Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
dzisiaj: 27 lipca 2017
w Esensji w Google

Poszerzanie świata w Gdańsku

CSW „Łaźnia”
Wystawa „Poszerzanie świata” – Masaki Fujihata | Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk-Dolne Miasto | Wernisaż 19 maja, godz. 18:00 (wstęp bezpłatny). Wystawa potrwa do 2 lipca.
POSZERZANIE ŚWIATA, wystawa Masakiego Fujihaty – jednego z najbardziej innowacyjnych i wpływowych artystów wykorzystujących nowe technologie medialne – prezentuje całe spektrum jego prac. Zarówno same dzieła, jak i interaktywna struktura zbioru, akcentują dominujący nurt poszukiwań Fujihaty. Rzeczywistość poszerzona (augmented reality, w skrócie AR) oraz konsekwencje jej stosowania jako budulca porządku kulturowego stały się priorytetem artysty w latach dziewięćdziesiątych i sukcesywnie odciskały swoje piętno na wcześniejszych, opracowywanych od nowa, projektach.
Oferowane odbiorcy doświadczenie zanurzenia i odnajdywania się w rozrastających się i komplikujących światach AR, podróży przez płynną, hybrydyczną rzeczywistość medialną ponowoczesności, rozgrywa się z użyciem różnorodnych form i nośników: od taśmy 8mm i metody stop motion przez komputerowo generowane rzeźby po urządzenia geolokalizacyjne (GPS). Zanurzając użytkowników wystawy w skondensowanej wersji rzeczywistości wirtualnej, Fujihata doprowadza ich na próg transgresji.
Rzeczywistość poszerzona jako medium – technologia artystyczna – i metoda odnoszenia się do rzeczywistości owocuje w ujęciu Fujihaty nowymi koncepcjami sztuki wyłaniającymi się z interakcji między sztuką, technologią i nauką. Połączenie prac realizowanych obecnie z wybranymi przykładami wcześniejszej twórczości – od instalacji z lat ‘90, jak Impressing Velocity (1992–94) i Beyond Pages (1995–97), po prace najnowsze: Voices of Aliveness (2012) oraz Capture in Half (2016) – ujawnia, w jaki sposób współczesne projekty artysty wyłaniają się z jego wcześniejszych dzieł, uwypuklając wielokierunkowość jego rozwoju.
Ten mariaż czyni twórczość Fujihaty przykładem postaw artystycznych, w których estetyka spotyka się z poznawczą refleksją nad technologiami i ich znaczeniem kulturowym, a nostalgia miesza się z futurologią. Japończyk nawiązuje dialog z przeszłością sztuki nowych mediów, zarazem nawiązując do jej obecnie budowanej przyszłości. Wystawa potrwa od 19 maja do 2 lipca 2017, w tym samym czasie pokazywana na biennale w Wenecji. W ślad za nią podążać będzie książka poświęcona sztuce Fujihaty, przygotowana przez badaczy sztuki nowych mediów oraz znawców jego twórczości.
Projekt Art+Science Meeting, realizowany przez CSW Łaźnie od 2011 roku, jest przedsięwzięciem o charakterze pionierskim. Poprzez rozbudowany program wystaw, warsztatów, publikacji, spotkań i debat, ukazuje sztukę i naukę jako odmienne, lecz równorzędne sposoby podejścia do tej samej rzeczywistości. Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
koniec
17 maja 2017
Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”
80-767 Gdańsk, ul. Jaskółcza 1
tel. +48 058 305 40 50
fax +48 058 305 26 80
Czynne: od wtorku do niedzieli w godz. 12.00 - 18.00
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Od: 2017-05-19 18:00
Do: 2017-07-02
CSW „Łaźnia”, Gdańsk, Jaskółcza 1

Najnowsze

Thorsten Goldberg, Neon Cumulus

Konstruując chmury w Orońsku
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

25 VII 2017

Thorsten Goldberg | ‌Konstruując chmury | Od 29 lipca do 22 października 2017 roku | Galeria Oranżeria, Park Rzeźby | Otwarcie wystawy: sobota, 29 lipca, godz. 14.00

więcej »

Dziękuję ci koniu w Warszawie
Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie

17 VII 2017

Dziękuję ci koniu | Wystawa | Od 5 kwietnia do 3 września 2017 roku

więcej »

Kwas 2 w Gdańsku
CSW „Łaźnia”

16 VII 2017

Wystawa: Kwas 2 | Monika Drożyńska | ‌Wernisaż: 16 lipca godz. 18.00 | Wystawa: 16 lipca–10 września 2017 roku | Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1, Jaskółcza 1, Gdańsk Dolne Miasto

więcej »

Polecamy

Symetria asymetryczna, cz. 64

Symetria asymetryczna:

Symetria asymetryczna, cz. 64
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 63
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 62
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 61
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 60
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 59
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 58
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 57
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 56
— Adam Kordaś

Symetria asymetryczna, cz. 55
— Adam Kordaś

Zobacz też

Tegoż autora

CSW „Łaźnia”
— Kwas 2 w Gdańsku

CSW „Łaźnia”
— Fragmenty pękniętego chodnika w Gdańsku

CSW „Łaźnia”
— Zgiń i znów się przemień w Gdańsku

CSW „Łaźnia”
— Planting Seeds w Gdańsku

CSW „Łaźnia”
— Tabela Co? Czym? [Polityka] w Gdańsku

CSW „Łaźnia”
— Homo Spiritualis i Wpływy w Gdańsku

CSW „Łaźnia”
— New Religion w Gdańsku

CSW „Łaźnia”
— Oko w oko z bestią w Gdańsku

CSW „Łaźnia”
— Ściana, za którą coś/nic się nie stało w Gdańsku

CSW „Łaźnia”
— Bogota. Miasto na krawędzi w Gdańsku

Wkrótce

zobacz na mapie »

W trakcie (wybrane)

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.