Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do kina marsz: Marzec 2015

Esensja.pl
Esensja.pl
Oscary, oscary i po oscarach. Wracamy do rzeczywistości – a w niej między innymi nowy film Małgorzaty Szumowskiej (nagrodzony w Berlinie), głośni „Dumni i wściekli” nowy Neil Blomkamp, a na deser… „Kopciuszek”.

Esensja

Do kina marsz: Marzec 2015

Oscary, oscary i po oscarach. Wracamy do rzeczywistości – a w niej między innymi nowy film Małgorzaty Szumowskiej (nagrodzony w Berlinie), głośni „Dumni i wściekli” nowy Neil Blomkamp, a na deser… „Kopciuszek”.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze, naszym zdaniem, filmowe premiery nadchodzącego miesiąca. Uwaga! W wielu przypadkach nie możemy na 100% zagwarantować jakości obrazu – wspominamy o nim po prostu dlatego, że zapowiada się ciekawie, albo dlatego, że szanujący się kinoman nie powinien tego filmu nie znać, nawet jeśli z seansu wyjdzie zniesmaczony i skieruje się do kasy, by zażądać zwrotu pieniędzy za bilet. Dla jasności – od nas także nie należy się domagać tych pieniędzy. Niemniej jednak mamy nadzieję, że nasze typy będą w większości przypadków trafne, a sam cykl uznacie za pomocny przy planowaniu kinowych wizyt.

Zobaczcie komplet zapowiedzi kinowych na marzec w Kulturowskazie.

Zobaczcie komplet zapowiedzi DVD i BR na luty w Kulturowskazie.

Marsz do kina
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Body/Ciało
(2015, reż. Małgorzata Szumowska)
Małgorzata Szumowska, reżyserka „33 scen z życia” i „W imię…”, tym razem wprowadza na nasze ekrany film o dwujęzycznym tytule „Body/Ciało”. To historia narastających po śmierci matki nieporozumień między ojcem (w tej roli Janusz Gajos) a córką, chorującą na anoreksję (Justyna Suwała, dla której to jedna z pierwszych ról). W momencie, kiedy w trakcie terapii córki prowadząca ją Anna (Maja Ostaszewska) oznajmia, że matka z zaświatów chciałaby się skontaktować ze skłóconą resztą rodziny, okazuje się, że to, co bierzemy za dramat, jakich wiele, może przybrać zupełnie inny obrót.
Film Szumowskiej dostrzeżono na zakończonym niedawno Berlinale, z którego reżyserka wyjechała z nagrodą Srebrnego Niedźwiedzia (przyznawanego za najlepszą reżyserię). Warto się przekonać, co tym razem zaproponuje Szumowska, która sięga po tematy trudne i złożone – nie zawsze w sposób udany, ale tym razem można się wybrać do kina, żeby zobaczyć, co tak oczarowało jurorów z Berlina.
Premiera: 6 marca
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Dumni i wściekli
(2014, reż. Matthew Warchus)
„Pride” zebrał już całkiem solidną porcję nagród. Nominacja do Złotego Globu w kategorii najlepszej komedii, wyróżnienie w Cannes, trzy nominacje do BAFTY i szereg innych wyróżnień. Do konserwatywnego górniczego miasteczka w targanej kryzysem Anglii przyjeżdża… grupa gejowskich aktywistów. Zderzenie kultur, przełamywanie nieufności, wyciąganie wspólnych korzyści z nieoczekiwanej współpracy – widzimy tu nieco ducha „Goło i wesoło” i liczymy na co najmniej podobną jakość filmu.
Premiera: 6 marca
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Chappie
(2015, reż. Neill Blomkamp)
Zelektryzowała nas ostatnimi dniami wiadomość o tym, że Neill Blomkamp stanie za kamerą kolejnej części „Obcego”. W oczekiwaniu na powrót Ellen Ripley, możemy sprawdzić, w jakiej formie jest autor świetnego „Dystryktu 9” (wciąż czekamy na kontynuację!) i już niekoniecznie tak udanego „Elizjum”. „Chappie” to historia niezwykłego robota, który potrafi myśleć i czuć – i już tylko z tego powodu może dla niektórych wydawać się zagrożeniem, którego trzeba się pozbyć. W obsadzie m.in. znany ze „Slumdoga” Dev Patel, Hugh Jackman i Sigourney Weaver (tytułowemu bohaterowi głosu użycza ulubiony aktor Blomkampa, Sharlto Copley). Zapowiada się niegłupie, efektowne kino – wygląda na to, że sztuczna inteligencja to temat sezonu.
Premiera: 13 marca
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Coś za mną chodzi
(2014, reż. David Robert Mitchell)
Czas na dobry horror – przynajmniej taką mamy nadzieję. „Coś za mną chodzi” ma dobre oceny na IMDB, ma bardzo dobre recenzje i garść nagród i nominacji na różnych gatunkowych festiwalach, wysoko oceniana jest jego warstwa wizualna.. A poza tym odwołuje się do odwiecznych lęków, związanych z paranoją i koszmarami sennymi. Mamy szczerą nadzieję, że zostaniemy przestraszeni.
Premiera: 13 marca
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Kopciuszek
(2015, reż. Kenneth Branagh)
„Kopciuszek” Kennetha Branagha? Brzmi co najmniej zaskakująco. Ale to fakt – znany aktor i reżyser, specjalista od kinowych adaptacji sztuk Szekspira zekranizował najbardziej klasyczną baśń. I to, co ciekawe, zekranizował nie w jakiś postmodernistyczny, wywrotowy sposób, nie jako pastisz czy parodię, ale w pełni w duchu oryginału. I podobno – jak twierdzi krytyka – udało mu się! „Kopciuszek” jest ponoć stylowy i poruszający, ma w obsadzie Cate Blanchett w roli Złej Macochy i Helenę Bonham Carter w roli wróżki chrzestnej. A podobno przed filmem obejrzymy jeszcze krótkometrażówkę z bohaterami „Krainy lodu"!
Premiera: 13 marca
WASZ EKSTRAKT:
70,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Ex Machina
(2015, reż. Alex Garland)
Może najciekawsze sci-fi roku, choć z relatywnie skromnym budżetem („zaledwie” 20 milionów dolarów). Za kamerą Anglik Alex Garland, uznany pisarz („Niebiańska plaża”) i scenarzysta („28 dni później”, „Dredd”), dla którego będzie to reżyserski debiut. W rolach głównych jedni z najciekawszych aktorów ostatnich sezonów – Domhnall Gleeson, Alicia Vikander i Oscar Isaac. Intrygujące zwiastuny – chyba nie bez powodu przywodzące na myśl „THX 1138” i „Blade Runnera” – obiecują nieczęsto goszczącą ostatnimi laty na ekranach poważną refleksję na temat sztucznej inteligencji i natury ludzkiej. Projekty tak ambitne często kończą się klapą – ale pierwsze recenzje wskazują, że to nie jest przypadek filmu Garlanda.
Premiera: 20 marca
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Sąsiady
(2014, reż. Grzegorz Królikiewicz)
Nakręcony według znanego przepisu film Grzegorza Królikiewicza, składający się z kolejnych małych scen łączących się ze sobą – przez losy bohaterów i przez miejsce akcji. Rzecz dzieje się w łódzkiej kamienicy, do której przybywa z kolędą miejscowy ksiądz. Na ekranie można zobaczyć w mniejszych lub większych rolach Ewę Dałkowską, Annę Muchę, Artura Krajewskiego, Jacka Poniedziałka czy Krystynę Tkacz, a w postać wikarego wcielił się Mariusz Pudzianowski. Film pokazywano w ramach konkursu głównego Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie zebrał mieszane recenzje, ale zdołał też przykuć uwagę wielu osób.
Premiera: 20 marca
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Sils Maria
(2014, reż. Olivier Assayas)
Juliette Binoche gra starzejącą się aktorkę, która dostaje propozycję zagrania innej roli w spektaklu, który przyniósł jej sławę 20 lat temu i w towarzystwie swej oddanej asystentki (zadziwiająco tu nieirytująca Kirsten Stewart) wyrusza w piękne szwajcarskie góry, by przygotowywać się u roli. Nagrodzony na zeszłorocznym Cannes „Sils Maria” to ładny, elegancki film, z jednej strony mówiący o przemijaniu i naszym akceptowaniu tego faktu, z drugiej analizujący, jak zmienia się w czasie świat kultury i mediów, bez banalnych deklaracji.
Premiera: 20 marca
Marsz do… kina domowego
WASZ EKSTRAKT:
80,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Zaginiona dziewczyna
(2014, reż. David Fincher)
Jeden z głośniejszych filmów minionego roku, przewrotny thriller Davida Finchera z Benem Affleckiem i nominowaną do Oscara Rosamund Pike już na DVD. Teraz może historia już nas nie zaskoczy, ale zawsze można podziwiać reżyserię FInchera.
WASZ EKSTRAKT:
80,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Interstellar
(2014, reż. Christopher Nolan)
Jeden z najgłośniejszych filmów SF zeszłego roku, budzący wśród fanów duże kontrowersje – od uwielbienia do mocnej krytyki – wychodzi na DVD. Aczkolwiek raczej będziemy sugerowali wydanie Blu-Ray – niezależnie od oceny samej fabuły jakość Oscarowych efektów specjalnych nie budzi żadnych wątpliwości. A Czarna Dziura na małym ekranie też może robić duże wrażenie.
koniec
28 lutego 2015

Komentarze

28 II 2015   23:52:55

Pride w Polsce, nie wierzę (ale raduję się całym sercem) !!

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Oko wykol Krukowi!
Sebastian Chosiński

21 III 2023

Witold Pyrkosz nadawał się do roli nieuczciwego kasjera bankowego Zenona Kruka idealnie! Gra bohatera, który nie rzuca się w oczy, więc tym samym nie wzbudza żadnych podejrzeń. A przynajmniej tak mu się wydaje. Jego wewnętrzny spokój pewnego dnia pryska jednak jak bańka mydlana… Historię wymyśloną przez Feliksa Falka wyreżyserował inny mistrz – Ryszard Bugajski. A jej tytuł brzmi tak niewinnie: „Kiedy się ze mną podzielisz?”

więcej »

Z filmu wyjęte: Dekoracje waść niszczysz!
Jarosław Loretz

20 III 2023

Drogi potencjalny twórco, pamiętaj, żeby na filmowy plan nie zapraszać zbyt krzepkich aktorów. W końcu scenografia przyda się jeszcze w kontynuacjach, a budżet rzadko kiedy jest z gumy.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Gestapo, szaleniec i… „afera brylantowa”
Sebastian Chosiński

14 III 2023

Wyreżyserowana przez Ireneusza Kanickiego „Toccata” autorstwa Macieja Z.(enona) Bordowicza to jeden z najbardziej tajemniczych spektakli Teatru Sensacji „Kobra”. Dość powiedzieć, że po ponad półwieczu od jego powstania wciąż nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy do jej emisji we wrześniu 1971 roku rzeczywiście doszło. Cieniem na przedstawieniu kładą się również późniejsze tragiczne losy reżysera i jego nie do końca wyjaśniona śmierć.

więcej »

Polecamy

Dekoracje waść niszczysz!

Z filmu wyjęte:

Dekoracje waść niszczysz!
— Jarosław Loretz

Ten człowiek jeszcze oddycha!
— Jarosław Loretz

Dama przed podróżą
— Jarosław Loretz

Dama w podróży
— Jarosław Loretz

Wymarzony kochanek
— Jarosław Loretz

Spaleni słońcem
— Jarosław Loretz

Dymek w lesie
— Jarosław Loretz

Beczka bezpieczeństwa
— Jarosław Loretz

Pomsta na ufokach
— Jarosław Loretz

Zupa jednak wyszła za słona
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Inne recenzje

20 najlepszych polskich filmów XXI wieku
— Esensja

15 najlepszych horrorów XXI wieku
— Esensja

10 najlepszych filmów science fiction XXI wieku
— Esensja

100 najlepszych filmów XXI wieku. Druga setka
— Esensja

100 najlepszych filmów XXI wieku
— Esensja

Porażki i sukcesy 2015
— Piotr Dobry, Ewa Drab, Grzegorz Fortuna, Krystian Fred, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

50 najlepszych filmów 2015 roku
— Esensja

Prezenty świąteczne 2015: Film
— Esensja

Esensja ogląda: Wrzesień 2015
— Jarosław Loretz, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Transatlantyk 2015: Dzień 4
— Sebastian Chosiński

Z tego cyklu

Marzec 2020
— Esensja

Luty 2020
— Esensja

Styczeń 2020
— Esensja

Grudzień 2019
— Esensja

Listopad 2019
— Esensja

Październik 2019
— Esensja

Wrzesień 2019
— Esensja

Sierpień 2019
— Esensja

Lipiec 2019
— Esensja

Maj 2019
— Esensja

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.