Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 lipca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Filmy

Magazyn CLXXVII

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Nowości

kinowe

więcej »

dvd i blu-ray (wybrane)

więcej »

Zapowiedzi

kinowe

więcej »

dvd i blu-ray (wybrane)

więcej »

Tydzień z Avengers: 15 najlepszych filmowych drużyn

Esensja.pl
Esensja.pl
Nadciąga Wiek Ultrona. Drużyna Mścicieli już gotuje się do walki. Zanim ruszą w bój, przyjrzyjmy się innym filmowym super-drużynom.

Łukasz Gręda

Tydzień z Avengers: 15 najlepszych filmowych drużyn

Nadciąga Wiek Ultrona. Drużyna Mścicieli już gotuje się do walki. Zanim ruszą w bój, przyjrzyjmy się innym filmowym super-drużynom.
„Avengersi” wprowadzili do kina modę na tworzenie zespołów złożonych z superbohaterów. Konkurencja zainspirowała się sukcesem Marvela i w ciągu najbliższych lat czeka nas wysyp komiksowych cross-overów – m.in Suicide Squad, Justice League, X men: Apocalypse. Superbohaterowie kiedyś działali w pojedynkę, bo tak było wygodniej. Dziś liczy się gra zespołowa.
„Avengers 2: Wiek Ultrona” to świetna okazja, aby przyjrzeć się innym filmowym drużynom, które z powodzeniem mogłyby stanąć w szranki z Mścicielami (albo nie). W tym zestawieniu znalazły się zespoły różniące się od siebie pod względem umiejętności, celu i charakteru. Co je łączy? Odkryjcie sami.
15. Potężne Kaczory („Potężne Kaczory 1-3”)
Skład: Charlie Conway, Fulton Redd, Tammy Duncan i inni
Cel: Zdobyć mistrzostwo i utrzeć nosa Jastrzębiom
Dzieckiem być, grać w hokeja i tytułować się Potężnym Kaczorem. To jest dopiero klawe życie, a dla wielu dzieciaków wychowanych w latach ’90 szczyt marzeń. Kaczory były pierwszą drużyną, której chciałeś być częścią, zanim nie nadeszła era utalentowanych indywidualistów. I do tego ta obłędna nazwa…
Najlepszy moment: Kaczory trzymają się razem.
14. Jajcarze z tropików („Jaja w tropikach”)
Skład: Tugg Speedman, Kirk Lazarus, Alpa Chino, Jeff Portnoy
Cel: Wydostać się z dżungli.
Pobyt w dżungli staje się prawdziwa szkołą życia dla bandy rozkapryszonych gwiazdorów. Kogo tu nie ma: niespełniony aktorzyna, krypto gej, kokainista, pretensjonalny bufon. Wszystko się zgadza. Hollywood w pigułce lewego exctasy. Logika podpowiada, że po pięciu minutach pobytu w dziczy wszyscy powinni nie żyć, ale jakoś dają sobie radę. I to z całkiem niezłym skutkiem. Nie dość, że udaje im się pobić hardcore’owych handlarzy narkotyków, to jeszcze stają jakby lepszymi ludźmi (aktorami?)
Najlepszy moment: Chwila szczerości przy ognisku.
13. Nietykalni („Nietykalni”)
Skład: Elliot Ness, Jim Malone, Oscar Wallece, George Stone
Cel: Zniszczyć organizację Ala Capone
FBI postanawia stworzyć specjalny oddział do walki z mafią, na czele którego staje Elliot Ness. Jego upór i determinacja doprowadzają przestępców w Chicago do białej gorączki. Czwórka bohaterów wkrótce zwraca uwagę samego Ala Capone, a to nie wróży nic dobrego. „Nietykalni” to świetnie napisana historia i wspaniali bohaterowie. Kevin Costner i Sean Connery tworzą znakomity duet uczeń – mentor. Andy Garcia i Charles MArtin Smith doskonale się uzupełniają. Wszyscy razem tworzą jedną z najlepszych filmowych drużyn.
Najlepsza scena: Strzelanina na dworcu.
12. Danny Ocean i przyjaciele („Ocean’s Eleven”, „Ocean’s Twelve”, „Ocean’s Thirteen”)
Skład: Danny Ocean, Rusty Ryan, Linus Caldwell, Virgin Malloy, Turk Malloy, Frank Catton i inni
Cel: Obrobić Terry’ego Benedicta.
Gdy do kupy zbierze się grupa profesjonalistów, nic tylko patrzeć, uczyć się, obserwować. Gdzie nie spojrzymy, tam zobaczymy coś interesującego. W kinie to równie cenne doświadczenie, co w życiu. Tytułowa jedenastka to najlepsi z najlepszych, śmietanka przestępczego półświatka. Nie dla nich włamy z bronią w rękach. Liczy się precyzja i elegancja. W końcu w tym wszystkim chodzi o to, aby pozostawić po sobie dobre wrażenie.
Najlepsza scena: Jak wkręcić Linusa.
11. Strażnicy („Watchmen-Strażnicy”)
Skład: Rorscharch, Nocny Puchacz, Jedwabna Zjawa, Komediant, Dr. Manhattan, Ozymandiasz
Cel: Dostać w swoje ręce zabójcę superbohaterów, uratować świat.
Superbohaterowie? Bardziej tragiczne pionki, maską oddzielające się od reszty motłochu, pełne gorejących ambicji. Wszystko, co robią obraca się przeciwko im. Co jest w nich takiego super? Może tylko to pełne nostalgii, desperackie przywiązanie do życia. Ale nawet jeśli, to i tak zasługują na szacunek. Alan Moore powołał do życia grupę o nieprzeciętnych osobników, bardzo podobnych do nas. Jedni znajdą w tym zdaniu pocieszenie, inni grozę.
Najlepsza scena: Ucieczka z więzienia
10. Komando Dutcha Schaefera („Predator”)
Skład: Alan „Dutch” Schaefer, Mac Elliot, Jorge Ramirez, Billy Sole
Cel: Skopać tyłek kosmicie
Dutch i jego kompania to wojacy prima sort. Nie ma dla nich zadania, którego by nie wykonali. Lata doświadczeń, trudów i bitew sprawiła, że bardziej przypominają starożytnych wojaków niż amerykańskich marines. Widzieli już chyba wszystko i są przygotowani na każdą ewentualność. Gdy opada kurz na polu walki, dowcipkują o plotą seksistowskie farmazony, tak ja powinni to robić prawdziwi wojacy. Tacy się już nie rodzą.
Najlepsza scena: Cześć, Dilon
9.Załoga Steve’a Zissou („Podwodne życie Steve’a Zissou”)
Skład: Steve Zissou, Ned Plimpton, Klaus Daimler, Vladimir Wolodarsky, Pele dos Santos i inni.
Cel: Dorwać rekina.
Załoga kapitana Zissou, z nim włącznie, jest w kawałkach. To typowa dla Andersona paczka poturbowanych przez życie odmieńców, oryginałów bez stałego miejsca zamieszkania. Stłoczeni na małej powierzchni statku muszą nauczyć się żyć ze sobą i dla siebie. Cel szlachetny, ale jak to bywa bardzo trudny do zrealizowania. Uda się, ale nie obejdzie się bez dramatu. Na koniec paradoks, jeden z wielu zresztą: zwycięstwo choć ogromne, to i najmniej widowiskowe. Ale satysfakcja z tego, że coś się w sobie przełamało – gigantyczna.
Najlepsza scena: Oko w oko z rekinem
8. Spartanie („300”)
Skład: Leonidas, Stelios, Dilios, Astinos i inni.
Cel: Nie dać się.
Było ich 300, żaden nie lubił, gdy mówiło mu się co ma robić, każdy wiedział co jest słuszne, a co nie. Pojedynczo nie znaczyli nic, ale wspólnie zapisali się na kartach historii. Nie przepadali za wierzchnią odzieżą, co może trochę dziwić zważywszy na fakt, że byli żołnierzami, ale w rzeczywistości jest najlepszym dowodem na to jakimi byli twardzielami. Zbroje są dla słabeuszu, którzy z góry zakładają, że ktoś ośmieli się ich dotknąć.
Najlepsza: To jest Sparta!
7.Zespół serwisu informacyjnego Channel 4 („Anchorman 1-2”)
Skład: Ron Burgundy, Brick Tamland, Brian Fantana, Champ Kind
Cel: Powstrzymać falę feminizmu, która zalewa świat.
Zwierzęta. Banda seksistowskich małp i półmózgów. To wszystko się zgadza, poza jednym – wspólnie mają góra ćwierć mózgu. Kobiety nimi gardzą. Mężczyźni zbijają piątkę w myślach. Wszędzie, gdzie się pojawią wzbudzają emocje. Powodem jest nadzwyczajna umiejętność prowokowania żenujących sytuacji. Nie można im jednak odmówić uroku i vis comica. No i mają Bricka, a Brick to jak wiadomo tylko trochę gorszy odpowiednik Hulka z „Avengers”.
Najlepsza scena: Pojedynek prezenterów
6. Rodzina Hooverów („Mała Miss”)
Skład: Richard, Sheryl, Dwayne, Olive i Edwin Hoover, Frank Ginsberg,
Cel: Wyrwać się z impasu
Oto jedna z najbardziej dysfunkcyjnych rodzin w historii kina: ojciec mami sam siebie motywacyjną gadką, córka-okularnica marzy o byciu miss, syn milczy zaciekle, wuj- gej zaliczył nieudaną próbę samobójczą, matka próbuje to wszystko przetrwać, a dziadek jest oryginałem i najpewniej umrze przed napisami końcowymi.
Najlepsza scena: Dziadek Edwin i Olive
5. Pluton Śmiercionośnych Żmij („Kill Bill 1-2”)
Skład: Bud, Elle Driver, O-ren Ishi, Vernita Green
Cel: Dorwać Czarną Mambę
Drużyna marzeń. Grupa pod wodzą Billa to zbieranina niebanalnych zabijaków gotowych zlikwidować każdego. Pieniądze nie mają tu znaczenia, to kwestia rozbujanego ego i zwichrowanego poczucia humoru. Być może dlatego wszystko, co robią jest tak piekielnie zabawne i wciągające. Tarantino ma rękę do krwistych charakterów i kto wie, czy w przypadku „Kill Billa” nie popełnił swojego opus magnum.
Najlepsza scena: Ślub Czarnej Mamby
4. Siedmiu wspaniałych („Siedmiu wspaniałych”)
Skład: Chris Adams, Vin Tranner, Bernardo O’Reilly, Chico, Britt i inni
Cel: Obronić wioskę przed bandą Calvery
Niedościgniony ideał, do którego Hollywood za wszelką cenę stara się wrócić. Pracę nad remakiem klasyki westernu ponoć trwają, ale wszyscy wiemy, że nigdy nie uda się zebrać lepszej paczki niż ta z 1960 roku.
Najlepsza scena: Adios!
3. Bękarty (Bękarty Wojny)
Skład: Aldo Rein, Donny Donowitz, Hugo Stiglitz, Omar Ulmer, Smithosn Utivich, Andy Cagan i inni
Cel: Wyrżnąć w pień nazistów. Zabić Adolfa Hitlera.
Łączy ich jedno: nienawiść do nazistów. Są skuteczni, wytrwali i mają gdzieś całą resztę. Pierwszorzędna drużyna wariatów pod wodzą charyzmatycznego porucznika Aldo Rein. Niemcy uciekają przed nimi w popłochu. Słusznie. Na ich miejscu każdy powinien się bać. Co z tego, że masz za sobą jedną z największych armii świata, gdy po piętach depcze ci banda zdeterminowanych Jankesów i jeden szalony Niemiec.
Najlepsza scena: Nadchodzi sierżant Donny.
2. Banda Pike’a Bishopa („Dzika Banda”)
Skład: Pike Bishop, Dutch Englstrom, Freddie Sykes Angel, Lyle i Tector Gorch
Cel: Umrzeć po swojemu.
Film Peckinpaha to „Siedmiu wspaniałych” uszczuplonych o ideały i piękne buźki. Tytułowa banda to prawdziwi mężczyźni, którzy wiedzą, że sprawy trzeba doprowadzać do końca, nawet jeśli to oznacza pewną śmierć. Trzeba przeć na przód i nie zważać na przeciwności. Gdy ktoś stanie na drodze, posłać mu kulkę, albo dwie. Inaczej sam będziesz martwy. W tej historii nie ma miejsca na złudzenia. Jest za to krew, pot i męska przyjaźń. I to wystarcza. Zawsze wystarczało.
Najlepsza scena: Napad na bank.
1. Drużyna Pierścienia („Władca Pierścieni: Trylogia”)
Skład: Frodo Baggins, Samwise Gamgee, Peregrin Tuk, Meriadok Brandybuck, Aragorn, Boromir, Gimli, Legolas, Gandalf Szary
Cel: Dostać się do Mordoru i zniszczyć pierścień
Drużyna Pierścienia wkrótce po wyruszeniu z Rivendell rozdziela się, a jej członkowie muszą radzić sobie sami. Czy to oznacza, że ponieśli porażkę? Nie do końca. Więź, jaka się między nimi zawiązała, wspólny cel i oddanie każdego z osobna, sprawiają bowiem, że nawet rozbita, drużyna pierścienia jest jednością.
Najlepsza scena: Rozstajemy się
koniec
4 maja 2015

Komentarze

04 V 2015   10:20:02

A "Parszywa dwunastka"?!?

04 V 2015   20:55:57

A kosmiczni marines ???

05 V 2015   08:03:04

Są wspaniali a nie ma samurajów?

08 V 2015   09:52:39

A siedmiu samurajów???

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Z filmu wyjęte: Narodowy zombie
Jarosław Loretz

18 VII 2018

Zdarza się, że związek filmowej postaci z Polską jest w miarę oczywisty, aczkolwiek zupełnie iluzoryczny.

więcej »

Z filmu wyjęte: Nasze mięso armatnie
Jarosław Loretz

10 VII 2018

Innymi słowy – wojak sił specjalnych o zdecydowanie polskich korzeniach.

więcej »

Do kina marsz: Lipiec 2018
Esensja

6 VII 2018

A oto zbiór naszych propozycji filmowych na lipiec 2018 r. W kinach kilka interesujących propozycji, bardzo dużo ciekawego dzieje się natomiast na rynku DVD.

więcej »

Polecamy

Narodowy zombie

Z filmu wyjęte:

Narodowy zombie
— Jarosław Loretz

Nasze mięso armatnie
— Jarosław Loretz

Nasi międzynarodowo
— Jarosław Loretz

Muchy na uwięzi
— Jarosław Loretz

Sierpem go, i kamieniem!
— Jarosław Loretz

Zaciskanie zębów: Level 2
— Jarosław Loretz

Kulturalny człowiek nie niszczy książek, ale…
— Jarosław Loretz

Powiedziałem koledze, że chcę statek kosmiczny
— Jarosław Loretz

Klucz do miasta otworzy każde drzwi
— Jarosław Loretz

Gdy masz niepotrzebną połówkę rekina…
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Z tego cyklu

15 najlepszych momentów z filmowego uniwersum Marvela
— Łukasz Gręda

Marvel 2000
— Łukasz Gręda

Marvel-San
— Łukasz Gręda

Marvel. Historia wstydliwa
— Łukasz Gręda

Tegoż autora

Pozamiatane
— Łukasz Gręda

Ręce opadły
— Łukasz Gręda

Lost
— Łukasz Gręda

Dni jak ścięte wąsy
— Łukasz Gręda

Strzelają się
— Łukasz Gręda

Gumowe kule
— Łukasz Gręda

W ciemność
— Łukasz Gręda

Zaczęło się
— Łukasz Gręda

Słowiańska pełnia
— Łukasz Gręda

Mad Max: Hardy wojownik. Najlepsze role Toma Hardy'ego
— Łukasz Gręda

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.