyczących obcych nam ludzi i masowo powielanych w hutach szklanych obiektach oraz wynikających z osobistych doświadczeń artystki historii powstają prace bardzo intymne.
Dorota Buczkowska – absolwentka Wydziału Rzeźby i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz Centrum Sztuki Villa Arson w Nicei. Operuje różnymi technikami artystycznymi – malarstwem, rzeźbą, grafiką, fotografią, rysunkiem, instalacją. Interesują ją podświadome zachowania człowieka, podejmuje też wątki oswajania traumy i tego, co wyparte. Jej prace wyróżnia perfekcyjny warsztat malarski i graficzny. Mieszka i pracuje w Warszawie.
koniec
7 kwietnia 2017
BWA Zielona Góra
65-048 Zielona Góra, Al. Niepodległości 19
tel. 68 325-37-26
fax 68 325-37-26
Czynne: wt-so 12-19; ni 11-17
Wstęp: 1,50 / 1,00 zł; we wtorki wstęp wolny
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Od: 2017-04-07 19:00
Do: 2017-05-07
BWA Zielona Góra, Zielona Góra, Al. Niepodległości 19

Najnowsze

Bufet pod Kombinatem w Krakowie
Dzieje Nowej Huty

19 XI 2017

Bufet pod Kombinatem | Swoista podróż do życia codziennego nowohucian przez pryzmat lokali gastronomicznych | Wystawę można oglądać od 26 października 2017 do 8 kwietnia 2018 roku.

więcej »
fot. Jolanta Marcolla, Światło, 1981

Własny pokój w Zielonej Górze
BWA Zielona Góra

18 XI 2017

Jolanta Marcolla – Własny pokój | Otwarcie wystawy 24.11 godz. 19:00 | godz. 19:30 pokaz filmów Arton Review. Wokół Formy Filmowej | Barbara Kozłowska / Paweł Kwiek / Jolanta Marcolla / Agnieszka Lasota / Laura Pawela / Amanda Wieczorek | Po pokazie zapraszamy na panel z udziałem Jolanty Marcolli | Wystawa czynna do 17.12.2017.

więcej »
Zdjęcie promujące wydarzenie: Sofi Żezmer Terra Incognita /Snapshots – dzięki uprzejmości Marta Shefter Gallery

Looking Glass w Orońsku
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

17 XI 2017

Sofi Żezmer LOOKING GLASS | Otwarcie wystawy w sobotę, 18 listopada 2017 roku, o godz. 14.00 w Galerii „Oranżeria” | Wystawa czynna do 7 stycznia 2018 roku | Kurator: Leszek Golec

więcej »

Polecamy

Symetria asymetryczna, cz. 67

Symetria asymetryczna:

Symetria asymetryczna, cz. 67
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 66
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 65
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 64
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 63
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 62
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 61
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 60
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 59
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 58
— Adam Kordaś

Zobacz też

Tegoż autora

BWA Zielona Góra
— Własny pokój w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Two 4 One w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Elementy w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Lucha Libre. Cifra Negra w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Rysunek satyryczny i zdjęcia wybrane w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Kalkulacja i irytacja w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Cross the b/order w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Conatus w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Lekcja dizajnu w Zielonej Górze

BWA Zielona Góra
— Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych w Zielonej Górze

Wkrótce

zobacz na mapie »

W trakcie (wybrane)

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.