Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 8 maja 2021
w Esensji w Esensjopedii

Mój sąsiad Miyazaki

Esensja.pl
Esensja.pl
Hayao Miyazaki od lat uznawany jest za największego żyjącego twórcę filmów animowanych. Chylą przed nim czoła zarówno reżyserzy ze stajni Disneya, jak i awangardowi twórcy komiksów pokroju Jeana „Moebiusa” Girauda. Także Akira Kurosawa zachwycał się dziełami Miyazakiego i stwierdził, że wszystkie talenty, które chciałby mieć w przemyśle filmowym, zajmują się animacją.

Michał R. Wiśniewski

Mój sąsiad Miyazaki

Hayao Miyazaki od lat uznawany jest za największego żyjącego twórcę filmów animowanych. Chylą przed nim czoła zarówno reżyserzy ze stajni Disneya, jak i awangardowi twórcy komiksów pokroju Jeana „Moebiusa” Girauda. Także Akira Kurosawa zachwycał się dziełami Miyazakiego i stwierdził, że wszystkie talenty, które chciałby mieć w przemyśle filmowym, zajmują się animacją.
Spirited Away
Spirited Away
Mija dokładnie sześćdziesiąt lat odkąd Japończycy wyprodukowali swój pierwszy pełnometrażowy film animowany. Dziś japońska animacja jest olbrzymim przemysłem, płodzącym co roku ogromne ilości popkulturowej pulpy, ale i skończone arcydzieła. Jedno z nich, obsypane nagrodami – w tym Złotym Niedźwiedziem i Oskarem – „Spirited Away” w reżyserii Hayao Miyazakiego, trafiło wreszcie do polskich kin.
Oskar, którym został uhonorowany film Miyazakiego tylko potwierdził stan faktyczny – Japończyk od lat uznawany jest za największego żyjącego twórcę filmów animowanych. Chylą przed nim czoła zarówno reżyserzy ze stajni Disneya, jak i awangardowi twórcy komiksów pokroju Jeana „Moebiusa” Girauda. Także Akira Kurosawa zachwycał się dziełami Miyazakiego i stwierdził, że wszystkie talenty, które chciałby mieć w przemyśle filmowym, zajmują się animacją. Nic dziwnego, skoro magia filmów Miyazakiego porywa widzów w każdym wieku.
„Spirited Away” to historia współczesnej dziesięcioletniej Japonki Chihiro Ogino, która wraz z rodzicami po przejściu przez tajemniczy tunel trafia do świata bogów. Nie jest to japońska wersja „Alicji w Krainie Czarów” – w magicznym świecie zamieszkiwany przez bóstwa nie panuje logika snu. Kraina rządzi się jasnymi, konsekwentnie egzekwowanymi prawami. Przekonają się o tym na własnej skórze rodzice Chihiro, gdy zostaną zamienieni w świnie. Tak wygląda kara za zjedzenie pokarmu przeznaczonego dla bogów…
Miyazaki urodził się w styczniu 1941 – roku Pearl Harbour – w Utsomiya, w prefekturze Tochigi. Był dzieckiem wojny, ale w nieco innym tego słowa znaczeniu. Jego rodzina posiadała fabrykę produkującą części do myśliwca Zero. Czerpała zyski z wojny, a dzięki dobrym układom z władzami żaden z krewnych Miyazakiego nie musiał brać udziału w walce na froncie. Bezpieczne i bogate życie, najpierw obok wojennego cierpienia, a potem wśród powojennej nędzy, wzbudziło w chłopcu silne poczucie winy i zwątpienia we własne pochodzenie oraz wartość rodziny. Symptomatyczne, że w jego filmach rodzice są zawsze w taki czy inny sposób nieobecni (reżyser tłumaczy się, że w literaturze dziecięcej to brak rodziców daje swobodę działania młodym bohaterom): zaklęci rodzice Chihiro zostawiają ją samą sobie. Z drugiej strony pojawiają się (nie spokrewnione jednak z bohaterami) postacie wyraźnie wzorowane na matce Miyazakiego, kobiecie inteligentnej i charyzmatycznej. Także ona była nieobecna – w 1947 zachorowała na gruźlicę i spędziła 9 lat przykuta do łóżka, z czego 6 w szpitalu. Sytuacja ta posłużyła reżyserowi za kanwę jednego z jego arcydzieł, „Mój sąsiad Totoro”.
Historia japońskiej animacji i życie Miyazakiego są ściśle ze sobą związane. Przełomem dla obu było pierwsze kolorowe pełnometrażowe anime zatytułowane „Legenda Białego Węża” („Hakujaden”, reż. Taiji Yabushita). Pod koniec 1958 Miyazaki, który miał depresję związaną z przygotowaniami do egzaminów wstępnych na studia, został porażony siłą emocji zawartych w filmie. Pod jego wpływem podjął decyzję o zostaniu rysownikiem i animatorem – zainteresowania te rozwijał w czasie studiów, gdzie przyłączył się do „Koła badań nad literaturą dziecięcą”, będącego w rzeczywistości klubem komiksowym. Towarzyszące od dzieciństwa rozczarowanie niesprawiedliwością świata pchnęło młodego Hayao ku marksizmowi. Sprzyjał temu klimat początku lat 60, w których do głosu doszły nielegalne przed wojną związki zawodowe i partie lewicowe. Była to naturalna droga dla młodego idealisty wierzącego w „prawdziwe demokratyczną Japonię”. Studia ukończył w roku 1962 z tytułem magistra Nauk Politycznych i Ekonomii.
Rok 1963 to kolejna ważna data – powstał wtedy pierwszy odcinek serialu „Tetsuwan Atom” (znany na Zachodzi jako „Astroboy”) autorstwa legendarnego „boga mangi” Osamu Tezuki („Metropolis”, „Black Jack”), animacja wkroczyła na srebrne ekrany. W tym samym roku Miyazaki rozpoczął pracę w „Toei Doga”, studiu, które wyprodukowało „Hakujaden”. Produkcja telewizyjna oznaczała wielkie zmiany w sposobie podejścia do animacji: seriale musiały powstawać szybko i tanio, co wiązało się ze spadkiem jakości. Niezadowalające warunki pracy i niskie płace w Toei doprowadziły do strajku animatorów. Miyazaki wziął w nim aktywny udział. Tym oraz ciężką pracą zyskał szacunek kolegów i w 1965 został sekretarzem związków zawodowych (ich wiceprezesem był Isao Takahata, do dziś przyjaciel i najbliższy współpracownik Miyazakiego). To kolejny motyw, który odnaleźć można w jego twórczości: postać, która nie ma oparcia w rodzinie zdobywa uznanie społeczności skonsolidowanej więzami pracy. Tak było z trzynastoletnią czarownicą Kiki („Kiki Delivery Service”), która musiała dowieść swojej wartości przez samodzielne życie i pracę w wielkim mieście; tak samo jest i z Chihiro, która by ocalić rodziców podejmuje pracę w magicznej łaźni, w której odpoczywają bogowie.
W 1965 Miyazaki zaangażował się w małą rewolucją animatorów Toei. Film „Przygody Holsa, Księcia Słońca”, opowiadający o solidarności małej społeczności wobec ataku zła, był dziełem w pełni demokratycznym – każdy członek zespołu miał wpływ na kształt dzieła. Realizacja projektu okazała się nieustanną walką z naciskami studia, przekroczono budżet i zakładany czas produkcji. Ukończony po trzech latach „Hols” okazał się najgorzej sprzedającym filmem w historii Toei – był zbyt inteligentny dla dziecięcej widowni. Odniósł jednak sukces artystyczny, stając się ulubionym filmem studentów, którzy dotąd uważali animację za coś dla dzieci. Tymczasem zmiany w życiu Miyazakiego sprawiły, że sam zapragnął tworzyć filmy skierowane do młodego widza. W październiku 1965 ożenił się bowiem z Akemi Ota, koleżanką z pracy. W styczniu 1967 przyszedł na świat ich pierwszy syn, który doczekał się młodszego brata w kwietniu 1969.
Księżniczka Mononoke
Księżniczka Mononoke
W 1971 Miyazaki i Takahata (który po przejściach z „Holsem” nie potrafił już dogadać się z Toei) przenieśli się do nowo założonego studia A-Pro, gdzie wreszcie mogli rozwinąć skrzydła. Zaraz potem Miyazaki pojechał do Szwecji, gdzie spotkał się z Astrid Lindgren. Nie udało mu się jednak zrealizować celu podróży – pisarka nie wyraziła zgody na ekranizację „Pippi Langstrumpf”. Niezrażony niepowodzeniem reżyser stworzył film, „Panda i mała panda”, historię małej, nieco przypominającej Pippi dziewczynki, która mieszka bez rodziców, ale z tytułowymi zwierzakami. Na bazie czarno-białego miśka Miyazaki stworzył w 1988 niesamowitą, ukochaną przez widzów postać leśnego ducha Totoro. Odmowa Szwedki wyszła wszystkim na dobre – może poza samą Pippi, której animowane przygody nie dorastały do pięt dziełom Japończyka. Duet Miyazaki i Takahata stworzył jeszcze kontynuację „Pandy…”, po czym przeniósł się do „Zuiyo Pictures” (znanego dziś jako „Nippon Animation”). Wytwórnia ta wpadła na pomysł serii ekranizacji arcydzieł światowej literatury dziecięcej. Zrealizowano „Heidi”, „Anię z Zielonego Wzgórza”, „Małą Księżniczkę” i wiele innych, które okazały się przebojami i były emitowane także w polskiej telewizji. W poszukiwaniu plenerów Miyazaki odwiedził Szwajcarię, Włochy i Argentynę. Fascynacja europejskimi widokami powróci w jego późniejszych dziełach, choćby w „Lupin III – Zamek Cagliostro”, opowiadającym o wnuku słynnego złodzieja-dżentelmena. Tłem akcji filmu jest prześlicznie sportretowane fikcyjne europejskie księstwo. Miyazaki szedł zatem podobną drogą, co Kurosawa – czerpiąc inspirację z kultury Zachodu (w tym francuskiej i rosyjskiej animacji) – i podobnie jak Kurosawa, stał się dla Zachodu wzorem. Nawiązania do finałowej sceny „Zamku Cagliostro” znalazły się w disneyowskim „Mysim Detektywie”, a twórcy „Atlantydy” nie ukrywają inspiracji „Laputą” japońskiego mistrza.
W 1978 Miyazaki stworzył serial, w którym precyzyjnie zarysowane były już wszystkie charakterystyczne dla jego twórczości motywy. Luźno oparty na powieści „The Incredible Tide” Alexandra Keya „Conan, chłopiec z przyszłości” opowiadał o świecie po III Wojnie Światowej i konflikcie między zwolennikami techniki i ludźmi żyjącymi w zgodzie z naturą. „Człowiek vs. natura”, idee fixe Miyazakiego, miało swoje źródło w książce botanika Nakao Sasuke i stanowiło jeden z wątków dzieła życia Miyazakiego, epickiego komiksu „Nauzykaa z Doliny Wiatru” („Kaze no tani no Naushika”, publikowany od 1982 w magazynie „Animage”). Jego napisanie i narysowanie zajęło twórcy 13 lat. „Naushika” to wielowątkowa opowieść science fiction o wojnie, która toczy się w zdewastowanym świecie przyszłości (Ziemię pokrywa toksyczny las zamieszkały przez gigantyczne owady), pomiędzy dwoma imperiami uformowanymi z resztek ludzkości. Tytułowa Naushika jest księżniczką z sielskiej Doliny Wiatru, podległej jednemu z imperiów. Naushika wyrusza na wojnę, by wypełnić zobowiązania lenne, ale to dopiero początek drogi, na której końcu znajduje się zaskakująca odpowiedź na pytanie o sens ludzkiego istnienia w umierającym świecie. Jest to także wędrówka samego Miyazakiego, jego filozoficzne poszukiwania (w czasie których odrzucił marksizm), próba znalezienia odpowiedzi na jego osobiste pytania, lęki, wspomnienia. I co znamienite, i co jest cechą immanentną jego dzieł – nawet w tak okrutnym świecie, jaki przedstawił w „Naushice”, udało mu się zakląć odrobinę nadziei.
Ważnym wydarzeniem w karierze Miyazakiego była kinowa wersja „Naushiki”, zrealizowana na fali popularności komiksu w 1984. Z oryginału został właściwie jedynie wątek ekologiczny, przedstawiony w sposób, z którego sam autor nie był później zadowolony: konflikt człowiek-natura został rozwiązany chwytem deux ex machina. Z tej przyczyny Miyazaki powrócił do tematu w „Księżniczce Mononoke”, tym razem starając się sprawiedliwiej oddać racje obu stron. Nie zmienia to jednak faktu, że „Naushika” to porywający, piękny i inteligentny film, który zdobył przychylność krytyków i odniósł oszałamiający sukces finansowy. Na tyle duży, że skłonił producenta, wydawnictwo Tokuma Shoten, do założenia studia animacyjnego, które miało się zajmować tworzeniem pełnometrażowych filmów na wysokim poziomie. W ten sposób w 1985 powstało „Studio Ghibli”, na którego czele stanęli Miyazaki i Takahata.
„Ghibli” – „gorący pustynny wiatr” – tak włoscy piloci nazywali swoje samoloty w czasie II Wojny Światowej. Bo Miyazaki od dzieciństwa kocha samoloty, kocha latanie. Motyw ten przewija się w prawie każdym jego filmie, symbolizując pasję i marzenia. Sceny, w których czarownica Kiki leci na miotle; w których Naushika okiełzna wiatr na swojej lotni; w których Chihiro szybuje na smoku, podniebne akrobacje hydroplanu Porco Rosso… mają w sobie niezwykłą moc, którą można zaczerpnąć jedynie z prawdziwej i żarliwej pasji. I chyba właśnie to, że Miyazaki w swoje dzieła wkłada tyle serca, jest główną przyczyną ich sukcesów – doskonała jakość i precyzja wykonania są tylko dodatkiem. Dodatkiem, który podkreśla pełnię życia w nich zawartą. Nie są to opowieści o walce dobra ze złem – nie ma złej wiedźmy, którą trzeba by zabić by ocalić rodziców Chihiro. Nie będzie finałowego pojedynku, po którym zaświeci słońce – bo świat się od tego nie zmieni, światu jest to obojętne. Zwycięstwo dziewczynki polegać będzie na nauczeniu się życia i zrozumieniu co jest w nim ważne. Miyazakiemu udała się sztuka nie lada – stworzył idealne kino familijne: piękna baśń dla dzieci, ale i film dla dorosłych, oferujący im coś więcej niż kilka mrugnięć okiem w postaci niezrozumiałych dla najmłodszych dowcipów. Posiadł zdolność przekazywania radości i nadziei, bo jest świadomy wszystkich ludzkich słabości.
Hayao Miyazaki nie pojawił się na rozdaniu Oskarów. W oświadczeniu, które wydał nazajutrz po ceremonii powiedział, że nie potrafi cieszyć się nagrodą w związku z wydarzeniami na świecie. Nie wytrzymałby, gdyby telewizja pokazywała jego rozradowaną twarz.
Filmy Hayao Miyazakiego:

„Laputa – Castle in the Sky” – osadzona w verne′owskich realiach przygodowa opowieść o dwójce sierot: chłopcu, który marzy o lataniu i dziewczynce ściganej przez militarną organizację. W jej posiadaniu znajduje się bowiem klucz do legendarnej (znanej z „Przygód Gulivera”) latającej wyspy Laputy.

„Mój sąsiad Totoro” – dwie siostry przeprowadzają się wraz z ojcem na wieś, by być bliżej matki leżącej w szpitalu. Pociechę w smutnych chwilach przyniesie im spotkany leśny duch – wielki, sympatyczny Totoro. Najpiękniejszy film dla dzieci w historii animacji.

„Kiki′s Delivery Service” – historia nastoletniej czarownicy, która zgodnie z tradycją musi dowieść swojej wartości mieszkając samodzielnie i doskonaląc się w swoim fachu. Ponieważ umie tylko latać na miotle, zaczyna świadczyć usługi kurierskie. Początkowe trudności powodują u niej kryzys własnej wartości.

„Szkarłatny Pilot” – nostalgiczna opowieść o czasach latających łodzi. Włoch Marco jest zamienionym w… świnię asem powietrza z czasów I Wojny Światowej. Zarabia jako łowca nagród, walcząc z powietrznymi piratami na tle malowniczych wysepek Adriatyku. Nadchodzą złe czasy, a faszyzm, przed którym uciekał kładzie się cieniem na jego życie.

„Księżniczka Mononoke” – osadzona w epoce Muromachi – czasach, gdy po Ziemi chodzili bogowie – historia Ashitaki, księcia ludu Emishi, wplątanego w śmiertelną walkę między cywilizacją i naturą. Strony konfliktu reprezentuje charyzmatyczna Lady Eboshi, wydzierająca ziemi żelazo i wychowana przez wilki porywcza, nienawidząca ludzi San, tytułowa księżniczka Mononoke.
koniec
1 kwietnia 2003

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Z filmu wyjęte: Wsiąść do pociągu… i nie móc wyjechać
Jarosław Loretz

3 V 2021

Na lewo dom, na prawo dom, a w salon szyna wiedzie. To bardzo głęboka Rosja, nikt już stąd nie wyjedzie.

więcej »

Nie przegap: Kwiecień 2021
Esensja

30 IV 2021

Dla tych, którzy w majówkę chcą nadrobić zaległości, podręczny spis naszych recenzji opublikowanych w kwietniu.

więcej »

Z filmu wyjęte: Szybciej niż światło
Jarosław Loretz

26 IV 2021

Podróże kosmiczne kształcą. Zwłaszcza te z tańszych filmów, bo tam horyzonty widza poszerzają się metodami najbardziej niekonwencjonalnymi.

więcej »

Polecamy

Kevin Smith. Sprzedawcy 2

Do sedna:

Kevin Smith. Sprzedawcy 2
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Jay i Cichy Bob kontratakują
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Dogma
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. W pogoni za Amy
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Szczury z supermarketu
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Sprzedawcy
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Pułapka
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Koniec świata
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Donnie Darko
— Marcin Knyszyński

Alejandro González Iñárritu. Zjawa
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.