Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 września 2023
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
50,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Obcy – podsumowanie naszego bloku

Esensja.pl
Esensja.pl
Zakończyliśmy nareszcie wielki blok poświęcony Obcemu i jego kolejnym wcieleniom. Zobaczcie, czy nie przegapiliście jakiegoś tekstu – oto ich pełen wybór.

Esensja

Obcy – podsumowanie naszego bloku

Zakończyliśmy nareszcie wielki blok poświęcony Obcemu i jego kolejnym wcieleniom. Zobaczcie, czy nie przegapiliście jakiegoś tekstu – oto ich pełen wybór.
WASZ EKSTRAKT:
50,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Nawiązując do klasyków science fiction
Jakub Gałka
„Prometeusz” nie pozostawia po seansie w niemym zachwycie, ale nie można powiedzieć, że Ridley Scott nakręcił zły film. Wręcz przeciwnie: stworzył znakomite science fiction, które choć już teraz jest świetną, inteligentną rozrywką, być może – podobnie jak jego „Blade Runner” – zostanie naprawdę docenione z czasem. Po prostu oczekiwania stawiane tej produkcji były tak różnorodne i niedookreślone, że ciężko stwierdzić, czy Scott je spełnił i sprostał legendzie…
Walka o ogień
Kamil Witek
Gdy w 2009 gruchnęła wieść o kolejnym powrocie do sagi „Obcy”, nie wprawiło to w zbyt duży optymizm fanów serii. Z jednej strony lata 90. przyniosły przeciętne sequele ubóstwianej dylogii, z drugiej strony w nowym wieku fatalne crossovery z Predatorem zdawały się zniszczyć wszystko to, co ceniło się w uniwersum przeniesionym pierwszy raz na ekran przez Ridleya Scotta. „Prometeusz” zatem nie mógł liczyć na bezproblemowy start.
Wszystko, czego nigdy nie chcielibyście wiedzieć o… Obcym
Konrad Wągrowski
Z kim Ripley uprawiała seks na „Nostromo"? Kogo naprawdę bał się kot Jones? Ile wzrostu miał Obcy? Co obryzgało aktorów przy narodzinach potwora? Ile metrów miał „Nostromo"? Co wymyślił William Gibson na trzecią część? Po co golić rottweilera? Komu cyfrowo wycięto genitalia? Te i wiele innych ciekawostek dotyczących cyklu o Obcym.
WASZ EKSTRAKT:
90,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Ósmy pasażer „Nostromo” – to przez niego boimy się kosmosu
Sebastian Chosiński, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Mateusz Kowalski, Alicja Kuciel, Jarosław Loretz, Marcin T.P. Łuczyński, Konrad Wągrowski
W ramach tygodnia wspomnień potwornych kosmitów (z okazji zbliżającej się premiery „Prometeusza”) dziś rozmawiamy o genialnej, przerażającej, wciąż silnie oddziałującej na widza części pierwszej – barwnie nazwanej niegdyś przez polskiego dystrybutora „Ósmym pasażerem Nostromo”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Obcy – decydujące starcie”, czyli sequel doskonały
Sebastian Chosiński, Grzegorz Fortuna, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Mateusz Kowalski, Alicja Kuciel, Konrad Wągrowski
Tym razem nie jesteśmy tak zgodni jak przy „jedynce”, ale zachwyty przeważają. Jeśli chcecie się dowiedzieć, dlaczego sequel nie gorszy jest tym razem od pierwowzoru i co „Obcy – decydujące starcie” ma wspólnego z Pawłem z Tarsu, przeczytajcie naszą kolejną dyskusję!
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Obcy 3, czyli Fincher nie dorósł do takiego filmu
Sebastian Chosiński, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Mateusz Kowalski, Alicja Kuciel, Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski
Czy „Obcy” kończy się na dwóch częściach, czy film Finchera wnosi coś do cyklu? Który odcinek jest najbardziej posępny? Co by było, gdyby podmienić Obcego na agresywną ciężarną palmę czy sześcionogiego tapira? Krótko mówiąc – rozmawiamy o „Obcym 3”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Obcy: Przebudzenie”, czyli fiksacje francuskiego reżysera
Ile Jeuneta w Jeunecie, ile obcego w Ripley, ile androida w Winonie Ryder i czy rzeczywiście hybryda człowieka i obcego to najlepszy pomysł na zakończenie cyklu. Dziś rozmawiamy oczywiście o „Obcym: Przebudzeniu”.
Sebastian Chosiński, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Mateusz Kowalski, Alicja Kuciel, Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Obcy kontra Predator, czyli żądanie artyzmu
Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski, Kamil Witek
O „Obcych kontra Predatorach” dyskutować nam się nie chciało, ale jak mus to mus… Filmy są oczywiście ewidentnie złe, ale czy była szansa, by było inaczej?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
10 najciekawszych podróbek „Obcego”
Grzegorz Fortuna, Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski
„Obcy – ósmy pasażer Nostormo” jak wiele ważnych filmów, doczekał się szeregu bardziej lub mniej udanych podróbek i naśladownictw (w większości oczywiście mniej – co nie znaczy, że nie można się przy nich dobrze bawić). Przypomnijmy sobie 10 z nich.
10 najlepszych śmierci w „Obcych”
Esensja
Nie robiliśmy statystyk „body count” w „Obcych”, ale oczywiście byłoby wysokie. Szlachtowanie, patroszenie, kawałkowane, rozrywanie, dekapitowanie jest w cyklu na porządku dziennym. Przyjrzyjmy się więc 10 najbardziej pamiętnym śmierciom.
10 pamiętnych scen z „Obcych”
Esensja
Powoli docieramy do końca naszego bloku poświęconego Obcemu i jego kumplom. Omawialiśmy już 10 najlepszych śmierci, dziś przyjrzyjmy się najciekawszym, niekoniecznie śmiertelnym scenom. Nie może oczywiście zabraknąć Ripley w majteczkach.
Kane postanowił się rozerwać i inne głupie podpisy do Obcego
Esensja
Zgodnie z naszą piękną świecką tradycją, po serii tekstów bardzo na serio przychodzi czas na spojrzenie lżejsze. Do obrazków z „Obcych” też można wymyślić głupie podpisy! Spróbujcie zresztą sami.
„Obcy 5” – niezrealizowane projekty
Mateusz Kowalski
Jak wiadomo, pomysłem na cykl Obcego było oddawanie każdej części reżyserowi z własną wizją, działającego w odmiennej estetyce. Nakręcono tylko 4 części, choć przecież koncepcji mogło być dużo, dużo więcej. Spójrzmy na garść niezrealizowanych projektów, w tym takich czarodziejów kina jak Woody Allen, Pedro Almodovar oraz Konecki & Saramonowicz.
H. R. Giger – nie tylko Obcy
Jakub Gałka, Konrad Wągrowski
Twórczość H. R. Gigera ma różne oblicza, choć wspólne motywy przewodnie. Czy to projekt filmowego potwora czy okłada płyty każde dzieło szwajcarskiego artysty wygląda, jak to subtelnie określił portal tvtropes, jakby Giger w dzieciństwie został zgwałcony przez silnik diesla.
PoGRYwanie z Obcym
Ewa Drab
Z bohaterem równie charakterystycznym i potrafiącym na trwale zawładnąć wyobraźnią jak Obcy z filmów Ridleya Scotta, Jamesa Camerona, Davida Finchera i Jean-Pierre’a Jeneuta nie było innego wyjścia, tylko zaanektować go do innych dziedzin rozrywki wizualnej. W dobie rozwijającego się przemysłu gier wideo Alien szybko trafił na automaty, konsole i komputery, żeby przerażać nie tylko z ekranu kinowego, lecz również w interaktywnej zabawie z graczami.
Galeria Obcego
koniec
24 lipca 2012

Komentarze

24 VII 2012   10:17:41

Baardzo fajny cykl. Co prawda "Obcy 5" o dwie klasy gorszy od podobnej wariacji na temat Władcy Pierścieni ale wciąż daje radę. Dzięki za kawał dobrej roboty- świetnie się to każdego ranka czytało.

27 VII 2012   14:49:21

ja również dziękuję za cykl, naprawdę fajna rzecz, super się czytało i jednocześnie wiele rzeczy o serii się dowiedziałem o których nie miałem pojęcia, super sprawa, pozdrowienia... :)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Stirlitz versus Hans Kloss
Sebastian Chosiński

19 IX 2023

Hans Kloss czy Max Otto von Stirlitz – który z nich narodził się wcześniej? Ten pierwszy zadebiutował w spektaklu teatralnym w styczniu 1965 roku, temu drugiemu Julian Siemionow przydał niemiecką tożsamość dopiero w wydanej dwa lata później powieści „Major Wicher”. Na słynne „Siedemnaście mgnień wiosny” trzeba było czekać jeszcze rok. A na dwuczęściowe przedstawienie polskiego Teatru Sensacji „Stirlitz” autorstwa Andrzeja Zakrzewskiego – kolejne cztery.

więcej »

Z filmu wyjęte: Peregrynacje wyssane z palca
Jarosław Loretz

18 IX 2023

Myśleliście, że blaszana kosmiczna furgonetka albo UFO z ogrodowego parasola to szczyt dziadostwa budżetowego? Ha! Poznajcie statek na budżecie zerowym. Serio, nic nie kosztował.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Korupcja na szczytach władzy
Sebastian Chosiński

12 IX 2023

W latach 80. XX wieku Wiaczesław Browkin wyspecjalizował się w przedstawieniach telewizyjnych, które prezentowane były najczęściej w ramach „Teatru Politycznego”. Czy to oznacza, że tym samym definitywnie odszedł od postaci komisarza Maigreta? Niekoniecznie. Znalazł bowiem taką powieść Georges’a Simenona, która pozwoliła mu połączyć oba wątki – kryminalny i polityczny. Tak powstał, mający premierę w czerwcu 1987 roku, spektakl „Maigret u ministra”.

więcej »

Polecamy

Peregrynacje wyssane z palca

Z filmu wyjęte:

Peregrynacje wyssane z palca
— Jarosław Loretz

Podróże międzygwiezdne de luxe
— Jarosław Loretz

E.T. wersja hard
— Jarosław Loretz

Ogrodowy nielot
— Jarosław Loretz

Mumii podejście drugie
— Jarosław Loretz

Mumia z gwiazd
— Jarosław Loretz

Pracownik idealny
— Jarosław Loretz

Niech się mury… drzewią?
— Jarosław Loretz

Interpol muzealny
— Jarosław Loretz

Gdy w domu brakło kombinerek
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Inne recenzje

Do kina marsz: Kwiecień 2019
— Esensja

Najlepsze filmy SF – wybór czytelników
— Esensja

Ranking, który spadł na Ziemię
— Sebastian Chosiński, Artur Chruściel, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Michał Kubalski, Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

100 najlepszych filmów science fiction wszech czasów
— Esensja

Porażki i sukcesy A.D. 2012
— Sebastian Chosiński, Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jakub Gałka, Mateusz Kowalski, Gabriel Krawczyk, Małgorzata Steciak, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Najlepsze filmy na prezent
— Esensja

Esensja ogląda: Listopad 2012 (DVD i Blu-Ray)
— Sebastian Chosiński, Krystian Fred, Jakub Gałka, Jarosław Loretz, Daniel Markiewicz, Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Sierpień 2012 (kino)
— Sebastian Chosiński, Grzegorz Fortuna, Anna Kańtoch, Alicja Kuciel, Małgorzata Steciak, Konrad Wągrowski

Ktoś, kto wziął tu pieniądze, nie do końca się napracował…
— Sebastian Chosiński, Artur Chruściel, Grzegorz Fortuna, Jakub Gałka, Mateusz Kowalski, Alicja Kuciel, Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Lipiec 2012
— Sebastian Chosiński, Ewa Drab, Grzegorz Fortuna, Alicja Kuciel, Małgorzata Steciak, Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.