Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 30 listopada 2022
w Esensji w Esensjopedii

Andrzej Zimniak

Andrzej Zimniak

ImięAndrzej
NazwiskoZimniak
WWW
Notka biograficzna
Andrzej Zimniak – pisarz, publicysta i naukowiec (chemik), ur. w 1946 r. w Warszawie. Wydał 9 książek (8 zbiorów opowiadań i 1 powieść). Literacki debiut przypada na rok 1980 — pierwsze opowiadanie Pojedynek ukazało się w tygodniku „Politechnik”; do dziś opublikował w czasopismach i książkach ok. 70 utworów. Ukazały się m.in. następujące pozycje książkowe: "Szlaki istnienia” (Nasza Księgarnia 1984, debiut), „Homo determinatus” (Wyd. Poznańskie, 1986), „Opus na trzy pociski” (Iskry, 1988), „Spotkanie z wiecznością” (Nasza Księgarnia, 1989), powieść „Marcjanna i aniołowie” (Wyd. Poznańskie, 1989), „Samotny myśliwy” (Alfa, 1994), „Klatka pełna aniołów” (Prószyński i S-ka, 1999), „Łowcy meteorów” (Sorus, 2000) oraz „Śmierć ma zapach szkarłatu” (Fabryka Słów, 2003). Opowiadania Zimniaka znalazły się także w 12 antologiach. Opowiadania Zimniaka znalazły się także w wielu antologiach. Jego utwory były tłumaczone na czeski i białoruski, a obecnie są przekładane na angielski i francuski.
Laureat nagród literackich, m. in. miesięcznika „Fantastyka”, Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki oraz klubu SFAN, a za opowiadanie „Klatka pełna aniołów” otrzymał w 1995 r. nominację do ogólnopolskiej nagrody im. Janusza Zajdla. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Andrzej Zimniak twierdzi, że świat jest zbyt ciekawy, żeby poprzestawać na jednym zajęciu, stąd jego zainteresowania: pisarstwo, nauka, publicystyka, fotografia, podróże, nurkowanie i eksploracja wulkanów.
Teksty w Esensji
Książki – Recenzje      


Magdalena Sperzyńska ‹W labiryncie możliwości›

Wojciech Gołąbowski ‹I tak, i nie›

Książki – Publicystyka      


Magdalena Śniedziewska ‹Zimniak outsider?›

Książki – Wieści (6)       [rozwiń]

Varia – Publicystyka      

Utwory powiązane
Autor (27)       [rozwiń]


Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Copyright © 2000-2022 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.