Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 września 2023
w Esensji w Esensjopedii

Peter Jackson
‹Hobbit: Niezwykła podróż›

WASZ EKSTRAKT:
80,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułHobbit: Niezwykła podróż
Tytuł oryginalnyThe Hobbit: An Unexpected Journey
Dystrybutor Forum Film
Data premiery28 grudnia 2012
ReżyseriaPeter Jackson
ZdjęciaAndrew Lesnie
Scenariusz
ObsadaMartin Freeman, Ian McKellen, Hugo Weaving, Graham McTavish, William Kircher, James Nesbitt, Stephen Hunter, Stephen Fry, Adam Turner, Peter Hambleton, Ian Holm, Cate Blanchett, Orlando Bloom, Elijah Wood, Richard Armitage, Christopher Lee, Andy Serkis, Saoirse Ronan
MuzykaHoward Shore
Rok produkcji2012
Kraj produkcjiUSA
CyklHobbit
WWW
Gatunekfantasy
Zobacz w
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Wyszukaj / Kup

Między okiem smoka a grzybkami Radagasta

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2

Sebastian Chosiński, Jakub Gałka, Gabriel Krawczyk, Michał Kubalski, Marcin T.P. Łuczyński, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Między okiem smoka a grzybkami Radagasta

Marcin T.P. Łuczyński: Amen to that. Przyznam, że całe to marudzenie na rzekome niepotrzebne dłużyzny przestałem traktować poważnie po kwadransie projekcji. Początkowe kilkanaście minut obejrzałem z niekłamanym zdumieniem, bo to majstersztyk absolutny. Siedzę i siedzę, cały czas jesteśmy w norce Bilba, czas płynie, nigdzie się nie przenosimy, żadnych skoków w inny wątek fabularny, a ja nie jestem ani trochę znudzony. I dostaję na tacy piękną ekspozycję bohaterów, co było zadaniem dość karkołomnym: pokazać bandę trzynastu krasnoludów tak, żeby każdy z nich miał cechy indywidualne, żeby się odróżniał od pozostałych chociaż trochę i żeby się go dało jako tako kojarzyć przez resztę filmu. Do tego mrugnięcie do widza okiem w momencie, kiedy Gandalf próbuje wymienić ich imiona z pamięci (ja ich nie pamiętam do teraz). Widzę ich w radości, w kompletnym rozgardiaszu, gdy plądrują Bilbowi spiżarnię, widzę podczas głębokiej zadumy i nostalgii w trakcie wykonania pieśni, która – jakby tego wszystkiego było mało – kompletnie miażdży. A na dokładkę to, co w „Drużynie pierścienia” było na równie wysokim poziomie: znakomicie zmontowane intro, gdzie sekwencją dobrze skrojonych ujęć opowiedziano o wygnaniu krasnoludów dokładnie tyle, ile trzeba było. Wspaniałe otwarcie.
Michał Kubalski: Nie mówiliście jeszcze o kolejnej zmianie – o wzmocnieniu (w powieści pojawiającej się jedynie we wspomnieniach) postaci bladego orka, Azoga. Faktycznie, w języku filmowym można było uznać, że przez większość „Hobbita” bohaterom brakuje wyraźnego antagonisty – Smaug pojawia się dopiero pod koniec, a Władca Goblinów czy król elfów są przeciwnikami jedynie epizodycznymi.
Gabriel Krawczyk: Azog jest fajnym chwytem podkręcającym napięcie i oczekiwania przed kolejnymi częściami, w których zapewne pojedynek między nim a Thorinem zostanie rozstrzygnięty. Co do humoru, to ja się muszę przyznać, że mimo iż slapstick, cyrkowe pościgi, pamiętne chrapanie jednego z krasnoludów wzbudziły moją wesołość, to żart scenariuszowy jest co najwyżej przeciętnej próby.
Jakub Gałka: Myślę, że postać Azoga to symbol większych zmian scenariuszowych, których – rozciągając fabułę na aż trzy filmy – Jackson się dopuścił. O ile sam Blady Ork niespecjalnie mnie przekonał w swej hollywoodzkiej jednowymiarowości i obrzydliwości (o ileż bardziej w „hobbitowym klimacie” był świetny Władca Goblinów!), o tyle generalnie kierunek uważam za udany. Tym, co sprawia, że rozgrzeszam Jacksona za wszystko jest fakt, że wprowadzając zmiany i wzbogacając wątki sięga do źródła, czyli do Tolkiena. Muszę przyznać, że z olbrzymią przyjemnością po powrocie z kina odpaliłem Wikipedię i zacząłem wczytywać się w historię wojny krasnoludów z orkami i mroczne dzieje Dol Guldur.
Konrad Wągrowski: Byś się wstydził. Ja po seansie sięgnąłem po książkę.
Sebastian Chosiński: A ja odpaliłem YouTube’a i od tamtej pory niemal na okrągło słucham „Misty Mountains”.
Jakub Gałka: I tak przypominając sobie legendarium Śródziemia z wypiekami pochłaniane przed laty, coraz bardziej podwyższałem swoją ocenę „Hobbita” właśnie za to, że pokazuje fragmenty tych niesamowitych historii – oglądanie Throra to frajda taka sama, jak dostrzeżenie Gil-galada podczas bitwy Ostatniego Sojuszu z Sauronem we wstępie do „Drużyny Pierścienia"! I nie przeszkadzają mi takie drobnostki, jak uczynienie Radagasta pierwszym, który dostrzegł zło w Dol Guldur (to zapewne oznacza zmianę historii Thraina), czy właśnie wyeksponowanie postaci Azoga, którego najpewniej usiecze Thorin, a nie Dain.
Michał Kubalski: Na plus zaliczam też Martina Freemana w roli Bilba – wreszcie pierwszoplanowy niziołek, który nie jest dowcipnisiem ani rzucającym powłóczyste spojrzenia mięczakiem! Wprawdzie jego decyzja o dołączeniu do przygody wydaje mi się nieco szybka, a brak wątpliwości niezgodny z powieścią (jedynie moment z brakiem chusteczki te wątpliwości pokazuje), ale ogólnie zostałem przekonany. Moja własna wizja Bilba jest bliższa roli Iana Holma – zawsze wyobrażałem sobie BB jako mężczyznę w sile wieku, a nie młodzika.
Gabriel Krawczyk: Gdyby ściśle trzymać się trylogii, Bilbo, który przecież przestał fizycznie starzeć się w momencie znalezienia Pierścienia, powinien mieć albo 50 lat (czyli tyle, ile miał w powieści), albo 70 (w takim mniej więcej wieku był Ian Holm, gdy zacząć odgrywać Bilba).
Konrad Wągrowski: No co ty, przecież nigdzie nie jest powiedziane, że Bilbo przestał się starzeć. Mowa jest, że starzał się wolniej, raczej w innej formie (mowa jest o „rozciągnięciu”). Do tego pamiętaj, że hobbickie 50 lat to nie ludzkie 50 lat. Hobbici żyją ok. 120 lat, a wyraźnie mowa, że dojrzałość (prawną) osiągają w wieku 33 lat. Załóżmy, że owe 33 lata to ludzkie 21 i wtedy wychodzi, że na nasze Bilbo ma (Konrad sięga po kalkulator) około 32 lat. A do takiego wieku Freeman pasuje doskonale.
Gabriel Krawczyk: W takim razie biję się w piersi i obiecuję sobie w najbliższym czasie ponownie wrócić do Tolkiena. Szefowi wierzę.
Jakub Gałka: O tak, powszechne pochwały dla Freemana to chyba jedyna reakcja recenzencka, którą się nie rozczarowałem i z którą w pełni mogę się zgodzić. Aż dziw bierze, że 10 lat temu Jackson nie wpadł na to, że właśnie w taki sposób można pokazać spokojnych domatorów i ich przemianę, zamiast męczyć widza postaciami nierozgarniętych półgłówków i metroseksualnych wymoczków.
Konrad Wągrowski: Nie przesadzajmy, Jackson miał do tej pory wielkiego castingowego nosa. Weźmy pod uwagę np. Iana McKellena czy Viggo Mortensena. Martin Freeman jest tego kolejnym potwierdzeniem. Przy drugim seansie patrzyłem specjalnie na jego rolę – i jest naprawdę znakomita. To nie tylko wygląd, to gesty, to mimika pasująca do różnych scen, to autentycznie wyglądający strach w chwilach, gdy się zastanawia „gdzie ja właściwie jestem?” i wyraz poczciwości, gdy staje się zwykłym, tęskniącym za spokojem hobbitem, to determinacja, gdy nie ma innego wyjścia i trzeba wykazać się inicjatywą.
Sebastian Chosiński: Trudno się nie zgodzić, że McKellen jako Gandalf sprawdził się świetnie – w „Hobbicie” zresztą również. Ale cały czas zadaję sobie pytanie, jaki byłby w roli czarodzieja Sean Connery? I – choć brak mi obiektywizmu – za każdym razem odpowiadam sobie: jeszcze lepszy!
Gabriel Krawczyk: Można chwalić poszczególne elementy, z tym nie mam problemu. Mam jednak inne pytanie: która warstwa filmu w całości was zadowoliła? Ani efekty specjalne (wargowie, zamiast biegający – ślizgający się po powierzchni…), ani scenariusz (dłużyzny i ledwie tolerowany humor) mnie nie usatysfakcjonowały.
Marcin Osuch: Akurat wargów w „Hobbicie” trzeba zaliczyć Jacksonowi na plus. W końcu są to wilki a nie jakieś hienopodobne monstra z „Władcy…” . A wracając do pytania to najbardziej odpowiada mi epickość całej historii. Tej wyprawy małej grupy, wcale nie najdzielniejszych wojowników, przez nieznane, dzikie krainy. Po tym względem „Hobbit” ma szansę wręcz przebić „Władcę…”.
Sebastian Chosiński: Lubię, kiedy mogę się na filmie wzruszyć. Lubię, gdy film budzi we mnie pozytywne emocje. Lubię, gdy gloryfikuje pozytywne relacje międzyludzkie, gdy podkreśla siłę przyjaźni i wartość poświęcenia dla innych. I to właśnie znalazłem najpierw we „Władcy”, a teraz w „Hobbicie”. Kilka scen – owszem, może nawet paskudnie patetycznych – zwyczajnie sprawiło, że ciarki przebiegły mi po plecach, a do oczu napłynęły łzy. Chociażby scena, kiedy w norce Bilba krasnoludy śpiewają rzewną pieśń o utraconym domu. Scena, w której strachliwy niziołek przychodzi z pomocą Thorinowi, ratując go przed pewną śmiercią. Inna sprawa, że żadna z nich i tak nie może równać się z pojedynkiem na zagadki, jaki toczą Bilbo i Gollum. To najmocniejszy moment tej części „Hobbita” – scena, która dosłownie mrozi i przeraża. I kolejna, będąca jej konsekwencją, gdy Bilbo, już z pierścieniem na palcu, patrzy na wystraszonego i nic nie rozumiejącego Golluma, zastanawiając się, czy skrócić go o głowę, czy nie. Obaj są tutaj tak bezradni, że aż chwyta to za serce. Postać Golluma w jeszcze większym stopniu, niż było to pokazane we „Władcy”, urasta do najtragiczniejszych w kontekście całości, czyli obu dzieł.
Gabriel Krawczyk: Mimo że obstaję wciąż przy swoim, zgadzam się z Tobą w zupełności. Emocjonalnie „Hobbit” spełnił swoją funkcję, lecz jako dzieło filmowe – nie jest bezbłędne. Co do mistrzowskiej sceny z zagadkami, chyba największa w tym zasługa Andy’ego Serkisa w roli Golluma, po raz ostatni występującego w adaptacji prozy Tolkiena. Momentalnie zmieniająca się mimika, od tragicznej po groteskowo-komiczną, pokazuje, że rację może mieć Serkis zastanawiający się nad założeniem osobnej kategorii nagród aktorskich – dla posługujących się metodą motion capture. Pozostaje pytanie (na które odpowiedzieć mogą tylko wtajemniczeni), jak duże pole do popisu pozostawia ta technologia aktorowi…
Konrad Wągrowski: To nie tylko Serkis, to też reżyseria – żadna z zagadek nie jest podana w taki sam sposób, bohaterowie cały czas są pozawerbalnie aktywni – chyba właśnie najfajniejsze było to, że tu sobie zadają różne pytanka, a ich ciała pokazują dużo szerszy zakres emocji.
Jakub Gałka: Polejcie Sebastianowi, koledzy (może być jakaś życiodajna miksturka z grzybków od Radagasta), bo dobrze gada. Można psioczyć na holyłudzkość oraz ogólną miałkość i prostotę pewnych chwytów, ale trzeba przyznać, że Jackson opanował je do perfekcji. Nie wyobrażam sobie, by jakikolwiek miłośnik Tolkiena bez mocniejszego bicia serca oglądał scenę śpiewu krasnoludów, śmierci Throra czy rozterek niewidzialnego Bilba. Taki już urok Śródziemia Jacksona, że pierwszym słowem najlepiej je opisującym jest „epickie” – i to w każdym aspekcie: od plenerów, przez fabułę, po konstrukcję poszczególnych scen. Drugim – „wzruszające”.
Michał Kubalski: Biedny Kuba… Jego wyobraźnia nie obejmuje mojego istnienia. Bo cóż, scena śpiewu krasnoludów czy śmierci Throra nie wywołała u mnie wzruszenia. Chyba żeby uznać, że skoro nie wywołała, to nie jestem TRU miłośnikiem Tolkiena i Q.E.D. Może tak być. Natomiast scena z niewidzialnym Bilbem przywołała nie tyle emocje, co wcześniejsze słowa Gandalfa o odwadze, polegającej na tym, że wie się nie to, kiedy ostrza użyć, lecz kiedy się od tego powstrzymać. I oczywiście analogiczną scenę z litościwym Frodem, powstrzymującym Sama przed zabiciem tego samego Golluma. No właśnie, ile takich nawiązań do „Władcy Pierścieni” można znaleźć? Wspomniana scena jest jedną z nich, inną jest przypadkowe założenie Pierścienia przez Bilba i Froda. Galadriela, plenery, Hobbiton… co jeszcze?
Jakub Gałka: Biedny Michał, nie jest w stanie rozpoznać nawiązań do „Władcy”, nawet gdy Jackson podaje mu je wprost na tacy, aranżując te same ujęcia (np: uderzenie o żyrandol) i okraszając je odpowiednimi motywami muzycznymi. Nostalgiczne nawiązania to rzecz fajna, ale tracą swoją magię, gdy są zbyt łopatologiczne.
Marcin T.P. Łuczyński: Dla mnie te epickie plenery to był wehikuł dla uczucia „there and back again”. Nowa Zelandia i tym razem nie zawiodła. Miło było znowu zobaczyć owoce pracy Johna Howe’a i Alana Lee, tych facetów, którzy szkicownikami i ołówkami stworzyli koncepty właściwie na wszystko, co w filmie wizualne. Oko smoka wieńczące dzieło to był absolutny majstersztyk, pod tą furą złota naprawdę leży bestia taka, że klękajcie narody. Z dziką rozkoszą wyczekam te dwa lata, żeby na rynek weszły w obieg DVD w wersji reżyserskiej, i zafunduję sobie wszystkie części nie o pół godziny skrócone, ale o co najmniej godzinę wydłużone. Bo ja te wszystkie poboczne detale i dłużyzny, których jakoś nie umiem dostrzec, a tym bardziej cierpieć z ich powodu, zwyczajnie lubię.
Gabriel Krawczyk: Wychodzi na to, że to ja jestem nieczułym gburem, który nie daje się wciągnąć w opowieść. By utwierdzić wszystkich w tym przekonaniu, powiem, że „epickie” plenery, owszem, były śliczne, a jednak ten ogląd psuła mi świadomość, że mam do czynienia z dziecięcą, momentami infantylną opowieścią (co przydługa ekspozycja doskonale mi unaoczniła). Co do sceny śpiewu krasnoludów – śpiew i bez wizji wywoływał ciarki. W ten sposób film mnie nie ruszył. Pełen podziwu jestem natomiast wobec oddania klimatu ekranowego Śródziemia sprzed dekady. I jako podróż w przeszłość (i Bilbo, i naszą) „Hobbit” sprawdza się znakomicie. Chyba jednak wszystko przez technologię: była jak osa koło nosa, która nie pozwala czerpać przyjemności z czegokolwiek. Unikajcie więc 48 klatek, a „Hobbit” spełni Wasze oczekiwania (nasze przykłady tego dowodzą).
• • •
koniec
« 1 2
2 stycznia 2013

Komentarze

« 1 2
07 I 2013   11:39:06

Jak dla mnie absolutnie doskonały film:) Scena przybycia krasnoludów do norki hobbita - genialna! (smakowite połączenie humoru z patosem), piękne zdjęcia, świetne aktorstwo odtwórcy tytułowego bohatera, super ujęcia w krainie elfów i goblinów; nic mi się nie dłużyło, wręcz przeciwnie patrzyłabym i patrzyła na szalone eskapady, gonitwy, sceny walki bez końca. Niesamowite pomysły plastyczne (np. ujęcie Garadieli przypominające znane ikony Madonny, takie z księżycem, wieńcem z gwiazd i kulą ziemską pod stopami), muzyka do której chce się wracać, hipnotyzująca. Co do wierności lekturze, tutaj się nie wypowiem, nie jestem wielką fanką Tolkiena, to i nie ma to dla mnie większego znaczenia;)

07 I 2013   19:38:12

Dla mnie "Hobbit" Jacksona jest ekranizacja moich wyobrażeń o Śródziemiu i fantasy wogóle. Dobrych kilkanaście lat temu przestałem grać w RPG z braku czasu i z powodu kilku innych wymówek. Oglądając ten film poczułem się jak na pierwszej sesji, jak bym czytam czwarty numer (mój pierwszy) "Magii i Miecza". Taki namacalny powrót do dzieciństwa - bardzo mi sie tam (W Bag Endzie, Rivendell, Dol Guldur, Ereborze) podobało. Jeśli uda mi się moje dzieci oczarować Tolkienem za pomocą książek i tego filmu będę dumny. Może i wiekowy juz jestem ale i troche jak Radagast postradałem rozum ale łza nostalgii zakręciła mi się kiedy Thorin zaśpiewał o swojej ytraconej ojcowiźnie...

« 1 2

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Stirlitz versus Hans Kloss
Sebastian Chosiński

19 IX 2023

Hans Kloss czy Max Otto von Stirlitz – który z nich narodził się wcześniej? Ten pierwszy zadebiutował w spektaklu teatralnym w styczniu 1965 roku, temu drugiemu Julian Siemionow przydał niemiecką tożsamość dopiero w wydanej dwa lata później powieści „Major Wicher”. Na słynne „Siedemnaście mgnień wiosny” trzeba było czekać jeszcze rok. A na dwuczęściowe przedstawienie polskiego Teatru Sensacji „Stirlitz” autorstwa Andrzeja Zakrzewskiego – kolejne cztery.

więcej »

Z filmu wyjęte: Peregrynacje wyssane z palca
Jarosław Loretz

18 IX 2023

Myśleliście, że blaszana kosmiczna furgonetka albo UFO z ogrodowego parasola to szczyt dziadostwa budżetowego? Ha! Poznajcie statek na budżecie zerowym. Serio, nic nie kosztował.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Korupcja na szczytach władzy
Sebastian Chosiński

12 IX 2023

W latach 80. XX wieku Wiaczesław Browkin wyspecjalizował się w przedstawieniach telewizyjnych, które prezentowane były najczęściej w ramach „Teatru Politycznego”. Czy to oznacza, że tym samym definitywnie odszedł od postaci komisarza Maigreta? Niekoniecznie. Znalazł bowiem taką powieść Georges’a Simenona, która pozwoliła mu połączyć oba wątki – kryminalny i polityczny. Tak powstał, mający premierę w czerwcu 1987 roku, spektakl „Maigret u ministra”.

więcej »

Polecamy

Peregrynacje wyssane z palca

Z filmu wyjęte:

Peregrynacje wyssane z palca
— Jarosław Loretz

Podróże międzygwiezdne de luxe
— Jarosław Loretz

E.T. wersja hard
— Jarosław Loretz

Ogrodowy nielot
— Jarosław Loretz

Mumii podejście drugie
— Jarosław Loretz

Mumia z gwiazd
— Jarosław Loretz

Pracownik idealny
— Jarosław Loretz

Niech się mury… drzewią?
— Jarosław Loretz

Interpol muzealny
— Jarosław Loretz

Gdy w domu brakło kombinerek
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Inne recenzje

Weekendowa Bezsensja: Jak poradzić sobie z brakiem dostępu do fryzjera, czyli 10 filmów z niesfornymi włosami
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pacjent zmarł, po czym wstał jako zombie
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jarosław Robak, Beatrycze Nowicka, Łukasz Bodurka

10 najgorszych scen „Władcy pierścieni” i „Hobbita”
— Esensja

12 najlepszych scen „Władcy pierścieni” i „Hobbita”
— Esensja

„Hobbit” i „Władca pierścieni” w Esensji
— Esensja

Najlepsze filmowe prezenty na Święta 2013
— Esensja

Do kina marsz: Listopad 2013
— Esensja

Esensja ogląda: Kwiecień 2013
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Tomasz Kujawski, Małgorzata Steciak, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Styczeń 2013 (Kino)
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Piotr Dobry, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Alicja Kuciel, Beatrycze Nowicka, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski

Recenzenci kontra „Hobbit”
— Tomasz Markiewka

Z tego cyklu

Udana podróż
— Tomasz Markiewka

30 najlepszych filmów fantasy wszech czasów
— Esensja

Niekończąca się opowieść
— Gabriel Krawczyk

„Hobbit” Tolkiena czy „Hobbit” Jacksona?
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Mateusz Kowalski, Alicja Kuciel, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Wielka przygoda puka do drzwi!
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Alicja Kuciel, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Tegoż twórcy

Wojna, która zakończy wszystkie wojny
— Konrad Wągrowski

Karuzela wrażeń
— Gabriel Krawczyk

Jak dobrze wyglądać na łosiu, czyli bitwa w Śródziemiu
— Anna Kańtoch

Esensja ogląda: Styczeń 2014 (3)
— Krystian Fred, Michał Kubalski, Daniel Markiewicz, Agnieszka Szady

Esensja ogląda: Grudzień 2013 (6)
— Sebastian Chosiński, Gabriel Krawczyk, Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski

Śródziemski rollercoaster
— Gabriel Krawczyk

Przygoda trwa
— Anna Kańtoch

Esensja ogląda: Kwiecień 2013
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Tomasz Kujawski, Małgorzata Steciak, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski

12. T-Mobile Nowe Horyzonty: Dzień trzeci
— Patrycja Rojek, Kamil Witek, Zuzanna Witulska

SPF – Subiektywny Przegląd Filmów (14)
— Jakub Gałka

Tegoż autora

Utopijna opowieść weselna
— Sebastian Chosiński

PRL w kryminale: Polska Ludowa oczyma reportażysty
— Sebastian Chosiński

Tu miejsce na labirynt…: Moment, którego nie da się zapomnieć
— Sebastian Chosiński

Klasyka kina radzieckiego: Gdy ofiarą pada gliniarz…
— Sebastian Chosiński

Grać obrazami, malować dźwiękami
— Sebastian Chosiński

Lamentacje nad losem ojców i synów
— Sebastian Chosiński

„Kobra” i inne zbrodnie: Stirlitz versus Hans Kloss
— Sebastian Chosiński

East Side Story: Bohaterowie i zdrajcy
— Sebastian Chosiński

Non omnis moriar: W cieniu historycznego browaru
— Sebastian Chosiński

Wrzesień 2023
— Sebastian Chosiński, Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.