Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 6 czerwca 2023
w Esensji w Esensjopedii

J.G. Ballard

J.G. Ballard

ImięJ.G.
NazwiskoBallard
Notka biograficzna
Ceniony autor powieści psychologiczno-społecznych z elementami fantastyki naukowej, m.in. „Kraksy” oraz „Imperium słońca”, zekranizowanego przez Stevena Spielberga.
Urodził się w Szanghaju. Po ataku na Pearl Harbour rodzina chłopca została internowana. Do Anglii powrócili dopiero w 1946 roku. Pobyt w japońskim obozie opisał Ballard w „Imperium słońca”, autobiograficznej powieści, która weszła do kanonu współczesnej literatury.
Zanim jednak Ballard całkowicie poświęcił się twórczości literackiej, długo szukał drogi życiowej. Studiował medycynę w Cambridge, pracował dla firm reklamowych, był bileterem w Covent Garden, wreszcie zaciągnął się do RAF-u i odbył służbę w Kanadzie.
W 1956 roku ukazało się pierwsze opowiadanie Ballarda, a w 1961 roku debiut powieściowy. Wyróżniające się oryginalną treścią i formą, powieści Ballarda odzwierciedlają prześladującą autora wizję zagłady świata, zniszczonego katastrofą nuklearną czy ekologiczną („Wyspa”, „Witaj Ameryko”, „W pośpiechu do raju”). Wydarzeniem literackim stała się książka „Kraksa”, będąca metaforą życia człowieka w nowoczesnym społeczeństwie, oraz powieść „Kokainowe noce”.
J.G. Ballard jest dziś uznanym przez krytykę i czytelników twórcą literatury na najwyższym poziomie, łączącym w swych powieściach symboliczne obrazy wyimaginowanej przyszłości z realiami okrutnej codzienności.
Teksty w Esensji
Książki – Recenzje      
Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Daniel Markiewicz, Agnieszka ‘Achika’ Szady ‹Esensja czyta: Październik 2012›

Jędrzej Burszta, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka ‹Esensja czyta: Sierpień 2011›

Jędrzej Burszta, Miłosz Cybowski, Michał Foerster, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski ‹Esensja czyta: Grudzień 2010›

Jędrzej Burszta ‹Kosmos wewnętrzny›

Książki – Publicystyka      


Książki – Wieści      

Filmy – Wieści      

Utwory powiązane
Autor (7)       [rozwiń]


Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Copyright © 2000-2023 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.