Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Byli sobie gliniarze…

Esensja.pl
Esensja.pl
Doprawdy trudno zrozumieć, po co zmieniać świetnie brzmiący – i idealnie pasujący do treści – oryginalny tytuł filmu „Mea culpa” na pozbawionego cech charakterystycznych i wykorzystywanego przez reżyserów już wielokrotnie „Świadka” (w różnych wariantach). Francuz Fred Cavayé mógłby się za to obrazić. Widzowie natomiast, przeszedłszy nad tym „tłumaczeniem” do porządku dziennego, powinni przed „odpaleniem” płyty DVD wygodnie zasiąść w fotelach. Bo dzieje się dużo…

Fred Cavayé
‹Świadek›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułŚwiadek
Tytuł oryginalnyMea culpa
Dystrybutor Kino Świat
Data premiery16 lipca 2015
ReżyseriaFred Cavayé
ZdjęciaDanny Elsen
Scenariusz
ObsadaVincent Lindon, Gilles Lellouche, Nadine Labaki, Gilles Cohen, Max Baissette de Malglaive, Medi Sadoun, Velibor Topic, Cyril Lecomte
MuzykaCliff Martinez
Rok produkcji2014
Kraj produkcjiFrancja
Czas trwania90 min
Dźwięk (format)francuski, polski
Napisypolskie
ParametryDolby Digital 5.1
Gatunekakcja, thriller
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Mówiąc najkrócej: „Świadek” (brrr!) to idealne połączenie klasycznego francuskiego kina gangsterskiego spod znaku mistrza gatunku Jean-Pierre’a Melville’a z jak najbardziej współczesną sensacją w stylu hollywoodzkim. Jest w nim miejsce zarówno na pogłębione portrety psychologiczne głównych bohaterów, jak i rozbudowane sekwencje pościgów i strzelanin. Reżyser (i jednocześnie współscenarzysta) Fred Cavayé znany jest w Polsce z takich filmów, jak thrillery „Dla niej wszystko” (2008) oraz „Pustka” (2010) czy komedia „Dusigrosz” (2016), która musiała być niemałym zaskoczeniem dla widzów śledzących dokładniej jego dokonania. W „Świadku” nie ma jednak niczego, co mogłoby wzbudzić uśmiech (i to akurat dobrze), jest za to kilka fragmentów, podczas których serce zaczyna bić zdecydowanie szybciej, a wzruszenie mocno ściska gardło. Duża w tym zasługa odtwórców ról pierwszoplanowych: Vincenta Lindona („Augustine”, „Podłość”), wcielającego się w eksgliniarza Simona, oraz Gilles’a Lellouche’a („Nie mów nikomu”, „Marsylski łącznik”), który użyczył swej twarzy policjantowi Franckowi.
Simon i Franck byli niegdyś nie tylko partnerami w pracy, ale również przyjaciółmi; mogli liczyć na siebie nawzajem w najtrudniejszych nawet chwilach. Niestety, spowodowany przez Simona wypadek samochodowy, w którym śmierć poniosła bogu ducha winna rodzina, zaważył na jego przyszłości. Stwierdzono, że prowadził wóz pod wpływem alkoholu; w efekcie powędrował na trzy lata za kratki. W tym czasie rozpadło się jego małżeństwo z Alice (w tej roli Libanka Nadine Labaki, znana między innymi z „Karmelu” i „Rock the Casbah”), która związała się z innym mężczyzną i teraz nie chce już słyszeć o byłym mężu. Nie może jednak całkiem wymazać go ze swego życia, łączy ich bowiem syn Théo (gra go, mimo młodego wieku mający już spore doświadczenie w pracy na planie filmowym, Max Baissette de Malglaive). Jest on „oczkiem w głowie” Simona, któremu – poza samotnością i odrzuceniem przez dawnych kolegów z pracy – najbardziej doskwiera właśnie niemożność bliskich kontaktów z chłopcem.
Dlatego też gdy pewnego dnia życie Théo znajduje się w niebezpieczeństwie, Simon bez wahania podejmuje walkę. Znajduje w niej zresztą niespodziewanego sojusznika, Francka, który stając u boku przyjaciela sprzed lat, poważnie naraża się swojemu przełożonemu. A czym i komu naraził się chłopiec? Przypadek sprawił, że stał się świadkiem mafijnej egzekucji – widział twarze morderców, mógłby ich rozpoznać. Postanowili więc go zabić. I niewiele brakowało, by stało się to na oczach zrozpaczonego ojca. Ten moment jest dla reżysera sygnałem, że należy podkręcić tempo – i tak też, jak za dotknięciem magicznej różdżki, dzieje się. Chroniący Théo przed mafiosami Simon i Franck nie cofają się przed niczym. Efekt jest taki, że trup ściele się gęsto, a im bardziej zajadle i skutecznie broniony jest chłopiec, tym bardziej zdeterminowani, by go wyeliminować, są przestępcy.
Cavayé chętnie sięga po inspiracje filmową klasyką – zarówno francuską, jak i amerykańską – z lat 60. i 70. XX wieku. Widać w jego dziele szkołę Melville’a, o czym mowa była już we wstępie, ale także Georges’a Lautnera (tego od „Był sobie glina…” czy „Zawodowca”), Sama Peckinpaha czy Williama Friedkina. Reżyser „Świadka” (brrr!) lubi rozciągać sceny akcji w czasie – vide pościg w halach targowych bądź końcowa sekwencja w pociągu – czym przydaje im realizmu; ma też wówczas możliwość „wygrania” detali, jak chociażby strachu i fizycznego cierpienia bohaterów. Nie unika też jednak zagrań typowych dla hollywoodzkiej sensacji, które z jednej strony służą mu do natychmiastowego podbicia emocji, z drugiej – pozwalają wybrnąć (owszem, na skróty) z logicznych zasadzek. W pełnym dramatyzmu finale zostaje też wyjaśnione, dlaczego Cavayé zatytułował swój film – oczywiście w oryginale – „Mea culpa”. I jest to istotny zwrot akcji, który nie tylko wiele wyjaśnia, ale – co najważniejsze – uwiarygodnia postępowanie Francka stawiającego pod znakiem zapytania swą dalszą karierę stróża prawa.
koniec
4 maja 2017

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Krótko o filmach: Thor: Ragnarok (DVD)
Sebastian Chosiński

22 III 2018

Hela w opałach. Sebastian Chosiński pisze krótko o „Thor: Ragnarok”.

więcej »

Esensja ogląda: Marzec 2018 (2)
Sebastian Chosiński, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

13 III 2018

W kolejnej edycji zbioru krótkich recenzji filmowych mamy trzy recenzje kinowe i dwie filmów DVD.

więcej »

Esensja ogląda: Marzec 2018 (1)
Piotr Dobry, Marcin Mroziuk, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

3 III 2018

W pierwszej marcowej edycji Esensja ogląda znajdziecie recenzje „Czwartej władzy”, „Nici widmo”, „Córek dancingu” i „Padmaavat”.

więcej »

Polecamy

Ranking filmów oscarowych

Oscary 2018:

Ranking filmów oscarowych
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja przyznaje Oscary
— Piotr Dobry, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Najlepsze filmy
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Najlepsi aktorzy
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Kategorie techniczne
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Zobacz też

Tegoż autora

Poznański portret Iłły
— Sebastian Chosiński

Wakacje w gnieździe os
— Sebastian Chosiński

Matko! Trzymaj się od nich z daleka
— Sebastian Chosiński

Najpodlejsza wyspa na świecie
— Sebastian Chosiński

Sądowa historia Polski Ludowej (w pigułce)
— Sebastian Chosiński

Nagi pułkownik i histeryczna hrabina
— Sebastian Chosiński

Springy Fool jak Joker… I Blofeld
— Sebastian Chosiński

Obyś (nie) żył w takich czasach!
— Sebastian Chosiński

W szponach geparda, łapach goryla i paszczy krokodyla
— Sebastian Chosiński

Zdrada czai się pod wodą
— Sebastian Chosiński

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.