Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 16 stycznia 2022
w Esensji w Esensjopedii

David B.

David B.

ImięDavid
NazwiskoB.
Notka biograficzna
Właściwie Pierre-François Beauchard, urodzony w 1959 roku.
Jeden z założycieli – obok Lewisa Trondheima, Jean-Christophe’a Menu, czy Killofera – słynnego francuskiego wydawnictwa L’Association, które zrewolucjonizowało europejski komiks. To ono opublikowało przełomowe „Persepolis” Marjane Satrapi narysowane pod olbrzymim wpływem stylu Davida B., który namówił ją na spisanie wspomnień w formie komiksu i pomagał jej w pracy.
Choć skończył szkołę plastyczną w Paryżu, karierę na komiksowym rynku zaczynał w połowie lat 80. jako scenarzysta dla dużych wydawnictw (np. Glènat). Wkrótce jednak w pismach „Chic”, „Okapi”, „(À Suivre)”zaczęły pojawiać się rysowane przez niego krótkie historie. Prawdziwą wolność i możliwość rozwoju niezwykłego talentu dało mu natomiast własne wydawnictwo założone z innymi twórcami w 1990 r.
Pod jego szyldem opublikował swoje najlepsze komiksy (wiele z nich w cyklicznym magazynie L’Association pt. „Lapin”), w tym najsłynniejszych „Rycerzy świętego Wita”. Ta tworzona przez siedem lat autobiograficzna historia o zmaganiach rodziny z epilepsją brata autora, podobnie jak „Maus” Arta Spiegelmana, zmieniła postrzeganie komiksu, a swemu twórcy przyniosła uznanie i liczne nagrody na całym świecie.
Jego styl i sposób tworzenia porównuje się do Jacquesa Tardiego czy Hugo Pratta, choć chyba nawłaściwsza jest opinia pewnego brytyjskiego krytyka sztuki: „tak wyglądałyby komiksy Piccassa, gdyby ten je rysował”. We Francji z kolei nazywa się go „Andrè Bretonem komiksu”.
David B. cały czas intensywnie tworzy. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt krótkich historii, albumów i scenariuszy dla innych rysowników.
Teksty w Esensji
Komiksy – Publicystyka      Utwory powiązane
Scenariusz      


Rysunki      Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Copyright © 2000-2022 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.